Rožmberkové

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Odboj Rožmberků v roce 1356

Nový příspěvek od Ježek »

Dnes je výročí slibu věrnosti rožmberských bratří Petra, Jošta, Oldřicha a Jana Karlovi IV. Stalo se tak v Sulzbachu. https://www.monasterium.net/mom/CZ-NA/ACK/615/charter

Mne zajímá, proč slibovali věrnost na dvakrát, poprvé v Praze června 1356: https://www.monasterium.net/mom/CZ-NA/ACK/568/charter

Odboj:
Už na počátku 50. let se dostaly do sporu dvě z vítkoveckých větví - Rožmberkové s Vilémem z Landštejna. Spor, do kterého se vložil i Karel IV. byl urovnán v letech 1352 a 1353.
Po smrti králova oblíbence Viléma z Landštejna 23. dubna 1356 opět zařinčí zbraně mezi panovníkem a Vítkovci. Záminkou je zřejmě Karlova snaha obnovit Karlhaus-Hrádek u Purkarce (archeologický průzkum ho datuje do doby Přemysla Otakara II.) v blízkosti rožmberských statků, sesazení Jošta z Rožmberka z pozice nejvyššího komorníka, spor o poručnictví nad dětmi Jana z Michalovic nebo nejspíše kombinace všech těchto důvodů.
Jisté je, že proti Karlu IV. povstávají páni z Rožmberka a Hradce, kteří se s stížností na císaře obracejí na ostatní kurfiřty. Boje snad příliš intenzivní nejsou, Jan Jindřich obléhá Telč Jindřicha z Hradce.
23. června 1356 bratři z Rožmberka slibují v Praze věrnost panovníkovi. Karel IV. je netrestá, nechá znovu vyměřit hranice panovnického a rožmberského zboží, Petr mladší z Rožmberka se stává proboštem pražské kapituly. Opětovně, jak už bylo řečeno, slibují věrnost Rožmberkové v březnu 1357.
Déle v odboji pokračují páni z Hradce. Telč je dobyta až v srpnu 1356. I Jindřichovi jsou ponechány jeho majetky, ovšem na dva roky je vyhnán z království.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Simplex
Pán
Příspěvky: 201
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Been thanked: 10 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Simplex »

Simplex píše: 01 pro 2023 07:28 Docela by mě zajímalo, zda existuje hypotéza, která vysvětluje odkud bylo k Vítkovcům přeneseno jméno Vok? Podle mě se nabízí rod ze Ředhoště či méně pravděpodobně z Benešova, ale další alternativa mě nenapadá. Vok z Rožmberak byl očividně jeho prvním nositelem a nelze vyloučit, že právě díky jemu se jméno dostalo do dalších větví. Tedy kromě pánů z Hradce a jejich podvětví, kde se nikdy neobjevilo. Opačná situace panuje u jména Sezema, které nenajdete právě pouze u Rožmberků.
Musím se opravit, protože jméno Sezema se nevobjevilo ani mezi krumlovskými.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google Adsense [Bot], Mail.RU_Bot/2.0 a 1 host