Josef B. Prokop - Karel IV. Tajný deník

Recenze a diskuze o knihách

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Manunecka
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 09 kvě 2011 13:44
Bydliště: kdesi mezi lesy

Josef B. Prokop - Karel IV. Tajný deník

Nový příspěvek od Manunecka »

Ahoj všem,
chtěla bych se zeptat, jestli tu z vás někdo četl knihu Karel IV. Tajný deník, která vyšla v roce minulém. Sama jsem si jí pořídila, protože mám osobnost Karla IV. velmi ráda. V předmluvě spisovatele se píše, že se vlastně jedná o zveřejněné pergameny, na které si Karel zapisoval své myšlenky, události apod. Pergameny byly nalezeny údajně v kapli sv. Kateřiny na Karlštejně.

Zajímá mě, zda-li je to všechno opravdu pravda, a co vše z knihy pochází skutečně z těch pergamenů? Některé části mi přijdou jako prostý příběh.

Děkuji všem za případnou odpověď. :)
"Dum spiro spero."
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Josef B. Prokop - Karel IV. Tajný deník

Nový příspěvek od Zany »

Manunecka píše:Zajímá mě, zda-li je to všechno opravdu pravda, a co vše z knihy pochází skutečně z těch pergamenů? Některé části mi přijdou jako prostý příběh.
No, z těch pergamenů v té knize asi pochází úplně všechno, akorát ty pergameny pocházejí tak maximálně z autorovy fantazie a ne z Karlštejna. Vše od Karla, co by se jakkoliv podobalo "můj milý deníčku", najdeš ve "Vita Caroli"
Uživatelský avatar
Manunecka
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 09 kvě 2011 13:44
Bydliště: kdesi mezi lesy

Re: Josef B. Prokop - Karel IV. Tajný deník

Nový příspěvek od Manunecka »

Takže si vymyslel i ty okolnosti o jejich nalezení? Jakože jeden přítel mu je před smrtí svěřil apod.?
Není to klamání veřejnosti? :?
"Dum spiro spero."
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Josef B. Prokop - Karel IV. Tajný deník

Nový příspěvek od Zany »

Především je to beletrie, té obvykle neradno věřit ani nos mezi očima.
Knihu neznám, netuším, jaké okolnosti nálezu to měly být, především ale o existenci žádných takových pergamenů nic nevím
Uživatelský avatar
Manunecka
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 09 kvě 2011 13:44
Bydliště: kdesi mezi lesy

Re: Josef B. Prokop - Karel IV. Tajný deník

Nový příspěvek od Manunecka »

Děkuji za odpověď.
Bylo mi hned podezřelé, že by se o nálezu, tak cenném, nikde nikdo nezmínil. Že by to zůstalo veřejnosti utajeno a objevilo se až náhodně v knize člověka, kterému byly nálezcem předány těsně před jeho smrtí. :?

Už jsem si sehnala Vita Caroli. :wink:
"Dum spiro spero."
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Josef B. Prokop - Karel IV. Tajný deník

Nový příspěvek od Zany »

to je obvyklý modus operandi autorů beletrie jak posílit věrohodnost své fabulace, podobné fiktivní deníky existují namátkou tuším k Václavu II., Anně Svídnické a zcela jistě k dalším stovkám či tisícům postav z naší či světové historie
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Josef B. Prokop - Karel IV. Tajný deník

Nový příspěvek od kacuro »

Doufám, že si Karel do toho svého pseudo-deníčku poznamenal, jaký je zloděj, když radikálním zlehčením svých grošů okrádal Pány i kmány :lol: Co na plat, že se na sklonku života, když se chystal předstoupit před Stvořitele, snažil tento svůj prohřešek napravit a očistit tak jeden ze svých smrtelných hříchů, když ta mincovní reforma zůstala jen na papíře ... Předpokládám, že se tento "Největší Čech" za svou zlodějinu dosud smaží v pekle :twisted: :clap: :dance:
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, MagpieRSS a 1 host