Smírčí kříže

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Smírčí kříže

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Včera sem usínal nad jedním pořadem pro děti,nicméně docela zajmavý i pro mě.
Tento pořad se týkal smírčích křížů.Než sem usnul,tak sem si napsal poznámku,abych se později na tuhle problematiku podíval a trochu se o ní dověděl.Hodně sem byl překvapen,kolik lidí se o to zajmá.Mám sice informace ověřené z internetu,ale považuji za věrohodné.

Je totiž až zarážející,kolik smírčích křížů nemusí souviset se smrtí nebo jinou násilnou událostí.
Může se jednat v nekterých případech o hraniční kámen,označení církevního majetku,nebo teda o násilném činu,či jiné možnosti.

Dále styl a stavba kamene podléhá krajovým zvyklostem.Jiné sou ve středních Čechách a jiné v okolí.
Takže kdo o tomhle něco ví víc než je tady v kostce popsáno,má fotky kříže nebo jen chu napsat sem,tak a to teda klidně udělá.Docela mě to chytlo.
Pozítří pojedu domů,kde se snad má nacházet jeden z nejstarších křížů-prý.Už se na něj docela i těším.Protože se nachází u cesty,kde se museli křížit cesty už ve středověku,tak je docela klidně možné,že jde o ten "pravý"smírčí kříž.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Smírèí køíže.

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

KOMOÑ píše:Hodně sem byl překvapen,kolik lidí se o to zajmá...
Já se zas před lety bavil s jedním fotografem, co je nafocoval odborně a ten takový názor neměl.
Dnes už aspoň k tomu vyšla kniha, ale jinak jinak to zas tak frekventované téma nebývalo.
Kamenné kříže Čech a Moravy
Kamenné kříže Čech a Moravy II.
Jinak na internetu se každý zajímá o všechno a kopíruje jeden od druhého. Skoro to je jako se přehrabovat v popelnici.
Taky jsem se přehraboval :D
** Kamenné kříže a křížové kameny
** Smírčí kříže, křížové kameny...
** Smírčí kříže - současný stav poznání
** Krajinou kamenných křížů
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Smírèí køíže.

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Przemysl de Nyestieyky píše:
KOMOÑ píše:Hodně sem byl překvapen,kolik lidí se o to zajmá...
Já se zas před lety bavil s jedním fotografem, co je nafocoval odborně a ten takový názor neměl.
Dnes už aspoň k tomu vyšla kniha, ale jinak jinak to zas tak frekventované téma nebývalo.
Kamenné kříže Čech a Moravy
Kamenné kříže Čech a Moravy II.
Jinak na internetu se každý zajímá o všechno a kopíruje jeden od druhého. Skoro to je jako se přehrabovat v popelnici.
Taky jsem se přehraboval :D
** Kamenné kříže a křížové kameny
** Smírčí kříže, křížové kameny...
** Smírčí kříže - současný stav poznání
** Krajinou kamenných křížů
Vzhledem ktomu,že celá třetina křížů leží na hranicích bývalých panství,tak je docela pádný důvod se domnívat,že všechno o smírčích křížích nevíme dokonale,tak jak si myslíme.
Třeba nějakej jeden fotograf má pravdu já nevím...
Já se zas nějak nepřehraboval a vycházím ze seriozního zdroje.Rozhodně by je nenapadlo napsat,že se udál zločin a na pamět toho,se postavil u nejbližší hranice panství kříž.
To podle mého názoru trochu postrádá smysl upomínkového předmětu na dávný zločin.Ale je možné,že tuhle "logiku" opravdu někdo preferoval.
Bez piva to není ono.
Verna
Měšťan
Příspěvky: 23
Registrován: 28 říj 2007 20:09
Bydliště: Praha-Barrandof

evidence smírèích køížù

Nový příspěvek od Verna »

Ústřední evidenci kamenných křížů a božích muk České republiky vede muzeum v Aši: www.muzeum-as.cz
Prý se tam konají poslední víkend v září setkání těch, co se o tuto problematiku zabývají.
kam èert nemùže, nastrèí ženskou...
carpe jugulum :twisted:
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: evidence smírèích køížù

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Verna píše:Ústřední evidenci kamenných křížů a božích muk České republiky vede muzeum v Aši: www.muzeum-as.cz
Prý se tam konají poslední víkend v září setkání těch, co se o tuto problematiku zabývají.
Od nich sem právě čerpal a tohle je ten věrohodný zdroj.Přemek dokokonce uvedl jejich stránku když se přehraboval jako v popelnici :twisted:
Bez piva to není ono.
Návštěvník

Re: evidence smírèích køížù

Nový příspěvek od Návštěvník »

No já sem se teda taky přehraboval.Kříž o němž sem mluvil a který má být hodně starý,tak teda zase tak starý není.
Zajmavé je proč...Roku 1700 spadl císařský posel z koně u Nové Vsi nad Popelkou a zabil se.Teď mě napadá,co tam asi tak dělal.
Uživatelský avatar
honyk
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 02 zář 2007 13:10
Bydliště: Dobruška

Nový příspěvek od honyk »

Nedaleko o naší vsi je též kamenný kříž. Babička vyprávěla, že jde o památku na sedmiletou válku (v kronikách okolních obcí však nejsou žádné informace, že by zde probíhaly nějaké boje). Potom byl uveden v regionální publikaci zabývající se smírčími kříži. A nakonec jsem objevil následující pověst http://www.bilyujezd.cz/hroska/cermak.html Tak si vyberte :-)
Dnes je na něm těžko znatelný nápis s letopočtem. Asi bych věřil té poslední variantě (v reálnějším provedení), až na to, že v době, kterou pověst popisuje, by kříž stál uprostřed hlubokého lesa (podle map 1. voj. mapování)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Smírèí køíže.

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

KOMOÑ píše:Rozhodně by je nenapadlo napsat,že se udál zločin a na pamět toho,se postavil u nejbližší hranice panství kříž...
Na to je nutno pohlížet ze dvou hledisek.
Jestli se k tomu nějaká událost váže v místních kronikách, městských knihách, účtech nebo černých (smolných) knihách?
A pak, jestli jen nejde o typický příklad toho, že všem podobným kamenným objektům je laickou veřejností obecně přezdíváno tzv. smírčí kříže.
Návštěvník

Re: Smírèí køíže.

Nový příspěvek od Návštěvník »

Przemysl de Nyestieyky píše:
KOMOÑ píše:Rozhodně by je nenapadlo napsat,že se udál zločin a na pamět toho,se postavil u nejbližší hranice panství kříž...
Na to je nutno pohlížet ze dvou hledisek.
Jestli se k tomu nějaká událost váže v místních kronikách, městských knihách, účtech nebo černých (smolných) knihách?
A pak, jestli jen nejde o typický příklad toho, že všem podobným kamenným objektům je laickou veřejností obecně přezdíváno tzv. smírčí kříže.
Ta laická veřejnost jak ty říkáš, je jediná instituce,která se tím seriózně zabejvá.
A je hodně zajmavé,proč celá třetina "klasických"smírčích křížů leží na hranici pozemků.Proto je toto téma pro mě zvláštní a určitě stojí za to se tím vážně zabejvat.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Smírèí køíže.

Nový příspěvek od floriš »

Anonym píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:
KOMOÑ píše:Rozhodně by je nenapadlo napsat,že se udál zločin a na pamět toho,se postavil u nejbližší hranice panství kříž...
Na to je nutno pohlížet ze dvou hledisek.
Jestli se k tomu nějaká událost váže v místních kronikách, městských knihách, účtech nebo černých (smolných) knihách?
A pak, jestli jen nejde o typický příklad toho, že všem podobným kamenným objektům je laickou veřejností obecně přezdíváno tzv. smírčí kříže.
Ta laická veřejnost jak ty říkáš, je jediná instituce,která se tím seriózně zabejvá.
A je hodně zajmavé,proč celá třetina "klasických"smírčích křížů leží na hranici pozemků.Proto je toto téma pro mě zvláštní a určitě stojí za to se tím vážně zabejvat.
No - čím míň toho laická veřejnost ví, tím zběsileji se montuje do módních témat.
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Smírèí køíže.

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

floriš píše:
Anonym píše:Ta laická veřejnost jak ty říkáš, je jediná instituce,která se tím seriózně zabejvá.
No - čím míň toho laická veřejnost ví, tím zběsileji se montuje do módních témat.
:D Tak to bylo krásné uzemění, k němuž není co dodat! =D>

Přesto se na chvilku pozastavím...
Já odpovídal na konkrétní věc a Ty´s jako anonym reagoval konfrontačně a úplně od věci. Zamysli se nad tím. 8)
Neznám současný stav bádání v tomto směru - jistě nám ho v této kapitolce přiblížíš :wink: ale prostý lid (laická veřejnost) obecně všechny podobně opracované kameny nazývá "smírčími kříži."
Pokud se některé kříže nacházejí na katastrálních hranicích, je nutno nejprve zjistit, zda se jedná o pohraniční kameny nebo o smírčí kříže v místě katastrální hranice.
Ani neznám procentuelní zastoupení takovýchto křížů v poměru k ostatním, ale to nám jistě opět prozradíš Ty.

Já se tímto tématem dosud nijak nezabýval, už několik let se zaměřuji na jedno téma a ne každou chvíli na jiné, ale u nás (za Šibeničním vrchem u Vysokého n. Jiz.) jsou nedaleko od sebe dva takové kříže a to podél staré původní, místy téměř zaniklé cesty, nikoliv na gruntovních hranicích.
Ignaz Voegelchen

Re: Smírèí køíže.

Nový příspěvek od Ignaz Voegelchen »

Przemysl de Nyestieyky píše:Neznám současný stav bádání v tomto směru - jistě nám ho v této kapitolce přiblížíš :wink: ale prostý lid (laická veřejnost) obecně všechny podobně opracované kameny nazývá "smírčími kříži."
Pokud se některé kříže nacházejí na katastrálních hranicích, je nutno nejprve zjistit, zda se jedná o pohraniční kameny nebo o smírčí kříže v místě katastrální hranice.
Ani neznám procentuelní zastoupení takovýchto křížů v poměru k ostatním....
V okoli Mimone laicka verejnost nadsene patra po smircich krizich,ktere se tam nachazeji po lesich.Nikomu nevadi,ze presne kopiruji hranici panstvi Hartigů(Mimon) a Sporku (Zakupy/Reichstadt) a jsou opatreny prislusnymi napisy.
Przemysl de Nyestieyky píše:...u nás (za Šibeničním vrchem u Vysokého n. Jiz.) jsou nedaleko od sebe dva takové kříže a to podél staré původní, místy téměř zaniklé cesty, nikoliv na gruntovních hranicích
To vypada na analogii s tzv.Mecovym kamenem u Konojed,ktery je u stare uvozove cesty u mohutneho stoupani/klesani a vyryte znacky vypadaji presne jako formanske nebo zeleznicarske cuby na brzdeni vozu,ale laicka verejnost v tom videla kordy a immer waehre patra ve starych kronikach po nejakem mordu nebo souboji (a ne a ne najit - leda tak v romanticke bachorce z pera nemeckeho kronikare ze 70.let 19.stoleti).
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Smírèí køíže.

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ignaz Voegelchen píše:..u stare uvozove cesty u mohutneho stoupani/klesani a vyryte znacky vypadaji presne jako formanske nebo zeleznicarske cuby na brzdeni vozu...
Tak tohle jistě nelze ztotožnit s těmi kříži u Vysokého :arrow:
Obrázek Obrázek
Ten s datem 1736 má být prý kvůli nějakému úmrtí kněze.

Rozhodně ale také si asi málokdo splete hraniční kámen, jako je třeba na vyobrazení níže nedaleko vsi Klenice na Hořicku, s křížem smírčím, ač i na něm je vyryt kříž a jakýsi "letopočet(?)". :)
Obrázek
...jeden z hraničních kamenů u Klenice
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

mě se líbí kříže německých rytířů (ale to jsou mezní kameny) z Jindřichova Hradce. Dnes je dochován už jen jeden a je usazený na zámku v JH v komnatě Svatojiřské legendy:
Obrázek

taktéž smírčí kříž z Lipolce jsem už párkrát prohlížel (a podivoval se nad tím, že ho ještě nikdo neukradl- je hned u cesty vedle strejdova baráku)
Obrázek
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Hraniční kameny,celou řadu po 150m jeden s datem 17/nevím/ lze nalézt nad Údolím samoty,kudy vedla stará Lipská cesta.
Pravé smírčí kříže byly vázány na osídlení něm.vněj.kolonizací,v místech kde platilo tzv.Magdeburgské právo,tedy především severní Čechy.
Původním držitelem těchto práv byl lokátor,později rychtář,či starosta s radou.Městským právem bylo právo mučení,skřipec,pranýř,rány holí,hrdelní soud a právo popravy.Všechna rozhodnutí vedl tehdy městský písař v tzv.černé knize.V té cvikovské bylo k dočtení,že jeden mladík,jménem Leubner z dolního předměstí při pasení dobytka u domu otce,se dostal do sporu se svým bratrem.Toho při rvačce zabil.Jako trest musel vytesat smírčí kříž vsadit ho do země a to předtím než byl oběšen na šibenici.R.1698.Kříž byl zanesen,asi náplavami,stál na břehu potoka a tak se historka dostala mezi cvik. báje.R.1996 byl při opravě břehů nalezen a znovu postaven.

Obrázek
foto J.Kluch
Jeden také leží nedaleko Ojbina u tzv Čertovy stěny
Obrázek
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Název køížù

Nový příspěvek od jitřenka »

Označení "smírčí kříž" pochází z pozdního středověku. Dle tradice se vztyčoval na místech, na nichž došlo k brutálnímu činu vraždy a postavit jej měla za úkol jak rodina zavražděného, tak rodina vraha. Cílem bylo symbolické odpuštění vin a dosáhnutí smíru nejen mezi sebou, ale i mezi člověkem a Bohem...
J.
Uživatelský avatar
boukaljan
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 17 úno 2017 22:42
Been thanked: 6 times

Re: Smírèí køíže

Nový příspěvek od boukaljan »

Jedním z mála kamenných křížů, k nimž se dochovala autentická listina charakteru smírčí smlouvy, je kříž v Krásně (okr. Sokolov). Listina je uložena ve SOkA Sokolov se sídlem v Jindřichovicích a je digitalizovaná: https://www.portafontium.eu/charter/soa ... vkov-l0007" onclick="window.open(this.href);return false;

Existuje i český překlad od karlovarského muzejníka Burachoviče: http://www.casopis-arnika.cz/pdf/arnika_1985_13.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google [Bot] a 0 hostů