páni z Kunovic - rodokmen

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

páni z Kunovic - rodokmen

Nový příspěvek od gazan »

Pro ty, kdo občas narazí na pány z Kunovic a chtějí znát rodové souvislosti přikládám přehledný rodokmen.
Omezil jsem to na 7 generací od Duchoslava z Bydžova, samozřejmě s důrazem na původ po meči ! Všichni mladší už jsou potomci toliko po přeslici.

Jejich potomkem po přeslici jsou fakticky všichni současní monarchové Evropy. S výjímkou Alžběty II. a Juana Carlose. U nich to platí o jejich partnerech.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: páni z Kunovic - rodokmen

Nový příspěvek od Ježek »

Škoda, že ne ti první (Frank)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: páni z Kunovic - rodokmen

Nový příspěvek od mmac »

Zdravím. Zná někdo nějaké podrobnosti o onom Duchkovi, manželovi Zuzany Filipcové ? Nedávno jsem totiž někde četl (a jak je mým zvykem jsem si nepoznamenal kde), že se jednalo o vojenského hejtmana krále Matyáše Korvína. Tato informace mě poněkud znejistila, protože jsem žil v domnění, že se jednalo o úředníka, pravděpodobně o povýšence měšťanského původu, z dnešního pohledu o kolegu Zuzanina bratra Jana Filipce. Že Jan Filipec prostě vybral své sestře manžela z prostředí, ve kterém sám působil. Mám taky problém s Duchkovým predikátem, protože podle Paprockého, který píše o jeho náhrobku v Olomouci, bylo uvedeno jméno Dominus Duchko de Biczow & Kunowic. Uvedený Biczow mi jako Bydžov nepřipadá. Podle Zdeňka Pokludy se prý roku 1480 sám Duchek tituloval z Bydžova a z Kunovic, ale z textu není poznat, zda Pokluda uvedl predikát v originálním znění. Spíše použil obvykle užívaného Bydžova.
Duchek zemřel (jestli jsem dobře pochopil Paprockého text) roku 1485. V letech 1491 a 1492 se vdova po Duchkovi Zuzana z Prostějova připomíná jako manželka Václava z Vojslavic a na Vnorovách a roku 1501 jako manželka Hynka z Vrahovic a na Tršicích. Asi naposledy se připomíná roku 1514, kdy vzala svého syna z prvního manželství Jana z Kunovic na spolek na Tršice ...
Takže : Byl Duchek úředník nebo voják ? A byl z Bydžova nebo z ... Bičova ?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: páni z Kunovic - rodokmen

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: páni z Kunovic - rodokmen

Nový příspěvek od mmac »

Na první pohled těžko říct ... Třetí manželka zemského soudce Arkleba (C2.) byla Kunka Z KOROTÍNA (čtvrcený erb, snad modrobílý) ... její náhrobek je v kostele v Boskovicích, ale neví se, jestli tam byla taky pohřbena. Kunka z Korotína byla vdova poprvé po Alšovi Podstatském z Prusinovic, podruhé po Janovi Bohuslavovi Zoubkovi ze Zdětína, potřetí po Václavovi Morkovském ze Zástřizl (+1600) a nejspíš přežila i toho Arkleba z Kunovic ...
Zajímavost : Náhrobek Václava Morkovského ze Zástřizl a jeho manželky Kunky z Korotína je nejvyšším náhrobkem na Moravě, měří více než 7 m.

Jak se sem vkládá to okýnko s citací ?
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: AwarioBot, Google Adsense [Bot], Mail.RU_Bot/2.0 a 3 hosti