Vyška lidí

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Lenka

Vyška lidí

Nový příspěvek od Lenka »

Vubec nevim, zda jsem na te spravne strance, ale mam takovy problem. Hledam vysvetleni na to, proc jsou na severu Evropy (Norsko, Nemecko a td..) vysoci lide i kdyz treba v Rusku (sever) jsou lide mali a proc na jihu jsou vetsinou mensiho vzrustu, ale paradoxne nektere africke kmeny maji velmi vyske lidi...V cem je zakopany pes? Proc to tak je?
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: hledam vysvetleni..

Nový příspěvek od slavicekvac »

Lenka píše:Vubec nevim, zda jsem na te spravne strance, ale mam takovy problem. Hledam vysvetleni na to, proc jsou na severu Evropy (Norsko, Nemecko a td..) vysoci lide i kdyz treba v Rusku (sever) jsou lide mali a proc na jihu jsou vetsinou mensiho vzrustu, ale paradoxne nektere africke kmeny maji velmi vyske lidi...V cem je zakopany pes? Proc to tak je?
Zajímavé. Mě to spíš zaujalo jako vývoj populace na našem teritoriu. Já jsem to pro sebe odvodil z dobré výživy malých dětí. Jsem generace vykrmená na dodávkách UNRA po válce - nar. 1946. Měli jsme vločky, čokoládu, ovoce, což generace před námi dlouhodobě ne. Pak zas byly generace odstavené za komunizmu - nic a nic... Podle mne výšku průměrné populace stanoví výživa malých dětí. Jak se tak zamýšlím bez nároku na objektivitu, tak třeba Masajové mají dobytek, beduini velbloudy a svoje děti živí velmi dobře. Jakou roli v tom hraje dědičnost, to nehodlám ani odhadovat, ale já myslím, že výživa malých dětí je klíčová.
Uživatelský avatar
Raptor
Zeman
Příspěvky: 146
Registrován: 22 čer 2006 19:55

Re: hledam vysvetleni..

Nový příspěvek od Raptor »

slavicekvac píše:Zajímavé. Mě to spíš zaujalo jako vývoj populace na našem teritoriu. Já jsem to pro sebe odvodil z dobré výživy malých dětí. Jsem generace vykrmená na dodávkách UNRA po válce - nar. 1946. Měli jsme vločky, čokoládu, ovoce, což generace před námi dlouhodobě ne. Pak zas byly generace odstavené za komunizmu - nic a nic... Podle mne výšku průměrné populace stanoví výživa malých dětí. Jak se tak zamýšlím bez nároku na objektivitu, tak třeba Masajové mají dobytek, beduini velbloudy a svoje děti živí velmi dobře. Jakou roli v tom hraje dědičnost, to nehodlám ani odhadovat, ale já myslím, že výživa malých dětí je klíčová.
Máš naprosto pravdu. Klíčová je výživa dětí, hlavně zastoupení masa a celkově příjem proteinů. Obecně platí, že lovecko-sběračské a pastevecké společnosti jsou vyšší, kdežto zemědělské nižší. Nižší postavy v historii taky souvisí s vyšší hustotou osídlení (a tedy větší orientací na obilí v porovnání s chovem). Ale tělesná výška je ovlivněná i etnicitou a liší se etnikum od etnika, aniž by to mělo příčinu ve stravě, to bysme neměli opomínat. Každopádně nejdůležitější je ta strava dětí, jak říkáš.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 0 hostů