Historické Romány

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

taky něco veselejšího

Vladimír Šindelář
Zkažená krev


Kniha Zkažená krev je dalším dílem milevského autora Vladimíra Šindeláře, jenž opět zaměřil svou pozornost na staré hrdelní příběhy, které se udály na jihu Čech. Jednotlivé popsané případy se odehrávají v rozmezí let 1422 – 1918, což je jistě dost pestrá škála, v níž si každý čtenář najde to, co ho zajímá... více zde
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

dnes mimořádně bude na ČT2 ve 21:25 zařazen GEN s J. Loukotkovou
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

9.prosince uplyne 110 let od smrti spisovatele Josefa Svátka. Psal historické romány , z nichž nejznámější jsou asi Paměti kata Mydláře. Chtěl bych vám nabídnout dvě knihy tohoto autora - ovšem v digitální podobě a ještě k tomu z doby renesanční. Snad to nevadí.
Vybral jsem
Poslední Budovec

Kód: Vybrat vše

http://www.4shared.com/file/28514944/ae2fdea9/Svatek_J-_Posledni_Budovec.html
Majestát Rudofa II.

Kód: Vybrat vše

http://www.4shared.com/file/28514942/474c7b9c/Svatek_Josef-Majestat_Rudolfa_II.html
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

George Shipway: Za pøísahu a lásku

Nový příspěvek od Zany »

už tu o tom před časem padlo pár slov, což mi připomnělo mé olíbené dílo a přimělo k rozhodnutí udělat z něj ebook

George Shipway: Za přísahu a lásku

Historický román barvitě zachycuje poměry v Anglii 12. století.
Spor mezi Štěpánem Anglickým, královnou Maud a vévodkyní z Anjou. K těmto vojenským sporům přistupují i drobné války mezi šlechtici. Ústřední postavou je mladý normanský šlechtic Humphrey de Visdelou, který v těchto sporech přijde o majetek a marně hledá jasno ve vojenských i politických akcích.

Kód: Vybrat vše

http://rapidshare.com/files/70409113/George_Shipway-Za_prisahu_a_lasku.rar
heslo:

Kód: Vybrat vše

MadeByZany

pro mě osobně kultovní dílo, kdysi před lety první střetnutí s historickým románem popisujícím středověkou válku bez příkras, v celé syrovosti.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Ken Follet: Piliøe zemì

Nový příspěvek od Zany »

a ze stejné doby přidávám další lahůdku:

Ken Follet: Piliře země

Obrázek

V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav - kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Tato strhující dobová freska z bouřlivého středověku zachycuje mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, boj mezi dobrem a zlem, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky a zradu...

Kód: Vybrat vše

http://rapidshare.com/files/72677733/Follett_Ken-Pilire_zeme.rar
heslo k raru: MadeByZany
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

Zany,
díky.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Varování - Záviš a Pøemysl Otakar opìt na scénì

Nový příspěvek od Katerina »

Tak jsem si na aukro pořídila historický román - Železný král a páni z růže, od Václava D. Michalovice.

Nelituji toho, knihu jsem dostala v perfektním stavu a se zájmem si ji přečetla. Posílila mou sbírku hisrorických románů a detektivek o další knihu o mém oblíbeném hrdinovi.
Nicméně Vám to čísti netřeba. Bohužel jsem nenašla, kdy ten román byl napsán, tendenční je však dosti. Ve smyslu - zkažená česká vysoká šlechta a proti nim zachránci šlechetného krále z přemyslovské krve - vladykové a zemanové . Takže trochu Třebízský, ale ten byl alespon machr.

Hrdinou, (kromě upozaděného Přemysla a zloducha Záviše je vladyka Václav z Michalovic, což nám vydavatel na obálce neopomene připomenout - ta shoda jmen hrdiny a autora :D :D :D .

V druhé polovině jsem se už musela trochu smát, i když humoristický je ten román spíše nechtěně.

Vzpomeňte si na jakékoliv zlo, špatnost a zločin .. a to všechno a ještě mnohem víc Záviš v knize provede, a to jsme prosím ještě nějakých cca deset let před Moravským polem.

Nejenže unáší urozené pany za účelem zprznění a neváhá v případě odporu používat omamné látky, aby si je předtím uspal, a přestože ony dámy vždycky někdo (nejlépe Václav z Michalovic) pět minut před 12, resp. před Závišem osvobodí, ony se zase nějak nechají chytnout znovu.
Kromě této sexuální úchylky (a vzdychání po právě čerstvě provdané ) Kunhutě, stíhá Záviš ještě vlastizradu smlouváním s Kumány a Uhry, Milotou i Borešem z Rýzmburka, už tenkrát ! dále pokus o vraždu dítětě (malého Mikuláše), pokus o královraždu, intriky proti Anežce Palceříkovi, Přemyslovi a samozřejmě i Václavu z Michalovic a dokonce se neštítí intrikovat i proti vlastnímu rodu - Janovi z Hradce.

