Velké dějiny zemí koruny České

Recenze a diskuze o knihách

Moderátor: Ježek

Co si myslíte o projektu Velké dějiny zemí Koruny české?

Je to skvělý nakladatelský počin snažící se mapovat české dějiny netendenčně
4
36%
Je to dobrý projekt, který tady chyběl
4
36%
Odborná publikace s velkým nadhledem a s absencí detailu
0
Žádná hlasování
Je to něco mezi odbornou publikací a historickou beletrií
2
18%
Pro odborné studium historie nepoužitelné
1
9%
Nic
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 11

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Velké dìjiny

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:...učebnici, která byla psaná i osmičkou a ve dvě ráno už člověk viděl jenom mlhu...
Tak to Tě obdivuju, já když se vracím domů ve dvě ráno, tak jsem už tak společensky unavenej, že by mě ani nenapdlo ještě něco číst... :lol:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Velké dìjiny

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Viola píše:...Tak já budu velký zastáncem Velkých dějin, protože to je projekt, který tu chyběl...
Díky, Fialko! Moje řeč. Mě už se tady v poslední době, kromě Přemka, zastanou jen děvčata (ale taky ne všechna :wink: )... :D
Jen děkuju Bohu, že něco podobnýho (Velké dějiny ČSSR) nenapadlo bolševika... :D :evil:
Viola píše:...Toulky - ač tam člověk najde dost zajímavostí a perliček - jsou přeci jen publikací pro velmi nenáročného čtenáře, takže pro nás si dovolím říci jsou zásadně nedostačující (nemluvě o tom, že v tom jednom díle, který jsem měla půjčený, si pletou Annu a Anežku, bratra se strýcem apod.)...
Ano. Toulky při vší úctě jsou opravdu jiná liga...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Velké dìjiny

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:Toulky při vší úctě jsou opravdu jiná liga...
No, a mě to připadlo taky jako porovnatelný :lol:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Velké dìjiny

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Jiøí Motyèka píše:Toulky při vší úctě jsou opravdu jiná liga...
No, a mě to připadlo taky jako porovnatelný :lol:
Ani tohle mě u tebe nepřekvapuje... :wink: 8) Srovnáváním těchto dvou vydání deklasujete Velké dějiny a naopak vyzdvihujete Toulky. Ale respektuju to, protože vše je relativní a názory subjektivní...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Velké dìjiny

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...deklasujete Velké dějiny a naopak vyzdvihujete Toulky.
Ale snad by´s nechtěl Velké dějiny srovnávat třeba s klasickými Palackýho Dějinami? :shock:
Inu proč ne? :D
Otázka tedy zní: v porovnání s palackýho dějinama... nakolik je adekvátní přívlastek "Velké" dějiny?
A nebo - lze s něčím jiným srovnat Velké dějiny? 8) :D
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

v. Palacký

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Bohužel ani s Palackého Dějinami nejdou porovnávat. Je to unikátní projekt, který tady u nás nemá obdobu. A to bez ohledu na kvalitu...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: v. Palacký

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:..nejdou porovnávat. Je to unikátní projekt, který tady u nás nemá obdobu.
Sakra! :shock: Já si hned myslel že to přilítlo jak meteorit někde z MarZu!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: v. Palacký

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Já si hned myslel že to přilítlo jak meteorit někde z MarZu!
Raději hlasuj, ty "meteorite", a se ukáže v plné nahotě tvůj názor na Velké dějiny... :wink: :D :lol:
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

hlasování o velikosti

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Takže jsem svůj hlas přiložil, ale dlouho jsem se rozmýšlel mezi třetí a čtvrtou variantou. :D Ovšem mám handicap, že je to už drahnou dobu, co jsem to držel naposled v ruce, takže jsem to hlasování nemohl nějak objektivněji zhodnotit... inu, vox populi, to by někdy zasloužilo spíš po papuli. :twisted:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: hlasování o velikosti

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...ale dlouho jsem se rozmýšlel mezi třetí a čtvrtou variantou...
Tušil jsem to. Tyto 2 odpovědi byly definovány hlavně pro tebe :-$ , třebaže mi to nikdo nebude věřit. Velice podrobně totiž znám tvůj názor na onen projekt, z něhož jsi přečetl několik málo promile... :wink: 8) 8) 8)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: hlasování o velikosti

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:Tušil jsem to.
Tvá tucha byla celkem spolehlivá, pro mě to opravdu větší smysl nemá... u jiných knih jen otevřu a chci ji mít v knihovně, u týhle jsem po otevření jen zíral, ještě jednou kouknul, jestli tam bylo opravdu napsáno "Velké" a hledal jsem dál jinde co jsem potřeboval, protože tady to bylo tak povrchně, že až zadlouho jsem pochopil, že slovo "Velké" v tomto případě, znamená "z velké dálky".
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: hlasování o velikosti

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:protože tady to bylo tak povrchně, že až zadlouho jsem pochopil, že slovo "Velké" v tomto případě, znamená "z velké dálky".
No teda, Přemečku, nevím, co jsi tam přesně hledal, ale samozřejmě, že nějaké zásadní podrobnosti tam nenajdeš, to ani není účelem té práce. Ale musíš to prostě posuzovat s ohledem na důvody, proč se to vůbec vydává - jestliže hledáš podrobnosti k regionálním dějinám, pořiď si práce místních historiků (pokud nějaké jsou). Já bych ale řekla, že pro studium historie jde o díla rozsahem přiměřená: zásadní věci tam najdeš i s odkazem na listiny, po podrobnostech můžeš dál pátrat... Faktem ale je, že k době, o kterou se já zajímám, zatím existovalo jen "Století posledních Přemyslovců", které je opravdu spíš populárně naučná kniha, která celé století bere letem světem...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: hlasování o velikosti

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:...podrobnosti k regionálním dějinám, pořiď si práce místních historiků (pokud nějaké jsou)..
Jsou, ale ani se tak nejedná o regionální historii, tam by to asi byla pošetilost hledat. Jen mě překvapilo, s jakou povrchností to tam bylo přejité...
Na druhou stranu mám úctu k podobnému velkému dílu z minulosti - České dějiny. Podílel se Novotný aj. To je podle mě, i když ne taky všemohoucí, jistě velké dílo, na jehož ramenou měly stát chvastounské Velké dějiny... a ne být rohožkou svých předchůdců. 8)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: hlasování o velikosti

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:Jen mě překvapilo, s jakou povrchností to tam bylo přejité...
Na druhou stranu mám úctu k podobnému velkému dílu z minulosti - České dějiny. Podílel se Novotný aj.
Můžeš být konkrétnější? Který díl jsi měl v ruce a co jsi tam nenašel?
Proti prvorepublikovým autorům nic zásadního nemám, jenom jsou v mnohém přežití... A nazývat Velké dějiny rohožkou :roll:
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: hlasování o velikosti

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:Můžeš být konkrétnější?
Nevim který díl, ale jednalo se mi o léta 1410-1419 a tu rušnou dobu "bojových družin". Tedy aktuální problém té doby, srovnatelný byl znovu až kolem r. 1440.
Bral bych, kdyby se tím ona populární encyklopedie zaobírala jen okrajově, ale ono tomuto problému bylo věnováno několik stránek!!
A v souhrnu tam bylo víc slov než informací... :roll:
A stoupneš-li do mraveniště, příště jej obejdeš...proto nemám zkušenosti s jinými díly a prvorepubliková historie pro mě není historií, stejně jako včera je pro mě současnost... :cry:
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: hlasování o velikosti

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:Nevim který díl, ale jednalo se mi o léta 1410-1419 a tu rušnou dobu "bojových družin".
Tak zrovna tenhle jsem ještě ani neviděla, ale mám doma 4, dva od Vaníčka a dva od Bobkové a rozhodně to nepovažuju za rohožku. Dokážu si uvědomit, kolik to muselo dát práce, navíc pokud něco hledám, vždy sáhnu napoprvé po Velkých dějinách. Obávám se, že na základě několik stran sis udělal představu o díle, které má x autorů a jistě bude díky tomu i různé úrovně. Já si zatím nemám na co stěžovat.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: hlasování o velikosti

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Nevim který díl, ale jednalo se mi o léta 1410-1419 ...
To je právě ten oceněný díl, ale to není pro Přemka argument, protože on tam zrovna jako na potvoru něco nenašel... :roll:
Viola píše:...Obávám se, že na základě několik stran sis udělal představu o díle, které má x autorů a jistě bude díky tomu i různé úrovně...
To samý jsem psal jinými slovy několik příspěvků zpátky. To je přesně vono! Hele, Violo, on už bude opozicí z principu, už s ním nehnem, je to marný... :D
Ale "rohožka"? To je silný kalibr i na mě. Drobet úcty ke knize... :(
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

ještì k písmu ve Velkých dìjinách

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

JM píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:... velký písmena...
...písmo...mně nepřipadá zrovna velký, spíš naopak...
JM píše:
Ježek píše:...ale ta písmenka jsou opravdu velká.
Jo, možná pro vás mladý...
Ježek píše:
JM píše:Šmahelova Husitská revoluce
Tady jsou malá písmenka…
Zřejmě velikost písma je měřítkem kvality odborné publikace. Čím menší písmo, tím větší kvalita. :roll: No budiž. Ježek mi nahrál, a proto jsem porovnal velikosti obou typů písma. Sorry, ale prostě mi to nedalo.
Rozdíl ve velikosti písma je nepatrný (max. 1 pixel), pokud se to dá vůbec prostým okem rozeznat. Ale už vím, co vás oba patrně zmátlo, už jsem na to přišel. :shock: Ve Velkých dějinách jsou totiž větší mezery mezi řádky, což může vést k optickému klamu a mylné domněnce, že písmo je větší. \:D/ A závěr této mojí "analýzy"? :wink: Písmo ve Velkách dějinách je malý, odstup mezi řádky relativně velký, aby to bylo opticky přehlednější… :palec:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Znám dva díly od Vaníčka a s těmi jsem spokojená. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: ještì k písmu ve Velkých dìjinách

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:Zřejmě velikost písma je měřítkem kvality odborné publikace. Čím menší písmo, tím větší kvalita.
Ale už dost s tím sarkasmem.
Spíš jde o to, že když chci něco napsat a není toho moc, co bych chtěl říct, nemusím z toho hned udělat knihu, ale stačí článek... Velké dějiny si vytkly za cíl být mimořádně "velkými", proto ta snaha nepatrný obsah natáhnout co nejvíce.
Ale není to problém čistě ojedinělý. Už je to nějaký čas, co vyšlo (už několikáté) vydání Pilnáčkových Staromoravských rodů. Nehledě k tomu, že po prvním díle vydavateli došel dech, byl onen díl tenoučký, aby se to rozložilo do několika svazků, z nichž pak lze i finančně víc vytěžit.
Ovšem nejděsnější umělé roztahování obsahu jsem vyděl ve sborníku SOkA v Liberci - Fontes Nissae. Tam je řádkování úplně extrémní, že to působí hloupě i na nezaujatého náhodně přihlížejícího. :roll:
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MagpieRSS a 0 hostů