Rod hornorakouských Falkensteinů

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Problém je, že všechny zdroje na netu do toho Falkensteina an der Ranna plantají nějak Kalhocha II., co založil klášter Schlägl, jenž je ( ten Kalhoch) prokazatelně nazýván ministeriálem pasovského biskupství...

Máme nějaké potvrzení, že je kromě Falkensteina an der Ranna, je tam ještě jiný hrad téhož jména v blízkém okolí...?
Hochfrei - Hoch je vznešený nebo urozený frei je svobodný
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Hrad Falkenstein an der Ranna

Nový příspěvek od elizabeth »

elizabeth píše: Máme nějaké potvrzení, že je kromě Falkensteina an der Ranna, je tam ještě jiný hrad téhož jména v blízkém okolí...?
Takže...Sice jsme tam ještě nekopali, ale prohlednutím Google Earth, za přispění souřadnic z Wikipedie bylo nalezeno následující : poblíž dnešních městeček (nebo vsí) Steinlacken, Altenhof, Wehrbach, Hötzendorf, Gerastorf je zřícenina (Burgruine) hradu Falkenstein, zachovala se věž hradu (Turm der Burgruine Falkenstein, na kterou se rozkliknutím balonku můžete podívat) a také část hradu Rannariedl. Podle jejich vzdálenosti bych viděla, že to nejsou hrady dva, ale že byly spíš součástí jednoho hradu, usuzuju dle rozsahu a vzdálenosti věže a Rannariedlu...viz původní hluboká Hluboká nebo Helfštýn... Stejně bych ale poprosila o pomoc hradology, i když vzhledem k tomu, že ten původní hrad Falkenstein ( na der Ranna, což je nepochybně on), když spojíme obě části dohromady, by měl rozsah jako vedlejší (současná) malinká vesnice Falkenstein, takže to fakt vidím na hrad jeden.
Souřadnice, jež si budeme programovat do GPS, až tam pojedeme na výlet jsou 48°29´38" a 13°46´57"... :mrgreen:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

Milá Betty - až se dovíš, co jsem našla - tak asi omdlíš - malá ukázka .. zatím jsem překládala jen z hlavy, bez slovníku :


Páni ze Schonheringu:



Penhart I. – von Schonheringen , Perinhart , iuxta Muhele, Benhart de Schonhering
Tři synové

Penhart II.
Engelbert I.
Uldaricus I.


Engelbert I. – manželka Benedicta : děti : syn : Engelbert II. dcera : Kunhuta :)

Po smrti E.I. se Benedicta podruhé vdala – za Chola de Rodenvels, kterého, ale z dobrých důvodů považují za Chola II. z Willeheringen
Cholo a Benedicta asi zemřeli před rokem 1154, pak vládli synové Offa – cuisdam ?? Offonis de Planchinberc
Tito svědečně dokázaní synové byli: Konrád , Offo, Gundaker, a Rudolf- synové Offa a dále svědčil i Jindřich jeho bratr

Engelbert II. – se začal psát z Blankenberga
V roce 1181 – vidíme Hengelprechta von Planchenberc svědčit hraběti Sibotovi z Falkensteina (což jsou ale ti Bavoři, bohužel)

Engelbert II. – první manželka – Sophia, sestra Dietmara z Aistu, a možná vdova Aldarama z Pergu !!! (bože to je rodinka !!!) – s tou zplodil syna Ditmara, ale toho přežil

Druhá – Kunhuta, neznámý šlechtický rod, syn Oldřich ,

Kunhuta – bud dcera, sestra či vdova sestra Engelberta II. si vzala Vítka z Prčice

A BTW - objevuje se tam i ten Rudolf z Pergu - svědčící s Engelbertem...

.. a to je jen malý kousek .. mám totiž .. celou tu práci Viktora Svobodného pána z Handel - Mazetti :Die Schonhering-Blankenberg und Witigo de Blankenberg - Rosemberg
a ještě od toho samého pána i Fojty z Pergu :dance:

Je toho mraky - ne vše je nutné překládat - nevztahuje se k našemu tématu .. ale i tak

ted ještě ten Strnand .. a je to
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: To: Lauretius

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:... ale Adalram chybí - a to byl onen příslušních hornorakouských Falkensteinů - hrabat.

O nich zde :
Hrad Falkenstein na Ranně v západní vymýcené části .tady je lokace - kterou jsem nedokázala přeložit ..... byl pravděpodobně vystavěn svobodnými pány ? (v originále Hochfreien )a dle nich tak od té doby - 1081 nazývaný dle Kirchberger na Laber u Řezna,
Počínaje 1212 měli hraběcí titul a kolem roku 1227 vymřeli.
Od roku 1112 Kirchberger v tomto protoru vystupuje (asi se myslí je významným) a roku 1140 je mezi jinými Hochfreien jeden Adalram de Valchenstein uvedený. Byli příbuzní s pány ze Schoenheringu , ale jejich Genealogie a jejich vlastnické vztahy nejsou ještě vyjasněny.
Občas / tu a tam bývá zakladatel kláštera ve Schlaglu – Kalhoch von Falkenstein do této rodiny započítán.
Falkensteini pronikli nějakou neznámou cestou k Vítkovcům, domnělým sňatkem s Bertou, od roku 1264 manželkou Vítkovce Budivoje z Krumlova.
Upravila jsem trochu ten překlad, ještě v průběhu dne doplním odkazy, Katka mi to ale strašně moc usnadnila. Já bych přeložení pokecu o rodu Kirchberg-Falkensteinů sídlících na Falkensteine an der Ranna viděla následovně:

Hrad Falkenstein na Ranne v západní vymýcené oblasti Mühlkreis ( to se totiž nepřekládá, to je název té oblasti i dnes) byl pravděpodobně vystavěn urozenými pány (v originále Hochfreien ), kteří se nazývali od roku 1081 podle Kirchbergu an der Laber ( to ještě upřesním oč se jedná) poblíž ( nebo u) Řezna, počínaje rokem 1212 získali hraběcí titul a kolem roku 1227 vymřeli.
Od roku 1112 Kirchbergery registrujeme v této oblasti a roku 1140 vystupují s ostatními urozenými pány ve Welsu, jeden z nich je uveden jako Adalram de Valchenstein ( viz listina- UBLOE II. č XV. (na str. 724) z rakouského Welsu, v níž pasovský biskup Reginbert světí na prosbu opata Ulricha von Kremsmünster kostel v (zu) Martinsbergu a pozdvihuje ho na kostel farní.). Byli příbuzní s pány ze Schoenheringu , ale jejich genealogie a jejich vlastnické vztahy nejsou ještě vyjasněny.
Někdy do tohoto rodu bývá započítán zakladatel kláštera ve Schlaglu – Kalhoch (II.) von Falkenstein. ( to ale my víme, že je blbost, páč se prokazatelně jedná o člena ministeriálního rodu).
Falkensteini pronikli později nějakou neznámou cestou k Vítkovcům, wermutlich ( což já bych přeložila jako pravděpodobně, ale taky se to překládá jako zřejmě, nebo dokonce jako“bezpochyby“, z kontextu však to vidím jako pravděpodobně) přes Bertu, manželku Vítkovce Budivoje z Krumlova ( ten rok 1264 tam je ne proto, že by se tehdy brali, ale proto, že tehdy ten jejich vztah máme potvrzen listinou od vesnice Schinta -), dědičku Kirchberg-Falkensteina .– je tam odkaz na (Strnad, Norden, 193, Wilflingsender, Herrengeslechter- což bude asi tady -Archiv für österreichische Geschichte, Band 94, z roku 1905,Julius Strnadt, Das Land im Norden der Donau).
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Pilgrim z Falkensteina

Nový příspěvek od elizabeth »

Takže, co nám o Pilgimovi říká komentář k listině v níž svědčí Budivojovi a Perchtě při darování dvorce ve vesnici Schinta:

http://www.mom.findbuch.net/php/main.ph ... rce=linker
listina č.21 z roku 1264

Pilgrim von Falkenstein (urk. 1264-1283), Sohn des Klostergründers Chalhoch, residierte als erster in Rannariedl. máme srovnat Siebmacher, Wappen OÖ 43. - Zu Rannariedl (1268-1281), kdo mi to (Siebmacher, Wappen OÖ 43) zkusí pomoci najít...??? Mně se nepovedlo... :cry:
Překlad: Pilgrim z Falkensteina - doložen (1264-1283), syn zakladatele kláštera (Schlägl) Chalhocha, sídlil jako první na Rannariedlu...
To by odpovídalo tomu, co napsala Katka o dvou rodech - ministeriálech Falkensteinech a urozených a svobodných pánech Falkensteinech-Kirchberg...
Ovšem v poznámce mají i "Budivoy von Zkalitz war ein Rosenberger (Siegel!)", přičemž Budivoj teda Rožmberk nebyl, proti tomu se důrazně ohrazuji... :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Vrtání se v internetu přineslo:

"Eberhardus de Altenhoven wird 1196 urkundlich genannt. Der Richter Wernhardus de Altinhofin, ein Gefolgsmann der Passauer Bischöfe, tritt 1204 in Erscheinung. Der Altenhof gehörte damals zur großen Herrschaft Falkenstein, die im 12. Jahrhundert im Besitz derer von Kirchberg-Falkenstein war. Durch Heirat gelangte sie noch vor 1217 an die Witigonen. Nach der Hinrichtung des Zawisch von Falkenstein fiel sie 1289 schließlich an den Landesfürsten Herzog Albrecht I. Die Habsburger ließen sowohl Falkenstein als auch Altenhof durch Burggrafen verwalten, sofern sie es nicht als Pfandbesitz oder Lehen vergaben. "

zdroj: http://www.burgen-austria.com/Archiv.as ... l=Altenhof
Teď ještě tu informaci:
"Der Altenhof gehörte damals zur großen Herrschaft Falkenstein, die im 12. Jahrhundert im Besitz derer von Kirchberg-Falkenstein war. Durch Heirat gelangte sie noch vor 1217 an die Witigonen." nějak ověřit ...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

A další verze o hornorakouském Falkesnteinu, tentokrát bez Vítkovců

"Das Gebiet beiderseits der Großen Mühl wurde im 11. und 12. Jh. von den Schönering-Blankensteinern beherrscht. Das Geschlecht starb 1190/92 aus. Über die Gründung der Burg Falkenstein ist wenig bekannt. Die Lage der Burg abseits des Hauptverkehrsweges der Donau in dem schwer zugänglichen Tal der Ranna lässt auf ein nicht sehr bedeutendes Geschlecht schließen. Urkundlich ist die Burg 1140 im Besitz eines Adalram von Falkenstein. Ein Zweig dieses Geschlechtes, die Herren von Kirchberg (an der Laaber), benannte sich seit ca. 1180 nach der Burg Falkenstein. Sie ließen das Gebiet zwischen Ranna und Kleiner Mühl roden. Ein bekannter Vertreter dieses Geschlechts ist Chalhoch von Falkenstein, der legendäre Gründer des Klosters Schlägl, das in seinem Wappen auch das der Falkensteiner einschließt.
Nach dem Aussterben der edelfreien Kirchberg/Falkensteiner 1226/27 folgten bischöfliche Ministeriale, wie die Marsbacher, Tannberger und Haichenbacher, die den Besitz verwalteten und auch den Namen Chalhoch verwendeten."

http://www.dioezese-linz.at/pfarren/pfa ... tenhof.htm
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

Viz výše:

Oblast po obou stranách Grosen - MUhu byla v 11. a 12. století ovládána pány z Schonering - Blankenbergu. Rod vymřel kolem roku 1190/92. Je více znám založením hradu Falkensteina. ???

Vynechám ty zeměpisnosti - to můžem dodat později .. a pokračujeme :

Průkazně /listinně je roku 1140 hrad vlastnictvím jistého Adalrama de Falkestein. Jedna větev tohto rodu , páni z Kirchbergu se od cca roku 1180 nazývá po hradu Falkestein. Nechali vymýtit oblast mezi Rannou a Kleine Muhlem.

Až sem . i když bych byla opatrná na ten zdroj , to v podstatě sedí s tou prací o hornorakouských rodech , a pokračování potvrzuje co tam, myslím Strnandt uvedl - totiž , že do tohoto rodu občas pletou i Kalhocha , zakladatele.

Takže pokračuji:

Výzmaným členem , představitelem tohoto rodu je Kalhoch z Falkensteina, legendární zakladatel kláštera ve Schlaglu, který ke svému erbu/štítu připojil také falkensteinský.
(a tady možná Kalhoch zamotal hlavy historikům na několik stovek let - převzal hrad i s rodovým znamením.. jak se zdá - pokud byl skutečně z "ministeriálského" - tak to byl mistrný tah, včetně toho založení kláštera jak se na společenském žebříčku vystřelit do vyšších pater )

PO jejich vymření (rozuměj Kirchberg - Falkensteinů) se biskupští ministeriálové , jako Marschbacherové, Tannbergové, Heichenbacherové ujali správy a vlastnictví a také používali jména Kalhoch. (což už známe z té citované práce o hornorakouských rodech.

Mno,

na ty ministeriálské rody je možno se do té práce podívat, specialně na Tannbergery si vzpomínám, a pokud se nepletu zrovna jemu svědčil Budivoj se Závišem ne ?? JO, byl to Pilgrimmo de Tannenberch - ted jsem na to koukala.
To samozřejmě není náhoda.

Řekla bych, že už všichni ti páni a události zase volal po nějaké časové přímce - jinak se budem asi motat v kruhu...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:Viz výše:

Oblast po obou stranách Grosen - MUhu byla v 11. a 12. století ovládána pány z Schonering - Blankenbergu. Rod vymřel kolem roku 1190/92. Je více znám založením hradu Falkensteina. ???

Vynechám ty zeměpisnosti - to můžem dodat později .. a pokračujeme :

Průkazně /listinně je roku 1140 hrad vlastnictvím jistého Adalrama de Falkestein. Jedna větev tohto rodu , páni z Kirchbergu se od cca roku 1180 nazývá po hradu Falkestein. Nechali vymýtit oblast mezi Rannou a Kleine Muhlem.

Až sem . i když bych byla opatrná na ten zdroj , to v podstatě sedí s tou prací o hornorakouských rodech , a pokračování potvrzuje co tam, myslím Strnandt uvedl - totiž , že do tohoto rodu občas pletou i Kalhocha , zakladatele.

Takže pokračuji:

Výzmaným členem , představitelem tohoto rodu je Kalhoch z Falkensteina, legendární zakladatel kláštera ve Schlaglu, který ke svému erbu/štítu připojil také falkensteinský.
(a tady možná Kalhoch zamotal hlavy historikům na několik stovek let - převzal hrad i s rodovým znamením.. jak se zdá - pokud byl skutečně z "ministeriálského" - tak to byl mistrný tah, včetně toho založení kláštera jak se na společenském žebříčku vystřelit do vyšších pater )

PO jejich vymření (rozuměj Kirchberg - Falkensteinů) se biskupští ministeriálové , jako Marschbacherové, Tannbergové, Heichenbacherové ujali správy a vlastnictví a také používali jména Kalhoch. (což už známe z té citované práce o hornorakouských rodech.

Mno,

na ty ministeriálské rody je možno se do té práce podívat, specialně na Tannbergery si vzpomínám, a pokud se nepletu zrovna jemu svědčil Budivoj se Závišem ne ?? JO, byl to Pilgrimmo de Tannenberch - ted jsem na to koukala.
To samozřejmě není náhoda.

Řekla bych, že už všichni ti páni a události zase volal po nějaké časové přímce - jinak se budem asi motat v kruhu...
Děkuji Katce za překlad.

S tím svědectvím Vítkovců bych byla dost opatrná, teda z toho, abychom z toho vůbec něco vyvozovali.

Nejpve si ujasněme, u kterých listin svědčili Budivoj, Záviš, Vítek z Načeradce a vůbec ostatní Vítkovci.

1264 - jedna - Schinta - přítomni Budivoj, Perchta, Vítek z Načeradce a taky Pelhřim z Falkensteina ( ministeriál,prý syn Kalhocha II. ale bez záruky)
1269 -tři - Záviš se svým rytířem Petrem - u Kalhochovy závěti a u dalších dvou jimiž odkazoval Kalhoch Schläglu nějaký dvůr Strass
1272 -dvě- Felden + mír mezi Pilgrimem(pelhřimem z Tannbergu) a Waldeky
1274 - možná jedna, Přemyslova z Neuburgu - možná Záviš- listina uvedena pouze v MOn. Boice 29, II. ( a sumovním výtahu RBM), v UBLOE chybí, asi proto, že byla uzavíraná v Neuburgu u Passova a nepatří tedy na území "ob der Enns"

Víc nic.

Podle mě svědčili u těch, které se jich bezprostředně týkali (vesnice Schinta - 1264 i 1269) nebo pokud pobývali na těchto místech ( jinak se tam nezdržovali, páč bychom jejich svědectví, stejně jako ostatních pánů z okolí registrovali častěji) v době sporu s pasovským biskupem ( cerven 1272), ta doba, kdy svědčili těm Waldekům a Pilgrimovi z Tannbergu, odpovídá té době, kdy čekali po tom jednání (srpen 1272) ve Feldenu a nezavolejte si na uzavření míru dva členy jednoho z nejvýznamějších a nejmocnějších českých rodů, když se tam zrovna placatí v okolí a nemají do čeho píchnout...
:mrgreen:
O listině RBM II. 917 z Neuburgu u Passova už toho bylo popsáno dost a dost
Jinak opravdu nevím o dalších listinách,na něž by Vítkovci připojovali své pečeti.

Jinak ta teorie o příbuznosti Elisabeth, ženy Kalhochovy a Perchty Budivojovy vypadá zatím špatně... Takže pořád z toho bohužel vypadá nejpravděpodobněji příbuzenský vztah Perchty a Kalhocha, protože drželi ves Šinta právem dědickým... :evil:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

ZNáš tenhle článek ?? Já ne .

Knihovna Umeleckoprumysloveho musea v Praze[/b
Název Vítek z Prčice a původ Vítkovců

Údaj o odpovědnosti Jan Jůna, Stanislava Nováková


Jazyk česky


Autor Jůna, Jan

--------------------------------------------------------------------------------
Nováková, Stanislava, 1954-



Signatura IaD10029/2007


Seriál Heraldika a genealogie


Svazek/Č Roč.40, č.3-4


Stránky s.139-141 : [1] čb. obr.


Rok 2007


Klasifikační znak 929.52


Výraz tezauru 12. století

genealogie
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:ZNáš tenhle článek ?? Já ne .

Knihovna Umeleckoprumysloveho musea v Praze[/b
Název Vítek z Prčice a původ Vítkovců

Údaj o odpovědnosti Jan Jůna, Stanislava Nováková

...


Myslíš tohle:

http://www.janjuna.estranky.cz/stranka/ ... d-vitkovcu

:?:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

Jo, jo, takže znáš ..
jak se dosáhne pokračování ???????? Opsáním toho kodu .. nebo jinak, mám to vůbec číst ??????????
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:Jo, jo, takže znáš ..
jak se dosáhne pokračování ???????? Opsáním toho kodu .. nebo jinak, mám to vůbec číst ??????????
No, přečíst si to můžeš, ale s doložením tvrzení to asi bude slabší. Pokračování se snažím zajistit, ale obávám se, že to je jen ukázka... Pak to přesuneme do Vítkovců, páč ve Falkensteinech to asi být nemá... :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:
Katerina píše:Jo, jo, takže znáš ..
jak se dosáhne pokračování ???????? Opsáním toho kodu .. nebo jinak, mám to vůbec číst ??????????
No, přečíst si to můžeš, ale s doložením tvrzení to asi bude slabší. Pokračování se snažím zajistit, ale obávám se, že to je jen ukázka... Pak to přesuneme do Vítkovců, páč ve Falkensteinech to asi být nemá... :D
No možná může - protože já jsem se pohybovala po myšlenkové linii- jak je to časově a místně s těmi převzetími a dědictvími majetků v této oblasti ...
říkala jsem si Schonhering- Blankengergové .. údajně po Engelbertovi II. - bud sestra , dcera nebo vdova (minimálně u dcery víme jméno Kunhuta) si vzala Vítka de Perchyc - který použil na pečeti de Blankenberg. Skoro bych to viděla, že to udělal, aby víceméně veřejně potvrdil svůj nárok na tento majetek v horním Rakousku .

Tady:
Od roku 1175 nebylo více uváděno rodinné jméno Schonhering , ale pouze výlučně Blankenberg , až do posledního z rodu, Oldřicha , který pravděpodobně zahynul roku 1192 na třetí křížové výpravě. Jejich vlastnictví/statky , přešlo na Griesbachy – část západně od Grosden Muhlu a východní část na Vítkovce .

Jenže Blankenbergové údajně vymřeli 1192 Oldřichem .. a pečet je prý z 1220 - to je skoro 30 let rozdíl. POkud by cítil potřebu se k dědictví přihlásit (třeba proto, že si na něj brousil zuby i někdo jiný - proč ne hnedka ??)

Hledám ted o nich něco víc....

A pak

- další dědictví - by pak měl být ten Falkenstein.. taky jsme už myslím někde psali - že od roku 1258 kdy se ministeriálští Falkensteini přesouvají na Rannariegel (Hochfreien de Falkenstein vymřeli už 1227 ) a rokem 1289 - kdy si ho pro sebe zabral miloučký :twisted: Habsburk je volná mezera .. celých 31 let ??? to bychom měli prozkoumat

jak jsi psala víme - že 1264 už je Berta/Perchta asi nějakou dobu Budivojovou ženou - ale když Kirchberg - Falkenstein poslední - údajně umírá roku 1227 - pak by to prostě musel být Bertin otec - pokud by zemřel 1 rok !!! po jejím narození (což by teda byla velká náhoda - pak by jí v roce, kdy a svědčí s manželem bylo 38 let - což asi možné je .. a Záviš by se jí dle odhadu narodil někdy když jí bylo kolem 24 let - což u údajně druhorozeného je furt realistické -otec Budivoj je u Palackého označován v období 1220 - 1265 .

Dobře- tak 1227 vymírají Kirchberger - Valkensteini - hypoteticky ! .. mrňavá Perchta - je někde s matkou ??? a o hrad se starají ministeriálové pasovského biskupa , kteří (potvory jedni )- převezmout - nejen hrad, ale i predikát a erb - ??

Je to možné ? Asi jedině za předpokladu , že skutečně nebyl žádný žijící dospělý mužský člen původního rodu, který by tomu zabránil :

Pak mohly - zase velmi hypoteticky nastat dvě situace :

1. po vymření hrabat z F. 1227 - může padnout hrad jako odúmrt na biskupa ?????????????? když byl v jeho oblasti ?????? Nebo padl na panovníka a on ho biskupovi na jeho škemrání věnoval ??

Jak to bylo v té době s děděním po ženské linii ???


Tato situace , ale ovšem předpokládá - že by Berta nezdědila nic - a pak proč by byl Záviš z Falkensteina ???


2. Berta dědí - je malá, hrad spravují biskupští ministeriálové, třeba byl biskup něco jako opatrovník sirotečka z hraběcí rodiny - Berta vyrůstá, bere si ausgerecht hnedka Vítkovce .,. který už se samozřejmě postará, aby děvče dostalo zpátky rodinný majetek - jako věno.

ALE ALE Proč by to těhle věcech nebyl někde pořádný písemný záznam .. tohle by přece muselo být někdě majetkově zapsáno .. NE????????????

a to včetně 3. nejdivočejší teorie - Berta nedědí, biskup obsazuje , Vítkovec se žení a začne se s biskupem o majetek své ženy soudit - prát apod. .. ale, ale , ale ... zase KDE JSOU o TOM záznamy ????? :think: :doh: :?

Otázky, otázky, hypotéźy .. a tedka to dohlededávej ..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

Betty s tím mým příspěvkem souvisí tyto otázky - možná jsi to už psala. kterého roku svědčí Záviš poprvé jako z Falkensteina , a ne jako Budivojův syn ???

Mohlo by se to nějak shodovat časově s tím jeho sporem s pasovským biskupem, nebo byla příčina sporu jiná ???


a ještě jedna věc , tady je stránka http://www.phil.uni-passau.de/passauer- ... /index.htm

s odkazem na : Band I: 751 - 1206, bearbeitet von Egon Boshof, Register von Franz-Reiner Erkens, 1992
Band II: 1206 - 1254, bearbeitet von Egon Boshof, Register von Johann Englberger und Werner Hechberger, 1999

ale zabioha z těchto stránek se nedokážu dostat na vlastní Regesta , přitom tam je Passauer Bischofsregesten

kumuliertes Register bohužel jen jména dle abecedy - s odkazy na ty stránky - a jsou tam skoro všichni - Griesbachové , Falkesnteini - hele , třeba :

Falkenstein (Burgruine; OÖ, GB Rohrbach), Falchenstein, Valcchenstein, Valchenstain, Valchenstaine, Valchenstein, Valchensteine, Valchinstaine, Valchkensteine, Valkenstein, Valkensteine, Valckensteine, Ualchenstein, Ualkenstein s. Chalhochus; Chalhohus can. Pat.; Chunradus; Wernherus
Falkenstein (NÖ, GB Poysdorf) 569; 887; s.a. Judith; Kalhoch; Wolfger
Falkenstein (NÖ, GB Poysdorf), Valchenstein, Valchinstein s. Calohus?, Ulricus
Falkenstein (OÖ, GB Lembach) s. Kalhoch; Konrad
Falkenstein (OÖ, GB Lembach), Valchenstain, Valchenstein, Valchensteine, Valchinstein, Ualchensteine s. Adalram, Calohus?, Chunradus
Fallbach (NÖ, GB Laa), Valwa, Pfarrer s. Eberger

Griesbach (Nby., LK Passau), griehpach, Grizpach, Griezpach, Griezbach, Griespach, Grizpach s. Cholo; Walchon ov!; Walchun; Wernherus
Griesbach (Ndb., Lkr. Passau) 1548, 1719 s. Adalbero; Cholo; Heinrich, Walchun; Waxenberg; Wernher
- Pfarrer Otto 1719

Schönhering (heute: Schönering; OÖ, GB Linz-Land) 244; 748
- Pfarrer Pilgrim 880; 881; 932
- Pfarrer Wernhard 750
Schönhering-Blankenberg s. Engelbert; Kunigunde - to je ta Kunhuta - údajně provdaná k Vítkovcům !!!
Walchun, Sohn d. Adalbero I. von Griesbach 549
Walchun, Walchuon de Griezpach, Griespach (Griesbach) (1135-1137) 560; 579

do těch biskupských regest se tak dostat !!! k
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

Tak jsem to našla - bohužel 1 díl za pohých 50€ .. :twisted: :twisted:
http://www.chbeck.de/productview.aspx?p ... 2&toc=3417
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:Betty s tím mým příspěvkem souvisí tyto otázky - možná jsi to už psala. kterého roku svědčí Záviš poprvé jako z Falkensteina , a ne jako Budivojův syn ???

Mohlo by se to nějak shodovat časově s tím jeho sporem s pasovským biskupem, nebo byla příčina sporu jiná ???

To mohu říci naprosto přesně, bylo to 27. 6. 1272 a bylo to přesně v té listině o sporu, ztrátách a smírčím soudu s pasovským biskupem z Feldenu, co rozebíráme ten překlad agentury (za 2000Kč) v Závišovi ...

Zbytek později... :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:http://www.phil.uni-passau.de/passauer- ... /index.htm

s odkazem na : Band I: 751 - 1206, bearbeitet von Egon Boshof, Register von Franz-Reiner Erkens, 1992
Band II: 1206 - 1254, bearbeitet von Egon Boshof, Register von Johann Englberger und Werner Hechberger, 1999
Leda knihovna:

http://biblio.hiu.cas.cz/cgi-bin/search ... hichte%202.&
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Falkenstein (OÖ, GB Lembach), ať si v tom uděláme větší zmatek:
http://de.wikipedia.org/wiki/Lembach_im_M%C3%BChlkreis
a souvislost je s:

http://www.resi.at/resi-nr/gemeinden/le ... ttafel.htm

a tím pádem i s http://www.burgen-austria.com/Archiv.as ... l=Altenhof (což už máme uvedeno výše)
¨
a jistou spojitost může mít i s:

Kalhochem ( CHadelchohem) de Ualchenstein v listině z 20. 4. roku 1165 z Ebelsbergu (UBLOE II. č. CCXXI na str. 323), v řadě svědků označených jako „ex laicis“. V této listině Konrád, biskup pasovský potvrzuje klášteru Lambach poslední vůli a držbu „dobrého Sellingenu“ ( eines Gutes zu Sellingen). (originál na pergamenu v archívu kláštera Lambach)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:Falkenstein (OÖ, GB Lembach), ať si v tom uděláme větší zmatek:
http://de.wikipedia.org/wiki/Lembach_im_M%C3%BChlkreis
nO, tak hmm .. jsem si udělala překladatelské cvičení, ale milá Betty - nemohu se zbavit - a myslím, že nezbavím dojmu - že TOTO : - jsou ti bavorští Falkensteini (Sibotové a Adelheidy .. tedy nikoliv hrabata Kirchberg - Falkenstein, kteří prokazatelně sídlili na Falkenstejně na Ranně - prosím , zde i s pár perličkama - jako je ten Falkensteinský Kodex :
(Pokud by se někomu podařilo prokázat - že jsou to Ti Falkenstejni - budu jen ráda, potíž ale je, že posledního zdá se zapíchli v lázni a dcerka provdaná za Budivoje, tam žádná nefiguruje .. alespoň jsem ji zatím nenašla ....

Kolem roku 1000 založení Lembachu Falkensteiny jméno po „Dlouhém potoku „ langen Bach “, z něhož se Lengebach a poté jméno Lembach odvodilo. Později pozemková šlechta prostřednictvím pánů z Falkensteina, Marsbachu a Pursteina. Poprvé byl Lembach („Lengenbach“ listinně (průkazně) zmíněn roku 1230 a roku 1256 jako pasovské soudní sídlo.
Původně ležící ve východní části knížecího biskupství pasovského, patřilo místo (osada) od 12. století rakouským vévodům.

Hrabata z Falkensteina (od roku 1125 hrabata z Falkenstein- Neuburgu) byli bavorským šlechtickým rodem, který v štaufovském období patřil k nejmocnějším šlechtickým rodům.
Falkensteini, kteří měli své nejstarší statky v údolí Grosen Vils a v InnTalu (tedy údolí Innu) na jihu dnešního zemského okresu Rosenheim, ovládali v době svého největšího rozkvětu rozlehlé území spadající až od Tyrol, Mangfalltal, do Dolních Rakous a Chiemgu.
Sídla Falkensteinů byla tato : Falkenštejn nad Innem ??? , Neuburg u Vagen, v Altenburg, Herranstein v Horním Rakousku, Hartmannsberg u Heimhofu Antwurt (dnes Antwort u Endorfu a Herstein u Badenu v Dolním Rakousku. Nejpřednějšími (vedoucími) sídly byly Aibling a Prien.
Falkenšteini pravděpodobně vzešli z Patta de Dilching (ranné 11. století) zurück ?
Reginolt de Valchensteine je prvním průkazně zmíněným Falkensteinem – rok 1115.
Alodní majetky Falkenštejnů, které rodina získala díky svému šlechtickému původu, nikoliv lenními závazky, ležely u Geislbachu (dnešní část kraje Taufkirchen na Vilsu) v údolí Großen Vils. U Güternu na Inn si údajně později nabyté majetky vyměnili, snad ty, co prý byli odcizeny původním majitelům, kteří je po maďarském vpádu opustili.
Sňatkem , který se uskutečnil kolem roku 1125 splynuli s hraběcí linií Weyarn-Neuburger. Krátce poté (1133) založili klášter Weyarn.
Když po sesazení Jindřicha Lva byla vévodská hodnost udělena Wittelsbachovi Ottovi I. , spojili se Falkensteini s odpůrci Wittelsbachů, zéjména s rodem Andesch- Meraniern. Tímto si ovšem přivodili násilný zánik svého rodu.
Rod Falkensteinů zanikl roku 1272 Sibotem IV, když jeho otec Siboto III. ve sporu císaře Fridricha a papeže Innocence IV. přišel o veškerý majetek. Podle jiného existujícího zdroje Quellen snad měli Neuburg-Falkensteinové vymřít, když byl Siboto VI. V roku 1272 proboden nožem v Badu. (at už je to město nebo koupel ) .
Zde prosím nehraje bud datum nebo Sibotové :think:

A ještě :
Jedna zvláštnost se vyskytla (asi v tom jejich Codexu) - opis jednoho tajného dopisu Sibota IV. jeho dolnorakouskému služebníku Ortwinovi z Merkesteinu , ve kterém mu přikazuje zavraždit jeho protivníka Rudolfa z Piestingu.


Nerozumím ale jedné věci , vzhledem k tomu vymření : Když rod vymřel Sibotem IV., pak synáčci Kuno a Siboto V. museli zemřít mladí a dřív než jejich otec.
Viz.
http://www.hdbg.de/pgabb09.htm
toto je
Falkensteinský Kodex a v něm zobrazené ilustrace zpodobňující hraběcí rodinu, hraběte Sibota IV., jeho manželku Hildegardu z Modlingu (pozor – Modlingy máme v našem seznamu hornorakouské šlechty !!!! a jejich syny – Kuna a Sibota V., patří mezi nejstarší rodinné obrazy.
A trocha genealogie – ale at koukám , jak koukám – Falkenstein – Kirchberg ..nikde !!!

Poslední bavorský Falkenstein :

Sigiboto VI. Graf von Neuenburg-Hartmannsberg-Hernstein
------------- Vogt von Herrenchiemsee
um 1198-6.10.1244 ermordet (oder 1272)
Neuenburg
Ältester Sohn des Grafen Sigiboto V. von Hernstein-Neuenburg und der Luitgard von Valley, Tochter von Graf Konrad I.
F. u. eV.
(1222/26) ungenannt siehe 17
(1225/30) gibt seiner Schwester Alheit Besitzungen, darunter alles, was sein Vater von dem Herzog von Steier in Österreich gehabt hatte, wogegen sie auf ihre Erbansprüche in Bayern verzichtet Aventin, Adversaria DBT 157 f, offenbar aus Anlass ihrer Vermählung mit Heinrich von Kuenring; (1231 nach 7/5) Otto I. von Meranien lehnt den von den domini comites de Nwenburc erbetenen Beistand Bedauerns ab Aventin, Adversaria DBT 158; IV.
(1244 statt 1246) Siboto comes de Niuwenburch occiditur, frater eius Chunradus capitur, comiti Chunrado de Wazzerburch in custodiam traditur, qui castra ipsius fraudulenter usurpavit Annal. Scheftlar. SS 17, 342 f. Dazu Aventin, Bayer. Chronik, Akademieausgabe 5, 404 und Catalogus religiosorum Weyarensium 44: ein (angeblicher) Sohn Sigibotos, Sigiboto, sei 6/10 1272 im Bad zu Neuenburg ermordet worden. Diese Angabe kann so nicht stimmen, da es nach 1260 keine Grafen von Neuenburg mehr gegeben hat. Daher muss sie auf 22 bezogen werden, der somit 6/10 1244 ermordet wurde.
Gemahlin
Irmgard
Hundt, Stammenbuch 1, 51, der sie mit dem angeblichen Sohn von 22 verheiratet sein lässt.
******************
Den FALKENSTEINERN, die den Ausgang des Inn aus dem Gebirge beherrschten, wurde ihre enge Verbindung mit den ANDECHSERN, auf deren Seite sie kämpften, und mit dem Bischof von Freising, dessen Gegnerschaft zum Herzogshaus sich fortwährnd erneuerte, zum Verhängnis. Der Tod des wohl im Kampf gegen den Herzog 1243/44 gefallenen Grafen Siboto bildete den Auftakt zur Liquidierung ihres ganzen reichen Besitzes, dessen Hauptanteil die Herzöge sich sicherten. Kuno, der Bruder des Gefallenen, traf vergebens verzweifelte Gegenmaßnahmen. Auch er wandte sich an Ottos Gegnerin, die Kirche. Im Jahr 1245 übergab er sein ganzes Hab und Gut unter den Vorbehalt lebenslänglicher Nutznießung an Freising, schließlich verkaufte er Teile davon an den Bischof. Er verlor sein ganzes Erbe. Im Jahr 1260 hört man das letzte Mal von ihm. Vom Sohn Sibotos, dem rechtmäßigen Erben, der beim Tod seines Vaters wohl noch zu jung war, um sich wehren zu können, ist nur bekannt, dass er 1272 im Bad ermordet wurde.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 1 host