šlechtické rody na Holešovsku

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

mmac
Pán
Příspěvky: 214
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od mmac »

Zajímá se tu někdo o genealogii rodů v této oblasti ?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3975
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od Ježek »

mmac píše:Zajímá se tu někdo o genealogii rodů v této oblasti ?
O drobnou šlechtu?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
mmac
Pán
Příspěvky: 214
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od mmac »

no vlastně o všechnu co se tu třeba jenom přišla ohřát :-)
zajímají mě primárně Rottalové, ale nikoho nediskriminuju ... například momentálně se trápím s postavou Jakuba st. Vojsky z Bogdunčovic nějak nejsem schopen zaplnit genealogickou mezeru mezi pobělohorskými konfiskacemi a rokem 1743, kdy se jakoby odnikud objevil Kryštof Jindřich Vojska z Bogdunčovic, pán na Ořechu ... a dál zase nic :-( ale to jenom jako příklad.
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od gazan »

Zdravím,

jak se tak dívám, Vojskové pocházejí ze Slezska. Jeden z mých kořenů zase tvoří Hejdové z Lichnova a Nové Cerekve ( Lichnov u Bruntálu ! ), tak pokud máte v této oblasti genealogické zájmy ( šlechta ), dejte mi vědět. Trochu jsem sem tam už zorientoval. Samozřejmě, pramenů je málo, a kolikrát si i odporují. To je pak těžké ...
U toho Kryštofa Jindřicha nepomohl ani google ? V této době se už poměrně snadno nachází i poddaní ( v matrikách ). Je možné, že někde sloužil v armádě nebo jako úředník.

Já mám rod Rottalů v rodokmenu jen okrajově ( příbuzní příbuzných ). Máte k nim pokrevní vztah ? Pokud ano, poslal bych Vám PDF s potomstvem Johanna Antona von Rottal a Aleny ( Heleny ) Bruntálské z Vrbna. Moc zajímavé - mám tam ale jen " VIP " osoby. Dát tam všechny by byla práce na léta ...

Radomír Vlk
mmac píše:no vlastně o všechnu co se tu třeba jenom přišla ohřát :-)
zajímají mě primárně Rottalové, ale nikoho nediskriminuju ... například momentálně se trápím s postavou Jakuba st. Vojsky z Bogdunčovic nějak nejsem schopen zaplnit genealogickou mezeru mezi pobělohorskými konfiskacemi a rokem 1743, kdy se jakoby odnikud objevil Kryštof Jindřich Vojska z Bogdunčovic, pán na Ořechu ... a dál zase nic :-( ale to jenom jako příklad.
mmac
Pán
Příspěvky: 214
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od mmac »

Jupííí ... přece někdo :-) Noo - pokrevní vztah k žádnému šlechtickému rodu nemám. Mí předci byli obyčejní půlláníci. Zajímám se o to jenom že mě to baví.
Co se týká toho Vojsky, jeho slezský původ popsal Paprocký. Byli to zhruba současníci a oba se ve stejné době pohybovali v blízkosti biskupa Pavlovského v Kroměříži, takže nemám důvod o jeho údajích pochybovat. Jenom jsem se (mylně) domníval, že vymřeli roku 1649 bezdětným Fridrichem Eusebiem Vojskou ... Toho Kryštofa Jindřicha mi jaksi náhodou vyplivl právě google tak ted je to pro mě novinka.
Ale - když už jste se zmínil - není mi zcela jasný původ a věk Aliny Bruntálské z Vrbna. Snad byla dcerou Albrechta Bruntálského na Velkých Heralticích, ale zatím jediný a dost chatrný důkaz je z dopisu Jiřího Bruntálského, kterému byl konfiskován Bruntál (+ 1642). Vyčítá v něm (údajně) Alině její přestup na katolickou víru a nazývá ji sestrou. Ovšem ono tehdejší oslovení "sestro" ježtě neznamená, že byla jeho sestrou v dnešním slova smyslu. Věděl byste o nějakém dalším důkazu ?? (tedy kromě nespolehlivého genealogy.euweb)
U těch Rottalů nemám zcela jasno spíš v počátcích rodu, ale to se týká Rakouska ... no - přece jenom něco ze Slezska ... Barbora z Rottalu dožila svůj život jako majitelka Fulneku a jejím druhým manželem byl Oldřich Cetrys z Kynšperka (bratr opavského hejtmana Jiříka Cetryse). Otázka : je tento Oldřich Cetrys totožný s člověkem, který doprovázel Ludvíka Jagellonského na útěku od Moháče a byl svědkem jeho utonutí ??

Špatně jsem se vyjádřil s tou bezdětností Fridricha Eusebia Vojsky ... pravděpodobně neměl mužské potomky. Každopádně měl dceru, která byla manželkou Jiřího Štěpána Bruntálského z Vrbna ...
mmac
Pán
Příspěvky: 214
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od mmac »

pane Radomíre .... prve mi to uniklo. Nechci být hnidopich, ale Johann (Anton) von Rottal a Alina Bruntálská měli jediného potomka - dceru Eleanoru (Beatrix) z Rottalu. Mám tak trochu podezření, že s tím Vaším PDF potomstvem to nebude až tak v pořádku :naughty:

A ještě dotaz do Slezska ... víte něco o rodu vladyků z Násilé ?? (dnešní Nasiedle severně od Opavy) Především mě zajímá období okolo poloviny 13. století ... pokouším se potrvrdit předpoklad, že místní (tedy pro mě místní) původem a erbem neznámý vladycký rod z Dobrotic byl odnoží právě rodu z Násilé a že jinou rodovou větví byli Kladerubští ze Svrčova ... :?
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od gazan »

Zdravím,

tak to přiznávám, že o Vojscích nic konkrétního nevím. Ono hrabat se v některém konkrétním rodu je vždycky na dlouhé lokte a pokud se mně bezprostředně netýkají, tak to neřeším. Omlouvám se.
Podle toho, co jsem zjistil ( nemyslím, že by genealogy.euweb byl méně spolehlivý než cokoli jiného, holt z něčeho člověk vycházet musí , vždy se ale snažím kontrolovat i z jiných zdrojů).
Když to tak vezmete, je vlastně div, z jak miniaturních střípků a minimálních zmínek se skládají rodokmeny. Oni se hádají i historici ... a pěkné zmatky jsou i v obyčejných matrikách.

Bydlím ve Zlíně, máme tady obec Halenkovice ( Alenkovice ), která má jméno právě podle této dámy, jelikož její manžel vlastnil napajedelské panství. To je fakt, který lze těžko zpochybnit. A byl to Rottal. Jejich jediná dcera Marie Eleonora se vdala za Ferdinanda Arnošta z Valdštejna. A jejich potomstvo se táhne dál, ke Schwarzenbergům, Fürstenbergům, Liechtensteinům ....

Kdo byl u Ludvíkova utonutí věru netuším.

Věrohodnost zdrojů - kdybych se měl rozepsat, na jaké omyly jsem narazil při pátrání po Hejdech z Lichnova, tak by to bylo na dlouho. I " renomované " zdroje si pletly Hejdy s Lichnovskými z Voštic ! Ačkoliv mají každý úplně jiný erb a původ. Spojuje je jen manželka Mikuláše II. Hejdy z Lichnova a Hanuše z Voštic. Hanuš si ji vzal poté co ovdověla a převzal Lichnov. To jen tak pro ilustraci. Pilnáček a Prasek jsou bohužel také poněkud rozporuplní, jak jsem zjistil.

Radomír Vlk


mmac píše:Jupííí ... přece někdo :-) Noo - pokrevní vztah k žádnému šlechtickému rodu nemám. Mí předci byli obyčejní půlláníci. Zajímám se o to jenom že mě to baví.
Co se týká toho Vojsky, jeho slezský původ popsal Paprocký. Byli to zhruba současníci a oba se ve stejné době pohybovali v blízkosti biskupa Pavlovského v Kroměříži, takže nemám důvod o jeho údajích pochybovat. Jenom jsem se (mylně) domníval, že vymřeli roku 1649 bezdětným Fridrichem Eusebiem Vojskou ... Toho Kryštofa Jindřicha mi jaksi náhodou vyplivl právě google tak ted je to pro mě novinka.
Ale - když už jste se zmínil - není mi zcela jasný původ a věk Aliny Bruntálské z Vrbna. Snad byla dcerou Albrechta Bruntálského na Velkých Heralticích, ale zatím jediný a dost chatrný důkaz je z dopisu Jiřího Bruntálského, kterému byl konfiskován Bruntál (+ 1642). Vyčítá v něm (údajně) Alině její přestup na katolickou víru a nazývá ji sestrou. Ovšem ono tehdejší oslovení "sestro" ježtě neznamená, že byla jeho sestrou v dnešním slova smyslu. Věděl byste o nějakém dalším důkazu ?? (tedy kromě nespolehlivého genealogy.euweb)
U těch Rottalů nemám zcela jasno spíš v počátcích rodu, ale to se týká Rakouska ... no - přece jenom něco ze Slezska ... Barbora z Rottalu dožila svůj život jako majitelka Fulneku a jejím druhým manželem byl Oldřich Cetrys z Kynšperka (bratr opavského hejtmana Jiříka Cetryse). Otázka : je tento Oldřich Cetrys totožný s člověkem, který doprovázel Ludvíka Jagellonského na útěku od Moháče a byl svědkem jeho utonutí ??

Špatně jsem se vyjádřil s tou bezdětností Fridricha Eusebia Vojsky ... pravděpodobně neměl mužské potomky. Každopádně měl dceru, která byla manželkou Jiřího Štěpána Bruntálského z Vrbna ...
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od gazan »

Příbuznost bych si bez znalosti erbu vůbec netroufal odhadovat. Můj osobní názor je, že v počátcích těch rodů zase tolik nebylo. U některých rozrod jakž takž známe, u jiných ne. Problém je v tom, že se každý syn začal psát po svém vlastním sídle a tím se naprosto ztrácí přehled. Mých předků se Opavsko týká až od roku 1320 ( Přešek z Lichnova, purkrabí v Hradci nad Moravicí ), co bylo před tím jen chabě tuším.


mmac píše:pane Radomíre .... prve mi to uniklo. Nechci být hnidopich, ale Johann (Anton) von Rottal a Alina Bruntálská měli jediného potomka - dceru Eleanoru (Beatrix) z Rottalu. Mám tak trochu podezření, že s tím Vaším PDF potomstvem to nebude až tak v pořádku :naughty:

A ještě dotaz do Slezska ... víte něco o rodu vladyků z Násilé ?? (dnešní Nasiedle severně od Opavy) Především mě zajímá období okolo poloviny 13. století ... pokouším se potrvrdit předpoklad, že místní (tedy pro mě místní) původem a erbem neznámý vladycký rod z Dobrotic byl odnoží právě rodu z Násilé a že jinou rodovou větví byli Kladerubští ze Svrčova ... :?
mmac
Pán
Příspěvky: 214
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od mmac »

Jééé - Zlíňák :clap: ... tak to jste přímo u zdroje co se týká historie regionu ... já bydlím v Žopech u Holešova
Nemáte náhodou kontakt na Z. Pokludu z Muzea JV Moravy ? Už 2x mě na něj odkazovali, prý si rád splkne, jenomže prý furt nemá čas :( ... zatím jsem nesebral odvahu ...

Halenkovice samozřejmě znám a vím o Eleonorovicích, Alinkovicích a Kateřinicích - to považuju za základy (Vlastivěda moravská - Zlínsko)
No ale když jste ze Zlína tak konkrétní otázka - nevíte náhodou čí je ten erb na zámku v Klečůvce ?? Seznam majitelů mám, ale bez erbů ...

To genealogy.euweb samozřejmě nezatracuju, jenom si myslím (a taky jsem si to potvrdil), že u projektu takového megarozsahu se chybám prostě nejde ubránit. Proto se snažím každý údaj pokud možno ověřit i odjinud. Např. u Aliny Bruntálské uvádí rok úmrtí 1652 což je naprosto zcesté - roku 1652 se Jan z Rottalu už ženil podruhé ...
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od gazan »

Dobré ráno,

o panu Pokludovi samozřejmě dobře vím, taky čtu co napíše a k čemu se dostanu. Ale osobně ho neznám.

Erb v Klečúvce - pokud se jedná o ten nad vchodem, měl by být rodu Stiebigů. Alespoň tak je to uvedeno na hrady.cz. Jak se tak dívám, patří mezi tu novošlechtu, původem z Brna.

Svatba 1652 - nijak jsem to nezkoumal, ale vidím i záznam, že měla zemřít už 1651. Ale ani v případě roku 1652 bych se ničemu nedivil - jeden můj předek v srpnu ovdověl, a ještě v témže měsíci se znovu oženil : Psala se polovina 19. století, bylo to ve Starém Městě.

Pokud vládnete němčinou - více o původu Rottalů je v této studii : http://othes.univie.ac.at/24450/1/2012- ... 706613.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Já se orientuji hlavně na obyvatelstvo Uh. Hradiště a okolí ( městské statky, a pak ty velehradské - Vlci pocházejí z Traplic a Jalubí ). Můj předek Matěj Vlk se dokonce v roce 1697 " účastnil " nedobrovolně lokální války mezi napajedelskou vrchností a mezi Velehradem. Napajedelští ho zajali a strávil i nějaký čas v Napajedlích a Holešově.

Teď právě vypisuji z hradišťské matriky 17. století, kolik rodů sem připutovalo odjinud, hlavně ze Slezska. Je jich opravdu mnoho. A místní to netuší a považují se za čistokrevné Moravany. Je to docela zábava. Kolikrát už začínám fandit i polským sportovcům. Krev se nezapře.

Šlechtické období už mám za sebou, strávil jsem tím asi 2 roky. To bylo kvůli Hejdům, velmi staré šlechtě, sídlící min. od roku 1320 na Opavsku. Skončili v Jalubí ( jistě šli ve stopách svých příbuzných Žerotínů ) bez majetku a nakonec i bez titulu. Ke mě se dostali přes prapra ... bábu Veroniku Hejdovou v 18. století. Je zajímavé, že všichni Hrabišici ( erb Hejdů z Lichnova je k vidění v Novém Jičíně - Machna z Lichnova a Nové Cerekve si vzala Jana ze Žerotína, mimochodem Karel starší ze Žerotína se pídil po jejích předcích jakožto své prabábě ) skončili v naprosté chudobě. Asi je to něco v genech, protože podobně zchudli i Švábenicové, kteří se vždy hrdě hlásili k jejich sňatkové příbuznosti.

Radomír Vlk

mmac píše:Jééé - Zlíňák :clap: ... tak to jste přímo u zdroje co se týká historie regionu ... já bydlím v Žopech u Holešova
Nemáte náhodou kontakt na Z. Pokludu z Muzea JV Moravy ? Už 2x mě na něj odkazovali, prý si rád splkne, jenomže prý furt nemá čas :( ... zatím jsem nesebral odvahu ...

Halenkovice samozřejmě znám a vím o Eleonorovicích, Alinkovicích a Kateřinicích - to považuju za základy (Vlastivěda moravská - Zlínsko)
No ale když jste ze Zlína tak konkrétní otázka - nevíte náhodou čí je ten erb na zámku v Klečůvce ?? Seznam majitelů mám, ale bez erbů ...

To genealogy.euweb samozřejmě nezatracuju, jenom si myslím (a taky jsem si to potvrdil), že u projektu takového megarozsahu se chybám prostě nejde ubránit. Proto se snažím každý údaj pokud možno ověřit i odjinud. Např. u Aliny Bruntálské uvádí rok úmrtí 1652 což je naprosto zcesté - roku 1652 se Jan z Rottalu už ženil podruhé ...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3975
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od Ježek »

mmac píše:Jupííí ... přece někdo :-)
To je dobře, novověká jde totálně mimo mne.

Na vladyky z Násilé ne chci také podívat
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
mmac
Pán
Příspěvky: 214
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od mmac »

Něco k té Alině Bruntálské ... snad všechny zmínky o Janovi z Rottalu nekriticky přejímají názor historičky V. Fialové, že to byl snad největší sviňa na světě - kat jejích milovaných Valachů ... ve stejném duchu se stále opakuje názor, že se chamtivý Rottal v bezmezné touze po majetku po smrti Aliny (1651) ihned znovu oženil (1652).
Přitom už dávno vyšel článek Z. Pokludy (Zd. Pokluda – Páni z Rotalu na Napajedlích In. Zlínsko od minulosti k současnosti, 1998), kde uvádí, že "Alina hrabinka z Rothale" se připomíná naposledy roku 1647 a pravděpodobně brzy na to zemřela.
Připadá mi, že si ten rok 1651 prostě někdo vycucal z prstu ... druhá svatba 1652 minus jeden rok povinného smutku = 1651 ... byl to chamtivec tak dýl nečekal ... asi tak :? pramen k tomu roku 1651 nikdo nikdy neuvedl.

Tudletu "Diplomarbeit" mám v záložkách. Je to ale jenom pokus o biografii Barbory z Rottalu - posbírané všeobecně známé informace splácané tak nějak dohromady ... nic objevného.

Stiebigové ... no jasně :doh: taky jsem se tomu mohl dopátra sám ... ale dík.
Naposledy upravil(a) mmac dne 23 srp 2015 03:51, celkem upraveno 1 x.
mmac
Pán
Příspěvky: 214
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od mmac »

Hledám nějaké podrobnosti (genealogie a majetky) o rodech : z Bítova, Bítovští ; z Bogdunčovic, Vojskové (v době po konfiskacích) ; z Dobrotic (z Dobrotic u Holešova) ; z Číhovic, Stanovští ; z Eisenbachu ; z Holešova ; z Hustopeč ; z Karlsdorfu, Rubigallové ; z Kokor, Kokorští ; z Krsovic, Krsovští ; z Landeka, Nekšové (před jejich příchodem na Lukov) ; z Lichtenburka, Krušinové (cca po roce 1570) ; z Lipultovic, Obešlíkové ; z Lomnice (cca po roce 1550) ; z Ludanic ; z Miličína (jde především o Ludmilu, manželku Jana Krušiny z Licht.) ; z Modřelic, Molové ; z Němčí, Ullersdorferové ; z Rozinova, Rozinovští ; z Rožmitálu, Lvové (po jejich příchodu na Moravu) ; ze Strachnova, Janauerové ; z Tetova, Tetourové ; z Víckova (před jejich příchodem na Prusinovice) ; z Vrchlabí (před jejich příchodem na Kurovice) ... jistě to nejsou všechny, ale jen tak pro začátek ... kdyby někdo něco ... :|
Kdyby měl někdo něco o některém z těchto rodů, tak se prosím ozvěte.
mmac
Pán
Příspěvky: 214
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od mmac »

to gazan :
Zmínil jste se, že se Váš předek nedobrovolně zúčastnil lokální války mezi napajedelskou vrchností a mezi Velehradem ... Mohl byste mi přiblížit, o co se jednalo, jak to probíhalo a jak se to vyřešilo ?
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od gazan »

Vkládám odkaz na jednu práci, kde je to popsáno - tuším kapitola 22. Info o mém předkovi bylo z jiného zdroje.
V podstatě stačí napsat Sova Dějiny Napajedel a určitě to najdete.

https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q= ... HTgkC_0PuQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Zmínil jste se, že se Váš předek nedobrovolně zúčastnil lokální války mezi napajedelskou vrchností a mezi Velehradem ... Mohl byste mi přiblížit, o co se jednalo, jak to probíhalo a jak se to vyřešilo
mmac
Pán
Příspěvky: 214
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od mmac »

zajímám se momentálně o rod ze Zástřizl. Nedělal už na tom náhodou někdo ?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3975
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od Ježek »

mmac píše:zajímám se momentálně o rod ze Zástřizl. Nedělal už na tom náhodou někdo ?
Já jsem našel tohle: Pokluda, Zdeněk -
Prakšičtí ze Zástřizl. (Z historie šlechtických rodů.). Pokluda, Zdeněk. Malovaný kraj : národopisný a vlastivědný časopis Slovácka 27, č. 5, (1991,) s. 4-5
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
mmac
Pán
Příspěvky: 214
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od mmac »

já asi fakt budu muset začit chodit do zlínské knihovny ... :think:
mmac
Pán
Příspěvky: 214
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od mmac »

Tak ani po roce se mi nepodařilo získat zmíněný text článku Pokluda, Zdeněk - Prakšičtí ze Zástřizl. (Z historie šlechtických rodů.). Pokluda, Zdeněk. Malovaný kraj : národopisný a vlastivědný časopis Slovácka 27, č. 5, (1991,) s. 4-5. Nedostupný pro mě zůstal i článek Pokluda Zdeněk – Statek Velký Ořechov, Zlínsko od minulosti k současnosti, 11/1992, kde bych očekával něco o prvních Prakšických.
Přesto jsem nashromáždil docela velké množství informací, ze kterých jsem vyvodil jakési závěry, které jsou ale v rozporu s dosavadními výsledky bádání renomovaných autorů. Jde především o Paprockého zprávu, že když se roku 1593 prohrabával listinami uloženými na hradě Buchlově, nalezl listinu z roku 1533, kde si bratři Jiřík a Adam z Zástřizl dělí majetek zděděný po otci Adamovi. Domnívám se, že jde o tutéž informaci, že roku 1533 se připomínají bratři Adam a Jiřík z Zástřizl, synové Adama Újezdského. Tyto osoby nejde v publikovaných rodokmenech Zástřizlů nikam zařadit a nejspíš proto zůstaly tak nějak za okrajem.
A další věc (pokud to někdo ví) : kdo byli předkové Jana Ždánského z Zástřizl na Buchlově ?? Čekal bych, že u tak známé osoby to nebude problém. Jistě - otec Hynek z Zástřizl. Ale rodokneny uvádějí dva téměř současně žijící Hynky a já jsem došel k závěru, že se jedná o jednu a tutéž osobu ... ale nenašel jsem nic, co by to potvrzovalo, ale nenašel jsem taky nic, co by to vyvracelo ... a co teď s tim ?? :think:
Našel by se tu někdo, s kým bych mohl genealogii Zástřizlů prokonzultovat ?
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: šlechtické rody na Holešovsku

Nový příspěvek od Zany »

mmac píše:Tak ani po roce se mi nepodařilo získat zmíněný text článku Pokluda, Zdeněk - Prakšičtí ze Zástřizl. (Z historie šlechtických rodů.). Pokluda, Zdeněk. Malovaný kraj : národopisný a vlastivědný časopis Slovácka 27, č. 5, (1991,) s. 4-5.
je dostupný po přihlášení v NDK https://dnnt.mzk.cz/view/uuid:488e7380- ... f3fc9bb22f" onclick="window.open(this.href);return false;
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, TrendictionBot a 4 hosti