Nejhorší zkušenosti na hradech?

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Re: Skušenost

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Viola píše:
Kunhuta Halièská píše:Moje nejhorší skušenost s výkladem byla asi na Hrubém Rohozci!!! :x
Můžeš rovést v čem konkrétně?
No teď když se dívám zpětně nebylo to tak zlé :wink: Akorát že ten hrad postavil Jaroslav z Lemberka se s vým synem Havlem a né naopak jak zněl výklad průvodkyně. A proto že se jmenuji podle matky Jaroslava z Lemberka tak se mě to dotklo.
Pro, rege!!!
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Re: Skušenost

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Viola píše:
Kunhuta Halièská píše:Mám špatnou skušenost s hradem Buchlov výklad zdejší průvodkyně byl tak neprofesionální prostě hrozný!
V jakém smyslu? Co třeba říkala? přidej perličky :wink:
Velice nezáživný, trapné poznámky a měla tam spoustu chyb ve výkladu.
Pro, rege!!!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

Právě jsem se vrátila z Lemberka a byla jsem poměrně nepříjemně překvapená výkladem. Průvodkyně byla sice sympatická a ochotná (chápu, že problém nebyl v ní, ale ve výkladu, který dostala k dispozici), ale těch chyb bylo hodně, navíc samozřejmě nevím, co mohlo být špatně ve výkladu o dobách pozdějších. Namátkou pár chyb: Havel z Lemberka měl být diplomatem na dvoře Václava I. a Přemysla II. (vzhledem k tomu, že zemřel okolo roku 1253 asi těžko...), Zdislava pochopitelně zemřela na tuberkulózu ve věku 32 let, přesně věděli také, odkud přišla do Čech Sybila, matka Zdislavy. Víte, proč mají truhly na krajích držáky? Protože ve středověku, kdy lidé kvůli válkám pořád někam utíkali, potřebovali rychle přenášet své věci... Nejsmutnější na tom všem je, že v pokladně téhož zámku jsem si koupila asi 20 let starou brožuru o sv. Zdislavě (za 10 korun!), v níž je jak příspěvek Dr. Vlčka o tom, že tuberkulóza z jejích ostatků není patrná, tak příspěvek Dr. Sovadiny o Jablonném včetně zmínek o Havlovi...
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Robert »

Mojím hobby bolo kedysi navštevovať ruiny hradov na okolí. Raz som vyšiel k nepatrným zvyškom hradu Hajnáčka. Cesta k nemu je malou záhadou, a v poslednom dvore pri chová majiteľ aj dosť ostré psy. Takže napokon nielen, že som sa na hrad nedostal, ešte ma tie psiská aj prehnali.... :doh:
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Michal »

No mně nejvíc vadí ti "návštěvníci", kteří chtějí za každou cenu zanechat po sobě nějaké stopy, tak ryjí do všeho co vidí, pak v lepším případně na všechno sahají, v horším se vším kroutí nebo se snaží si něco odnést, aspoň nějakou maličkost. :doh:
Mám pocit, že to byl taky jeden z hlavních důvodů uzavření kaple sv. Kříže na Karlštejně a posléze omezení vstupu. Lidi ryli do fresek a odlupovali zlacení z omítky. :evil: Co vím tak hrady jsou "počmárané" obecně ve všech evropských řečech.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od jur »

Michal píše:No mně nejvíc vadí ti "návštěvníci", kteří chtějí za každou cenu zanechat po sobě nějaké stopy, tak ryjí do všeho co vidí, ...
Co vím tak hrady jsou "počmárané" obecně ve všech evropských řečech.
Neni to vynalez nasi doby. Delali to uz starozitni Rimane - na stenach lazni, hospod, latrin a nevestincu v Pompei je pres 10 tis. napisu, vyrytych pred obecne znamou zkazou mesta. Jsou to napisy typu "Sabinus hic" (Byl jsem tady - Sabinus), nebo poznamky o te nebo one hetere ... :lol:
Slo by rict, ze autori se ridi starozitnym heslem Non omnis moriar. :lol:
Naposledy upravil(a) jur dne 12 dub 2009 12:31, celkem upraveno 3 x.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Michal »

jur píše:
Michal píše:No mně nejvíc vadí ti "návštěvníci", kteří chtějí za každou cenu zanechat po sobě nějaké stopy, tak ryjí do všeho co vidí, ...
Co vím tak hrady jsou "počmárané" obecně ve všech evropských řečech.
Neni to vynalez nasi doby. Delali to uz starozitni Rimane - na stenach lazni, hospod, latrin a nevestincu v Pompei je pres 10 tis. napisu, vyrytych pred obecne znamou zkazou mesta. Jsou to napisy typu "Sabinus hic" (Byl jsem tady - Sabinus), nebo poznamky o te nebo one hetere ... :lol:
Ano já vím, na některých hradech jsou i dobové "rytiny", třeba v Olomouci.
Jenže rozdíl v tom, jestli je to dnes třeba restaurace, kde si třeba na WC lze přečíst ledacos, což evokuje ten Řím nebo národní kulturní památka, kde by přirozená úcta ke společnému historickému dědictví měla návštěvníkovi udržet ruce v klidu. :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od jur »

Michal píše: ... evokuje ten Řím nebo národní kulturní památka, kde by přirozená úcta ke společnému historickému dědictví měla návštěvníkovi udržet ruce v klidu. :think:
Lidstvo neustale kraci cestou pokroku, ale lidi zustavaji porad stejni ... :think: :lol:
Naposledy upravil(a) jur dne 12 dub 2009 12:41, celkem upraveno 1 x.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Michal »

Taky mám mnohdy ten pocit. :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Zany »

Ostatně i na tebou zmiňovaném Karlštejně, Michale, je na spojovací chodbičce ke kapli sv. Kateřiny vizitka tuším J. Nerudy nebo jiného z našich velikánů 19. století.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

Michal píše:Mám pocit, že to byl taky jeden z hlavních důvodů uzavření kaple sv. Kříže na Karlštejně a posléze omezení vstupu. Lidi ryli do fresek a odlupovali zlacení z omítky. :evil: Co vím tak hrady jsou "počmárané" obecně ve všech evropských řečech.
Vzpomínám si, že průvodce zmiňoval jako poslední kapku k uzavření vstupu do těch nevětších skvostů Karlštejna postříkání kaple. sv.Kateřiny nějakým sprejem - od dvou Italů... Nechtěla bych, aby to vypadalo nějak xenofobně, ale kolik Čechů jste viděli, jak něčím ryjí do sochy sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě? Já ani jednoho,zato cizinců požehnaně...
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Michal »

Zany píše:Ostatně i na tebou zmiňovaném Karlštejně, Michale, je na spojovací chodbičce ke kapli sv. Kateřiny vizitka tuším J. Nerudy nebo jiného z našich velikánů 19. století.
No, to je ostuda, když ti, které národ považuje za velikány dávají takový příklad ostatním. :doh:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od jur »

V Marseille u plaze stoi kopie sochy Davida (Michelangelo). Obcas mu mistni studenti postrikaji genitalie sprayem - prevazne na cerveno. Mestske sluzby to potom pracne cisti - a studenti za nejaky cas zase ... :lol:
Clovek nevi, jsou ti Francouzi kulturni narod, nebo nejsou? :think: :lol:
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Robert »

jur píše:V Marseille u plaze stoi kopie sochy Davida (Michelangelo). Obcas mu mistni studenti postrikaji genitalie sprayem - prevazne na cerveno. Mestske sluzby to potom pracne cisti - a studenti za nejaky cas zase ... :lol:
Clovek nevi, jsou ti Francouzi kulturni narod, nebo nejsou? :think: :lol:
Nie je to o hradoch, ale... podobnú dojemnú starostlivosť prejavujú študenti o chúlostivé partie koňa sochy veľkého husarského generála 18.st Andreasa Hadika reichsgrafa de Futak v Budapešti. Tie sa musia vždy lesknúť. Tak-tak starať sa o pamiatky vedia aj tam. A tu sú výsledky ich opatery :
Hadik-lovasszobor.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Pozitivní zkušenost

Nový příspěvek od Viola »

Musím přihodit jednu čestvou pozitivní zkušenost - mělnický zámek. Bohužel je asi vidět, že je v soukromých rukách, všechno je tak nějak samozřejmější a pohodovější, v zámku je krásná expozice, sice bez průvodce, ale s ohledem na zkušenosti z poslední doby to nějak nevadí :) , restaurace, vinný sklep s ochutnávkami, ke vstupence jsem dostala i poukázku na kafe v restauraci - všechno je tak nějak přirozeně provázané, možná za to může nejen správa nějakého státního majetku, ale pocit náležitosti k majetku zděděnému po předcích...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

Musím se s vámi podělit o dnešní zážitek z Karlštejna. Tak samozřejmě jde o jeden z nejvýznamnějších našich hradů, čemuž odpovídá i organizace, oceňuji četnost prohlídek i čisté záchody a lavičky na nádvoří. Pro velký zájem chodí prohlídky po deseti minutách, což v praxi znamená, že dvě výpravy po sobě si neustále lezou do zelí a průvodce nemá prostor uvést hned na začátku to, co by chtěl o hradě říci. Negativně hodnotím výklad; tedy pokud se výklad týkal samotného hradu, neměla jsem s ním problém, paní průvodkyně byla velice milá, nicméně jakmile zabrousila do života Lucemburků či Přemyslovců, už jsem úpěla - pro zajímavost: Karel nebojoval a nemiloval války, na rozdíl od otce, který pořád a rád válčil, oba byli svoje úplné opaky; Jan sebral Karla Elišce a odvezl ho na Loket, Blanka z Valois zemřela na tuberkulózu, Václava IV. ranila mrtvice.
Doporučuji návštěvu rodinné cukrárny v dolní části vesnice - příjemná teráska, příjemná obsluha a lidové ceny za domácí zákusky a pečivo. :)
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Dagmar »

Karlštejn je moje srdcová záležitost.Vdávala jsem se tam a termín byl vybrán na narozeniny Karla IV. Už je to hodně let,ale stále si pamatuji , jak mi návštěvníci i s průvodcem šlapali po závoji a během obřadu v kapli mlel něco průvodce. Nikdo z výkladu nic neměl a já jsem se asi podle církevního zákona asi ani nevdala. Bohužel nikdo nerozumněl , jak průvodci, tak ani oddávajícímu knězi. Nakonec výprava odešla a kněz dokončil svoji řeč, ale mám stále pochybnosti, že nenavázal , tam kde byl přerušen. :D
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od slavicekvac »

Dagmar píše:Karlštejn je moje srdcová záležitost.Vdávala jsem se tam a termín byl vybrán na narozeniny Karla IV. Už je to hodně let,ale stále si pamatuji , jak mi návštěvníci i s průvodcem šlapali po závoji a během obřadu v kapli mlel něco průvodce. Nikdo z výkladu nic neměl a já jsem se asi podle církevního zákona asi ani nevdala. Bohužel nikdo nerozumněl , jak průvodci, tak ani oddávajícímu knězi. Nakonec výprava odešla a kněz dokončil svoji řeč, ale mám stále pochybnosti, že nenavázal , tam kde byl přerušen. :D
Na svatbě je skutečně nejdůležitější vzájemný souhlas manželů. To ostatní včetně závoje a doprovodného obřadu je druhotné. Svátost vzniká udělením souhlasu vzájemně a manželským slibem. Kněz nebo jáhen je tam jen na dotvrzení, že se tak stalo. Podobně svědci a následný protokol pro matriku.
Čili, jestli jsi řekla ano na slova slibu, a tvůj manžel také, jste právoplatní manželé na celý život. Ke svatbě na Karlštejně gratuluji. Táta tam kdysi byl varhaníkem, taky na Mořině a v Budňanech u sv. Palmácia pod hradem. Hrad znám podrobně, bydlel tam kanovník Dočekal, který nás tam protáhnul i tudy, kam se nesmí :-) Jsou okolo něj docela bludy, protože třeba jízda Karla IV dnes a ve filmu je zcela jinudy, než jezdil. Jel z Prahy přes Mořinu, vrchem jak je golf, pak branou s padacím mostem, která dnes není. Cestou se vždy zastavil v kostel na Krtni ( sídliště Řeporyje?), který nechal postavit. Mýtus o ženách je značný, na hradě vždy byly a mohly být. Nesměly do velké věže v době postu. To tam Karel byl v kapličce sv. Kateřiny na modlitbách a dávali mu jídlo pode dveřmi otvorem.
Ještě perličku k mariánské kapli, kde jsi měla zřejmě svatbu: Kdysi tam přišel na staré vahany hrát skvělý člověk prof. Vachulka, znalec staré muziky. Hrábnul do kláves a ty mu začaly vyskakovat pod rukama ! Byly mnohem širší a jen položené a muselo se na ně jen prsty pokládat. Kdo nevěděl, měl problém. Pak už je zvládal bravurně.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

Dagmar píše:Karlštejn je moje srdcová záležitost.Vdávala jsem se tam a termín byl vybrán na narozeniny Karla IV. Už je to hodně let,ale stále si pamatuji , jak mi návštěvníci i s průvodcem šlapali po závoji a během obřadu v kapli mlel něco průvodce.
V jaké kapli? Dnes se svatby konají v purkrabství.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od slavicekvac »

Viola píše:
Dagmar píše:Karlštejn je moje srdcová záležitost.Vdávala jsem se tam a termín byl vybrán na narozeniny Karla IV. Už je to hodně let,ale stále si pamatuji , jak mi návštěvníci i s průvodcem šlapali po závoji a během obřadu v kapli mlel něco průvodce.
V jaké kapli? Dnes se svatby konají v purkrabství.
Podle textu jsem usoudil, že to bylo ještě v kapli Panny Marie v malé věži. Ve velké věži by to bylo těžko. Na purkrabství neznám kapli, tam jsou veselky nejspíš civilní, tady šlo o církevní.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů