České vlastenectví kambodžského krále a monarchismus

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

České vlastenectví kambodžského krále a monarchismus

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Možná jste někdo zaregistroval, že v minulých dnech navštívil po 30ti letech českou zemi Jeho Veličenstvo Preah Bat Samdech Preah Boromneath Norodom Sihamoni, král kambodžský (*1953).
V čechách byl tehdy na studiích (1962-1975) jako 9ti-letý. Před pár dny se poklonil Mistru Janu Husovi.
Praha jej poctila titulem čestného občanství, které získal po 160 letech jako jediný král. Současně je jediným monarchou, který mluví plyně česky.
Po jeho návratu do své původní vlasti jej nečekalo nic přívětivého. Za tehdejší politické situace přišlo v Kambodži o život kolem 2 milionů občanů a mezi nimi i pět jeho sourozenců. česká hudba a literatura mu prý poskytovala sílu a naději...!
Od roku 2004 je tento sympatický a usměvavý abstinující buddhista kambodžským králem. Má přehled také o současném kulturním dění v čechách a po celou četl české noviny nebo knihy, z nichž má oblíbenou Babičku Boženy Němcové.
Co si o tomto monarchovi, který považuje čechy za svůj druhý domov, myslíte? Já bych si ho dokázal představit i jako českého panovníka...!
Obrázek
Naposledy upravil(a) Przemysl de Nyestieyky dne 08 led 2007 05:50, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: èeské vlastenectví kambodžského krále

Nový příspěvek od Ježek »

Moc pěkný, že cizinec má rád i jinou zemi, jako svoji vlastní. Rád bych se takhle dostal k Polsku. Obdivuhodná osoba (včera v Reportérech čT byla o něm reportáž), na to že už tady 30 let nežije, umí dost dobře česky, líp než většina menšin, které u nás žijí celý život. Ale jako českého krále si ho představit opravdu nemůžu, už proto, že nejsem monarchista.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

poslání monarchy nebo úøad presidenta?

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše:... Ale jako českého krále si ho představit opravdu nemůžu, už proto, že nejsem monarchista.
Mě by byla zas představa krále vcelku milá a přirozenější. Buď monarcha s tradicí nebo přímě zvolený president referendem.
Vylosovaná nebo dohodnutá presidentská funkce v níž dočasně zasedá politik je znechucující představa. U mě nebudí nižádnou autoritu, spíše vzbuzuje opovržení, jako celá horda morálně mrzkých politiků.
Na druhou stranu bych, mezi našimi "politiky", litoval každého krále, jako je kupř. kambodžský král Norodom.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: poslání monarchy nebo úøad presidenta?

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše:Mě by byla zas představa krále vcelku milá a přirozenější. Buď monarcha s tradicí...
Nemyslíš, že v Evropě 21. století je dědičný královský titul tak trochu zpátečnický?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: poslání monarchy nebo úøad presidenta?

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Mě by byla zas představa krále vcelku milá a přirozenější. Buď monarcha s tradicí...
Třeba Otto von Habsburg... :cry:
říkáš, že nejsi monarchista? No nevím. Už jsem někde psal, že představy novodobých "monarchistů" vycházejí většinou z jakýchsi "tradic" Rakouského habsburského soustátí. Tyto "romantické" představy o monarchii může mít akorát tak velký obdivovatel RU Adolf Born zasněně hledicí okny svého ateliéru do dáli a jemu podobní...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: poslání monarchy nebo úøad presidenta?

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše: Nemyslíš, že v Evropě 21. století je dědičný královský titul tak trochu zpátečnický?
Já jsem v určitém směru trochu naivista. Pro mě je víc zpátečnické než tohle třeba úloha presidenta, voleného vládnoucí garniturou, stejně jako násilná změna vlastnictví ve prospěch jiné vlivné skupiny. Ostatně v čem třeba samotná funkce presidenta není zpátečnická sama o sobě? Není to jen náhražka cukru aspartámem?
Anglie, Belgie, Švédsko, Lucembursko, Dánsko, Norsko, Španělsko, Holandsko, Lichtenštejnsko a Monako. Připadají nám tyto země nějakým způsobem zpátečnické? A víte co mají společného? Samozřejmě, ...jsou dodnes královstvími. Já mám úctu k autoritám jakými je král Norodom, Dalajláma, princezna Diana, Karel IV. a další. Všichni tito lidé jsou až diametrálně odlišní od presidentů Klause, Kaczyńskiego, Bushe a podobných.
Jsem naivista..., proto si nedělám iluze, ale uchovávám si je uvnitř ve víře, že třeba nejsem jediný, komu se některé tak řečené pokrokové věci nelíbí.
Á propos, ...slyšeli jste, že chtějí v Dánsku (už po několikáté) rušit Christianii...? Těmto lidem jde žít i bez pravidel konsumní pokrokové společnosti a tolerují se možná mnohem víc i bez nutnosti politické regulace. A to se přece v dalším tisíciletí zcela vymyká budoucím představám.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: poslání monarchy nebo úøad presidenta?

Nový příspěvek od Ježek »

Myslím, že na království (ať již konstituční) je trochu pozdě. Přeci jenom dnešní forma vlády ve většině civilizovaného světa je republika, kde by nikdo neměl být k něčemu předurčen, ale vlastním úsilím a vůli lidu se do určité pozice dostat.
Na druhou stranu monarcha, ale i Tvůj přímo volený prezident budu mít větší cit pro státotvornost než stranická špička s partikulárními zájmy. Ale jaký by byl prezident takový Božský Kája? :)
Až na tu Dianu nejsi v dnešní Evropě.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: poslání monarchy nebo úøad presidenta?

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše: Přeci jenom dnešní forma vlády ve většině civilizovaného světa je republika...
Jako by´s chtěl naznačit, že dnešní evropská království jsou méně civilizovaná? :D Proč si vůbec republika hraje na jakéhosi "polo-krále" a presidenta nevypustí úplně? Cožpak by si nevystačila s dvěma parlamentními komorami? ...Pravda, teprve za předpokladu změnu ústavy a v ní jistých pojistek, aby nedocházelo k patovým situacím.
Ježek píše:Ale jaký by byl prezident takový Božský Kája?
To je skoro jako udělat kozla zahradníkem :D ale celkem dobře bych si dokázal představit za našeho presidenta i Zdeňka Svěráka. Myslím, že to je moudrý a uvážlivý člověk.. ale jak jsem už řekl, radši bych v této roli nechtěl vidět dobré lidi, protože bych jim nepřál střety a útoky od naší málo charakterní vysoké politiky.
A na to navazuješ už posledním dovětkem...
Ježek píše:Až na tu Dianu nejsi v dnešní Evropě.
Možná to je právě proto, že mi v Evropě, potažmo naší republice, na mysli netane nikdo, kdo by toho jiný byl hoden... :(
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: poslání monarchy nebo úøad presidenta?

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše:Jako by´s chtěl naznačit, že dnešní evropská království jsou méně civilizovaná? :D Proč si vůbec republika hraje na jakéhosi "polo-krále" a presidenta nevypustí úplně? Cožpak by si nevystačila s dvěma parlamentními komorami? ...Pravda, teprve za předpokladu změnu ústavy a v ní jistých pojistek, aby nedocházelo k patovým situacím.
Jen to, že republika je modernější než monarchie. Konstituční monarchie je trochu něco jiného, tam mi přijde, že ty králové jsou lidé uvěznění ve zlaté klícce. Ale Britové mají svojí královnu rádi, tak jim to přejme. Problém dědičnosti je to, že nic nezaručí způsobilost pretendenta, problém republiky je v tom, že lidi nedokáží rozlišit, co je pro ně dobré a co špatné.
Ježek píše:Ale jaký by byl prezident takový Božský Kája?
Przemysl de Nyestieyky píše:To je skoro jako udělat kozla zahradníkem :D
No právě, pokud se chceme bavit o přímé volbě, musíme definovat, kdo může být kandidátem? Zvolenec stran nebo někdo jiný? Kdo jiný?
Ježek píše:Až na tu Dianu nejsi v dnešní Evropě.
Možná to je právě proto, že mi v Evropě, potažmo naší republice, na mysli netane nikdo, kdo by toho jiný byl hoden... :([/quote] No naproti tomu existovali také schopní prezidenti. É, nikdo jiný než TGM mne nenapadá :D
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: poslání monarchy nebo úøad presidenta?

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše:No naproti tomu existovali také schopní prezidenti. É, nikdo jiný než TGM mne nenapadá :D
Tak ten by mě asi nenapadl :twisted: ale nejsem třeba zaujatý vůči Janu Masarykovi, ač nevím jestli bych si ho dokázal představit přímo v presidentské funkci?
V každém případě jsem ovlivněn králi, jakým byl třeba Karel IV., a proto mám tendenci v nejvyšší funkci státu - hlavě státu, vidět někoho moudrého... Ale nevím jestli právě Karel IV. nebyl nadlouho tím posledním..? :cry:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: poslání monarchy nebo úøad presidenta?

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:... ale nejsem třeba zaujatý vůči Janu Masarykovi, ač nevím jestli bych si ho dokázal představit přímo v presidentské funkci?...
Jan Masaryk je zajímavou postavou našich dějin 20. st. Ač zdaleka nedosahoval velikosti svého otce i jeho zásluhy o stát jsou nehynoucí. Pokud spáchal sebevraždu, byl dokonce psychicky daleko méně odolný než jeho otec. Připouštím však, že Masaryk senior nebyl konfrontován s nastupující totalitní mocí...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Podivná úmrtí...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:Pokud spáchal sebevraždu...
Jeho kausa mi připomíná podobná úmrtí jako Marilyn Monroe, Bruce & Brandon Lee a jiných, u nichž došlo z různých příčin ke smrti a po dlouhou dobu se šířily akorát spekulace, byla-li to opravdu smrt přirozená?
Já stejně víc věřím tomu, že mu bylo k sebevraždě dopomoženo... než že si řekl, už mě to tu nějak nebaví, jdu skočit....člověk tohoto typu se obvykle do politiky nepouští a pokud pustí, k sebevraždě jej doženou spíše jiní než problémy s vlastní labilitou. Ale to je asi riziko většiny vlivných, kteří mnoho ví...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Podivné úmrtí Jana Masaryka

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše: Já stejně víc věřím tomu, že mu bylo k sebevraždě dopomoženo...
Novější výzkumy ukazují, že spáchal sebevraždu, svědčí o tom šok, při kterém sebevrah neudrží v sobě obsah střev. Nechtěl být symbolem demokratičnosti komunistické vlády pro západní svět.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Polský král - Jesus

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Trochu podivuhodně působí současná snaha 46 poslanců dolní komory parlamentu polského sejmu podat návrh na provolání Ježíše králem polska.
Ač mi připadá král přirozenější presidentské opičárny, tohle považuju za věc vymykající se realitě, nebo alespoň překračující meze zdravého náboženství...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Polský král - Jesus

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše: provolání Ježíše králem polska.
Tomhuhle jsem se strašně smál, když jsem to slyšel. Připadá mi to ještě směšnější než snaha českých monarchistů, aby se českým králem stal princ Charles. Pro něj se aspoň do tý ciziny dá zavolat, aby přijel a vládl. Jak to ale chtějí vymyslet Poláci? Je to teď v tom Polsku všechno nějaký zmateny a divný.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

monarchismus

Nový příspěvek od Ježek »

Monarchie i konstituční je svým principem nedemokratická. Zatímco president (nepopírám, že má často podobnou roli jako král) je volen lidem (by třeba nepřímo), vládne z vůle lidu. Král vládne z Boží vůle, tedy se alepoň boží vůlí zaštituje. Jednak je to nedemokratické, jednak v dnešním sekularisovaném světě trochu moc. Z nesmyslného práva mohou po něm nastoupit jeho potomci, třebaže jsou k vykonávání vlády naprosto nezpůsobilí.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: monarchismus

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše:..třebaže jsou k vykonávání vlády naprosto nezpůsobilí.
Totéž se mi vybavuje, když vidím počínání pánů presidentů...
Ostatně třeba konstituční monarchové jsou pod velice bedlivým dozorem veřejnosti a aby mohli projít úspěšně až ke korunovaci, jsou neustále poučováni, jestli se řádně chovají, jestli zachovávají příslušnou etiketu, ...jsou na funkci připravováni už odmala, kdežto president je oligarchickou skupinkou zvolen a je jedno, jestli to je ekonom, divadelník, voják, agronom nebo ředitel JZD. :roll:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: monarchismus

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše: Ostatně třeba konstituční monarchové jsou pod velice bedlivým dozorem veřejnosti a aby mohli projít úspěšně až ke korunovaci, jsou neustále poučováni, jestli se řádně chovají, jestli zachovávají příslušnou etiketu, ...jsou na funkci připravováni už odmala, kdežto president je oligarchickou skupinkou zvolen a je jedno, jestli to je ekonom, divadelník, voják, agronom nebo ředitel JZD. :roll:
Když není způsobilý, tak ho v příštích volbách někdo vystřídá, narozdíl od degenera, který může ještě 30 let vládnout a tyranisovat svůj lid.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: monarchismus

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše:Když není způsobilý, tak ho v příštích volbách někdo vystřídá, narozdíl od degenera, který může ještě 30 let vládnout a tyranisovat svůj lid.
Jo to vidím, jak lze jednoduše vystřídat v "demokratickém" systému nezpůsobilé presidenty, premiéry, poslance....
Většinou je nelze ani postihnout!
Tyranisovat dalších 30 let? Patrně mluvíš o době několik staletí (tisíciletí?) vzdálené....
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: monarchismus

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Ježek píše:Když není způsobilý, tak ho v příštích volbách někdo vystřídá, narozdíl od degenera, který může ještě 30 let vládnout a tyranisovat svůj lid.
Jo to vidím, jak lze jednoduše vystřídat v "demokratickém" systému nezpůsobilé presidenty, premiéry, poslance....
Většinou je nelze ani postihnout!
To už je problém především voličů, ale i naší demokracie, kde se volí strany, nikoli lidi (v Senátu tolik gangsterů není, i když to může být, že není klíčovou součástí)
Przemysl de Nyestieyky píše:Tyranisovat dalších 30 let? Patrně mluvíš o době několik staletí (tisíciletí?) vzdálené....
V Evropě už asi těžko, no. Nicméně i vychovávaný monarcha se může dopouštět různých "přestupků".
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, ClaudeBot a 0 hostů