No a všichni Vítkovci s ním samozřejmě táhnou za jeden provaz.
Přemysl je zde takový spíš trouba, nebýt těch zemanů, každý by ho ošidil a občas zasahuje do děje jako takový deux ex machina napomáhající z čiré nevědomosti zlu. Kunhuta sobecká, bezcitná fiflena, která před svými dětmi a vlídným Přemyslem dává přednost čtení oslavných básní, které jí zasílá, jak jinak Záviš.

No Betynka by si početla, ale nemusí , udělala jsem to za ni.

Spíš mi, když jsem se dost nasmála přišlo na mysl, jak jsou historické osobnosti bezmocné proti kreativitě nekterých psavců. A kdyby jenom jich i některých historiků. Takže historii píší nejen vítězové, ale i součastníci, kterým se zrovna chce něco napsat. Kromě Záviše jsou smutným případem i někteří Lucemburkové.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Varování - Záviš a Pøemysl Otakar opìt na scénì

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:Tak jsem si na aukro pořídila historický román - Železný král a páni z růže, od Václava D. Michalovice.

Nelituji toho, knihu jsem dostala v perfektním stavu a se zájmem si ji přečetla. Posílila mou sbírku hisrorických románů a detektivek o další knihu o mém oblíbeném hrdinovi.
Nicméně Vám to čísti netřeba. Bohužel jsem nenašla, kdy ten román byl napsán, tendenční je však dosti. Ve smyslu - zkažená česká vysoká šlechta a proti nim zachránci šlechetného krále z přemyslovské krve - vladykové a zemanové . Takže trochu Třebízský, ale ten byl alespon machr.

Hrdinou, (kromě upozaděného Přemysla a zloducha Záviše je vladyka Václav z Michalovic, což nám vydavatel na obálce neopomene připomenout - ta shoda jmen hrdiny a autora :D :D :D .
Myslím, že na tento "skvost" jsem zde již několikrát upozorňovala. Ta kniha je tak blbá, že už by stačilo najít jen nějakého ochotného scénáristu a producenta, aby podle ní natočili nějaký hollywoodský velkofilm. Měl by jistě ohromný úspěch, nebo v týhle knize nebylo historickýho ale vůbec nic (krom pár osob s úplně pomýlenými osudy) a takový jsou jako předloha pro americký velkofilm nejlepší.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Rudý - Zrzavý Orm

Nový příspěvek od Katerina »

Když už jsme u historických románů, znáte skandinávskou klasiku od Bengtssona - ve starších vydání překládáno jako Rudý Orm , což je doslovně z originálu, pak to vyšlo myslím v Albatrosu s ilustracemi A. Borna - pod názvem Zrzavý Orm ?

Myslím, že autor si dal záležet, aby psal ve stylu severských eposů, a dost dobře se mu to podařilo, vystihnout takový ten "suchý humor" , který se dá najít i v Eddě. I ten vikingský oportunismus - být křestaněm nebo muslimem, všechno jedno, hlavně když přežiju či mi to bude ku prospěchu.
Mě se to tedy hodně líbilo.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Já myslím, že když někdo vyznává více bohů, tak nemá problém přibrat ještě dalšího, a už se mu říká Alláh, Jahve nebo Hospodin. To bych ani nepovažoval za oportunismus ... Problém pro vikingy mohl být v tom, že se museli nadále držet toho "není boha kromě Boha ...", z čehož vyplývá, že by měli zapomenout na Ódina, Thora, Freyu i Baldra a všechny ostatní. Oni si to ale jistě vyložili po svém.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Dagmar píše:V jak složité době se ocitla Evropa a její obyvatelé v období třicetileté války popisuje výstižně autor Peter Englund naučně populární formou ve dvoudílním svazku - Nepokojná léta a Nepřemožitelný.Po přečtení se ti bude osobnost AzV třeba jevit v úplně jiném světle.
To je ten autor, který ji popisuje ze švédského pohledu? Slyšela jsem o tom a už asi dva roky se na ni chystám... Měl napsat i o tzv. potopě - švédské invazi do Polska. Předpokládám, že se Ti knihy líbily, když je doporučuješ... :wink:
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Viola píše:
Dagmar píše:V jak složité době se ocitla Evropa a její obyvatelé v období třicetileté války popisuje výstižně autor Peter Englund naučně populární formou ve dvoudílním svazku - Nepokojná léta a Nepřemožitelný.Po přečtení se ti bude osobnost AzV třeba jevit v úplně jiném světle.
To je ten autor, který ji popisuje ze švédského pohledu? Slyšela jsem o tom a už asi dva roky se na ni chystám... Měl napsat i o tzv. potopě - švédské invazi do Polska. Předpokládám, že se Ti knihy líbily, když je doporučuješ... :wink:
Můžu vřele doporučit, bohužel ne zapůjčit, to už se stalo kdysi před lety a od té doby jsem své knížky neviděl :(
Já osobně říkám Englundovi "mistr odboček", na hlavní dějovou linii popisující účast Švédských vojsk ve třicetileté válce a následných bojích o získání hegemonie na Baltu narouboval spoustu odboček popisujících život ve Švédsku ze všech možných pohledů jako např. vzdělávací systém, stravování, partnerské vztahy, právní systém etc.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

já teď dočetl trilogii (zatím :-)) Bernarda Cornwella

ObrázekObrázekObrázek

Sága, která má nakročeno na několik dalších pokračování líčí na osudech northumbrijského velmože Uhtreda z Bebbanburgu anglii za vlády Alfreda Velikého
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

Viola píše:
Dagmar píše:V jak složité době se ocitla Evropa a její obyvatelé v období třicetileté války popisuje výstižně autor Peter Englund naučně populární formou ve dvoudílním svazku - Nepokojná léta a Nepřemožitelný.Po přečtení se ti bude osobnost AzV třeba jevit v úplně jiném světle.
To je ten autor, který ji popisuje ze švédského pohledu? Slyšela jsem o tom a už asi dva roky se na ni chystám... Měl napsat i o tzv. potopě - švédské invazi do Polska. Předpokládám, že se Ti knihy líbily, když je doporučuješ... :wink:
Ano, vřele doporučuji. Na historické romány si moc nepotrpím, ale toto je řádově úplně něco jiného.Obě knížky jsem přečetla již několikrát, stále se k nim vracím a určitě ještě dlouho
vracet budu.

Ze záložky:
Kniha švédského historika P. Englunda je ojedinělým pokusem o vylíčení dějin třicetileté války propojením „velkého příběhu“ neosobní války s osudy Erika JonssonaDahlbergha , umělce, vojenského inženýra a válečníka – jehož deník posloužil autorovi jako inspirace. Důležitým tmelem práce jsou ale také sondy do soudobé civilní i vojenské každodennosti. Autor neopomine jedinou příležitost odbočit od sledu bitev a tažení – Erikova nemoc je mu záminkou k pojednání o soudobých lékařských a léčitelských praktikách, dozvídáme se o hygieně vojenských táborů, pohnutkách rabujících žoldnéřů, těžkostech v zásobování, běžných nemocech i táborových epidemiích. Právě úspěšná syntéze metod tradičního historického popisu s vyprávěním akcentujícím detaily běžného života přinesla autorovi obrovskou popularitu doma i v zahraničí – ve Švédsku získala prestižní Augustovu cenu za nejlepší odbornou knihu roku, současně byla přeložena do hlavních evropských jazyků. Vydání českého překladu přináší nejen historickou literaturu mimořádné kvality, ale i jistou kuriozitu – je totiž prvním švédským pohledem na období třicetileté války zprostředkovaným
českému čtenáři.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

A musím říct, že zatímco obecně nemám takové odbíhání od děje příliš rád, zde mi to přišlo naprosto přirozené.
Navíc tohle dílo bylo pro mne svého času "kultovní záležitostí", to v době, kdy jsme s mou tehdejší skupinou jezdili na akce pod modrým praporem s korunkami jako jednotka finských střelců (oni tedy ještě jezdí, já už jsem rapír pověsil dávno na hřebík)
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

knihy

Nový příspěvek od Dagmar »

Violo, mohu ti je půjčit. :D
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: knihy

Nový příspěvek od Viola »

Dagmar píše:Violo, mohu ti je půjčit. :D
Jejej, zlatá jsi :wink: . Jenom poslední dobou nemám moc času, takže mi to čtení trvá déle - nevadilo by Ti to?
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: knihy

Nový příspěvek od Dagmar »

Viola píše:
Dagmar píše:Violo, mohu ti je půjčit. :D
Jejej, zlatá jsi :wink: . Jenom poslední dobou nemám moc času, takže mi to čtení trvá déle - nevadilo by Ti to?
To znám :evil: , také nic nestíhám. Vadit mi to nebude, až je přečteš,tak je přečteš. :wink:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

A četli jste někdo "Matku králů" od Poula Andersona?
Má to být sice fantasy, ale ta kniha je doslova narvaná reáliemi 10. století - a ještě k tomu čtivá :)
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

když už jsme tu probírali toho Englunda, dneska jsem v Luxoru viděl jeho další dílko, tentokrát útlou knížečku věnovanou královně Kristině. Akorát jsem si chytře nenapsal název a na netu to nikde nemůžu najít...
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů