Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od Ježek »

KOMOŃ píše:
Ježek píše:Teď u nás studují rozhodně budoucí elity slovenského státu - budoucnost Slovenska je v rukou českého školství.
Hm...tohle spousta studentů, kteří nedostanou koleje, jistě ocení...
Neznám situaci v Praze, tam to bude asi jinačí. V Brně je situace taková, že za koleje se platí, čím dál víc, někde i k 3 tisícům, což je srovnatelná cena za byt (jasně, jsou i koleje lehce přes 2). Čím sem starší, tak mi přijde lepší byt - kalba je, když se lidi domluví (ne každej den jako na některých kolejích), když je potřeba, tak je klid na učení. Levnějc vyjde jídlo - protože se nakoupí surovinu pro celej byt a udělá se třeba guláš, nekupují se pizzy nebo hranolky. Jsem prostě zastánce bytu, takže zabírání místa Slováky na kolejích mne netrápí.
Viola píše:Zvyšuje-nezvyšuje, to je otázka. Rozhodně bych neřekla, že jdou sem ti nejlepší, jde sem prostě taková směska vytvořená z různých důvodů, od snahy studovat na prestižní škole přes snahu vypadnout co nejdál po snahu být v kontaktu s kamarády, kteří jdou do ČR také.
Stejný důvody jsou ale i u Čechů. Osobně znam lidi, který by místo studia na VŠ měli stát za montážní linkou. Bohužel, je třeba reformovat vysoké (ale i střední - v tom souhlasim s Tebou v tý věci lepší přípravy Slováků, a základní) školství.
Viola píše:Také je dobré zamyslet se nad tím, jak se na naše školy může dostat tolik Slováků i přes jazykovou bariéru
Čáp je bocian a září je september. Jazyková bariéra není - pokud nebudou muset Slováci psát seminárky v češtině. Čech, který nerozumí slovensky, je ignorant.
- třeba z mých zkušeností vyplývá, že to je tím, že školy na SK připravují před maturitou své žáky na přijímačky, zatímco u nás se bazíruje na blbostech. Výsledkem je, že slovenští středoškoláci jsou perfektně připraveni, na rozdíl od českých. V důsledku to znamená menší šanci pro Čechy dostat se na místní školy. Můžeme se bavit o tom, jestli by těch škol bylo tolik, kdyby zde Slováci nestudovali - pak je ovšem otázkou, jestli by nebylo vhodnější, kdyby tolik škol nebylo.
Viola píše:Přátelství s Čechy? A jak jsi na to přišel?
Autopsie.
Já naopak znam spoustu Slováků, který jsou tady a uznávaj to, že školství u nich je daleko horší (a nejenom školství)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:
slavicekvac píše: Velmi vágní, ale hlavně nepravdivé.
1) Obchodníci zvláště exportéři, kterých je u n ás i na Slovensku většina obrovská objemem obchodu - ti jednoznačně EURo uvítali a chtějí přes všechny problém. neplatí žádné transakční náklady a krize nekrize, mají stabilitu včetně pojišťoven a zajišťoven. U otevřené ekonommiky závislé na exportu je to obrovská výhoda. Tu zanjí Nemci, třebaže zdaleka nejsou tak otevřenou ekonomií a mnoho prodávají doma. I tam je EURo jednozačně výhodou. Angela není blbec a její experti taky ne. Eurozónu drží sami kvůli sobě, ne kvůli nějakým Řekům.
Tak nevím, jaká je pravda, ale z praktického hlediska vím, že je to přesně obráceně, než píšeš.Tyhle reakce nemám vycucané z prstu, ale na základě kontaktů se slovenským trhem.Uvedu příklad.Jeden výrobce z německa, si nechával na slovensku vyrábět součástky a poté, kolem roku 2005, nechával dělat celé komponenty.Jenže ouha.Tři roky na to, si slováci zavedli euro.A tahle větší německá firma začala uvažovat: "no jo...my už teď nebudeme vydělávat na rozdílu kurzu a ještě si budeme muset platit dopravu na slovensko...za stejnou cenu to vyrobíme u nás...Tak to šoupnem do česka, je to blíž a rozdíl mezi korunou a eurem zajišťuje výhodnost..." a tím bylo hotovo.Do roka se kontrakt uzavřel a uvedený kompletní výrobek, už má reklamu i v TV.A takových příkladů je plno.Já si to opravdu nevymýšlím.Stejný problém byl v Řecku.Platitči v eurech jezdívali do Řecka často.Dokud tam nebylo euro.V ten moment se dovolená přestala vyplácet a Řekové přicházejí o tisíce turistů.Jistě uznáš, že pro stát, který je na turistech závislý, je to značná ztráta.

A pak mám jednu osobní příhodu.Byl jsem před představenstvem jedné z největších firem v ČR.Obraty v miliardách, diskuze celkem sranda.Až došlo na euro.Myslíš si, že taková velká firma o nějaké eura stojí?Ani náhodou.A moc dobře vědí, proč.Jejich aktivity jsou po celé střední Evropě.Teda i tam, kde se platí eurem a domácím, v těchto zemích, se prostě přestanou vyplácet a příjdou o velké peníze.Tak to prostě je.
Statistika a ekonomické prognózy od ne-ekonomů jsou jedna věc.Praxe je bohužel jiná.A o dost smutnější.

Klause sice nesnáším.Ale skepse vůči euru, je zcela oprávněná.
Odliv turistů z Řecka naprosto nenastal Eurem, ale krizí. Protože Eurem tam Němci platili bez problémů minimální ceny proti doma. A dodnes je to stejné, jen na to prostě nemají, šetří kvůli krizi. jako my. Odpověď pro růst GDP může být jen jedna, ceny dolů. To nemá s Eurem nic společného, to je obecná ekonomie. A přínos eura pro stabilitu je zásadní. Řecko bez Eura by bylo jasně pleite, vplen speklacím. Slovensko přesně stejně. Mikloš ví dobře proč se schoval do jednotné měny. Myslíme si, že něco mělo být taklhle xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, je to takhle, xxxxxxxxxxxxxx a kdyby nebylo Euro, bylo by to takhle xxxxx. Je nezbytné se dívat na pohyb GDP a porovnávat delta - přírůstky a úbytky, a nekoukat jen na sumu GDP, ale taky na strukturu - co jde v něm nahoru a co dolů, a jak jinde v okolí a pro které části ekonomie. Makroekonomie vyžaduje vesměs malé popotahování, velké akce budí velké reakce. V malých rybnících národních měn jsou tyhle oscilace značně zničující. Budu hnusnej prognostik - ostatní se s eurem vyhrabou a my se budeme plácat ve větším poklesu osamoceně. Naše jakoreformy a škrty cvičených orangutanů nás dostanou do velké šlamastyky. Pak to budou ze srabu vyhrabávat neoblíbení pedanti.
Velká firma našich poměrů je celkem nevýznamná v EU poměrech, když nemá nabídku vyhovující poptávce. Průměr našich tzv. velkých firem je velká slabota. A rozhodně to není v EURu, ale v kvalitě podnikové ekonomie. Odstranění transakčních nákladů je samo o sobě vysoká dotace, proti národním měnám. A tvoje příklady mě nijak nepřesvědčují, nejsem amatér a nepodléhám každému šprochu. Statistika není mé hobby, ale nástroj, který umím používat a musím používat. Taky umím říkat, že máme oba půl kuřete, když jsem sžral celé já :-) Ale to je jistě jen humor. Dobré účetnictví a dobrá statistika je základem pro myšlení v ekonomii. Ne šprochy a šamanství.
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od Peacemaker »

Viola píše: dostane příspěvek od české vlády (!) na své studium zde. Stráví zde pět, šest let, možná zde nějaký ten rok pobude, možná ne a hurá zpět na Slovensko - totiž vracet na odvodech a na daních to, co se do něj zde nainvestovalo.
Tak o tomto osobne velice pochybujem. Bol by hlúpy, kto by sa po vyštudovaní v Čechách vracal na Slovensko. Z osobnej skúsenosti viem povedať tolko, že už 4 kamoši tak odišli do Čiech a aj tam zostali. Ja neviem, či je to pre Čechy dobré, alebo zlé. To musia posúdiť Češi. Pre mňa to znamená len tolko, že som prakticky prišiel o 4 dobrých priatelov.
Nedávno jeden z nich prišiel na dovolenku a vyšli sme si spolu na pivo. Stretol tam nejakého starého známeho, s ktorým pokecal asi tak 10 minút. Počas tých 10 minút nehovoril nič iného, len ako je tu všetko na hovno a ako v Prahe všetko super. Potom mu hovorím: Uvedomuješ si, že celých 10 minút si nerobil nič iné, len nadával na svoju domovinu? Ako vôbec môžeš porovnávať Prahu a Janíkovce? (dedina pri Nitre). Totižto jeho štvalo aj to, že v Prahe jazdí metro každé 2 minúty a v Janíkovciach autobus raz za hodinu. Vyslovene ten človek spánštel.
Ja osobne som žil cca 4 roky v Británii a i napriek solídnemu platu a práci tam, som sa vrátil na Slovensko. Proste mi chýbala domovina, rodina, priatelia a moja rodná dedina. Nejazdí tu metro každé 2 minúty a vela vecí nefunguje tak, ako funguje v Británii. Ale je to moj domov a sem patrím. (Aj keď slovenská nátura ma dokáže niekedy dobre vytočiť. V Británii som totiž zažil úplne iné správanie a prakticky to som si od tial priniesol aj sem. To mi tam naozaj velmi imponovalo. Bol som totižto v oblasti, kde nebolo multi kulti, žiadni cudzinci, ale praví, nefalšovaní Anglickí gentlemani)
Aby som sa ale vrátil ku téme. KOMOŇ je tak nejak protislovensky naladený (pravdepodobne na to má aj dôvod). Tiso je kontroverzná postava a podľa mňa nemal visieť. Bol to práve on, čo Hitlerove požiadavky odmietol. Viď pamätný citát. Podľa môjho osobného názoru za všetkým zlom je Beneš. Je to vlastizradca (zradil myšlienku Československa), slaboch, zbabelec a jednoznačne najhorší prezident v histórii Československa. Nebyť jeho, celá história sa mohla vyvíjať inak. Je to práve on, prečo Slováci nemajú radi Čechov (nie všetci podotýkam). Podľa mňa on mal byť súdený spolu s Tisom.
Naposledy upravil(a) Peacemaker dne 29 zář 2011 20:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:Neznám situaci v Praze, tam to bude asi jinačí. V Brně je situace taková, že za koleje se platí, čím dál víc, někde i k 3 tisícům, což je srovnatelná cena za byt (jasně, jsou i koleje lehce přes 2). Čím sem starší, tak mi přijde lepší byt - kalba je, když se lidi domluví (ne každej den jako na některých kolejích), když je potřeba, tak je klid na učení. Levnějc vyjde jídlo - protože se nakoupí surovinu pro celej byt a udělá se třeba guláš, nekupují se pizzy nebo hranolky. Jsem prostě zastánce bytu, takže zabírání místa Slováky na kolejích mne netrápí.
Ono to má různý dopad. V době, kdy jsem studovala já, byla kolej za 1000 měsíčně a lůžko v bytě tak 3000. Další věcí je, že na koleji je přeci jen víc studentů téhož oboru, takže jsou dostupnější různé informace, výpisky apod. A to nemluvím o prvácích, pro které je prostě problém se ve všem vyznat, když nebydlí s nikým z oboru a ještě musí shánět ubytko. Ekonomická výhoda se změnila se zdražením kolejí a současně s příspěvky pro všechny studenty, pak se cena koleje a pokoje do určité míry stírá.
Ježek píše:
Čáp je bocian a září je september. Jazyková bariéra není - pokud nebudou muset Slováci psát seminárky v češtině. Čech, který nerozumí slovensky, je ignorant.
Měla jsem na mysli spíš text přijímaček - podle mé vlastní zkušenosti. U nás byl např. test - logika, kde záleželo na každém slovíčku.
Ježek píše:Já naopak znam spoustu Slováků, který jsou tady a uznávaj to, že školství u nich je daleko horší (a nejenom školství)
Ale jo, taky takový znám, bohužel jich znám dost i opačných.
Suma sumárum, nejsem proti možnostem studovat v cizině, nejsem ani proti studujícím cizincům, jen mi tahle možnost bezplatného studia pro všechny Slováky přijde z hlediska ČR neekonomická a nerentabilní.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od Viola »

Peacemaker píše: Tak o tomto osobne velice pochybujem. Bol by hlúpy, kto by sa po vyštudovaní v Čechách vracal na Slovensko. Z osobnej skúsenosti viem povedať tolko, že už 4 kamoši tak odišli do Čiech a aj tam zostali. Ja neviem, či je to pre Čechy dobré, alebo zlé. To musia posúdiť Češi. Pre mňa to znamená len tolko, že som prakticky prišiel o 4 dobrých priatelov.
Vidíš a já takové lidi znám, taky znám takové, kteří si tady chtějí nastartovat kariéru a vrátit se. Já se nedivím, přeci jen jsou kolik hodin cesty od rodičů a kamarádů.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od slavicekvac »

Peacemaker píše:
Viola píše: dostane příspěvek od české vlády (!) na své studium zde. Stráví zde pět, šest let, možná zde nějaký ten rok pobude, možná ne a hurá zpět na Slovensko - totiž vracet na odvodech a na daních to, co se do něj zde nainvestovalo.
Tak o tomto osobne velice pochybujem. Bol by hlúpy, kto by sa po vyštudovaní v Čechách vracal na Slovensko. Z osobnej skúsenosti viem povedať tolko, že už 4 kamoši tak odišli do Čiech a aj tam zostali. Ja neviem, či je to pre Čechy dobré, alebo zlé. To musia posúdiť Češi. Pre mňa to znamená len tolko, že som prakticky prišiel o 4 dobrých priatelov.
Nedávno jeden z nich prišiel na dovolenku a vyšli sme si spolu na pivo. Stretol tam nejakého starého známeho, s ktorým pokecal asi tak 10 minút. Počas tých 10 minút nehovoril nič iného, len ako je tu všetko na hovno a ako v Prahe všetko super. Potom mu hovorím: Uvedomuješ si, že celých 10 minút si nerobil nič iné, len nadával na svoju domovinu? Ako vôbec môžeš porovnávať Prahu a Janíkovce? (dedina pri Nitre). Totižto jeho štvalo aj to, že v Prahe jazdí metro každé 2 minúty a v Janíkovciach autobus raz za hodinu. Vyslovene ten človek spánštel.
Ja osobne som žil cca 4 roky v Británii a i napriek solídnemu platu a práci tam, som sa vrátil na Slovensko. Proste mi chýbala domovina, rodina, priatelia a moja rodná dedina. Nejazdí tu metro každé 2 minúty a vela vecí nefunguje tak, ako funguje v Británii. Ale je to moj domov a sem patrím. (Aj keď slovenská nátura ma dokáže niekedy dobre vytočiť. V Británii som totiž zažil úplne iné správanie a prakticky to som si od tial priniesol aj sem. To mi tam naozaj velmi imponovalo. Bol som totižto v oblasti, kde nebolo multi kulti, žiadni cudzinci, ale praví, nefalšovaní Anglickí gentlemani)
Mám roční zkušenost z vojny v Žilině, dlouhou z vandrů na Slovensko a poslední zopár dní na Kysúcach, v Oščadnici. Mám to u vás rád. v Čechách taky. Pitomci a lotři jsou všude, jak jsem projel více než 35 států :-) Tady jsme doma, tady je náš Rhodos, tady skákejme. Což neznamená, že neumíme skákat i jinde.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od Viola »

slavicekvac píše: Odliv turistů z Řecka naprosto nenastal Eurem, ale krizí. Protože Eurem tam Němci platili bez problémů minimální ceny proti doma.
Tak podle mě je Řecko proti Německu pěkně drahé. Nevím, jak je to přesně s ubytováním, ale podle cen uvedených v hotelích jsou ve stejné cenové kategorii hotely dvouhvězdičkové v Řecku a tříhvědičkové v Německu, které jsou kvalitou nestrovnatelné. Ale to jen tak na okraj, jinak s Tebou samozřejmě souhlasím.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od slavicekvac »

Viola píše:
slavicekvac píše: Odliv turistů z Řecka naprosto nenastal Eurem, ale krizí. Protože Eurem tam Němci platili bez problémů minimální ceny proti doma.
Tak podle mě je Řecko proti Německu pěkně drahé. Nevím, jak je to přesně s ubytováním, ale podle cen uvedených v hotelích jsou ve stejné cenové kategorii hotely dvouhvězdičkové v Řecku a tříhvědičkové v Německu, které jsou kvalitou nestrovnatelné. Ale to jen tak na okraj, jinak s Tebou samozřejmě souhlasím.
To je normální pro každého turistu - dvouhvězdička a moře, nebo 3 a bez moře.
Pro krizi bych jim velmi doporučil jít o třetinu dolů. To by byl cvrkot, a Řecko může být do dvou let z toho venku.
Stačí dvoutřetinová obložnost hotelů a penzionů, a mají to doma. Cenový pokles jen trochu prodlouží dobu návratu růstu GDP a výběru daní.
Proti krvavým podmínkám IMF a EU by to byla havaj. Nevím jestli mají dost sicflajš, možná si myslí, že to půjde samo jako dosud.
Zatím ze 4 lodních taxiků v Parga bude jezdit jeden a budou rádi :-( Baráky prázdný...
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Toto je citace z jednoho webu:

"Bez eura by výnosy řeckých státních dluhopisů začaly rychle růst mnohem dříve než v roce 2010. To by zabránilo vládě přehnaně zadlužovat zemi. A pokud ne, inflace by zaplatila velkou část dluhu. Vysoká inflace je sice škodlivá, ale stále méně než nynější předbankrotová agónie. Klesající kurs drachmy by pak zlevnil zemi turistům a podpořil by export. Silné euro je naopak balvan na krku.

Mimochodem, laikové se často diví, jak je možné, že euro je tak silné navzdory krizi. Je to jednoduché: kurs eura je dán nabídkou a poptávkou, která se odvíjí od poměrů v mezinárodním obchodě. Zde dominuje největší světová exportní mocnost – Německo, následovaná Nizozemím, Finskem a Irskem. Silný exportní sektor těchto ekonomik je příčinou síly eura. Řecko je v mezinárodním obchodě bezvýznamné. Proto jeho problémy měnové trhy nezajímají."
Najdete na: http://www.hospodarskymechanismus.cz/de ... 6c4fd6e015

Stejně to shrnul Klaus i MMF a něco takového se tu snažím vysvětlit.Nechápu argument, že je v Řecku draho.Co je na tom divného, když je to prakticky nejnavštěvovanější země v Evropě? Žijou z turistů a kde je turistický ruch, tak tam levně nikdy nebude-hlavně tu necpěte argumenty typu Chorvatska a Bulharska...
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:Toto je citace z jednoho webu:

"Bez eura by výnosy řeckých státních dluhopisů začaly rychle růst mnohem dříve než v roce 2010. To by zabránilo vládě přehnaně zadlužovat zemi. A pokud ne, inflace by zaplatila velkou část dluhu. Vysoká inflace je sice škodlivá, ale stále méně než nynější předbankrotová agónie. Klesající kurs drachmy by pak zlevnil zemi turistům a podpořil by export. Silné euro je naopak balvan na krku.

