zjistíme letopočet

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

jirkam
Sedlák
Příspěvky: 10
Registrován: 02 kvě 2012 23:39

zjistíme letopočet

Nový příspěvek od jirkam »

letop.JPG
jak by jste přeložili toto datum? Čtu: LF-83-O
Díky Jirka
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od Ježek »

jak by jste přeložili toto datum? Čtu: LF-83-O
Díky Jirka[/quote]
Blbě na to vidím - nepoznám první znak - podle mne to je 1830, i když ta jednička vypadá otočeně.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
jirkam
Sedlák
Příspěvky: 10
Registrován: 02 kvě 2012 23:39

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od jirkam »

z 1830 to nebude určitě i z hlediska toho stavu, první dvě písmena vypadají jako LF , to poslední může být nula, nebo také O
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od Ježek »

Tak to nedám, z toho obrázku :(
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
jirkam
Sedlák
Příspěvky: 10
Registrován: 02 kvě 2012 23:39

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od jirkam »

to jsou boží muka u nás na chalupě. V kronice žádná zmínka, ale uvádí se rok 1580. Chtěl jsem vědět jak k tomu číslu došli. Něco jsem nyní našel na wiki...

V hexadecimálních číslech (a dalších číselných soustavách o základu větším než 15) znamená F číslici 15.

To trochu vysvětluje. Ale je písmeno L jako léta, nebo číslo -50
A hlavně co znamená to O nebo nula na konci.
Ještě jednou LF 83.O
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od Ingolf »

Nemůže to být LP jako Léta Páně?, že by porušené P vypadalo jako F.. Já to teda z fotky vůbec nepoznám, jen co mě hned napadlo..
jirkam
Sedlák
Příspěvky: 10
Registrován: 02 kvě 2012 23:39

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od jirkam »

to by pak bylo 83.0, dost brutální číslo
jirkam
Sedlák
Příspěvky: 10
Registrován: 02 kvě 2012 23:39

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od jirkam »

Tak ho nakreslil nějaký fotograf, ale v jeho počtech zase přebývá ta osma
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od Zany »

Já v té fotce tedy žádné LF nevidím. 1580 je IMHO nereálné, takováto boží muka jsou obvyklá až od pozdního baroka, nikoliv v renesanci. Můj názor je, že letopočet má být 1830
jirkam
Sedlák
Příspěvky: 10
Registrován: 02 kvě 2012 23:39

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od jirkam »

tohle je fotka z roku 1892, křížek je tam již dost poničen a za více než sto roků vypadá prakticky stejně. Nejvíc let mu ubrali nějací pitomí kameníci před nedávnem, kteří ho vzali wapkou. Jinak tohle je lokalita pískovce, kterej patří mezi nejtvrdší. Takže stav 16 stol. by mohl odpovídat. Jinak jsou ještě křížky v ČR starší.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od Ingolf »

Podle všeho to nebudou boží muka, ale smírčí kříž. Ten je "kamenný, hrubě tesaný, někdy o nestejně dlouhých ramenech (zvaný často cyrilometodějský), v 15.-16. stol. a mnohdy i později zřizovaný viníkem, např. vrahem, jako součást trestu (k usmíření viny) na místě přepadení. Některé kříže mají na sobě vytesaný vražedný předmět ... a vzácně i letopočet a později i nápis zaznamenávající událost. Stávají v polích při cestách." (Jaroslav Herout: Slabikář návštěvníků památek, s.226)
Podle fotky je kříž kamenný a otesaný nahrubo, to odpovídá. Že je tvar kříže cyrilo-metodějský, píše i kronikář obce Boháňky http://www.bohanka.org/kronika.php?co=0 - autor spekuluje o stáří kříže, taky tam vidí číslovku 830, ale jako vodítko že sloužit nemůže.. Letopočet - vzhledem k největšímu užívání křížů v 15.-16. stol. by sem zapadal i ten letopočet 1583.
Vražedná zbraň - co je to za vyobrazení těsně pod tím letopočtem?, vidím tam několik čar, není tam poznat dýka nebo meč nebo cokoli vražednýho?
Co mi nesedí, je postavení kříže na sloupku, takto vypadají spíš ta boží muka, kdežto smírčí kříž sestává z jednoho kusu kamene - http://www.cz-milka.net/smirci-krize/0782-bohanka/ shodou okolností také u obce Boháňka. Dá se to snad vysvětlit nasazením původního kříže na sloupek, tak by nabyl formy božích muk, zvláště pokud je na sloupku ukřižovaný Kristus (na fotce je to useknutý)..
jirkam
Sedlák
Příspěvky: 10
Registrován: 02 kvě 2012 23:39

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od jirkam »

je to z jednoho kusu kamene. Z druhé strany je snad také Kristus, nebo Marie/nepamatuji si/. Ty čáry neodpovídají nějakému předmětu. Jestli je to kameníkova značka, nebo pohanské písmo, těžko říct. Ale Boží muka a smírčí kříže mají snad společný téma a to nějakou nedobrou událost. Epidemie, masakry, čísi smrt atd. Existuje někde nějaký přístupný centrální církevní archív?
Dík Jirka
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od slavicekvac »

jirkam píše:je to z jednoho kusu kamene. Z druhé strany je snad také Kristus, nebo Marie/nepamatuji si/. Ty čáry neodpovídají nějakému předmětu. Jestli je to kameníkova značka, nebo pohanské písmo, těžko říct. Ale Boží muka a smírčí kříže mají snad společný téma a to nějakou nedobrou událost. Epidemie, masakry, čísi smrt atd. Existuje někde nějaký přístupný centrální církevní archív?
Dík Jirka
Pokud vím, tak ne. Jsou to vesměs regionálně registrované památky, něco okolo toho sbíral sochař Preclík. Nejlepší cesta je podle mne regionální muzeum, které má své archeology a etnografy, archivy lokálních zpráv.
jirkam
Sedlák
Příspěvky: 10
Registrován: 02 kvě 2012 23:39

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od jirkam »

to je ten problém. Hledaní zrnka písku v moři. Někde jsem již byl, byť kvůli něčemu jinému a musím říct, že všude mají bordel a to ani nevím kam vlastně jet.
jirkam
Sedlák
Příspěvky: 10
Registrován: 02 kvě 2012 23:39

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od jirkam »

benatky.jpg
jinak jsem našel na internetu boží muka v blízké obci Benátky. Údajně jsou z roku 1554. Styl stavby je velmi podobný a na ramenu kříže je také nějaký letopočet. Zajedu se tam mrknout.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od slavicekvac »

Pohrál jsem si v Zoneru. První dvě zleva jsou LP a mají prohnutou svislou čáru takto ).
Pak chybí 1, která je zřejmě erodovaná, dále je 8 3.0
Proč tam zbyla ta tečka netuším, ale může být náhodná.
Datum vůbec nemusí být datem křížku ( smírčího kříže ), ale postavení na sloupek. Nejeví se mi, že by to bylo z jednoho kusu. Pokud je, pak podle mne je letopočet 1830.
Doporučuji najít farní kroniku farnosti, což může být nějaký kostel poblíž. Ta je buď ještě na faře, nebo ve sloučené farnosti, nebo v nejbližsším regionálním muzeu, archivu, nebo už není vůbec. Ale v kronikách zvaných liber memorabilium se tyhle památky popisovaly, a byly součástí inventáře farnosti.
Podle další fotky zde uvedené to ale skutečně může být oboje ze stejné doby, čili 1830.
Boží muka letop upr.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
jirkam
Sedlák
Příspěvky: 10
Registrován: 02 kvě 2012 23:39

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od jirkam »

ta jednička by se tam symetricky nevešla. Až tam pojedu, vezmu štafle a nafotím přímo proti datu, nyní foceno od spoda, vzdálenost cca 1 metr. A zajedu i do těch Benátek, ovšem bez štaflí. Po té farní kronice pujdu. U letopočtu předpokládám čas nějaké události nikoliv postavení kříže. Díky za reakce
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od slavicekvac »

jirkam píše:ta jednička by se tam symetricky nevešla. Až tam pojedu, vezmu štafle a nafotím přímo proti datu, nyní foceno od spoda, vzdálenost cca 1 metr. A zajedu i do těch Benátek, ovšem bez štaflí. Po té farní kronice pujdu. U letopočtu předpokládám čas nějaké události nikoliv postavení kříže. Díky za reakce
Ta jednička se tam vejde bez problémů, ona nejspíš byla jako ta písmena prohnutá. Na což lze usoudit z ozdobného tvaru číslice 3.
Pokud to je LP 1830, jakože si myslím, že je, tak to je datum postavení kříže. Událost k tomu mohla být nějaká osobní , ale nejspíš to bylo jen datum vztyčení kříže. ten sám může být přetesán ze smírčího, který by byl starší, ale silně neurčitého datování, protože období smírčích křížů může být tak 200-300 let. Protože ten druhý je typově prakticky stejné, nejspíš jsou oba z počátku 19tého století.
Uživatelský avatar
koiko
Panoš
Příspěvky: 48
Registrován: 27 čer 2011 12:22

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od koiko »

já vidím LP 83·0
Jen takový nápad - nemůže to znamenat - boží muka postavena roku 1583 na památku 0 mrtvých od černé smrti. Koukal jsem, v tom období se čechama a morovou zrovna proháněl mor...
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: zjistíme letopočet

Nový příspěvek od slavicekvac »

koiko píše:já vidím LP 83·0
Jen takový nápad - nemůže to znamenat - boží muka postavena roku 1583 na památku 0 mrtvých od černé smrti. Koukal jsem, v tom období se čechama a morovou zrovna proháněl mor...
1583 je na ten křížek příliš brzo. A neštěstí jsou nevybíravá, pokud jde o čas.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů