Václav II.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Libor Jan

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:
Viola píše: Úplně s Tebou, Elizabeth, souhlasím ohledně té literatury. Navíc je třeba si uvědomit, že kromě Století posledních Přemyslovců, což je ale kniha spíše populárně-naučná a hlavně poměrně krátká, neexistuje žadná rozsáhlá monografie o vládě Přemysla II. a Václava II. od současných historiků.
Libor Jan nedávno vydal knihu Václav II. a struktury panovnické moci, kde koriguje minulé poznání hlavně Šusty ohledně způsobu vládnutí Václava. Není nijak dějová, ale určitě bych ji doporučil...
Vydala ji Matice Moravská, případně mohu půjčit...
To je presne ona, co o ni mluvim v predchozim pristevku. Jezku, dik za pomoc s nazvem, doporuceni podporuji. Opravdu dobra. I kdyz ne ctiva, k clanku se moc hodi...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:No, proste volam s Richardem III. "Knihu, Kralovstvi za knihu o Premyslu Otakaru II., Vaclavu II. a o Zavisovi..."
Betty, třeba to čeká na nás :shock: :D :D (To byl vtip.)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Libor Jan

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše: To je presne ona, co o ni mluvim v predchozim pristevku. Jezku, dik za pomoc s nazvem, doporuceni podporuji. Opravdu dobra. I kdyz ne ctiva, k clanku se moc hodi...
Tak ten příspěvek jsem neviděl.
Není nejčtivější, ale poskytuje dost dobrých informací. Četl jsem daleko horší i s daleko hoším podáním - Evropa končící na Rýně...
Naposledy upravil(a) Ježek dne 13 úno 2007 16:37, celkem upraveno 1 x.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Libor Jan

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:Libor Jan nedávno vydal knihu Václav II. a struktury panovnické moci, kde koriguje minulé poznání hlavně Šusty ohledně způsobu vládnutí Václava. Není nijak dějová, ale určitě bych ji doporučil...
Vydala ji Matice Moravská, případně mohu půjčit...
Tak to mi úplně uniklo, stydím se :oops: Koukám ale, že v knihovně ji nemaj :(
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

vaníček - Velké dějiny koruny české je dobře a čtivě a přehledně napsaný. Rozhodně doporučuju mít v knihovně. U něj člověk najde to "podstatné" a ve zbylých publikacích jemné nuance. Zabývá se roky 1250-1310, což je přesně obdobím posledních Přemyslovců, o které nám některým tak zoufale kráčí. Když Vaníčka srovnám s dnešními autory (např. Čechura), tak Vaníček vyhrává a ta investice cca 600 stovek se bohatě vyplatila, protože v té knize je ten základ. Pro další info jdu zkrátka jinam. :twisted:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

acoma píše:vaníček - Velké dějiny koruny české je dobře a čtivě a přehledně napsaný. Rozhodně doporučuju mít v knihovně. U něj člověk najde to "podstatné" a ve zbylých publikacích jemné nuance. Zabývá se roky 1250-1310, což je přesně obdobím posledních Přemyslovců, o které nám některým tak zoufale kráčí. Když Vaníčka srovnám s dnešními autory (např. Čechura), tak Vaníček vyhrává a ta investice cca 600 stovek se bohatě vyplatila, protože v té knize je ten základ. Pro další info jdu zkrátka jinam. :twisted:
Budeme-li ho brát jako snadnou a přehlednou orientaci, pak souhlasím. Pro další bádání jsou tu pak další autoři: Šusta, Žemlička, Spěváček, Maráz, Libor Jan, Sovadina, atd.
P.S. já od něho odrazuju stejně hlavně proto, že je to vícesvazková necyklopedie, která se mi už do knihovny nevejde, aniž bych nemusel vyhazovat jiné knihy :wink:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Kniha o posl. Premyslovcich

Nový příspěvek od elizabeth »

Takze musim se omluvit ohledne knihy pana prof. Zemlicky: Premyslovci: Jak zili a ..., (coz je krome "Stoleti poslednich Premyslovcu", ktere teda zpracovanim neni nic moc, druha kniha pana prof. Zemlicky o posl. Premyslovcich) je dobre zpracovana a i s odkazy na listiny. I kdyz ja se v ni bohuzel ohledne sveho clanku nedozvedela nic noveho, ale jinak knihu hodnotim kladne. A Premysl Otakar I. je take od prof. Zemlicky nikoli prof. Susty, jak jsem uvedla vcera, (musim se priznat ke stalemu odkladani cetby teto knihy).Za obe tyto mystifikace se omlouvam. S Acominym hodnocenim jinak souhlasim.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Kniha o posl. Premyslovcich

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Takze musim se omluvit ohledne knihy pana prof. Zemlicky: Premyslovci: Jak zili a ..., (coz je krome "Stoleti poslednich Premyslovcu", ktere teda zpracovanim neni nic moc, druha kniha pana prof. Zemlicky o posl. Premyslovcich) je dobre zpracovana a i s odkazy na listiny. I kdyz ja se v ni bohuzel ohledne sveho clanku nedozvedela nic noveho, ale jinak knihu hodnotim kladne. A Premysl Otakar I. je take od prof. Zemlicky nikoli prof. Susty, jak jsem uvedla vcera, (musim se priznat ke stalemu odkladani cetby teto knihy).Za obe tyto mystifikace se omlouvam. S Acominym hodnocenim jinak souhlasim.
Přemyslovci jsou podle mě dost dobrá kniha s jiným úhlem pohledu, ale přeci jen nevypovídá o určité době jako celku. A ještě doporučuju Počátky Čech královských - taky od Žemličky.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Kniha o posl. Premyslovcich

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:Takze musim se omluvit ohledne knihy pana prof. Zemlicky: Premyslovci: Jak zili a ..., (coz je krome "Stoleti poslednich Premyslovcu", ktere teda zpracovanim neni nic moc, druha kniha pana prof. Zemlicky o posl. Premyslovcich) je dobre zpracovana a i s odkazy na listiny. I kdyz ja se v ni bohuzel ohledne sveho clanku nedozvedela nic noveho, ale jinak knihu hodnotim kladne. A Premysl Otakar I. je take od prof. Zemlicky nikoli prof. Susty, jak jsem uvedla vcera, (musim se priznat ke stalemu odkladani cetby teto knihy).Za obe tyto mystifikace se omlouvam. S Acominym hodnocenim jinak souhlasim.
Přemyslovci jsou podle mě dost dobrá kniha s jiným úhlem pohledu, ale přeci jen nevypovídá o určité době jako celku. A ještě doporučuju Počátky Čech královských - taky od Žemličky.
Jo, ale ta je pred rokem 1250... :D , takze pro me nezajimava, ale mam ji rovnez ve sve knihovne.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Jojo, já vím, ale když už jsi tam měla uvedeného toho Přemysla I. Jinak já ji přečetla jedním tahem, když jsem měla chřipku, to bylo jednodušší :D
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Ještě k Vaníčkovi - sice to nevypadá úplně nejúžasněji, ale stačí mít v knihovně jen ten jeden díl, co obsahuje oblíbené období, neee :?: :lol: Mám teda jen ten jeden. :lol: :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Ještě k Vaníčkovi - sice to nevypadá úplně nejúžasněji, ale stačí mít v knihovně jen ten jeden díl, co obsahuje oblíbené období, neee :?: :lol: Mám teda jen ten jeden. :lol: :lol:
Já už mám 2-4 a i b a asi si nechám dát k narozkám další :D
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Jo, to neni marny napad. Svatek se blizi.... :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Vanicek a Bobkova: Velke Dejiny Zemi Koruny Ceske

Nový příspěvek od elizabeth »

Mam 1,3,4. 3. ( Vanicek) a 4.( Bobkova) pouzivam 1. dil moc ne.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

dobré jsou i Předhusitské Čechy - Z. Fiala a doporučuji Tomkův dějepis města Prahy (V.V. Tomek), který se nezabývá jenom Prahou a uvádí mimochodem i dvorské hodnostáře (a jejich postavení) k jednotlivým králům
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Maršálek píše:dobré jsou i Předhusitské Čechy - Z. Fiala a doporučuji Tomkův dějepis města Prahy (V.V. Tomek), který se nezabývá jenom Prahou a uvádí mimochodem i dvorské hodnostáře (a jejich postavení) k jednotlivým králům
hmmm, tak ten Tomek by mohl byt prinosny. Ti hodnostari.... diky za tip.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Vraždy okolo Václava II.

Nový příspěvek od Ježek »

Tak, pár přesunů, žádné mazání.
Souvisí smrt Henryka Probusa, Přemysla Velkopolského nějak s Václavem II. Měl v nic prsty?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Z kostry Václava II. se bohužel (nejen díky husitskému, pasovskému, uherskému a saskému řádění na Zbraslavi) zachovala pouze lebka. Dle Vlčka porucha mineralizace skloviny zubů pochází z útlého mládí. Specifické utváření mozkovny prokazuje následky křivice prodělané v mládí po dlouhotrvající avitaminóze D - lebka je "šišatá". A na první pohled činí dojem lebky ženské, ale pro lebku mužskou mluví vývin výběžků spánkové kosti a utváření tvrdého patra. Výška postavy Václava II. je vzhledem k absenci zbytku kostry neznámá. :cry:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

následky křivice prodělané v mládí po dlouhotrvající avitaminóze D -
Taky jsem někde četla, už ani nevím kde, že si to Václavovo strádání v dětství přimysleli kronikáři v úmyslu očernit Braniborce a vyzdvihnout ubohého Václava. Tenhle výzkum tedy asi dokazuje, že Václav v dětství strádal - teda minimálně fyzicky...
p(o)sel z budoucnosti

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

[quote="acoma"]Z kostry Václava II. se bohužel (nejen díky husitskému, pasovskému, uherskému a saskému řádění na Zbraslavi) zachovala pouze lebka.


Ano vystizne receno.Znesveceni jakehokoli hrobu je krestansky hrdelni zlocin nobrz zlocin proti rozumne lidskosti.
Ano damy a panove takhle se bojovalo za pravdu bozi az se znesvetila svata puda :?
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů