Kunhuta Haličská

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Kunhuta Haličská

Nový příspěvek od acoma »

A když už tady "drbeme" význačné ženy středověku, tak musíme i Kunhutu, ne?:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Kunhuta Halièská

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

acoma píše:A když už tady "drbeme" význačné ženy středověku, tak musíme i Kunhutu, ne?:)
A co kdyby´s začala...? :D
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ja bych zacala, ale i zde jsem silne zaujata. Ja bych vyzvala nektereho z panu, aby se uvodniho slova o teto nepochybne krasne, charismaticke, vasnive a rozporuplne zene, ujal. Ja se pak rada pridam.
Ale jestli mi tam zacnete pomlouvat Zavise, tak se teste :!: :lol:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Kunhuta...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Já si dovolím jen malou poznámku. Kunhuta musela být nepochybně velice krásná, vždyť v jejich žilách kolovala krev nezkrotných Maďarů sedlajících rychlé koně, které z ničeho nic z rozlehlých východních plání jakoby přivál stepní vítr a jen tak "mimochodem" na poč. 10. st. rozvrátili Velkou Moravu... Dodnes maďarské krásky patří k nejhezčím ženám na světě.
Také jsem už o tom psal. U Kunhuty nemám problém s jejím vztahem k Závišovi, ale opět připomínám její diskutabilní mateřský vztah k malému Vašíkovi po smrti Přemysla Otakara II. Tam si nejsem zcela jist...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Kunhuta...

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše:Já si dovolím jen malou poznámku. Kunhuta musela být nepochybně velice krásná, vždyť v jejich žilách kolovala krev nezkrotných Maďarů sedlajících rychlé koně, které z ničeho nic z rozlehlých východních plání jakoby přivál stepní vítr a jen tak "mimochodem" na poč. 10. st. rozvrátili Velkou Moravu... Dodnes maďarské krásky patří k nejhezčím ženám na světě.
Ale kolovala v jejich zilach take slovanska krev jejiho otce Rostislava Macevskeho ( nebo Halicskeho). a slovanske zeny jsou nepochybne rovnez krasne. To spojeni madarske a slovanske krve ( tu v sobe mimochodem mely i jine dve vyhlasene stredoveke krasavice Alzbeta Viola Tesinska a Alzbeta Richenza) musela byt opravdu sila a snoubi-li se krasa, vasen, nezkrotnost a vzdelanost( potazmo) inteligence, pak neni divu, ze zamotala hlavu nejen krali Premyslovi a regentu Zavisovi, pevcum a basnikum, ale i studenemu Rudolfu Habsburskemu, rimskemu krali.
Jiøí Motyèka píše: Také jsem už o tom psal. U Kunhuty nemám problém s jejím vztahem k Závišovi, ale opět připomínám její diskutabilní mateřský vztah k malému Vašíkovi po smrti Přemysla Otakara II. Tam si nejsem zcela jist...
Jiriku, odpust ji to. Primlouvam se za ni. Me to taky pripada drsny, ale stredovek byl proste takovy. Ja to neschvaluji, jen a v tom me jiste podpori Premek, oni ve stredoveku dospivali mnohem driv, v 7 letech bezne deti chodily jiz ke dvoru vysokych panu do pazeci sluzby a 7 rokem se de jure ( a vlastne i de facto) koncilo jejich detstvi. K cteni doporucuji knihu: Sarochova Gabriela, Radostny udel vdovsky. A navic si ponekud zmatena Kunhuta ( nepochybne byla zatracene rada, ze se Zavis objevil v Hradci jako na zavolanou a mozna ho skutecne i zavolala) potrebovala uvolnit ruce, pro boj s Otou, Rudolfem a vubec celym svetem pro zachranu Cech, Vaclava a sebe. Rozehrala partii, kterou nezvladla, ale kterou se pokusila hrat. Zkusme si nastinit, co by bylo, kdyby zustala s Vaclavem? Co si myslite, ze by se zmenilo? ( i kdyz kdyby jsou chyby a paralelni historii mame v jinem oddile) Cesti pani by sice bojovali i bez Kunhuty v Hradci. Kunhuta se teprve ucila byt vladkyni, do te doby byla jen krasnou ozdobou ceskeho trunu a najednou na ni byla oppovednost za zemi, nezletileho krale. Stala se najednou matkou ceskeho lidu nejen neboheho Vaclava. Ja nemam ke Kunhute narozdil od Alzbety Richenzy ciste pozitivni vztah a nepochybne lze rist, ze se chovala v mnoha pripadech sobecky, ale za to nemohla jen ona, ale i doba. A zde bych vyzvedla obe Elisky, nebot ony byly ( ackoliv E. Premyslovne v tom bylo vselijak braneno) prikladnymi matkami i z hlediska dnesni doby. Ony ty temata tech nasich kraloven se nam jaksi prolinaji. Co myslite, mel by Vaclav v budoucnosti mene traumat - bourka, kocky... a dopadl by i Zavis lepe, kdyby mel Vaclav II. stastnejsi detstvi ve spolecnosti alespon matky Kunhuty? To tema paralelni historie a kdyby mi sem porad leze ;)
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Kunhuta...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Primlouvam se za ni. Me to taky pripada drsny, ale stredovek byl proste takovy...
Dobře. Uzavřeme to tedy. Vyjděme z předpokladu, že mladého syna Václava jako jeho matka upřímně milovala. Ale jak správně uvádíš, šlo i o království "spravované" poručenskou vládou Oty Braniborského. Proto patrně po velikém zvažování se rozhodla s nejlepším vědomím a svědomím tak, jak se rozhodla...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Kunhuta...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:
Jiøí Motyèka píše:Dodnes maďarské krásky patří k nejhezčím ženám na světě.
Ale kolovala v jejich zilach take slovanska krev..a slovanske zeny jsou nepochybne rovnez krasne.
Už v několikátém příspěvku se rozplýváte o kráse královen. Už malé děti vědí, že královny a princezny byly nejkrásnější ze všech žen. :D (Nechtěně se mi to zrýmovalo), ale snad jedinými ženami z princezen byly Korytančata. Tady platí úsloví o tom, že se to Jindřichovi vymstilo na dětech. O jedné se říká, že byla blbá a druhá ošklivá (...to já ne, to středověké kroniky :? )
elizabeth píše: ...Me to taky pripada drsny, ale stredovek byl proste takovy...a v tom me jiste podpori Premek, oni ve stredoveku dospivali mnohem driv...
Ano, to je pravda, vývojově byl jejich život "rychlejší", ale na druhou stranu nelze krutost a podobné věci omlouvat středověkem. Naše jiné téma "o středověké agresivitě" dokazuje, že krutost a hrubost není dílem středověku, ale člověka - nehledě na dějinné údobí.
Vzpomeňme si na Alžbětu Durynskou (zemřela ve 24 letech), která byla kanonizována za svou ochotu pomáhat kde bylo třeba, i cizím lidem... Vůbec, jakoby se od této tendence 13. století na počátku následujícího věku na nějakou dobročinnost zapomnělo... :cry:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Elizabeth, maš už ty Listy královny Kunhuty....? Umírám zvědavostí.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Elizabeth, maš už ty Listy královny Kunhuty....? Umírám zvědavostí.
Jeste ne, ale dnes posilali e-mail, ze je expeduji. Takze to vidim tak v patek? :!:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Oni uz je tam ani nemaji, vypada to, ze mas ten jejich posledni kousek.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Oni uz je tam ani nemaji, vypada to, ze mas ten jejich posledni kousek.
Tak to je docela "haluz". Tak me zajima, jestli se z tech listu da usoudit jestli se fakt milovali a psala ( nebo diktovala) je krasna a neobycejne vzdelana a inteligentni?? Kunhuta nebo jestli je psal nejaky pisar Bohuslav z vlastni hlavy (a myslel si, ze tak by se to napsat melo) a Kunhuta nediktovala nic. Jen myslim, ze kvuli tem listum budu tyden jist jen chleba a zeleninu :lol:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Tak za to vegetarianstvi to fakt stoji, protoze prej vysly ted podruhe. Poprve v r. 1927 a ted 1997 v minimnozstvi. :cry: Asi budu fakt plakat.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše: Tak me zajima, jestli se z tech listu da usoudit jestli se fakt milovali
Myslim, že ne. Jako většina listin v těch dopisech budou majetkové a právní záležitosti.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Ježku, to si nemyslím, kdyby to byla takova "nuda", tak by to nestalo takovej majlant. :evil:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

acoma píše:Ježku, to si nemyslím, kdyby to byla takova "nuda", tak by to nestalo takovej majlant. :evil:
Mám tu v MHB8 Korespondenci královny Žofie. Jde tam o majetkové převody, potvrzení převodů a také o politiku.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Mam dojem, ze jsem nekde cetla, ze Kunhuta psala nebo spis diktovala dopisy pro sveho chotě, ktery byl na cestach. Prijde mi silne nepravdepodobne, ze by se jednalo o majetek. Melo tam byt neco "o srdci, ktere cekalo..."
LISTY KRÁLOVNY KUNHUTY KRÁLI PřEMYSLOVI
Uváděný konvolut dopisů patří ke skvostům naší historické literatury. Jejich edici připravil profesor Univerzity Karlovy v Praze a někdejší ředitel Státního historického ústavu Bedřich Mendl (1892–1940) podle rukopisů, uložených ve vídeňské dvorní knihovně. Některé z nich sice publikoval již v r. 1842 Fr. Palacký, nicméně teprve B. Mendl vytvořil soubor, uvádějící vlevo originální znění latinských textů, vpravo jejich novočeský překlad, opatřený důkladným komentářem, jemuž nic neubralo ani sedm desítek let, jež uplynuly od jeho vzniku.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Knižkeèka Kunhuta, bla bla

Nový příspěvek od acoma »

takže stručně řečeno - jedná se o děsnou agitku na téma národ a vlast. Citace: "dne 25. října 1260 zasnoubil se ovdovělý český král Přemysl II. s krásnou a duchaplnou Kunhutou, dcerou..." Na str. 36 zmiňuje listiny vydané Kunhutou už na Moravě - 31.8.1279 potvrdila městu Krnovu majetek několika vsí, 1.11.1279 obnovila svobody Bruntálu a v květnu 1280 potvrdila biskupovi Brunovi jako majetek město Chřenovice, bla bla. "Jako žena něžných citů vlasteneckých se nám zjevuje v dosu zachovalém listě zaslaném z Hradcepříbuzné své Anežce, toho času abatyši kláštera třebnického, kterýžto dopis svědčí o hlubokém národním vědomí a o vzácných citech vlasteneckých." " ke konci roku 1280 přibyl do královské družiny na Hradec i pan Záviš z Falkenštejna, velmož český, hlava rodu Vítkovců v čechách tehda nejmocnějšího a v brzku postoupil na důstojnost purkrabího hradeckého. Byl to muž krásný, dvorný, udatný rytíř, ušlechtilé postavy a jemných mravů, duchem a vědomostmi výtečný....." Zkrátka kouzelné, ale co se týče podstatných informací, žádný šlágr. ;)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Takze konecne jsem vcera nasla ve schrance zpravu, ze Kunhutiny listy Premyslovi jsou na poste, tak doufam, ze se pro ne dnes stihnu zastavit a zitra podam reference, min. aspon po te strance, ze reknu, zda se jedna o beznou korespondenci nebo o listy milostne pisare Bohuslava. :) :D Jinak k te knize z knihovny, je uplne jedno, ze to je agitka, ktera vychazela z Palackeho. Kdybych na ni natrefila v antikvariate, byla by jiz doma. Kdyby v knihovne, jiz bych mela kopii nekterych listu.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Mam kopii některých, pro mne, zajímavých listů. ;)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Mam dojem, ze jsem nekde cetla, ze Kunhuta psala nebo spis diktovala dopisy pro sveho chotě, ktery byl na cestach. Prijde mi silne nepravdepodobne, ze by se jednalo o majetek. Melo tam byt neco "o srdci, ktere cekalo..."
LISTY KRÁLOVNY KUNHUTY KRÁLI PřEMYSLOVI
Uváděný konvolut dopisů patří ke skvostům naší historické literatury. Jejich edici připravil profesor Univerzity Karlovy v Praze a někdejší ředitel Státního historického ústavu Bedřich Mendl (1892–1940) podle rukopisů, uložených ve vídeňské dvorní knihovně. Některé z nich sice publikoval již v r. 1842 Fr. Palacký, nicméně teprve B. Mendl vytvořil soubor, uvádějící vlevo originální znění latinských textů, vpravo jejich novočeský překlad, opatřený důkladným komentářem, jemuž nic neubralo ani sedm desítek let, jež uplynuly od jeho vzniku.
Takze, prede mnou lezi kniha LISTY KRALOVNY KUNHUTY KRALI PREMYSLOVI. Psana na rucne vyrabenem papire z velkych Losin. Jeden kazdyl list kralovny Kunhuty je psan vzdy latinsky a pote je na vedlejsi strane prelozen do cestiny. Mimo jineho tm i : " cekalo, cekalo srdce nase s radosti na navrat Vas. K jeho uvitani rozhodly jsme se s touhou v srdci i dusi pospisiti vstric na misto i v den, na ktere jste ustanovil, ze poprve vstoupite na pomezi Cech. Tam necht predbehne nas tento listek a uvita Vas tak v radosti a jasani vytouzeneho blaha, vlevaje a podnecuje nade vse milovanemu milostnost drahe sladkosti, a kez te, jez mileho ceka, vrati se stejna laska jeho, utesujici predzvest pritomnosti touzebne ocekavaneho. A kez pak i Vy sam, po nemz touzime, na vrcholu uspechu prijdete v receny kraj, nasim objetim mily, nejmilejsi" Krasne, laskyplne, ne? Lec i primo v pruvodnim slove k dopisum se pise,ze temto listum chybi, to ceho si na korespondenci nejvice cenime a to pohled do pisatelovy duse. Coz ale neni problem techto listu ale stredovekych listu obecne. Nejsou pisatel a adresat v primem styku. Mezi obema stoji pisar, zde mistr Bohuslav, jehoz pero myslenkovy obsah uzpusobuje a utvari dle danych norem. Tyto listy nebyly nepochybne nikdy poslany. Ackoliv bychom si prali , aby byly prave. Aby skutecne Kunhuta Premysla milovala. Listy vydal jiz Palacky, byly objeveny ve videnske dvorni knihovne, a nepochyboval o tom, ze se jedna o skutecne listy Kunhutiny. Ale jedna se pouze o "formulare" , kde nezalezelo na obsahu ale na forme a obcas se vymenila jen jmena. V listari Kunhutine je prepsan list z jineho znameho formulare, sbirky Jindricha z Isernie. A je mozne, ze se mistru pisari Bohuslavovi dostalo od Jindricha predlohy. Nebo dokonce tyto listy byly psany az po smrti Premyslove v Hradci Opavskem a mistr Bohuslav ozivoval pamatku lasky, o niz byly pochybnosti...

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, SeznamBot a 0 hostů