Václav I.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Viola píše:Spíš mi přijde zvláštní, že nevpadli do Čech, ale vraceli se už vydrancovaným Slezskem.
Zvláštní to určitě bude, ale byla to nejlepší armáda tou dobou operující v Evropě. Velmi rychlá, se zásobami snad vystačili těch pár dnů při "zpáteční" cestě Slezskem, která určitě uplně stejná nebyla. Měl jsem někde mapu, ale v tom bordelu, co tu mám v CDčkách, ji nenajdu.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
p(o)sel z budoucnosti

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Ježek píše:
Viola píše:Spíš mi přijde zvláštní, že nevpadli do Čech, ale vraceli se už vydrancovaným Slezskem.
Zvláštní to určitě bude, ale byla to nejlepší armáda tou dobou operující v Evropě. Velmi rychlá, se zásobami snad vystačili těch pár dnů při "zpáteční" cestě Slezskem, která určitě uplně stejná nebyla. Měl jsem někde mapu, ale v tom bordelu, co tu mám v CDčkách, ji nenajdu.

Na tu mapu bych se rad s dovolenim podival.Ale paklize bude neco pravdy o povesti na upicku tak je mozne ze se skutecne chteli presunout do Cech.
A jestlize sou informace pravdive tak prave okoli krkonos jich bylo vice.To je docela zvlastni proc zrovna v mistech kam by treba nemeli v umyslu chodit... :?
Ze by zmena planu?Spatne vyhodnoceni situace nebo skutecne zasobovaci potize?
Fakt je ten ze je vseobecne znama vec JAK lidi pred blizicim se vojskem poberou vse zive a vse co by se dalo snist a zdrhnou nekam kde je nikdo nenajde.
A treba uzivit cca 5000 muzu a zaroven velmi rychle postupovat je docela slozita vec.
A co potom kdyz je neuroda atd?To uz tem lidem co vzdy meli oci pro plac nezbydou ani ty oci...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Z doby jeho vlády pocházejí první královské jezdecké pečetě, což potvrzuje rozkvět rytířské kultury na našem území. Ovšem úplně nejprvnější peče s vyobrazením jezdce je peče jeho otce, Přemysla Otakara I. z let 1192-1193. A od druhé poloviny 13. století si jezdecké pečetě začali pořizovat nejen moravská markrabata, ale i Rožmberci a Bavorové ze Strakonic. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Václav měl podle mě trochu zvláštní vztah k ženám. Byl údajně dost závislý na své matce (to moc tehdy nebývalo), nekriticky miloval svou sestru Anežku (v listinách se často objevuje na radu mé milované sestry Anežky apod., nakonec si přál být uložen v "jejím" klášteře, a ne ve starém pohřebišti - bazilice na Hradě), zato jeho vztah s manželkou Kunhutou je zase typický chladem - ačkoliv možná tomu tak v počátcích nebylo... Také jeho odlišný vztah k oběma synům - trochu podivné a nezvyklé.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Václav I. byl vysoký 166 cm, silné kostry a svalnaté postavy. Z dochované části lebky je zřetelné vyhojené poranění na kořenu nosu a na čelní kosti, které svědčí pro poškození pravé oční krajiny. Podle dochované mozkovny vše svědčí opět pro "přemyslovsky ženskou lebku". :wink:
Po smrti byl zbaven vnitřností - ty byly pohřbeny odděleně v kostele v Počáplech a konzervované tělo bylo převezeno do Prahy.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Ona "ženská lebka" snad byla dědictvím po jeho babičce - Juditě Durynské, takovou lebku měl údajně i PO I.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Dopis Anežce v původním znění s angl. překladem

Nový příspěvek od acoma »

Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Dopis Konstancii Uherské

Nový příspěvek od acoma »

Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Václav I.

Nový příspěvek od Viola »

Acomo, kde jsi to našla? A tam jsou jen některé listiny? Podle jakého klíče se vybírají, nevíš?
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Václav I.

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:Acomo, kde jsi to našla? A tam jsou jen některé listiny? Podle jakého klíče se vybírají, nevíš?
Je tam dost zajimavych veci, ale ne z Cech. Spis Francie a okoli.:) Brousila jsem po wikine a psala.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Václav a KUnhuta

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Václav měl podle mě trochu zvláštní vztah k ženám. Byl údajně dost závislý na své matce (to moc tehdy nebývalo), nekriticky miloval svou sestru Anežku (v listinách se často objevuje na radu mé milované sestry Anežky apod., nakonec si přál být uložen v "jejím" klášteře, a ne ve starém pohřebišti - bazilice na Hradě), zato jeho vztah s manželkou Kunhutou je zase typický chladem - ačkoliv možná tomu tak v počátcích nebylo... Také jeho odlišný vztah k oběma synům - trochu podivné a nezvyklé.
TAK TOHLE MNE ted HOOODNĚ zajímá !!!
Momentálně trávím čas s Václavem, abychom se blíže poznali :) - a už si tvořím jakýsi obraz - zdálo se mi, že byl dost pevně "usazen" ve své rodině, obklopen i ženami, které ho měly a on je dost rády. Onen vřelý vztah k sestře Anežce i matce Konstancii je všeobecně znám - koneckonců někteří z něj odvozují i Vávlavovo politické balůancová papeř - císař.

Myslela jsem , ani nevím proč - že stejný vztah měl i ke Kunhutě - a ted v poměrně krátké době jsem narazila jednak u Žemličky a ted tady u Violy na opačný názor.
Moc by mě zajímalo, jak na to prof. žemlička přišel a z čeho tak usuzuje - jak jsem psala hlouběji se s Václavem terpve ted seznamuji - můžemete mě prosím nějak nasměrovat na nějakou literaturu ??? Violko ?? :confusion-questionmarks:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Václav a KUnhuta

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Moc by mě zajímalo, jak na to prof. žemlička přišel a z čeho tak usuzuje - jak jsem psala hlouběji se s Václavem terpve ted seznamuji - můžemete mě prosím nějak nasměrovat na nějakou literaturu ??? Violko ?? :confusion-questionmarks:
Hmmm... Je to už nějakou dobu, co jsem to psala, takže jsem vycházela z literatury, a ne z pramenů. Nicméně rozebírá to myslím i Vaníček ve Velkých dějinách (2 nebo 3) s tím, že takové označení, jaké měl pro matku nebo sestru, se u manželky neobjevuje... S prameny však nepomůžu, musela bych se podívat doma, navíc si vůbec nejsem jistá, jestli by se něco takového vůbec v kronikách objevilo alespoň náznakem - napadá mě ale, jestli podkladem třeba nemůže být poměrně častý Václavův pobyt mimo Prahu (?).
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Václav a KUnhuta

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
Katerina píše:Moc by mě zajímalo, jak na to prof. žemlička přišel a z čeho tak usuzuje - jak jsem psala hlouběji se s Václavem terpve ted seznamuji - můžemete mě prosím nějak nasměrovat na nějakou literaturu ??? Violko ?? :confusion-questionmarks:
Hmmm... Je to už nějakou dobu, co jsem to psala, takže jsem vycházela z literatury, a ne z pramenů. Nicméně rozebírá to myslím i Vaníček ve Velkých dějinách (2 nebo 3) s tím, že takové označení, jaké měl pro matku nebo sestru, se u manželky neobjevuje... S prameny však nepomůžu, musela bych se podívat doma, navíc si vůbec nejsem jistá, jestli by se něco takového vůbec v kronikách objevilo alespoň náznakem - napadá mě ale, jestli podkladem třeba nemůže být poměrně častý Václavův pobyt mimo Prahu (?).
Dík, já nemyslela prameny - že by Václav někde psal - moje příšerná uxor :D - nebo tak - i když někteří kronikáři by si to asi ujít nenechali - pokud by onen chladný vztah byl nějak prezentován veřejně .

Ale spíš ta literatura , no
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Václav I.

Nový příspěvek od Viola »

Přemyslovci - Jak žili, vládli, umírali, tam se o tom Žemlička zmiňuje.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Václav I.

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Přemyslovci - Jak žili, vládli, umírali, tam se o tom Žemlička zmiňuje.
Já vím, odtamtud to mám - jenže tam je jedna větička o chladu některých Přemyslovců k manželkám, o čemž by mohla vyprávět Kunhuta Štaufská - nebo tak nějak zní ta věta - tím mě právě narušil můj idylický obrázek Václavovy rodinky ..

Ale kde to vzal ????? Kde ???? :confusion-waiting:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Václav a KUnhuta

Nový příspěvek od Viola »

Viola píše:S prameny však nepomůžu, musela bych se podívat doma, navíc si vůbec nejsem jistá, jestli by se něco takového vůbec v kronikách objevilo alespoň náznakem - napadá mě ale, jestli podkladem třeba nemůže být poměrně častý Václavův pobyt mimo Prahu (?).
Tak jsem si prošla listiny z Regest od 1240 do Kunhutiny smrti a nepřijde mi, že by Václavův pobyt mimo Prahu byl nějak významný, nevím. Možná jde opět o nějakou fámu vyvolanou Palackým nebo dalšími historiky, nevím...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Václav I.

Nový příspěvek od Viola »

Dívala jsem se do Vaníčka - ten navazuje na V. Novotného, který měl upozornit na absenci výrazu Václavova vztahu k manželce v listinách, na rozdíl od "milovaného syna Vladislava" nebo "milované sestry Anežky". Nevím, jestli toto byl impuls pro údajný chladný vztah Václava a Kunhuty - Novotného bohužel teď doma nemám, abych se podívala, co přesně v něm je. Nicméně, pokud si vzpomínám, Žemlička naopak nesouhlasí s tradicí špatného vztahu Václava k Přemyslovi, což by se ovšem poněkud vylučovalo.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Václav I.

Nový příspěvek od Katerina »

Tak bych potřebovala pomoc, nevíte někdo - kde byl a co dělal nevlastní bratr Vratislav, po smrti POI. při nástupu Václava na trůn ?

Pořád u příbuzných v Míšni ???? nějaká akce v té době ??? :?:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Václav I.

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Tak bych potřebovala pomoc, nevíte někdo - kde byl a co dělal nevlastní bratr Vratislav, po smrti POI. při nástupu Václava na trůn ?

Pořád u příbuzných v Míšni ???? nějaká akce v té době ??? :?:
Podívám se Ti doma, teď tu nemám knížky. Ale který nástup myslíš, po smrti Přemysla? To už Vratislav nežil...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Václav I.

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
Katerina píše:Tak bych potřebovala pomoc, nevíte někdo - kde byl a co dělal nevlastní bratr Vratislav, po smrti POI. při nástupu Václava na trůn ?

Pořád u příbuzných v Míšni ???? nějaká akce v té době ??? :?:
Podívám se Ti doma, teď tu nemám knížky. Ale který nástup myslíš, po smrti Přemysla? To už Vratislav nežil...
Jo , moc díky, já to měla někde uloženo v hlavě , ale motalo se mi to s informacemi, že spíš se nevědlo, kde je .. resp. , že jeho další osud byl neznám, a z toho se soudilo, že umřel.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: AwarioBot a 0 hostů