Povaha a osobnost Přemyslovců?

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Maiwar

Povaha a osobnost Přemyslovců?

Nový příspěvek od Maiwar »

Zdravím. Rád bych se zeptal zda existuje nějaká studie/dobová svědectví a výpovědi/moderní výzkum na téma povaha, chování a osobnost jednotlivých Přemyslovců, nejlépe pozdních Přemyslovců. Mám na mysli zda byli náladový, arogantní, sebestřední, dobrotivý, naslouchající, slušní atd. nejen v otázkách geopolitických, ale i např. v osobním životě a osobním jednání se šlechtici, s poddanými atd.?
Víme, že Václav II. byl nejen schopný panovník, ale i alkoholik, který podobně jako jeho syn rozhazoval majetky, ale něco víc o jejich osobnostech a povaze a taky jejich předků, neví se?
Teď začínám číst Zbraslavskou kroniku takže tam se snad něco dozvím. Možná je celé tohle hotentotská otázka, ale teprve se začínám zajímat o tuto pasáž historie.
Děkuji za pomoc.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Povaha a osobnost Přemyslovců?

Nový příspěvek od Viola »

Maiwar píše:Zdravím. Rád bych se zeptal zda existuje nějaká studie/dobová svědectví a výpovědi/moderní výzkum na téma povaha, chování a osobnost jednotlivých Přemyslovců, nejlépe pozdních Přemyslovců. Mám na mysli zda byli náladový, arogantní, sebestřední, dobrotivý, naslouchající, slušní atd. nejen v otázkách geopolitických, ale i např. v osobním životě a osobním jednání se šlechtici, s poddanými atd.?
Víme, že Václav II. byl nejen schopný panovník, ale i alkoholik, který podobně jako jeho syn rozhazoval majetky, ale něco víc o jejich osobnostech a povaze a taky jejich předků, neví se?
Teď začínám číst Zbraslavskou kroniku takže tam se snad něco dozvím. Možná je celé tohle hotentotská otázka, ale teprve se začínám zajímat o tuto pasáž historie.
Děkuji za pomoc.
Také Vás zdravíme,

přiznám se, že nevím o tom, že by existovala nějaká seriózní studie zabývající se osobnostní stránkou Přemyslovců. Někteří novější autoři se o takových vlastnostech někdy zmiňují, ale spíše jen okrajově. Jak

Můžu se zeptat, jak jste přišel na to, že byl Václav II. alkoholik a rozhazoval majetky? Přepokládám, že jeho povaze se bude podrobně věnovat Libor Jan v knize, která by měla vyjít za dva týdny: http://www.argo.cz/knihy/134911/vaclav- ... nem-trunu/" onclick="window.open(this.href);return false;

Zbraslavskou kroniku je také třeba brát s rezervou, jako každý pramen. :)
Maiwar

Re: Povaha a osobnost Přemyslovců?

Nový příspěvek od Maiwar »

Viola píše:
Maiwar píše:Zdravím. Rád bych se zeptal zda existuje nějaká studie/dobová svědectví a výpovědi/moderní výzkum na téma povaha, chování a osobnost jednotlivých Přemyslovců, nejlépe pozdních Přemyslovců. Mám na mysli zda byli náladový, arogantní, sebestřední, dobrotivý, naslouchající, slušní atd. nejen v otázkách geopolitických, ale i např. v osobním životě a osobním jednání se šlechtici, s poddanými atd.?
Víme, že Václav II. byl nejen schopný panovník, ale i alkoholik, který podobně jako jeho syn rozhazoval majetky, ale něco víc o jejich osobnostech a povaze a taky jejich předků, neví se?
Teď začínám číst Zbraslavskou kroniku takže tam se snad něco dozvím. Možná je celé tohle hotentotská otázka, ale teprve se začínám zajímat o tuto pasáž historie.
Děkuji za pomoc.
Také Vás zdravíme,

přiznám se, že nevím o tom, že by existovala nějaká seriózní studie zabývající se osobnostní stránkou Přemyslovců. Někteří novější autoři se o takových vlastnostech někdy zmiňují, ale spíše jen okrajově. Jak

Můžu se zeptat, jak jste přišel na to, že byl Václav II. alkoholik a rozhazoval majetky? Přepokládám, že jeho povaze se bude podrobně věnovat Libor Jan v knize, která by měla vyjít za dva týdny: http://www.argo.cz/knihy/134911/vaclav- ... nem-trunu/" onclick="window.open(this.href);return false;

Zbraslavskou kroniku je také třeba brát s rezervou, jako každý pramen. :)
Co jsem měl možnost číst, tak v tomto ohledu bohužel Václav III. navazoval na svého otce, ale je možné, že jsem splácal dohromady Václava II. a jeho syna. To je chyba a omlouvám se. U Václava II. se nicméně ví například o některých jeho duševních problémech, které měli být následkem věznění v dětství (fobie z koček a bouřek). V tomhle ohledu se historici přou, za zmínku stojí Josef Šusta, který jak jsem právě zjistil napsal o posledních Přemyslovcích nějaké "dílo". Zkusím z toho něco načerpat.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Povaha a osobnost Přemyslovců?

Nový příspěvek od Viola »

Maiwar píše: Co jsem měl možnost číst, tak v tomto ohledu bohužel Václav III. navazoval na svého otce, ale je možné, že jsem splácal dohromady Václava II. a jeho syna. To je chyba a omlouvám se. U Václava II. se nicméně ví například o některých jeho duševních problémech, které měli být následkem věznění v dětství (fobie z koček a bouřek). V tomhle ohledu se historici přou, za zmínku stojí Josef Šusta, který jak jsem právě zjistil napsal o posledních Přemyslovcích nějaké "dílo". Zkusím z toho něco načerpat.
Nic proti Šustovi, ale musíme brát v potaz, že psal v určité době, kdy se ještě nosily kategorické soudy a citově zabarvené výlevy (ostatně již třeba označení Jana Lucemburského "král cizinec" je vlastně pejorativní a dnes se od něj upouští). Osobně mi takové soudy, pokud se jich i současní historici dopouštějí, vadí, protože podle mě do odborné publikace nepatří; tím neříkám, že nemají popisovat chování jednotlivých osob.

Pokud jde o Václava III., i tady se názory poněkud mění, velkou práci v tomto ohledu učinil Karel Maráz, něco o tomto panovníkovi najdete v tomto článku.
Maiwar

Re: Povaha a osobnost Přemyslovců?

Nový příspěvek od Maiwar »

Děkuji všem za pomoc (nebo aspoň snahu :) )
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Povaha a osobnost Přemyslovců?

Nový příspěvek od Ježek »

Maiwar píše:Můžu se zeptat, jak jste přišel na to, že byl Václav II. alkoholik a rozhazoval majetky? .
Naše dějepisectví Václavova traumata řeší tak, že nebyl ten král-bojovník, který problémy řeší z koně, ale zákulisní hráč, který si kupoval lidi stříbrem z Kutné Hory. K tomu by měli víc co říct psychologové ...

Rozhazování majetků (a alkoholismus) je pro Václava neprůkazný. Pro Václava III. to je jen v kronikách, ale v listinách opět ne jasně. Je k tomu málo pramenů, aby se to mohlo říct s určitostí, kroniky mohou být stranické.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Povaha a osobnost Přemyslovců?

Nový příspěvek od KOMOŃ »

U P.O. II jsem četl o jeho častých záchvatech vzteku a sklonech k lehkomyslnosti. To by na něho celkem odpovídalo. Akorát lehkomyslnost je běžná lidská vlastnost a sklony k cholerickým výstupům nebyl u Přemyslovců ničím neobvyklým...
Bez piva to není ono.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů