17. listopad, sametová revoluce a KSČ

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Filip Svehla
Zeman
Příspěvky: 119
Registrován: 31 pro 2005 14:15

17. listopad, sametová revoluce a KSČ

Nový příspěvek od Filip Svehla »

Jaký je Váš pohled na sametovou revoluci a Komunistickou stranu, která i dnes má na politické scéně prostor. Je to tak správně nebo ne? Měli by se komunistické myšlenky opravdu zákoně zakázat?
Historia magisteria vitae.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: 17. listopad, Sametová revoluce a KSè

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Filip Svehla píše:Jaký je Váš pohled na Sametovou revoluci a Komunistickou stranu, ...
Byl bych velice nerad, i když já se toho asi nedožiju, aby až se zase odtajní (za 20, 30, 50,... let) jakési tajné archivy, ukázalo, že tzv. "sametová revoluce" byla organizována nejvyššími složkami KGB a StB. A hlavní protagonisté "revoluce" byli pouze loutkami, za jejichž nitky tahal úplně někdo jiný. Sám Havel dnes konstatuje, že 17. listopad '89 nebyl akcí jednoho muže, a to netvrdí z vrozené mu skromnosti, ale proto, že ví, o čem mluví. Dále říká, že tady byl potenciál ve společnosti, ale který stále ještě možná mohl, obrazně řečeno, skončit pod pásy tanků naduté moci, dodává moje maličkost...
A komunistická strana? Tak to je kapitola sama pro sebe. Co když vše bylo součástí onoho domluveného a veskrze nemravného kšeftu? Tedy podmínka, že KSč a její vrcholní představitelé nebudou pohnáváni před soudy a spravedlivě souzeni za to, že bez prolité krve předají moc. Vím, je to spekulace možná přitažená za vlasy, ale když 17 let po revoluci jsou disidenti souzeni(!) a Grebeníčkové se tomu smějí, co si o tom myslet?...
A dnes, 17 let po listopadu vést "hrdinné" a vášnivé verbální proklamace proti KSčM ve stylu, jak nám to předvádí KDU - čSL ruku v ruce s modrými ptáky? Nemohu to nazvat jinak, než jak to nazývá soudruh Filip. Ano, to je laciný, "primitivní antikomunismus". Co oni současní "neohrožení" bolševikobijci udělali pro to, aby tato partaj byla před 16 lety zrušena a definitivně tak zmizela z naší politické scény? Nebo se alespoň přejmenovala a nějakým způsobem distancovala od minulosti? No zhola nic. Tak nyní, s prominutím, ať drží ústa, protože většina z nich s bolševikem kolaborovala a to vč. "křesťanských" demokratů...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 20 lis 2006 14:51, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

"samet"...

Nový příspěvek od Tekla »

No, Jiri, ja jsem v listopadu 1990 (ne to neni preklep) spolu s hrstkou dalsich studentu plzenske Pedagogicke fakulty demonstrovala na plzenskem namesti za splneni studentskych pozadavku z predesleho roku - bylo to asi 15 bodu, z nichz splnen nebyl ani jediny - mj. postaveni KSC mimo zakon, uznani tretiho odboje, atd.... Do Plzne se tehdy na nami organizovanou akci (podotykam - bylo nas 7 studentu, kteri jsme pod tim byli podepsani) sjelo nekolik stovek lidi - mozna tak tisicovka - z rad Konfederace politickych veznu. Oni jedini nas tehdy podporili. S nasi akci rok po listopadu totiz nechteli nic mit studenti z zadnych jinych vysokych skol, ktere jsme k tomu asi mesic intenzivne vybizeli, ani zadni z tehdejsich politiku, nic spolecneho... Pripadali jsme si, jako bychom se probudili z nejakeho snu... uz tehdy nam vsechno doslo... Tim spise, kdyz o nasi demonstraci - behem ktere jsme meli nekolik ostrych proslovu, (mimo jine namirenych proti tomu, ze ani po roce nikdo - a predvsim ne Vaclav Havel - nema umyslu komunisty de facto odstavit od moci) referovala CT v hlavnim vecernim zpravodajstvi slovy, ze Plzenane vysli na namesti podporit prezidenta Vaclava Havla... Tehdy jsem ztratila veskere iluze a pochopila, jak se dela politika...
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: 17. listopad, Sametová revoluce a KSè

Nový příspěvek od Ježek »

Filip Svehla píše: Měli by se komunistické myšlenky opravdu zákoně zakázat?
Samotová revoluce je jedna z mála věcé, co jsme (jste) si vyřídili sami. Nepřijeli sem američani s tanky a nepověsili pár zločinců a zbytek poslali do vězení. Demokratickou velkorysostí KSč nezanikla a je tu dodnes, jen se naučila několik demokratických frází. Dejme tomu, když se nezakázala po revoluci, teď je pozdě a neopodstatněné ji zakazovat. Je třeba ji porazit, tím co nejvíc nenávidí - demokracií. Ukázat, že myšlenky komunismus jsou pokrytecké a nerealizovatelné (nebo zrušit volební právo pro dělníky a důchodce :) )
Nová republika se ale měla k přestavitelům režimu postavit tvrdě. Pozavírat přímé zločince (bachaře, velitele lágrů), ale i vrcholné špičky strany.
Oproti tomu, jak měli komunisté vše dobře promyšlené a zorganizované před únorem 48, dost dobře nechápu, že se jim jejich režim před 17 lety zhroutil téměř bez nějaké odezvy. Doufám, že sametová revoluce nebylo dílem určité složky KSč, která si chtěla udržet reálnou moc i po revoluci. Z komunistů, kteří měli kontakty se přece snadno stávali demokrati.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

No chtěl jsem se zeptat "pamětníků", co tehdy dělali a jak to prožívali...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: "samet"...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Tekla píše:... Pripadali jsme si, jako bychom se probudili z nejakeho snu...
Ano, Teklo. "Sametovou revoluci " bychom také mohli nazvat podvodem na studentech. A to velkým podvodem pod heslem politiků: "Vy jste to sedmnáctého tak pěkně rozjeli, děcka, no ale teď už to laskavě nechte na nás, "dospělých", my to dotáhneme za vás do úspěšného konce..." No a kam to oni dospěláci dotáhli, netřeba zdůrazňovat. Je to v Absurdistánu zvaném česká republika vidět na každém kroku. Mám teď na mysli hlavně politiky svázané s organizovaným zločinem, zkorumpované soudce, zkorumpované policajty, sofistikovaná hospodářská mafie, vraždy lidí spjatých s nelegálními obchody, kteří končí v plechových penálech na dně Orlické přehrady, vraždy za bílého dne i pod rouškou tmy, etc. Ona sametová revoluce vygenerovala Kožené, Krejčíře, Pitry a celou plejádu jim podobných... Ne vše, co se udělalo, je špatné, abych jen nehaněl. Můžeme např. jezdit na občanku na Slovensko... :lol: :cry:
Filip Svehla
Zeman
Příspěvky: 119
Registrován: 31 pro 2005 14:15

Nový příspěvek od Filip Svehla »

Mno, poté co jsem si přečetl Vaše příspěvky mám trochu pocit, že si revoluci představujete jako nedělní výlet do Podolí. Uvědomte si prosím, kolikrát v dějinách se podařilo změnit režim bez jakéhokoliv masakru. Ano, je pravděpodobné, že mezi KSč a OF existovala dohoda. Příklad za všechny je zkušenost pana Cibulky, který chtěl provést převrat radikálněji a jak narazil! Nemějte mi to za zlé, ale jedna věc je tisíce lidí v ulicích, jenž skandují a demonstrují za svůj názor a představu, ale druhá věc je poté onu představu uskutečnit. To že zde bylo mnoho chyb je zřejmé, ale nikoliv nepochopitelné. Privatizace měla své stinné stránky, ale řekněte mi kdokoliv, jak se zachovat v dané situaci lépe, nechat majetek státu? Komunismus jako ideologie je bezesporu špatná, konečně to lidem v dějinách znalých musí být zřejmé. Zde je nejvíce výmluvná voličská základna- dělnícei, kteří si myslí, že za ně budou dřít podnikatelé, neboť ti jsou samozřejmě nositelem všeho zla :-).
Historia magisteria vitae.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Svátek komunistického smíru

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Chvíli jsem tu nebyl a koukám... zajímavou debatu jste tu rozjeli. Osobně jsem se nechtěl ani slovem zmiňovat, ale přeci...
Divím se vašemu údivu. Co by se vyřešilo zákazem Komunistické strany? To, že by se akorát přejmenovali? Vyřešil snad něco zákaz nacistické ideologie? Stále existují desetitisíce sympatizantů a policie jim dodnes dělá ochranu při demonstracích.
Zrovna v minulých dnech běžel dokumentární seriál o "sametové revoluci" (Labiryntem revoluce). Plusem tohoto dokumentu bylo množství autentických výpovědí. Dokonce velice jasně poukázal na to, že bývalí disidenti a idealisti byli krátce po "převratu" vyštípáni z pozic určujících směr a velice rychle byli nahrazeni těmi, kteří měli ostřejší lokty a celou dobu čekali tiše přikrčeni, vyčkávajíc své chvíle. Příkladem je arogantní prof. Klaus. O oficiálních dohodách mezi OF a tehdejší KSč ani nemluvě.
Druhou stránkou věci je mnohem vážnější problém. Proč si myslíte, že komunistické strany mají silnou členskou základnu, široké sympatie veřejnosti, beztrestnost vzhledem k minulosti...? Myslíte si snad, že všichni byli v minulosti donuceni ke členství ve straně nebo ke spolupráci s StB?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Svátek komunistického smíru

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Myslíte si snad, že všichni byli v minulosti donuceni ke členství ve straně nebo ke spolupráci s StB?
:?: :?: :?:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Jak to udìlat

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Filip Svehla píše:...Privatizace měla své stinné stránky, ale řekněte mi kdokoliv, jak se zachovat v dané situaci lépe...
"Jednoduše!" Možná stačilo, aby legislativní proces, tj. tvorba nových zákonů byl vždy o krůček napřed před ekonomickými reformami a ne NAOPAK, že. A nergumentujte mi, prosím, že by se pak reformy zpozdily. Dále fatální prohlášení muže, který řídil fiskální politiku státu, že "nezná špinavé peníze"(!), způsobilo jakési obrazně řečeno otočení vypínačem, po němž nastala tma, v níž se jako ryba ve vodě začali pohybovat jiní muži, totiž ovládající černou ekonomiku. No a nyní nemůžeme najít ani ten vypínač, aby někdo konečně rozsvítil, protože i ten vypínač už někdo ukrad'!...
Přátelé, nezapomínejme...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Svátek komunistického smíru

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše: :?: :?: :?:
:?: :?: :?: Na Tvoji otázku odpovídám stejnou, protože jí nerozumím stejně jako Ty mé větě... :D
Ale hned následující Tvůj příspěvěk je bezvadný! ;)
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Re: Svátek komunistického smíru

Nový příspěvek od Tekla »

Przemysl de Nyestieyky píše: Co by se vyřešilo zákazem Komunistické strany? ... Proč si myslíte, že komunistické strany mají silnou členskou základnu, široké sympatie veřejnosti, beztrestnost vzhledem k minulosti...? Myslíte si snad, že všichni byli v minulosti donuceni ke členství ve straně nebo ke spolupráci s StB?
Premysle...vpodstate si sam odpovidas.... Ja povazuji za velkou chybu, ze tehdejsi nova vlada v cele s Havlem se nepostarala o to, aby Komunisticka strana byla postavena mimo zakon, tak, jak si kazda zlocinecka organizace zaslouzi... aby byli konkretni lide spravedlive souzeni za sve ciny... Kdyby to tak totiz bylo, verim tomu, ze "maly cesky clovek", jichz je vetsina, by byl nucen sve sympatie prehodnodit... takhle jakoby bylo receno - vzdyt oni nic spatneho neudelali, jenom to nejak popletli, ale my jim ty chyby odpoustime a protoze jsme hodni sametovi demokrate, dame jim jeste jednu sanci...

ja samozrejme nemam zadne iluze o tom, jak se to ve skutenosti sebehlo, jak jsem psala, doslo mi to rok pote... verim tomu, ze za vsim stala KGB a vse bylo rizeno shora, jako dusledek tehdejsich dohod mezi SSSR a USA o uvolnovani vzajemneho napeti, na kterych pracovali Gorbi s Reaganem... ne vsichni v KSC o tom, co se chysta, vsak byli informovani - byl to take zpusob jak KSC "reformovat" - zbavit se starych kusu...

Mne nejvic zklamali lide, kteri tehdy pusobili v OF - zpocatku nas studenty vyuzili jako hybnou silu a pak, kdyz uz bylo vse rozjeto, chovali se k nam stylem - nestrkejte do toho nos, to se vas netyka, tomu nerozumite... mam to v zive pameti zejmena z te "regionalni" urovne...

a co se tyce toho clenstvi a spoluprace - vzdyt prave o tom to je...cesti lidickove jsou pragmaticti - vzdy budou delat to, co jim prinese nejvetsi prospech - a moralka? co to je? aha o te nas soudruzi ucitele taky neco ucili - to bylo o tom, ze hodny chudy delnik ma bojovat proti zlym bohatym vykoristovatelum a zaludne zradne inteligenci, ktera chce znicit a zmarit nase spolecne dilo...

Mne ale uprimne desi jeste jedna vec, ktera je nasledkem toho vseho - stale pribyva priznivcu a volicu teto extremni levice z rad mladych a vysokoskolsky vzdelanych lidi... Kdyz jsem nedavno v TV videla zabery z jejich demonstrace, behal mi mraz po zadech...
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Svátek komunistického smíru

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Tekla píše: ...stale pribyva priznivcu a volicu teto extremni levice z rad mladych a vysokoskolsky vzdelanych lidi...
Já myslím že je to pouze proto, že tu neexistuje nic mezi konsumně-kapitalistickým příklonem na straně jedné a na té druhé už čistě jen "reformovaný" bolševik. Tudíž, není kam spadnout jinam.
Buď se mi líbí společnost na jedno použití, kde je jediným cílem krátkodobý zisk nebo nostalgická vzpomínka na to, že vše může být zadarmo i bez vlastního přičinění... prostě extrémy postkomunistických zemí. :)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

ti co kradli po léta, dnes dvojnásobnì kradou...

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše: Zrovna v minulých dnech běžel dokumentární seriál o "sametové revoluci" (Labiryntem revoluce). Plusem tohoto dokumentu bylo množství autentických výpovědí.
Bohužel jsem viděl jen jeden díl. IV. o privatizaci, ale někdy strašně pozdě v noci. Toho lituju, i ten 4. díl byl velmi zajímavý.
Tu myšlenku - předat české podniky nezkušeným českým lidem, proti tomu prodat podniky protřelým cizincům. Měli se snažit lidi sami vlastním úsilí dohnat Západ, ne všechno vyměnit za pozlátko, které by skončilo v pajzlech. Problém byl v malých českých lidech, i v tom dokumentu to bylo jasně ukázáno, kteří raději svoje kupony svěřili jinému... I my máme doma tričko Harvard funds 8)
Tekla píše: Mne ale uprimne desi jeste jedna vec, ktera je nasledkem toho vseho - stale pribyva priznivcu a volicu teto extremni levice z rad mladych a vysokoskolsky vzdelanych lidi... Kdyz jsem nedavno v TV videla zabery z jejich demonstrace, behal mi mraz po zadech...
To jsou jen mladí idealisti, možná to moc zjednodušuju, myslím, že oni nikdy reálnými komunisty se zatýkáním, vězněním, represemi a zabíjením. Nejlepší jsou jejich argumenty typu: Víte kolik se za dnešního režimu zabilo ze špatné situace lidí? Myslim, že míň než kdysi než z žalu, že jim soudruzi v rámci spravedlivosti vzali majetky děděné po generace z otce ny syna. A určitě jich zemřelo míň než udušením na oprátkách...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Svátek komunistického smíru

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Jiøí Motyèka píše: :?: :?: :?:
:?: :?: :?: Na Tvoji otázku odpovídám stejnou, protože jí nerozumím stejně jako Ty mé větě...
Tak teď jsem mimo mísu ještě víc a stále nic nechápu. :( Je třeba to vyřešit prostřednictvím SZ, abychom neobtěžovali ostatní, kteří to zřejmě pochopili(?)...
Przemysl de Nyestieyky píše:...Ale hned následující Tvůj příspěvěk je bezvadný! ;)
Aha, takže ten/ty předchozí měl/y jakousi vadu/y. A smím vědět jakou/é?... :D
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

gottwald...

Nový příspěvek od Tekla »

Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: gottwald...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Tekla píše:tady je videt kam to vede... :evil:
http://zpravy.idnes.cz/gottwaldovo-naro ... domaci_miz ...
Ano, pokud by si někdo jen na chvíli chtěl připustit, že dobrosrdečně vyhlížející Vojta je "lepším" nástupcem svého předchůdce, stačí kliknout na odkaz, který uvedla Tekla ve svém příspěvku...

Já bych rád v této souvislosti s dovolením ještě doplnil několik zdánlivě suchých čísel z článku senátora Martina Mejstříka s názvem "Zakročte proti zločinecké organizaci!" (čísla se týkají let 1948 až 1989):
odsouzeno k dlouholetým žalářům - 205 486
počet úmrtí v komunistických lágrech - přes 4 500
nevinně popravených - 248
usmrceno při pokusu přechod hranic - 327
odchod do exilu - kolem 200 000. Tato čísla myslím nepotřebují komentář...

Celý článek viz http://lidovky.zpravy.cz/zakrocte-proti ... s=061116_0
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: gottwald...

Nový příspěvek od Ježek »

Komunisti totiž ukázali, že jiné hospodaření než jen brát těm schopným jejich majetky, neumí. Kvuli nějakému obchodu s nějakou budovou jsou teď údajně na mizině.
Tvrdé jádro (myslim tim ty zločince, zloděje a vrahy) bude dávat peníze z poslaneckého platu. Mladí sympatizanti se nechají inspirovat kapitalistickými metodami zbohatnutí. Že by poslední fáze komunismu v čR?

Ještě k těm suchým číslům, nešťastným lidským osudům, viděl jsem někde trochu vyšší, blížící se k 300 000 a 300 popravených. Měl by ale někdo spočítat hospodářskou ztrátu naší země za vlády KSč a stát je žalovat o tuto částku. V tomhle bych viděl náhradu.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: gottwald...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ježek píše:...Měl by ale někdo spočítat hospodářskou ztrátu naší země za vlády KSč a stát je žalovat o tuto částku. V tomhle bych viděl náhradu.
...Celé dlouhé generace nadšených komunistů by nebyly schopny tento dluh zaplatit! Jedině možná tak, že by pracovaly o chlebu a vodě na těch nejdůležitějších investičních akcích ubytováni v pracovních lágrech. Až by takto pracovali např. na nových km dálnic, mohli by si nostalgicky zavzpomínat na stavby mládeže v 50. letech...
Filip Svehla
Zeman
Příspěvky: 119
Registrován: 31 pro 2005 14:15

Nový příspěvek od Filip Svehla »

On ten dluh není jen z doby komunistů, sociální demokracie má na tom také značný podíl.
Historia magisteria vitae.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů