Eliška Přemyslovna

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: "útìk" na hrad Loket

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...A to jsem neužil českou kroniku kronik opata Petra...
Ano byl by to pramen použitelný na obranu Elišky, protože Petr Žitavský přestože se objevil v Čechách za Přemyslovců, byl velkým příznivcem Lucemburské kandidatury. Pak se mu ale Jan nějak znelíbil, vzpomněl si na své začátky a přiklonil se k Elišce Přemyslovně.
A nepolemizujme jakého jazyka rozuměj národa byla kronika Aula regia. Jak Przemysl správně připomíná byla psána latinsky, Petr pocházel z hornolužického města a protože o jeho mládí nevíme nic, mohl být klidně i Lužickým Srbem, tedy slovanským bratrem.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: "útìk" na hrad Loket

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...kronika Aula regia...
A kdybych chtěl chytat za slovo, tak bych řekl, že Aula regia byl cisterciácký zbraslavský klášter. A jelikož v něm, pery těchto mnichů, vzniklo kronikářské dílo - bylo nazváno Chronicon Aulae Regiae. 8)
Ale jak jsem řekl, že nechci chytat za slovo, tak se o tom už víc zmiňovat nebudu... :lol: :lol: :lol:
Musím s Tebou ale souhlasit. Moc o Petru Žitavském nevíme a jestliže se sám považoval za Čecha a celý aktivní život zasvětil práci v Čechách, byl Čech. Možná větší než Sternbergové, Schwarzenbergové, Waldensteinové aj. :D
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Kronika Zbraslavského kláštera

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Jiøí Motyèka píše:...kronika Aula regia...
A kdybych chtěl chytat za slovo, tak bych řekl, že Aula regia byl cisterciácký zbraslavský klášter...
Nechci se z toho vykroutit (ty mi to stejně nebudeš věřit :) ), nechci polemizovat s pravděpodobně největším znalcem kronik na tomto fóru, ani nechci mít poslední slovo - ale!
Aula Regia (pro "nezasvěcené" síň královská) - tak nazval toto místo Václav II. po založení kláštera. Měl jsem tedy na mysli obecně kroniku psanou ve zbraslavském klášteře více autory. A to taky není slovíčkaření... :D
Petr Žitavský byl řekněme rádcem i duchovním přítelem Eliščiným, takže jsme od hlavního tématu vlastně ani neodbočili, ale můj první příspěvek věnovaný tomuto třetímu opatovi zbraslavského kláštera byl psán hlavně se záměrem tě drobátko podpořit v tvé polemice s císařem a ne si naběhnout, víme?... :D :(
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Kronika Zbraslavského kláštera

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...příspěvek..byl psán hlavně se záměrem tě drobátko podpořit v tvé polemice s císařem a ne si naběhnout, víme?... :D :(
Jasně že tomu rozumím. :D Já to nebral vůbec vážně :wink: ale musím Ti oponovat s mým znalectvím kronik :( zato mi připadá víc než zajímavá úvaha o Petrově národnosti. :!:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Kronika Zbraslavského kláštera

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...ale musím Ti oponovat s mým znalectvím kronik...
Na to jsem si udělal svůj názor a nikdo, zdůrazňuji nikdo mi ho nebude vyvracet. A už vůbec ne prostřednictvím fóra. :lol: O to se můžeš pokusit, až se zase sejdeme na 2. setkání... :D
Przemysl de Nyestieyky píše:...zato mi připadá víc než zajímavá úvaha o Petrově národnosti...
Obávám se, že pro dozvědění se více o této záležitosti je nutné navštívit archivy v Německu, pokud to už někdo neudělal před námi... :D
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 03 led 2007 18:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Slovíèkaøení/lekce latiny + národy

Nový příspěvek od Ježek »

V záasadě jsi měl 3 možnosti:
1) kronika zbraslavského kláštera (zbraslavská)
2) Chronicon Aulae Regiae
2) kronika Auly Regie

Latina má narozdíl od jiných, méně vyspělých jazyků, skloňování

Ještě k původu. Němec žijící v Čechácm mohl být na tehdejší poměry dobrým českým "vlastencem". Snad jen kromě Židů všichni byli považováni za lidi Přemyslovců tj. za český národ, bez ohledu na etnický původ. Že se Němci nehlásili k českému národu je jiná věc
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Slovíèkaøení/lekce latiny + národy

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ježek píše:...Latina má narozdíl od jiných, méně vyspělých jazyků, skloňování...
No, jóóó, tak jsem to nevyskloňoval. Ano, sypu si popel na hlavu, na níž mám máslo a jdu klečet na hrách... :D :lol: :lol:
No a nyní vážně. Latinu neovládám pochopitelně aktivně, i když si dovedu představit, že bych za to i zaplatil, ale to asi až v penzi... Jsem rád, že s pomocí slovníku si něco sám přeložím z latiny do mateřského jazyka... :(
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

spekulace o Elišce?

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Elizzabethin nový článek na Stránkách o Rejčce je vskutku podnětný k reakcím. :D Ale zajímaly by mě dvě věci -
Nakolik je podloženost Eliščina milostného citu k Jindřichovi z Lipé korespondující s nějakým pramenem? (Na mě to spíš působí jako beletristická příchu zápletky pro vznik ženské žárlivosti ze zamilování dvou žen do jednoho mužskýho... romantické, ale možná také románové :? )
Druhou věcí je -
odkud máš Elizz informaci, že Eliška usilovala o popravu Jindřicha z Lipé? Je to odrazem pramenů, kronik nebo hypotéza?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: spekulace o Elišce?

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Nakolik je podloženost Eliščina milostného citu k Jindřichovi z Lipé korespondující s nějakým pramenem?
Podle me asi tolik jako kdyz se uvazuje, ze byli Zavis s Premyslem sokove v lasce ke Kunhute. To je z nejake staroceske pisne...
Przemysl de Nyestieyky píše:... (Na mě to spíš působí jako beletristická příchu zápletky pro vznik ženské žárlivosti ze zamilování dvou žen do jednoho mužskýho... romantické, ale možná také románové :? )?
To mas mozna pravdu, nicmene se to objevuje v knihach, ktere se tvari jako literatura faktu.
Przemysl de Nyestieyky píše:...
Druhou věcí je -
odkud máš Elizz informaci, že Eliška usilovala o popravu Jindřicha z Lipé? Je to odrazem pramenů, kronik nebo hypotéza?
Pokud je to pouze hypoteza, tak rozhodne hypoteza historiku. Zkusim najit primy zdroj.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: spekulace o Elišce?

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:... příchu zápletky pro vznik ženské žárlivosti ze zamilování dvou žen do jednoho mužskýho...
Já bych to ještě obrátil, čímž to možná zkomplikuji a "zamotám". V tématu o Jindřichu z Lipé jsem ve svém zakládajícím příspěvku psal o "manželsko-mileneckého 'čtyřúhelníku'“. On to byl spíše manželsko-milenecký trojúhelník, v němž hlavní roli hrál Jan Lucemburský, který uzavřel politický sňatek s Eliškou Přemyslovnou a krásná, inteligentní, vzdělaná a uměnímilovná Alžběta Rejčka mu prostě učarovala. A to muselo samozřejmě Elišku velice iritovat...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: spekulace o Elišce?

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:To je z nejake staroceske pisne...
A staročeská píseň je z 18. století nebo ze středověku?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Pro mnozici se nazory na foru na knihu pani PhDr. Kopickove umistuji svuj prispevek do tematu Eliska Premyslovna, nebot ji se to nejvice tyka:
viz. treba Violin prispevek:
viola píše: nejvíc mě zajímá konfrontace historiků a historiček, podle mého názoru - samozřejmě to neplatí vždy (četli jste knížku o Elišce Přemyslovně od b. Kopičkové?? já to vrátila hned druhý den...) - ženský pohled na věc je neotřelejší a možná blíž pravdě, ale pánové mohou oponovat 8)
Podobny nazor zde mel i Marsalek, ktery to sice precetl, stejne jako ja, ale autorka jej ( ani mne) nijak nepresvedcila. Rada bych se zeptala, zda existuje nejake objektivni a (aspon trochu) ctive hodnoceni kralovny Elisky Premyslovny, ktere by stalo za precteni.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Tak já té knížky kousek přečetla, fakt jsem se na ni těšila, ale když začala líčit Elišku jako největší chudinku a obě všech kolem, když vytáhla domnělou spolupráci Richenzy a inkvizitorů... Myslím, že není zlý J. Spěváček (ten zase zatracuje Jindřicha z Lipé), ale ve většině knih jde buď jen o zmínky nebo o vylíčení situace bez hodnocení... Aspoň tedy o čem vím já. Ještě mě napadá kniha od G. Šarochové 1.9.1310 - svatba (je to z edice významných událostí), ale samozřejmě nejde o monografii o Elišce samotné.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

krev Elišky Pøemyslovny

Nový příspěvek od Ježek »

floriš píše:Ostatně Karlova matka měla české krve cca 0,74%
Co je to za informaci?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: krev Elišky Pøemyslovny

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ježek píše:
floriš píše:Ostatně Karlova matka měla české krve cca 0,74%
Co je to za informaci?
...taky jsem se chtěl s dovolením voptat...

P.S. Nepatří to spíš do Pokecu? Mátne mě totiž ta přesnost na 2 desetinný místa. :lol:
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Eliška má dneska narozeniny!
Všechno nejlepší! :D
=D> :-({|= :ruce:
Margharet
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 17 srp 2007 08:22
Bydliště: Èeské Budìjovice

Nový příspěvek od Margharet »

" 29.9.1330 umřela na Vyšehradě v domě Jana probošta, bratra svého, Alžběta jinak Eliška, krále Jana Českého manželka a císaře Karla IV. matka, na Zbraslavi, vedle otce svého, krále Václava II., pochována. Byla s manželem svým živa 20 let a porodila mu tři syny a čtyři dcery. Paní pobožná, ctná, dobrotivá, šlechetná a k chudým lidem milostrdná.
Manželství s Janem Lucemburkem, o tři roky mladším, nebylo šastné a život Eliščin byl řadou útrap. Odloučena vůlí královskou od syna svého Václava a obklíčena intrikami Jindřicha z Lipé, prožila smutný život, jenž skončila v ústraní vdovského sídla."


To je citace ke dni úmrtí Elišky Přemyslovny z knížky "Historický kalendář národa českého" od Veleslavína.
Návštěvník

Nový příspěvek od Návštěvník »

Nemyslím si,že by Anna Přemyslovna byla takova mrcha.i když spočátku byla samozřejmě s Jindřichem proti Elišce.Však jí to Eliška přece jen trochu i oplatila.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Anonym píše:Nemyslím si,že by Anna Přemyslovna byla takova mrcha.i když spočátku byla samozřejmě s Jindřichem proti Elišce.Však jí to Eliška přece jen trochu i oplatila.
Ahojky,
nechtěl(a) by ses zaregistrovat? Jinak diskusi na toto téma se meze nekladou, zajímá mě, proč takhle uvažuješ :wink: . Ono se těžko hodnotí - mrcha nemrcha, Jindřich byl zřejmě velice neschopný a Anně možná ani nic jiného než "nekalé" praktiky, i proti vlastní sestře nezbývaly, pokud si chtěla udržet alespoň teoretickou šanci na trůn... Ale to je samozřejmě věc názoru. Zajímavé je, že svým nejmladším dětem-dvojčatům dala Eliška jména Eliška a Anna.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: spekulace o Elišce?

Nový příspěvek od Katerina »

Przemysl de Nyestieyky píše:... Druhou věcí je -
odkud máš Elizz informaci, že Eliška usilovala o popravu Jindřicha z Lipé? Je to odrazem pramenů, kronik nebo hypotéza?
Pokud je to pouze hypoteza, tak rozhodne hypoteza historiku. Zkusim najit primy zdroj.

Omlouvám se, našla jsem to až ted. Neuvádí se, že Eliška, ale měl to být údajně Jan - dle Dalimila žádal po Vilémovi z Valdeka Jindřichovu hlavu, ale ten mu to, coby český vlastenec odmítl (asi v duchu té Hutkovi písničky o katu Mydláři, nač nás maj stínat cizozemci, když líp to může udělt .. český kat.) Dalimil za to Viléma chválí.

Jinde to ale podloženo není, a mám takový pocit, že to vždy bylo zvažováno spíš než hypotéza , jako zajímavá historka. Moc to nesedí, Jan by jeho popravu asi naříil jedině v okamžiku vzteku, což pry jeho zatýkání nebyl. Spíš váhal a byl k němu přemluven.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host