Mimochodem, laikové se často diví, jak je možné, že euro je tak silné navzdory krizi. Je to jednoduché: kurs eura je dán nabídkou a poptávkou, která se odvíjí od poměrů v mezinárodním obchodě. Zde dominuje největší světová exportní mocnost – Německo, následovaná Nizozemím, Finskem a Irskem. Silný exportní sektor těchto ekonomik je příčinou síly eura. Řecko je v mezinárodním obchodě bezvýznamné. Proto jeho problémy měnové trhy nezajímají."
Najdete na: http://www.hospodarskymechanismus.cz/de ... 6c4fd6e015

Stejně to shrnul Klaus i MMF a něco takového se tu snažím vysvětlit.Nechápu argument, že je v Řecku draho.Co je na tom divného, když je to prakticky nejnavštěvovanější země v Evropě? Žijou z turistů a kde je turistický ruch, tak tam levně nikdy nebude-hlavně tu necpěte argumenty typu Chorvatska a Bulharska...
nebudu komentovat názor na dluhopisy, ale je zásadně opačný od mého. Ty závěry IMF a Klause bych chtěl citovat. Kohout se mnohdy, ne vždy mýlí a v tomto případě dramaticky. Je fakt, že prognostika ekonomie obecně je šamanizmus pro takto velké oscilace. Seknout se není problém ani pro renomované instituce. Vybrat si lze prognozu na obě strany diametrálně odlišnou. Řecko není bezvýznamné objemem úvěrů v nejrůznější podobě díky různosti portfolia těchto úvěrů v různých zemích a bankách. To je podobné počátku krize, kdy se to týkalo portfolia amerických nedobytných dluhů v Evropě i doma.
mechanicky říct, že v Řecku levně nebude nejde. Je to jen a jen obchod. Podle mne se to klidně může zlomit, například se může stát, že budou některé ostrovy privatizovány a budou mít vyšší podíl na trhu a stlačí ceny aby byl vyšší obrat. Mechanizmus je triviální: stejného výnosu mohu dosáhnout vyšší cenou s menším obratem, nebo nižší cenou s vyšším obratem. Platí, že změna přináší změnu, když je správná, jde výnos nahoru, když jem chybná, jde výnos dolů. platí to i pro dňový výnos, přesněji u daní, které mají charakter ceny, nebo jsou na ni přímo navázány - spotřební daň a z přidané hodnoty. Jestliže stát udělá pitomost jako vyyší spotřební cenu u paliv než je na stejném trhu, tak se jezdí nakupovat za hranice a výnos zvýšené daně není dosažen, naopak klesá. Náš případ neskutečně nehorázného Kalouska, který nikdy ekonom nebyl, není a nebude. Je to jen kšeftman, viz eko zakázka. Jeho cena za nejlepšího středovýchodního ministra financí je velmi legrační vtip soukromé společnosti.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od Viola »

slavicekvac píše: mechanicky říct, že v Řecku levně nebude nejde. Je to jen a jen obchod. Podle mne se to klidně může zlomit, například se může stát, že budou některé ostrovy privatizovány a budou mít vyšší podíl na trhu a stlačí ceny aby byl vyšší obrat. Mechanizmus je triviální: stejného výnosu mohu dosáhnout vyšší cenou s menším obratem, nebo nižší cenou s vyšším obratem. Platí, že změna přináší změnu, když je správná, jde výnos nahoru, když jem chybná, jde výnos dolů. platí to i pro dňový výnos, přesněji u daní, které mají charakter ceny, nebo jsou na ni přímo navázány - spotřební daň a z přidané hodnoty.
Tedy, mně nepřišlo, že by řecké hotely byly prázdné, ale asi záleží na tom, kam člověk zavítá. Nicméně hlavní problém spíš vidím v neodvádění daní - o tom svědčí ty stále nedostavěné budovy s čouhajícími dráty apod.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od KOMOŃ »

