17. listopad, sametová revoluce a KSČ

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Návštěvník

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od Návštěvník »

V bance kašpara nedělal. Měl přístup k různým tajným dokumentům.
Koerchera kritizovali američtí novináři a i to, že české orgány po něm nejdou a že se o něm nepíše ani v novinách. Vše bylo "pečlivě uklizeno" pod stůl. Tady u nás nebyly články tohoto typu nikdy otištěny. Agent K. byl dvojitý agent, který si během revoluce vesele žil ve své vile v Praze. Naopak am. novináři, kteří se pokusili o něm něco napsat byyli zmláceni neznámými osobami a sledováni. V té době jsme jim moc nevěřili, ale dnes už ano.
Kurýrů létala spousta tam i sem denně. Ani se s tím moc netajili. Taky vozili hlavně peníze.
Občas si všichni dávali dobré kafíčko a panáčky spolu s funkcionáři VŠ fylizofického směru poblíž středu Prahy. Byli podniky, kde se všichni vzájemně potkávali. :wink:
Michal
Vévoda
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od Michal »

To, že se potkávali to tak bude. :think: Koecher byl dvojitý agent, to není žádné tajemství.
Většina lepších agentů je dvojitých, tak to prostě je, jde jen o to, jak moc dvojitých. :)
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od Georg »

Agent NKVD K.Koercher.Podobnost čistě náhodná?Rozdíl 10let. třetí v pořadí.
http://www.ceskatelevize.cz/program/det ... 22200/0024
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Michal
Vévoda
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od Michal »

Tak od včerejška platí "náhubkový zákon" s pálkou až pět let. K tomu ještě každý, kdo bude chtít pas, bude muset dobrovolně dát otisk prstu. Komu to nepůjde, dá druhý prst, pak třetí a nakonec bude mít na MV založenou kartu. Složka už tam čeká na všechny z nás. :mrgreen:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
animus

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od animus »

Vážení, zdalipak si u tohoto tématu uvědomujete zcela výjimečnou a mimořádnou možnost se aktivně účastnit historie své země tím, že budete místo dvacetileté porevoluční euforie nadšeně hltat a opisovat pošetilé blábolení většiny novinářů či účelové lhaní politiků, sami důsledně a kriticky vyhledávat fakta a zapisovat jen (!!) ověřené a pravdivé skutečnosti o komunistickém převratu a jeho skrývaných souvislostech?? Historikům budoucnosti můžete velmi pomoci a ušetřit jim mnoho práce a sami se stát respektovanými autoritami a spolehlivými prameny vědění. Zdrojů informací se dostává ve zprávách a svědectvích těch, kteří věděli více poměrně dost i na netu. Jen hledat. Vím, milovaný středověk to není, ale stojí to za to. A napomůže to dívat se i na útržkovité zprávy ze středověku a starověku i na jejich autory se zdravou nedůvěrou a kritičností. Nemluvě o velmi složité historii 20. století.
Pád komunismu a nastolení kapitalismu v bývalých komunistických zemích se soustředěním moci a majetku do rukou mladé, vzdělané části komunistické strany byl připravován od konce 70. let několika osobnostmi ÚV KS SSSR, kdy začaly v naprostém utajení jednání s americkými protějšky o definitivním ukončení studené války a o popřevratovém uspořádání. Američany akceptovaným požadavkem bylo, že NATO do puče nebude zasahovat, že komunisté celý převrat zorganizují v jednotlivých zemích sami, komunisté nebudou souzeni, vězněni ani nebudou připraveni o nabytý majetek a konečně, že budou přijati Západem v rolích nových kapitalistů jako rovnocenný partner. Samostatnou dohodou byly finanční podpory bývalých komunistických zemí po určité období. Během necelých dvaceti let byl připraven plán celého převratu, který odstartovala perestrojka. Zajímavostí je, že ve všech zemích byli komunisté, považovaní za skalní, nepřizpůsobivé, nevzdělané a staré, vyloučeni z nadcházejících událostí dravými, mladými a vzdělanými komunisty. Ti českoslovenští, kteří rychle po 17. listopadu začali zahazovat svoje stranické legitimace v tichosti jako bezpartijní přecházeli do státní správy, tvořících se politických stran a nebo se stávali vlastníky různých společností. Pro začátek si přivlastnili a rozdělili ohromný majetek KSČ a SSM a nerušeně zametli stopy pod ochranou OF, jehož byli iniciátory. Samozřejmě že iluze pohádkové sametové revoluce byla téměř dokonalá, jen snad několika přímým účastníkům organisované cinkání klíči na václaváku vzpomínka na šedesátý osmý napovídala, že tohle je podivně křečovité, strojené, že spontánnost vypadá jinak. Ale k ničemu takovému dojít nesmělo. Hrozilo nebezpečí, že velkolepé revoluční divadlo pro lid se zvrhne v to, co se stalo v Maďarsku. Ne lid, ale lidé si vlastnoručně začnou vyřizovat účty s komunisty. A tomu bylo třeba zabránit. Proto se muselo OF stát respektovaným vůdcem revoluce, absolutní autoritou, kterou veřejnost přijme a bude následovat. A to zajistili signatáři Charty jako mluvčí OF. A tak se stali obětí velkolepého komunistického podvodu nejen nepřizpůsobiví a nepoužitelní skalní komunisté, dnes soustředění v komunistickém skanzenu KSČM, ale i celý národ, počínaje studenty a herci, vedenými stbáky-provokatéry na národní třídu do připravených kleští obrněných transportérů, vodních děl, a ozbrojených policistů, milicionářů a komunistického gestapa. Opravdu věříte, že žijete ve svobodné, demokratické, právní zemi, kde komunisté jsou pouze ti v KSČM? Opravdu věříte, že např. v Sociálně demokratické straně jsou sociální demokraté? A že ODS je pravicová strana? A co fašizmus a neofašizmus? Věříte staré komunistické definici, že to je extrémně pravicová orientace? Věříte vůbec něčemu? A kde je Bůh?? Věříte???
Michal
Vévoda
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od Michal »

Tak zítra to bude 20. let. :doh:
Slušelo by se už konečně zeptat, jak podotkl na setkání známých listopadových celebrit se studenty jeden sociolog:
"Co jsme s převratem ztratili?" :think: "Protože to, co jsme získali, toho jsou plná média neustále."
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
thovtt
Kníže
Příspěvky: 348
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od thovtt »

Pro obyčejné lidi přímo chudé je hlášení z médií otom co jsme získali stejnou propagandou jako před listopadem o světlích zítřkách.Když mají jen dluhy akručí jim v žaludku jsou jim kapitalistické jako jiné ideály šuma fuk.jde jim hlavně o holé přežití.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od Michal »

Tragikomické mi přijde, když vidím ty záběry z revoluce a zpívající Martu Kubišovou o tom, že: "...vláda věcí ztracených se k tobě lide navrátí." Tak teď jen, kdy to bude? :roll:
Ta písnička sedí spíš opravdu na události 68. To, co proběhlo v 89 je všechno jiné, jen ne to, co to mělo být. :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4108
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 112 times
Been thanked: 25 times

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od Ježek »

Pár postřehů (spíše ve formě článku) od Kuby:

Nerad bych podceňoval naši generaci, ale stále víc nabývám dojmu určitého pokřivení odpovědi na otázku, jak to tehdy bylo a proč to tak bylo. Každý z nás odpovídá už strojově, že 17. Listopadu 1989 začala tzv. sametová revoluce, která vyvrcholila pádem komunistické nadvlády a přijmutí demokratických prvků do ústavy a každodenního života. Tato memorovaná odpověď je zajisté správná, ale bez znalosti souvislostí a důvodů se tato odpověď stává jen pojmem téměř nulové výpovědní hodnoty. V tom vidím hlavní problém naší generace, který bych rád pár řádky nasměroval správným směrem, abychom se v budoucnu vyvarovali jakékoliv dezinterpretace a nebyli náchylní na různé formy demagogie, které se snaží komunistický režim ospravedlnit a dokonce rehabilitovat, jako to například dnes v novinách ukázal předseda KSČM, Vojtěch Filip.

Kde se vzal 17. listopad?

Ačkoliv je tento datum znamením začátku sametové revoluce, přestože tento název mnozí neradi používají, pro lepší přehlednost a pochopení budu tento termín užívat, v historii sehrál důležitou roli o 50 let dříve. Tehdy neexistovalo Československo, ale Protektorat Böhmen und Mähren. Celá státní správa byla pod kontrolou nacistů. O zvěrstvech které nacisté u nás prováděli se zmiňovat nebudu.
Odpor proti německé likvidační politice na našem území poprvé přerostl do masovějšího charakteru při výročí vzniku československého státu, 28. října 1939. Tehdy proběhly v Praze protinacistické demonstrace a nepokoje, které přerostly v otevřenou manifestaci proti nacistické vládě. Nacisty toto veřejné gesto odporu překvapilo, přesto okamžitě zareagovali a tvrdě zasáhli proti manifestujícím lidem. Životem tehdy zaplatil student lékařské fakulty, Jan Opletal a pekařský učeň Václav Sedláček. Den pohřbu Jana Opletala, 15. listopad, posloužil jako další záminka k protinacistické manifestaci. Nacisté se již delší dobu připravovali k zakročení proti inteligenci a vysokým školám. Veřejné protesty proti okupaci jim posloužili jako definitivní záminka k uzavření vysokých škol. 17. listopadu byly všechny české vysoké školy uzavřeny, 1200 studentů bylo odvlečeno do koncentračních táborů a devět čelních představitelů studentského hnutí bylo popraveno.
Tímto jsem nastínil velmi stručně historický původ data 17. listopadu, který je dodnes slaven jako den studentstva.

Komunistický režim

Věřím, že mnozí z vás si již stihli udělat obraz o tehdejší době z vyprávění starších lidí. Nejednou mi rodiče povídali o frontách, nedostatku všeho, rozkrádání a společenské apatii. Rád bych to rozvedl a doplnil. Celý komunistický režim pod patronací Sovětského svazu v polovině 80. let představoval kolos, který se pomalu hroutil. Dříve dominantní Sovětský blok, který ve studené válce naplno rozjel svoji ideologickou válku proti západu, se nyní dostával do krize. Různé ekonomické, politické a mocenské důvody nemá cenu rozebírat, jen bych tím zabíhal do přílišných podrobností.
Celý východní blok procházel celou řadou změn, které otřásaly v samotné pozici komunistické strany. Musím zde ale upozornit, že jakékoliv změny a snahy o aspoň částečnou reformu už tak dost zkostnatělého režimu se děli v horizontu let, nikoliv měsíců. Události v Československu nebyly jiné. 80. léta jsou ve znamení pozvolného růstu disentu, který řadou akcí upozorňoval na podmínky v Československu a dovolával se jejich nápravy. Přesto tato hrstka lidí otevřeně bojujících proti totalitnímu režimu byla zastíněna masou lidí, kterou komunisti doslova zlomili. Jejich apatie vůči všemu v okolí, strach a nejistota tvořila dobou náladu, kterou komunisti proměňovali v monopol vlády. Velmi jim v tomto pomáhal opravdu rozsáhlý byrokratický aparát, který ovládal téměř všechny složky veřejného člověka.
Státní policie byla jednou z nejdůležitějších složek státní moci. Vyhledávala lidi opozičně smýšlející, lidi vyjadřující svůj názor a potlačovala jakékoliv náznaky odlišnosti. Komunistická společnost se tak stala jednou monotónní společností, kde individualismus byl potlačen na úkor společnosti. Svoboda jednoho byla přímo podřízena svobodě společnosti. Jedinec byl jen kolečkem ve stroji. Pod touto ideologií existovala komunistická strana jako neochvějný dominant nad vším ve státě. Né nadarmo se dodnes užívá výrok: ,, Poručíme větru, dešti“. Zatýkání a věznění lidí i několik měsíců, nebo let, bez důvodu bylo na denním pořádku. Výslechy Stb, domovní prohlídky, cenzůra, ovlivňované volby, nedodržování základních lidských práv, propouštění ze zaměstnání a přesun na podřadná místa, vydírání, odmítání přijetí na vysoké školy a mnoho dalších projevů represí a šikany, to bylo denní kafe komunistického režimu. Už vůbec se nechci pouštět do popisování toho, co se dělo při výslechu nebo ve věznicích. Cestování do cizích zemí bylo nemožné, málo komu se podařilo dostat pozitivní kádrový posudek, který byl základem možnosti vycestování do zahraničí. Režim se snažil zamezit pohybu lidí a informací přes hranice na západ.
Tímto chci jen ukázat, že komunistický režim nebyl jen nějaký utopický tábor, kde všechno končilo u ideologických pohádek o vládě lidu a socialismu. Tento režim si moc vynucoval násilím. Celou společnost propletl sítí agentů, téměř každý obyvatel měl svoji složku, do které státní bezpečnost psala posudky. Absurditu doby dokonale ukazuje projev M. Jakeše na Červeným hrádku. (http://www.youtube.com/watch?v=kkVvPLXN2xo)

17. listopad 1989

Považovat 17. listopad za pád komunismu, nebo revoluci je dosti dezinformační. Snažit se datovat počátky pádu komunistického systému je velmi problematické, protože před otevřeným vystoupením studentů proti tehdejšímu režimu byla řada akcí organizovaných disidenty, které tvořili podhoubí pro možný růst opozice v Československu.
V pátek 17. listopadu 1989 se sešlo přibližně 15 tisíc studentů a občanů na manifestaci u příležitosti 50 let od úmrtí Jana Opletala. Tato manifestace byla oficiálně povolena. Již od začátku byla manifestace charakteru politického. Na transparentech a při skandování se objevovaly hesla požadující výraznější společenské změny, odstoupení zkompromitovaných politiků, propuštění politických vězňů, zrušení Státní bezpečnosti a mnoho dalších hesel, která byla zaměřena ostře proti komunistickému systému. Průvod vyšel v 16h z Albertova a kolem 18h na Vyšehradě měla být oficiální část manifestace ukončena. Většina lidí se však rozhodla pokračovat dál a zamířila do centra Prahy. Dav se snažil dojít na Václavské náměstí, za tu dobu se k průvodu přidalo přibližně dalších 50 tisíc lidí. Na Národní třídě byl průvod zastaven zátarasem SNB. Všechny únikové ulice byly zataraseny příslušníky SNB. Celý průvod se tak ocitl na Národní třídě bez možnosti úniku. Po 20h byl vydán příkaz k násilnému zákroku. Dav byl tlačen kordony policistů. Ti vytvořili několik únikových propustí, kdy každý, kdo chtěl uniknout, byl mlácen a kopán. Poté co byla demonstrace rozptýlena, byly skupinky účastníků v postraních ulicí surově napadány.
Rád bych zde krátce ocitoval výpověď přímě účastnice tohoto násilného činu: Byla jsem v tom pověstném lidském zdrcenci, který byl v té noci na Národní třídě nejprv rafinovaně slisován a pak v místech, kam oko kamer nedohlédlo- v podloubích-, zběsile masakrován. Nebyla jsem mlácena ani červeným baretem, ani bílou helmou, přesto jsem zažila něco, na co jsou slova krátká. Jsem maličká, takže jsem neviděla hradbu štítů jedné, ani obrněné transportéry, najíždějící do nás z druhé strany. Jen jsem cítila nepopsatelnou hrůzu, tušenou smrt. Chvílemi, když se rozum vyhoupl nad tyto propastné emoce, jsem věděla, že se jedná o něco zcela mimořádného, o něco přelomového. Ve chvíli, kterou se to všechno rozhodlo, zvolal jeden student do našich hlasitých otčenášů: ,, Tohle jim nedarujem!“Věděla jsem, že to řekl za nás za všechny. Tak teď dost! ( Jitka Vodňanská, vyšetřovala následky masakru na Národní třídě ).
Podle oficiální zprávy vydané ČTK ze dne 12. dubna 1990 bylo v souvislosti s brutálním zákrokem na Národní třídě zraněno 592 lidí, z toho 28 zlomenin, 56 otřesů mozku, 17 pohmožděnin mozku, 58 psychotraumat, 54 tržných ran na hlavě. Různé zhmožděniny utrpělo 487 lidí, z toho 126 zhmožděnin hlavy, 57 zhmožděnin krční páteře, pohmožděné ledviny mělo 11 lidí a pohmožděné genitálie 8 lidí.
Tento výčet zranění dokládá brutalitu pořádkových služeb proti lidem nenásilně manifestujícím za lepší zítřky. Mnoho z těchto lidí byli studenti, stejně starý jako většina z nás. Tato masová manifestace jen ukazuje, že již nebylo jiného východiska než otevřeného odporu proti komunistickému režimu i za cenu zmlácení a brutalitu režimu, který se snažil udržet u moci za každou cenu.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
koiko
Panoš
Příspěvky: 48
Registrován: 27 čer 2011 12:22

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od koiko »

17.listopad je pouhým datem nadutých pražanů a pro lidi, kteří v té době sledovali televizy. Vše začalo již 12.listopadu v Teplicích /už tehdy se pár tisíc lidí postavilo před budovu KSč/ a pár článků o tom také bylo napsáno - ale Praha je holt Praha a Teplice nemohou být středem pozornosti. :(
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1782
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 2 times

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od slavicekvac »

koiko píše:17.listopad je pouhým datem nadutých pražanů a pro lidi, kteří v té době sledovali televizy. Vše začalo již 12.listopadu v Teplicích /už tehdy se pár tisíc lidí postavilo před budovu KSč/ a pár článků o tom také bylo napsáno - ale Praha je holt Praha a Teplice nemohou být středem pozornosti. :(
To je pravda, náš Petr byl tehdy jedním z hybatelů protestů, zažil je celé na vlastní kůži. Byl v čele konzervatorních studentů, kteří dosáhli odchodu tehdejšího komunistického ředitele. Ale před tím byl také na známém protestním setkání na stadionu a v ulicích.
Uživatelský avatar
koiko
Panoš
Příspěvky: 48
Registrován: 27 čer 2011 12:22

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od koiko »

Ano, na Benešově náměstí, které bylo plné přijeli autobusy bílých přileb a ti se z oken dívaly a smáli se. Pak vystoupily, udělaly koridor a už to jelo ... Sám jsem jich pár také schytal v ulici u bývalé cukrárny.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1782
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 2 times

Re: 17. listopad, sametová revoluce a KSÈ

Nový příspěvek od slavicekvac »

koiko píše:Ano, na Benešově náměstí, které bylo plné přijeli autobusy bílých přileb a ti se z oken dívaly a smáli se. Pak vystoupily, udělaly koridor a už to jelo ... Sám jsem jich pár také schytal v ulici u bývalé cukrárny.
Stejně šli cestou vší historie :-) Jen nevím, jestli nám Bůh za 40 let neřekne "Bylo mi protivné toto pokolení" a nezatočí s námi. Jak jsme to prošustrovali, svobodu jeho dětí. Islamská katastrofa je na dohled a stále tančíme na Titaniku.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 61 hostů