Rožmberkové

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Michal »

"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od slavicekvac »

Petr Vok zemřel 05 11 1611, kroniky uvádí o den později, ale zřejmě to bylo datum funusu. V hrobce od tohoto data nikdo nebyl. Rožmberkové nesedí na židlích u stolu, ale jsou normálně v rakvích. Jestli nacisti ve VB něco schovali, tak je to jinde.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Zany »

Mám takový pocit, že pohřeb Petra Voka byl s docela velkým odstupem od smrti, až někdy v únoru následujícího roku...

A pyrotechnický průzkum možná právě pro jistotu na základě pověstí, že Němci za války ve VB něco poschovávali
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Michal »

Přišlo mi, že je tam dost bordel, jako by tam ty rakve někdo pohodil. :think:
Takhle si hrobku nepředstavuju. Sice chápu, že takových 30 sarkofágů je drahá záležitost, ale tak, jak to tam vypadalo a to, jak je to tam malé, vzbuzuje podezření, že kamery nebyly první.
Taky nechápu, proč se média furt chytají té pověsti o těch sedících mumiích. :doh: Nebo vlastně, čemu se divím. :mrgreen:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Zany »

Jako bordel to sice vypadá, ale IMHO to v takové hrobce po několika staletích není nic neobvyklého, už jsem měl v ruce pár článků o podobných průzkumech, kdy byly otevřeny hrobky a na fotkách to vypadalo vždycky velmi podobně
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Michal »

No, že je je to dřevo shnilé nebo tak, to jsem nemyslel, ale spíš naházené na sebe a k tomu ten prostor cca 5x3x1,5m. :o
To přece není na 30 koster a lidí v rakvích už vůbec ne. Jedině, že by tam ještě někdo uklízel ve středověku průběžně a prostě to tam vždycky jen tak naházel dozadu, třeba do pěti rakví, kostra nekostra.
Když je to tam tak malé, jak to tam asi stěhovali? Třeba toho Voka. :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Zany »

Však jsme tam na jaře byli, tak jsi mohl vidět, že tam jsou v podlaze zasazeny figurální náhrobníky, po jejich vyjmutí vznikne dost velký otvor na to, aby se rakev mohla dostat dovnitř
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Tak to mne teda nenapadla ta varianta s výbušninama po němcích.
Ale takhle náhodou, nemůžou se kouknout po Závišovi?
Bez piva to není ono.
maresch
Rytíř
Příspěvky: 178
Registrován: 22 bře 2009 10:41

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od maresch »

Zany píše:Jako bordel to sice vypadá, ale IMHO to v takové hrobce po několika staletích není nic neobvyklého, už jsem měl v ruce pár článků o podobných průzkumech, kdy byly otevřeny hrobky a na fotkách to vypadalo vždycky velmi podobně
Nemáš náhodou nějaké nové info o údajné hrobce Jakuba Krčína v Oběnicích? díky.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Zany »

KOMOŃ píše:Ale takhle náhodou, nemůžou se kouknout po Závišovi?
Po Závišovi se koukali v kapitulní síni, ale nedestruktivní průzkum nenalezl pod podlahou nic, co by se dalo interpretovat jako dutina, ostatně se to zmiňovalo i v některém z těch linkovaných článků
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Michal »

Zany píše:Však jsme tam na jaře byli, tak jsi mohl vidět, že tam jsou v podlaze zasazeny figurální náhrobníky, po jejich vyjmutí vznikne dost velký otvor na to, aby se rakev mohla dostat dovnitř
:D Já jsem myslel, že se do hrobky leze normálně z boku, teda, že k tomu byl přístup dveřma, které zazdili. :shifty:
Ve zprávách taky říkala ta šéfka výzkumu, že to tam vzadu ale může být přeházené, přesně jak si myslím. :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Zany »

kdepak, když je hrobka pod podlahou, tak žádný zboku není, tam se musí shora :)
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Zany píše:
KOMOŃ píše:Ale takhle náhodou, nemůžou se kouknout po Závišovi?
Po Závišovi se koukali v kapitulní síni, ale nedestruktivní průzkum nenalezl pod podlahou nic, co by se dalo interpretovat jako dutina, ostatně se to zmiňovalo i v některém z těch linkovaných článků
Už jsem si to přečetl.Předtím jsem jen koukal na foto a potom na TN.cz.
Takže další důvod pro konspirační teorie a také fakt, že si Balbín dost vymýšlel.
Bez piva to není ono.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Michal »

Zany píše:kdepak, když je hrobka pod podlahou, tak žádný zboku není, tam se musí shora :)
No fakt je, že jsem nad tím nikdy takhle nepřemýšlel, bral jsem to tak, jak jsem to viděl jinde.
Sv. Vít, Schwarzenberskou, tam se jde po schodech dolů, ale je fakt, že to je o něčem jiném, taky vývoj v čase.
Pravda je, že všechny ostatní, co jsem navštívil, byly přístupné dveřmi, ale nebyly pod podlahou kostela. :think: :think:
Teď ještě, kde je ten Záviš, aby měla Bětka kam vozit kytky. :)
No ale tam toho musí být víc, co ti opati? Těch taky bylo. :o A píšeš, že se zatím nic nenašlo. :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Zany »

Záviše hledali hlavně v kapitulní síni, která je tradována jako jeho pohřební místnost. Opati mohli být pohřbeni na jiných místech v kostele nebo v ambitech. To už se bude asi blbě dohledávat, s náhrobními kameny se v dějiných dost často šíbovalo, např. v 19. století byla velká vlna předlažďování kostelů, kdy byly mraky náhrobníků v lepším případě vyzvednuto a přemístěno (hodně jich je vztyčených a zasazených do zdi např. v presbytářích či v podkruchtí, na hřbitovech, ve vnějších zdech kostelů a hřbitovů), v horším případě roztlučeno na stavební materiál (on to obvykle byl dost kvalitní šutr).
Taky se šmahem bouraly malé kostelíky, které svou velikostí už nepobíraly nárůst obyvatelstva a stavěly se nové velké, náhrobníky se opět v lepším případě přenesly do nového kostela, v horším likvidovaly...
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Michal »

No v té kapitulní síni měli být právě taky ti opati. A nenašlo se nic. Je to divné, podle mě nějaký kvalitní sonar nebo taková pomůcka by musel ukázat, kde je jaké složení materiálu pod povrchem, teda kdyby to zasypali, po tom co sebrali ty kameny, ne? A i ve zdech přece zatím nic. Je to divné, ale my nevíme, jak to zatím probíhalo. Možná toho zatím moc neprozkoumali a teď jsou rádi, že našli tu "hlavní" hrobku. :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Michal »

Včera ve večerních zprávách říkala ta vedoucí výzkumu, že tou kamerou to hasne. Že dovnitř vlézt neplánují. :cry:
Škoda, mohlo tam být něco zajímavého z 13. - 14. století.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:
Zany píše:
KOMOŃ píše:Ale takhle náhodou, nemůžou se kouknout po Závišovi?
Po Závišovi se koukali v kapitulní síni, ale nedestruktivní průzkum nenalezl pod podlahou nic, co by se dalo interpretovat jako dutina, ostatně se to zmiňovalo i v některém z těch linkovaných článků
Už jsem si to přečetl.Předtím jsem jen koukal na foto a potom na TN.cz.
Takže další důvod pro konspirační teorie a také fakt, že si Balbín dost vymýšlel.
Neřekl bych, že to skončilo. Ta paní se vyjádřila, že vlastně neví kolik je tam mrtvých. Velikost prostory na 37 nevypadá. Otázka pak zní - není ještě další hrobka? Například na rané Rožmberky jiná a na renezanční tahle jako druhá? Třeba ještě někde první Rožmberci opravdu sedí na seslích. A za zadkem mají jantarovou komnatu :-) Balbín opravdu byl historik a podobné kecy by si prostě nevymyslel. Ale mohl mít nedůvěryhodné zdroje. Nebo naopak zcela důvěryhodné... Prokazatelně nacisti přes VB vezli naloupené umění do Lince, kde mělo být muzeum Adolfa Hitlera z těchto lupů. A do Lince se to nedostalo. Aniž se ví, co vlastně vezli.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Michal »

Zany píše: Po Závišovi se koukali v kapitulní síni, ale nedestruktivní průzkum nenalezl pod podlahou nic, co by se dalo interpretovat jako dutina, ostatně se to zmiňovalo i v některém z těch linkovaných článků
Našel jsem ještě tenhle starý odkaz, tady se zmiňuje více míst, kde by mohl někdo (Záviš) ležet. 8-)
http://zpravy.idnes.cz/archeologove-nas ... edatech_jw
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Zany »

a jsou tam i vysvětlení ti pyrotechnici:
"Vědci si přizvali na pomoc pyrotechniky. "Zaměřili se na přítomnost výbušnin ze druhé světové války, kdy se v klášteře ve Vyšším Brodě shromažďovala umělecká díla z celé Evropy pro zamýšlené muzeum Adolfa Hitlera v Linci," vysvětlují archeologové."

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 9 hostů