Iranci, Arabove, Pakistanci.....

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Sexyviking
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 20 pro 2012 06:21

Iranci, Arabove, Pakistanci.....

Nový příspěvek od Sexyviking »

Dlouho jsem nad tim premyslel a lecos jsem precetl a vubec nejsem spokojenej, naopak. Jsem pekne nastvanej protoze vsude se docitam neceho jinyho....

Konkretne chci vedet to, co jsou a odkud prisli. Iranci nejsou Arabove, ale jsou si fakt silene podobny...vlastne bych rekl ze jsou absoultne stejny...krom toho ze mluvi Persky teda...ale kdyz se kouknete na ty jejich xichty jsou uplny totozny, nekde jsem precetl ze Iranci jsou persani.

Arabove ze osidlili Syrii, Iraq, Palestinu, Libanon, Jordansko pak Egypt, Maroko, Alzyrsko a tak dale...a pak tu mam jeste neco.
Chodila semnou do tridy jedna holka a byla to arabka, jmenovala se Fatima Fanan a byla z Libanonu...Mela prirodni hnedy kastanovy vlasy a hnedy oci a byla stejne bila jako ostatni cesky holky...v obliceji by ste rekli ze je to ceska...ale byla to prej arabka, a tohle me zajima nejvic...protoze jsem uz videl par arabskejch zenskejch a vypadali skoro totozne jako evropanky i muzsky...Odkud teda jsou ze nam jsou tolik podobny ? O jakou rasu se teda presne jedna ? Snad mi to nekdo pomuze pochopit trapim se s tim dlouhou dobu a bez vysledku...Ani zadnou knihu na todle tema jsem nenasel a to me stve nejvic !
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Iranci, Arabove, Pakistanci.....

Nový příspěvek od Ingolf »

Popořadě – zajímá tě za prvé původ Arabů, Íránců a Pákistánců, a za druhé, proč jsou mezi nimi podobnosti nebo proč jsou podobnosti mezi Araby a Evropany?
Je taková tendence považovat Íránce za Araby, protože jsou to všechno muslimové, ale ten původ je jiný. Íránci jsou Indoevropané, kdežto Arabové Semiti – není to ani tak rasové dělení, jako spíš jazykové. Pravlast Indoevropanů je někde ve stepích jižního Ruska (ne v Indii, ono to jméno k tomu svádí), Indoevropani se tu naučili používat k životu zvířata – některá na maso, koně na přesun – a díky tomu mohli podnikat jak jezdecké útoky, tak se rychle stěhovat. A směrem na jih se nastěhovali právě do Íránu, jméno Írán vzniklo asi ze slova Árjanam, v překladu Země Árjů, Vznešených.. jedna jihozápadní íránksá provincie se jmenovala Fars nebo Párs a Řekové podle ní pojmenovali celý Írán jakožto Persii. Ten název se držel až do 20. století, až r. 1935 tamní vládce ve snaze distancovat se od perských monarchií rozhodl přejmenovat zemi zpátky na Írán.

Z Íránu se Indoevropani hnuli ještě na východ do dnešní Indie, známí jsou odtud také pod jménem Árjové, a opačným směrem na západ založili říši v dnešním Turecku, ta se jmenovala chetitská, jednu dobu to byl největší nepřítel starověkého Egypta, a že to byli Indoevropani, to se zjistilo, když jejich jazyk rozluštil Bedřich Hrozný..

Arabové jsou z Arabského poloostrova, v 7. století poměrně rychle ovládli ty země, které jsi vyjmenoval, k nimž ještě ten dnešní Írán.. Asi těžko by to zvládli sami, tolik lidí na poušti arabského poloostrova nebylo, takže s dobýváním jim pomáhali lidi, které si už podmanili – vpád do Španělska vedli v první fázi muslimští berbeři, to jsou kmeny ze severní Afriky.
Arabština se na dobytých územích stala oficiálním jazykem, ale Arabové se postupně začali mísit s domácími, takže z toho vychází mj. to, že si třeba s Íránci začali být podobní..
Asi tak sto let po začátku arabské expanze se začalo řešit, nakolik mají být Arabové jakožto dobyvatelé nadřazení těm podmaněným, nebo naopak, nakolik si mají být podmanění a Arabové rovni, protože jsou všichni muslimové a to je důležitější než původ (k tomu nutno připočíst některé rovnostářské zásady islámu). Nakonec se to vyřešilo tím, že r. 751 vypuklo právě v Íránu povstání, které vyhnalo arabskou dynastii a nastolilo dynastii Abbásovců, kteří nerozlišovali mezi Araby a jinými etniky. Vrcholem dynastie byla vláda Haruna ar-Rašída v Bagdádu, jeho dvůr byl otevřen všem vlivům (nejen mimoarabským, ale i nemuslimským) a stal se světovým centrem kultury nebo vědy. No a v takové atmosféře samovolně dochází i k míšení etnickému..

Pákistánci budou etnicky asi členy nějakých místních kmenů, které někdy dávno přešly na islám, podobně jako tomu je v Afghánistánu. Stát Pákistán ale vznikl na náboženském základě, ne národnostním. Když se po druhé světové válce osamostatnila Indie na Velké Británii, tak následně se od ní osamostatnily dvě muslimské země. Na západě to byl právě Pakistán, to jméno znamená „Země čistých“, a na východě se odtrhla malá země u oceánu, zprvu se jí říkalo „Východní Pákistán“, teď je známá jako Bangladéš. Vztahy Indie s Pákistánem jsou stále napjaté, boje se čas od času vedou o Kašmír, teď to docela utichlo, ale svět to sledoval pozorně, protože obě země mají atomové zbraně a to hrozí průserem..
***
Že Arabové můžou být světlí – jednak to nejsou černoši, ale ti Semiti, takže nejblíže mají k Židům, a ti bývají sice hnědovlasí a hnědoocí, ale černou pokožku taky nemají.. Dál Arabové dobyli plno území, kde vládla do té doby Byzanc (Sýrie, Libanon, Palestina), a to byla evropská velmoc, takže se tu Arabové mohli mísit s lidmi s evropským původem..
Jinak na lidech z manželství, kde je jeden rodič Evropan a druhý Arab, bych taky na první pohled nepoznal celý původ.. Zpěvák ze Superstar Sámer Issa nebo herečka Marta Issová (možná i Klára Issová), mají otce Syřana, to jméno Issa je tam asi víc rozšířený, znamená to „Ježíš“.
Majky
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 09 kvě 2007 14:43

Re: Iranci, Arabove, Pakistanci.....

Nový příspěvek od Majky »

Sexyviking píše:Konkretne chci vedet to, co jsou a odkud prisli. Iranci nejsou Arabove, ale jsou si fakt silene podobny...vlastne bych rekl ze jsou absoultne stejny...krom toho ze mluvi Persky teda...ale kdyz se kouknete na ty jejich xichty jsou uplny totozny, nekde jsem precetl ze Iranci jsou persani.
Peršani tvoří jen část populace Íránu (51%), kromě toho velkou část (24%) a celkem velkou politickou moc mají Ázerbajdžánci (přestože jsou dost persifikovaní, ázerbajdžánské předky má i současný ajatolláh Chameneí) a pak jsou v Íránu ještě Kurdové, Balúčové, Arabové atd.
“Historians are to nationalism what poppy-growers in Pakistan are to heroin-addicts: we supply the essential raw material for the market.” E. Hobsbawm
Sexyviking
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 20 pro 2012 06:21

Re: Iranci, Arabove, Pakistanci.....

Nový příspěvek od Sexyviking »

No to je fakt zajimavi, primo me jeste zajimalo prave to jestli konkretne Syrie a prave Libanon, ci Iraq uz byl drive obydlen lidmi a jakym narodem, jestli to drive nebyli nejake kmeny ktere tam pobyvali a potom jak Arabove zacali tvorit svoje Imperium tak byli prave osidleny Arabama a tam pak probehlo to miseni, jinak co jsem cetl tak Semiti pry neni rozlisovani etnika ale jazyka, ze semita je ten kdo mluvi semitskym jazykem a tam patri jak hebrejstina tak arabstina.

Jinak fakt diky za vysvetleni, dlouhou dobu jsem hledal a nic jsem nemoh najit. Jinak je zajimavi to, jak jsou nam podobny kdyz se prakticky vyvyjeli za skoro stejnych podmionek jako cernosi (africani), pri ohromnych teplotach v pousti, a prave to je jeste dalsi otazka, a to sice jestli Arabove na arabskym poloostrove uz byli a nejak dokazali zlvadnout ty prirodni podminky a vyvyjet se tam...a nebo jestli prave nedoslo k nakymu odchodu nejakych kmenu z evropy ktery Arabii pak osidlili, Tak jako se vyvyjeli lidi v Africe tak v Evrope a Americe, me zajima jestli se lidi vyvyjeli i v Arabii a ne jestli to tam prave neosidlel nejaky Evropsky druh cloveka.