slavicekvac píše:[ nebudu komentovat názor na dluhopisy, ale je zásadně opačný od mého. Ty závěry IMF a Klause bych chtěl citovat. Kohout se mnohdy, ne vždy mýlí a v tomto případě dramaticky. Je fakt, že prognostika ekonomie obecně je šamanizmus pro takto velké oscilace. Seknout se není problém ani pro renomované instituce. Vybrat si lze prognozu na obě strany diametrálně odlišnou. Řecko není bezvýznamné objemem úvěrů v nejrůznější podobě díky různosti portfolia těchto úvěrů v různých zemích a bankách. To je podobné počátku krize, kdy se to týkalo portfolia amerických nedobytných dluhů v Evropě i doma.
mechanicky říct, že v Řecku levně nebude nejde. Je to jen a jen obchod. Podle mne se to klidně může zlomit, například se může stát, že budou některé ostrovy privatizovány a budou mít vyšší podíl na trhu a stlačí ceny aby byl vyšší obrat. Mechanizmus je triviální: stejného výnosu mohu dosáhnout vyšší cenou s menším obratem, nebo nižší cenou s vyšším obratem. Platí, že změna přináší změnu, když je správná, jde výnos nahoru, když jem chybná, jde výnos dolů. platí to i pro dňový výnos, přesněji u daní, které mají charakter ceny, nebo jsou na ni přímo navázány - spotřební daň a z přidané hodnoty. Jestliže stát udělá pitomost jako vyyší spotřební cenu u paliv než je na stejném trhu, tak se jezdí nakupovat za hranice a výnos zvýšené daně není dosažen, naopak klesá. Náš případ neskutečně nehorázného Kalouska, který nikdy ekonom nebyl, není a nebude. Je to jen kšeftman, viz eko zakázka. Jeho cena za nejlepšího středovýchodního ministra financí je velmi legrační vtip soukromé společnosti.
Citace Klause a měnového fondu určitě najdeš.Já teďka našel pouze Klause, který v takových situací dává rozhovory téměř všude, aby vzniklo, jak je tento ne-ekonom neomylný.Nemám ho rád.Ale prostě musím souhlasit, že euro bylo u Řecka poslední hřebíček.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od Peacemaker »

Problém je, že Gréci sa dostali do eurozóny podvodom.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:
slavicekvac píše:[ nebudu komentovat názor na dluhopisy, ale je zásadně opačný od mého. Ty závěry IMF a Klause bych chtěl citovat. Kohout se mnohdy, ne vždy mýlí a v tomto případě dramaticky. Je fakt, že prognostika ekonomie obecně je šamanizmus pro takto velké oscilace. Seknout se není problém ani pro renomované instituce. Vybrat si lze prognozu na obě strany diametrálně odlišnou. Řecko není bezvýznamné objemem úvěrů v nejrůznější podobě díky různosti portfolia těchto úvěrů v různých zemích a bankách. To je podobné počátku krize, kdy se to týkalo portfolia amerických nedobytných dluhů v Evropě i doma.
mechanicky říct, že v Řecku levně nebude nejde. Je to jen a jen obchod. Podle mne se to klidně může zlomit, například se může stát, že budou některé ostrovy privatizovány a budou mít vyšší podíl na trhu a stlačí ceny aby byl vyšší obrat. Mechanizmus je triviální: stejného výnosu mohu dosáhnout vyšší cenou s menším obratem, nebo nižší cenou s vyšším obratem. Platí, že změna přináší změnu, když je správná, jde výnos nahoru, když jem chybná, jde výnos dolů. platí to i pro dňový výnos, přesněji u daní, které mají charakter ceny, nebo jsou na ni přímo navázány - spotřební daň a z přidané hodnoty. Jestliže stát udělá pitomost jako vyyší spotřební cenu u paliv než je na stejném trhu, tak se jezdí nakupovat za hranice a výnos zvýšené daně není dosažen, naopak klesá. Náš případ neskutečně nehorázného Kalouska, který nikdy ekonom nebyl, není a nebude. Je to jen kšeftman, viz eko zakázka. Jeho cena za nejlepšího středovýchodního ministra financí je velmi legrační vtip soukromé společnosti.
Citace Klause a měnového fondu určitě najdeš.Já teďka našel pouze Klause, který v takových situací dává rozhovory téměř všude, aby vzniklo, jak je tento ne-ekonom neomylný.Nemám ho rád.Ale prostě musím souhlasit, že euro bylo u Řecka poslední hřebíček.
Prostě nebylo. Řecko bez EURa by se finančně otřáslo dříve a dostalo by se hlavně do područí levice komunistického ražení.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Drobnosti Tisovho Slovenského štátu

Nový příspěvek od Robert »

Tiso podľa amerického historika. Podobnosť jeho činov s činmi dnešných politikov (Fico napr.) je zarážajúca....
http://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clano ... vyse-knaz/" onclick="window.open(this.href);return false;
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů