opavská a krnovská šlechta

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

opavská a krnovská šlechta

Nový příspěvek od gazan »

Zabývá se tu někdo podrobněji slezskou šlechtou ? Myslím tím Opavsko a Krnovsko do 16. století.
Mě k tomuto tématu přivedli až mí předkové Hejdové z Lichnova, kteří zde zastávali některé posty, jako purkrabí Hradce nad Moravicí nebo zemský komorník krnovského knížectví.
Při pátrání po jejich osudech jsem si všiml, jak mnoho slezských rodů migrovalo po husitských válkách na Moravu. Konkrétně Žerotínové, Bruntálští z Vrbna ...
Ti moji bohužel totálně zchudli, chvíli si drželi svobodný dvůr na žerotínském panství, neboť s nimi byli příbuzní, pak ale rezignovali na titul a věnovali se sedláckým činnostem. No, takových rodů bylo hodně, co takhle skončily.
Někde jsem četl, že krnovská knížata nechtěla povyšovat své šlechtice, protože si dobře pamatovali jejich ozbrojený odpor před nástupem Mikuláše II. na Opavsko.
Nemáte někdo bližší informace o tomto období ? Jedná se o dobu 1300 - 1320.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: opavská a krnovská šlechta

Nový příspěvek od Laurentius »

Spíš se zajímám o 13. století. Tam se po návratu Mikuláše Opavského ze zajetí objevují na jeho dvoře zejména Benešovici (myslím i pány z Kravař) a rod Fulštejnů. Žerotínové se soustředí spíš na Olomouc.
Mikuláš I. Opavský byl určitě 1301 (asi až do 1303) hejtmanem krále ve Velkopolsku (capitaneus regni Polonie), ale po vymření Přemyslovců mu nastávají špatné časy. Opavsko zabral Boleslav Lehnický, který byl manželem Markéty Přemyslovny. Ta byla dcerou Václava II.
Jak to bylo přesně s povstáním šlechty a okolo Boleslava Lehnického nevím. 1311 se pokusil Mikuláš ovládnout Opavsko zpět, ale došlo ke vzpouře šlechty proti Mikulášovi a Boleslav ho vytlačil. Mikuláš pak dožil v Brně. Trochu se mně pletou dohromady Mikuláš I. Opavský a jeho syn Mikuláš II.
Určitě už Mikuláš II. (v nějaké listině "juvennem Nicolaum, ducem Opaviae") byl jedním z předních pánů v odboji proti Janu Lucemburskému v roce 1312, ale nějak se to urovnalo.
K nápravě došlo až 1318. To je tu ta slavná lenní přísaha Mikuláše II. z Prahy, kdy po smrti otce získal 3. července 1318 od Jana Lucemburského v léno dědičně Opavské vévodství.

Upozorňuji na články na e-stredoveku k tomu tématu:
https://www.e-stredovek.cz/post/opavsti ... aty-vek-i/
https://www.e-stredovek.cz/post/lenni-p ... ence-1318/
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: opavská a krnovská šlechta

Nový příspěvek od Laurentius »

Tak jsem se díval ještě na nějaké listiny Mikuláše Opavského z konce 13. století. Tak ve velkém počtu se tam objevují Fulštejni a Benešovicové. Zastávají také hlavní úřady (např. komorník, notář). Pak se tu objevuje častěji rod z Násilé (bratři Vlk, Markvart a Milota). A taky členové slezského rodu z Linavy u Ratiboře (Lonau, bratři Otto a Oldřich). Pak jsou tu častěji rody, které se píšou podle Petrovic (Volfram, Jaroslav, Bohuš) a Loděnic (Budislav, Fridrich).
Kdyby měl někdo bližší informace o rodech z Petrovic a Loděnic, tak prosím o informace např. o erbu.
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: opavská a krnovská šlechta

Nový příspěvek od gazan »

Díky za dosavadní informace. Je mi jasné, že z té doby je minimum písemných informací.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: opavská a krnovská šlechta

Nový příspěvek od Laurentius »

Ti purkrabí ve službách opavských vévodů jsou uváděni na listině až za touto šlechtou. Koncem 13. století je tak uváděn hradecký purkrabí Strachota a nějaký Bohdalus, purkrabí na "Czevelin". Počítám, že je to Cvilín. Nejsou to tedy zřejmě úplně přední rody z dvora opavských vévodů, ale i tak to budou celkem významní muži z řad šlechty.
Takže nezbývá než gratulovat k dobrému původu a znalosti svých předků. To já nevím nic :) .
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: opavská a krnovská šlechta

Nový příspěvek od Alina »

To je i pro mne velmi zajímavé téma. Nejstarší historie opavské a ostravské šlechty.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: opavská a krnovská šlechta

Nový příspěvek od Ježek »

Jinak na ulož.to jdou stáhnout Rody starého Slezska od Pilnáčka: https://uloz.to/file/KP7xZn1rtWzK/pilna ... 1GF2SwAt==" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: opavská a krnovská šlechta

Nový příspěvek od Ježek »

Na stránkách CMS přibyly Zemské desky krnovské: https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... ookid=1258" onclick="window.open(this.href);return false;
a Regesty listin uložených v Horním Slezsku: https://sources.cms.flu.cas.cz/src/index.php?s=v&cat=17" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google Adsense [Bot], TrendictionBot a 4 hosti