Jinak si myslim uprimne ze Arabove a Zidi jsou taky Arijove, prece k jaky jiny rase by ste je dokazali zaradit ? Nejsou to prece ani Negroidi ani Asiati...ale vsichni odpovidaji ze jsou to Semite, a s tim fakt nejsem spokojenej.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Iranci, Arabove, Pakistanci.....

Nový příspěvek od Robert »

Ja by som ešte dodal, že arabská kultúra vo veľkom čerpá z iránskej, v resp. z perzskej, čo dosť neochotne priznáva. Arabské písmo používa (aj) perské znaky, a na niektoré hláskz nemá svoj znak. To že Peržania sú iní poukazuje aj fakt, že prijali inú formu islámu (šííti) a prežívajú u nich aj iné domáce, predislamské kulty (Pársovia).
Mám kolegyňu z Iránu, je to krásna žena, ktorá vyzerá ako juhoeurópanka - černovláska so šmrncom exotiky. Mňa najviac zaujal jej prízvuk, občas používa hlásky, ktoré sa používajú v mojom rodnom regióne. Dovtedy som to považoval za veľmi "vidiecky" (archaický a nárečový) vplyv maďarčiny.
Sexyviking
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 20 pro 2012 06:21

Re: Iranci, Arabove, Pakistanci.....

Nový příspěvek od Sexyviking »

No to ze arabove cerpaji z Iransky kultury by mi celkem bylo i logicky, ale prece jen to byli arabove kdo zalozili Islam a prave na ten mam dojem se vaze hodne kultury, takze by to meli byt spis Iranci co cerpaji z ty arabsky ne ? :D
travonah
Zeman
Příspěvky: 102
Registrován: 22 čer 2012 01:06

Re: Iranci, Arabove, Pakistanci.....

Nový příspěvek od travonah »

Peršani jsou svým genetickým původem R1a haploskupina (v dnešním Iránu podíl až 60%), vlivem arabské expanze dnes již nejsou samozřejmě monolitní, ale jsou zde v různých podílech přítomny haploskupiny typické pro semity, velmi pravděpodobně i též další související s mongolským vpádem atd.. Mimochodem jsou geneticky příbuzní řeckým Ionům, Slovanům, Ariům v Indii (dodnes má tato haploskupina vyšší výskyt v horních kastách indické společnosti), Paštunům v v Afganistánu.. Leccos z toho, co známe jako arabskou vzdělanost, (Avicena atd.) má původ v Persii. Ohledně genetických vlivů v Malé Asii, dnešním Turecku a Syrii Libanonu a Egyptu nelze zapomenout, že tato území obývali od starověku Řekové, Peršaní, Feničani, později turkické národy a ještě zde došlo k dalšímu evropskému vlivu při vzniku křesťanských států během křížových výprav. Takže na daném území není vyjimkou potkat modrooké světlovlasé.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Iranci, Arabove, Pakistanci.....

Nový příspěvek od Ingolf »

Sexyviking píše: No to je fakt zajimavi, primo me jeste zajimalo prave to jestli konkretne Syrie a prave Libanon, ci Iraq uz byl drive obydlen lidmi a jakym narodem, jestli to drive nebyli nejake kmeny ktere tam pobyvali a potom jak Arabove zacali tvorit svoje Imperium tak byli prave osidleny Arabama a tam pak probehlo to miseni,
V Mezopotámii vzniklo kdysi zemědělství, to znamenalo, že člověk přestal být závislý na přírodě a začal přírodě tak trochu určovat sám.. nemusel čekat, co kde sebere nebo co uloví, ale začal pěstovat sám a chovat sám, a v důsledku toho došlo k přelidnění. Lidi tak osídlili dnešní Irák klem veletoků a okrajové části Iráku, kde končila poušť a začínala zeleň, tzn, hranici s dnešním Íránem, s dnešním Tureckem a právě ještě dnešní Sýrii a Palestinu, včetně toho Libanonu..
Lidi se dál množili vyrazili do Evropy, jeden proud šel podél Středozemního moře a druhý přečs balkán do vnitrozemí, např. podél Dunaje do Maďarska až na dnešní Moravu.. Plno genů v sobě máme od těchto pravěkých zemědělců, a potomky těchto zemědělců v Sýrii a v okolí ovládli ti Arabové.. Možná i tady bude důvod pro nějakou podobu..
Ono to neprobíhalo tak, že by přišli Arabové, vyhladili místní obyvatele a zůstali sami, dobyvatelská vrstva tvoří většinou jen malou část obyvatel, která pak stejně splyne, takže genetický základ nepochází od dobyvatelů, ale od starší populace..
Ostatně podobně to je s přijetím kultury -
Sexyviking píše:No to ze arabove cerpaji z Iransky kultury by mi celkem bylo i logicky, ale prece jen to byli arabove kdo zalozili Islam a prave na ten mam dojem se vaze hodne kultury, takze by to meli byt spis Iranci co cerpaji z ty arabsky ne ? :D
Na islám se váže kultura zajímavá jak do kvality, tak do kvantity, ale zase, islámská kultura vznikala a rozvíjela se, nebyla rozvinutá hned od začátku. Islámská kultura se rozvíjela tím, že vstřebávala vlivy odjinud, že se rozprostřela po takovém území od byzance přes Střední Východ až k Indii, a že měla zájem se učit.. Je to podobné jako s těmi geny, ne že by Arabové přišli, vyhladili obyvatele i jejich kulturu a zavedli jen svoji populaci a svoji kulturu..
Sexyviking píše:Jinak si myslim uprimne ze Arabove a Zidi jsou taky Arijove, prece k jaky jiny rase by ste je dokazali zaradit ? Nejsou to prece ani Negroidi ani Asiati...ale vsichni odpovidaji ze jsou to Semite, a s tim fakt nejsem spokojenej.
Árijové nejsou rasa, sousloví árijská rasa zpropagoval Hitler, ale rasy jsou nejzákladnější dělení lidí, pak následují další, kam patří i semiti.. rasy jsou, hodně laicky řečeno, bílá, černá a žlutá (možná ještě australoidní). Do bílé rasy patří Semiti, patří tam Indoveropané.. a Árjové je pojem indoevropský, týká se dobyvatelů Indie i Íránců, Semitů už ne..
Sexyviking
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 20 pro 2012 06:21

Re: Iranci, Arabove, Pakistanci.....

Nový příspěvek od Sexyviking »

Pravda ze, myslel jsem to tim ze Arabove porad patri do bili rasy, temi Ariji jsem se sekl :D Myslel jsem jakoze Arijsou rasu ( bilou ), a ta ideologie s kterou prisel Hitler mi taky celkem nejak nesedi, konkretne chtel cistou arisjkou rasu kde bude dokonaly bili clovek, a to by proto nedavalo vyznam proc by vyhlazoval i jiny narody krom semitu, jsem nekde cetl ze mel plany i na absoultni likvidace Francie a Ukrajiny hned jak mu poslouzi proti Rusku, a s dalsimi staty evropy. To mi spis prijde jako totalni Germanizace evropy nez vytvareni "Arijsky rise" :D...
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Iranci, Arabove, Pakistanci.....

Nový příspěvek od Robert »

Sexyviking píše:Pravda ze, myslel jsem to tim ze Arabove porad patri do bili rasy, temi Ariji jsem se sekl :D Myslel jsem jakoze Arijsou rasu ( bilou ), a ta ideologie s kterou prisel Hitler mi taky celkem nejak nesedi, konkretne chtel cistou arisjkou rasu kde bude dokonaly bili clovek, a to by proto nedavalo vyznam proc by vyhlazoval i jiny narody krom semitu, jsem nekde cetl ze mel plany i na absoultni likvidace Francie a Ukrajiny hned jak mu poslouzi proti Rusku, a s dalsimi staty evropy. To mi spis prijde jako totalni Germanizace evropy nez vytvareni "Arijsky rise" :D...
Hitler a jeho plány sú téma sama o sebe. Francúzom a vôbec nenemcom nedôveroval, preto ich chcel skôr - neskôr v nejakej miere germanizovať.
Mno ja osobne som na svoje "neárijské gény" vcelku hrdý. Vtípek z už Nemcami okupovanej Budapešti, niekedy v 1945... Vtedy bol vo väzbe aj antifašistický konzervatívny poslanec Endre Bajcsy-Zsilinszky.
Dozorca: "Väzni nástup ! Židia vľavo, árijci vpravo". Bajcsy-Zsilinsky zostal stáť a spýtal sa: "A kam máme ísť my, turánci ?" :lol:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 0 hostů