Páni z Ceblovic – rod erbu beraních rohù

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Ceblovic – rod erbu beraních rohù

Nový příspěvek od mmac »

Kromě té zmínky ve Slezských konfiskacích tedy vycházíme také z erbu na náhrobku ve Schweinfurtu ... správně ?
https://www.schweinfurtfuehrer.de/pers% ... iherr-von/ ... Ale nepřečtu ten nápis ... proč jsou tam erby dva (Schaumberg) ?
Mám tomu rozumět tak, že při těch uvedených posledních zmínkách z Opavy (1652, 1653) už Jiří Adam nevystupuje jako z Drahotuš, ale už jako Trautitzsch (nebo tak nějak podobně) ?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Ceblovic – rod erbu beraních rohù

Nový příspěvek od Ježek »

mmac píše: 21 lis 2023 07:21 Kromě té zmínky ve Slezských konfiskacích tedy vycházíme také z erbu na náhrobku ve Schweinfurtu ... správně ?
https://www.schweinfurtfuehrer.de/pers% ... iherr-von/ ... Ale nepřečtu ten nápis ... proč jsou tam erby dva (Schaumberg) ?
Mám tomu rozumět tak, že při těch uvedených posledních zmínkách z Opavy (1652, 1653) už Jiří Adam nevystupuje jako z Drahotuš, ale už jako Trautitzsch (nebo tak nějak podobně) ?
Počítám, že tam budou ještě další prameny, které ho spojují s pány z Drahotuš, ale 17. století už je hluboko za mým polem zájmu.

Ten druhý erb tipuju, že je manželky.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Ceblovic – rod erbu beraních rohù

Nový příspěvek od Ježek »

Bakalářka Rod s erbem dvou beraních rohů a jeho větve z Popovic a Věteřova
Tohle mne Libor mohl říct, ne nutně, abych to oponoval, ale aspoň o tom věděl :roll:
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Simplex
Pán
Příspěvky: 201
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Been thanked: 10 times

Re: Páni z Ceblovic – rod erbu beraních rohù

Nový příspěvek od Simplex »

Ježek píše: 16 bře 2024 08:12 Bakalářka Rod s erbem dvou beraních rohů a jeho větve z Popovic a Věteřova
Tohle mne Libor mohl říct, ne nutně, abych to oponoval, ale aspoň o tom věděl :roll:
To by mě zajímalo, jaký téma bude mít jeho magisterka?

Díval jsem se do holštejnskýho almanachu (Almanach, 750 let od první písemné zmínky o Holštejně) a nechápu, jak tam můžou publikovat erb, ve kterým šoupnou barvu na barvu a porušej základní pravidlo klasický heraldiky. Dovolím si tvrdit, že se to u jednoho z našich nejstarších erbů určitě nestalo, pokud měl plnit svoují základní funkci.
erb-z drahotuš.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ceblovic – rod erbu beraních rohù

Nový příspěvek od Laurentius »

Souhlas s předchozím příspěvkem. Sedláček používá černé rohy na zlatém. Podle něho pak Šimeček - Plaček nebo ještě kombinaci stříbrné rohy na modrém. Když už na modrém, tak třeba ty stříbrné :)

K vidění zde:

https://www.hrady-zriceniny.cz/s__drahotuse.htm

Ve starých erbovnících je někdy stříbrná opravdu bílá, ale někdy šedá. Případně je to tak zašlé, že můžou být barvy matoucí.

Pro příklad erb Neippergů - samozřejmě stříbrné / bílé kruhy.
Neipperg.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů