Hřivnáčové z Heraltic

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Hřivnáčové z Heraltic

Nový příspěvek od Alina »

Zajímá mě Anna z rodu Hřivnáčů z Heraltic, která si vzala za manžela Čeňka Papáka z Mošnova(von Moschenaw), který podepsal v roce 1415 - VIII. stížný list proti upálení Mistra Jana Husa. Objevila jsem, že jejich jména jsou uvedena v rodokmenu Zajícu z Valdeka a nevím proč.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Hřivnáčové z Heraltic

Nový příspěvek od Katerina »

Alina píše:Zajímá mě Anna z rodu Hřivnáčů z Heraltic, která si vzala za manžela Čeňka Papáka z Mošnova(von Moschenaw), který podepsal v roce 1415 - VIII. stížný list proti upálení Mistra Jana Husa. Objevila jsem, že jejich jména jsou uvedena v rodokmenu Zajícu z Valdeka a nevím proč.
Já je tam zatím nenašla - ale to nemusí být na závadu - možné to klidně je - z Buziců - později bylo docela dost větví nižší šlechty - na jedné straně příbuzný s Lichtemburky , Minstrberky, Dohny , Berky z Dubé - a na druhé straně nižší šlechta - zemané apod.
Takže teoreticky to možné je, ale onu dámu jsem zatím nenašla :(
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Hřivnáčové z Heraltic

Nový příspěvek od Alina »

Řeším hlavně to, jestli je možno zahrnout rod Hřivnáčů z Herultic a Hněvošic do rodu Zajíců z Valdeka nebo z Hazmburka. Z rodokmenu nerozliším Jana Zajíce z Valdeka nebo z Hazmburka.
Chce to další bádání.
Není mi jasné proč pro Zajíce byl důležitý Čeněk Papák von Moschenaw (z Mošnova) a jeho manželka Anna z rodu Hřivnáčů. Nezjistila jsem ještě, kde se Čeněk Papák narodil a kdy byl pasován na rytíře. A kdo byli jeho rodiče.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Hřivnáčové z Heraltic

Nový příspěvek od Alina »

Dobré odpoledne, vložila jsem na blog sňatek Magdalény z Herultic a Hněvošic s Janem Zajícem z Valdeka a z Bošovic. Neměli děti. Jan Zajíc z Valdeka zemřel v roce 1461a Magdaléna v roce 1476. Ale ani z tohoto bádání nevyplynulo jestli je rod Hřivnáčových z Herultic a Hněvošic součástí velkého rodu Buziců, kam patří i rod Zajíc Valdek nebo nejsou.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Hřivnáčové z Heraltic a Valdekové

Nový příspěvek od Katerina »

Tak jsem se znovu zaměřila na ty Valdeky a zkusila udělat takový výřez z rodokmenu – tedy sledovat pouze “Valdeckou” větev – a hledat Jana zemřelého kolem roku 1461 :
At nehledáme od Adama- začla jsem až panem Zbislavem, otcem pro nás asi nejzajímavějšího Valdeka – Viléma:


________________________________________________________________
1.3.1. TŘEBOUNĚ, Z Zbislav, (son of ZAJÍC Z VALDEKA Oldřich and KOMÁROVA, Z Bohuslava) died 1292 in
zavražděn,Praha.

Zdislav - GHL 3/78

He married VARTEMBERKA, Z Bohuslava.
VARTEMBERKA, Z Bohuslava, (daughter of ŠARFENŠTEJNA, ZE Markvart III. and LICHTENSTADT, VON
Lidmila) died 1282.

Children by VARTEMBERKA, Z Bohuslava:
iZAJÍC Z VALDEKA Zbyněk
iiZAJÍC Z VALDEKA Vilém - 9 Oct 1319
________________________________________________________________
1.3.1.1. ZAJÍC Z VALDEKA Zbyněk, (son of TŘEBOUNĚ, Z Zbislav and VARTEMBERKA, Z Bohuslava).


Bratr Viléma z Valdeka a potomstvo – jak vidět bud neměl, nebo neznáme.


________________________________________________________________
1.3.1.2. ZAJÍC Z VALDEKA Vilém, (son of TŘEBOUNĚ, Z Zbislav and VARTEMBERKA, Z Bohuslava) died 9 Oct
1319 in k.a.,Dachau, buried in u sv.Dobrotivé.

podle Palackého syn Oldřicha Z. +1281 - viz GHL 3/78
rodičové podle Sedláčka - viz GHL 3/78

He married LOCHOVIC, Z Eliška.

Zato “náš” Vilém měl těch synků požehnaně – ostatně rozepsal se o tom I Dalimil.


Children by LOCHOVIC, Z Eliška:
iZAJÍC Z VALDEKA Zbyněk
iiZAJÍC Z VALDEKA Vilém
iiiZAJÍC Z VALDEKA Oldřich pražský děkan - 1326
ivZAJÍC Z VALDEKA Oldřich - AFT 1331
vZAJÍC Z VALDEKA Zbyněk
viZAJÍC Z VALDEKA Vilém


______________________________________________________________
1.3.1.2.4. ZAJÍC Z VALDEKA Oldřich, (son of ZAJÍC Z VALDEKA Vilém and LOCHOVIC, Z Eliška) died AFT 1331.

potomstvo nejisté

He married.

Children by :
iMEDEK Z VALDEKA Oldřich - ABT 1399
________________________________________________________________
1.3.1.2.4.1. MEDEK Z VALDEKA Oldřich, (son of ZAJÍC Z VALDEKA Oldřich) died ABT 1399.

He married.

Children by :
iMEDEK Z VALDEKA Zdeněk - ABT 1430
iiMEDEK Z VALDEKA Havel - BEF 1410
iiiMEDEK Z VALDEKA Vilém - AFT 1390
________________________________________________________________
1.3.1.2.4.1.1. MEDEK Z VALDEKA Zdeněk, (son of MEDEK Z VALDEKA Oldřich) died ABT 1430.

He married.

Children by :
iMEDEK Z VALDEKA Jan - BEF 1469


Tak to mi přijde jako jediný Valdek jménem Jan , který by I časově padal v úvahu. A dokonce nepokračuje dál tato linie, což by odpovídalo tvému údaji- že neměli s Magdalenou děti.
Bohužel – žena neuvedena.

iiMEDEK Z VALDEKA Zdeněk
________________________________________________________________
1.3.1.2.4.1.1.1. MEDEK Z VALDEKA Jan, (son of MEDEK Z VALDEKA Zdeněk) died BEF 1469.


Další Valdekové ani nejsou Janové, ani neodpovídají časově, a pak už následuje větev Házemburská.

To je samozřejmě jen moje spekulace.
JInak bych z toho celého usoudila - že I když si Jan z Valdeka vzal za ženu Magdalenu z Herultic a Hněvotic - nepovažovala bych tento rod za součást rozrodu Buziců - ostatně neměli ani děti.
V ranějším středověku se ovšem příbuznost na základě sňatku uznávala a započítávala - nevím ovšem - zda toto platilo i v této době- přece jen - vysoká šlechta se začala separovat a hlídat si svůj "klub".
Jinak vše nasvědčuje tomu, že šlo skutečně o moravskou větev - a o té se myslím Otta zmiňuje, že postupně "upadala" v zemanstvo a nižší šlechtu.

Ale pomohl by nějaký obdorník na genealogii - pánové ???
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Hřivnáčové z Heraltic

Nový příspěvek od Alina »

Díky za podrobné vysvětlení. Je to velmi zajímavé. Taky jsem jiného Jana Zajíce z Valdeka nenašla.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Hřivnáčové z Heraltic

Nový příspěvek od Alina »

http://heraldikus.wz.cz/ramy.htmV odkazu je erb Hřivnáčů z Heraltic. Jsou uváděni jako Hřivnáčové z Hněvošic a Heraltic. Zajímá mě každá zmínka o tomto rodu, který přišel na Moravu z Čech.
Musí se kliknout na RODOVÝ a pak pod písmenem H je zobrazen erb Hřivnáčů.
Alina
Měšťan
Příspěvky: 28
Registrován: 27 led 2009 19:37

Re: Hřivnáčové z Heraltic

Nový příspěvek od Alina »

Hřivnáčové z Hněvošic a Heraltic (podle pana doktora Adolfa Turka z Herultic) a jejich vztah ke Slezské Ostravě a k Polsku. Moc jsme toho ještě neobjevila.
Zajímá mne také jejich život ve Štítině u Opavy a ve Vítkově - hrad Vikštejn. Rodová vazba na rod Zajíců z Hazmburka a rod Jiřího z Poděbrad - sňatkem.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 1 host