22 červen - Svátek deseti tisíc rytířů

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

22 červen - Svátek deseti tisíc rytířů

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

22. červen se uctívá jako "Svátek desti tisíc rytířů" či "Deset tisíc rytířů" nebo "Umučení 10 000 rytířů".

Přiznám se, jsem poněkud zmatena. Domnívala jsem se, že se jedná o připomínku 22. června 1099, kdy křižáci konečně dorazili k Jeruzalému a započali jeho obléhání - tedy památku tisíců padlých, kteří dobývali "Svatou zemi". Leč, nepodařilo se mi tuto domněku dostatečně ověřit.
O umučení příslušného počtu rytířů se mi pak nepodařilo zjistit pranic.

Pomůže i s tím někdo?
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Já se přiznám, že jsem o tom taky neslyšela, ale našla jsem toto:

Obraz nebo výjev "Umučení 10000 rytířů" byl ve středověku oblíben, často se objevoval na oltářích, mnohdy ve spojení se sv. Jiří.

O rytířích existuje legenda, která vypráví, že za císaře Hadriána (117 - 138), neúprosného pronásledovatele křesanství, bylo na hoře Araratu umučeno deset tisíc vojáků spolu se svými knížecími veliteli i arcibiskupem Hermolaem. Podle čtrnácti umučených knížat nese někdy legenda svůj druhý název - Čtrnáct pomocníků v nouzi.
Uživatelský avatar
boukaljan
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 17 úno 2017 22:42
Been thanked: 6 times

Re: 22 èerven - Svátek deseti tisíc rytíøù

Nový příspěvek od boukaljan »

Zbytečky fresky s motivem umučení deseti tisíc Božích rytířů jsou u nás dochovány např. v boční kapli (v bývalém podvěží, vrchní část ubourána) v kostele sv. Petra a Pavla v Říčanech.

K zasvěcení kaple je dochován i zápis v erekčních knihách: Libri erectionum archidioecesis pragensis saeculo XIV. et XV Antonín PODLAHA (ed.), LE VI., Antonius Podlaha (ed.), Praga 1927, s. 196–-199 (online zde: https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 1&page=228" onclick="window.open(this.href);return false;)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 6 hostů