Contamine, Phillippe. Válka ve středověku

Recenze a diskuze o knihách

Moderátor: Ježek

somath
Měšťan
Příspěvky: 17
Registrován: 27 srp 2012 22:05
Bydliště: Brno

Contamine, Phillippe. Válka ve středověku

Nový příspěvek od somath »

Zdravím, jen jsem chtěl malinkodoplnit tematickou bibliografii... Contamine, Phillippe. Válka ve středověku. Pro mě doslova biblí a základní orientační příručkou pro pochopení evropských dějin válečnictví..pro tohle téma např. kapitola Potulné kumpanie :D
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Contamine, Phillippe. Válka ve středověku

Nový příspěvek od Ježek »

Já tu knihu nepovažuji za dobrou, projevuje se na ní klasický nešvar francouzské medievistiky - tak ráda píše o Evropě, jenom ta jí končí na Rýně.(dál je asi Wacht am Rhein, která hlídá Asii). Otázka je koho kritisovat, zřejmě českého nakladatele, který nečetl o čem je kniha (jinak by změnil titul). Takže se tam skoro nic nedovídáme o tom, co se dělo v Říši, u nás, v Polsku a Uhrách, natož na Rusi nebo v Byzanci (kde byli jiné bojové jednotky, odlišné od feudálního rytíře). Součástí knihy není ani nějaký doslov českého historika, který by porovnal a upozornil na případné rozdíly.
Bezmyšlenkovitě a mechanicky překládat velká díla západní medievistiky nemá smysl, tato kniha je toho bohužel smutným případem.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Robert de Warano
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 03 lis 2012 18:05

Re: Contamine, Phillippe. Válka ve středověku

Nový příspěvek od Robert de Warano »

Súhlasím s Ježekom. A k spomenutému dodám, že pred rokmi som si ju kupoval vo veľkom očakávaní, a prakticky doteraz z čítania v nej mám iba veľký zmätok. Problematiku spracováva príliš náročným vedeckým štýlom, rovnako tak pre mňa osobne neprehľadne radeným obsahom. Publikácia mi skôr príde určená pre odbronú verejnosť než bežného laického záujemcu. Chýba mi v nej "ľudskosť" :lol:
Odhliadnuc od toho, niektoré témy ako napr. problematika strmeňa, sú spracované kvalitne a zrozumiteľne. Nič to však nemení na mojom subjektívnom rozporuplnom pocite z knihy.
"Dejiny sú len o málo viac než zoznam zločincov, hlúpostí a biedy ľudstva." Edward Gibbon
"Potrebujeme ich nie preto, aby sme na nich lipli, ale aby sme sa pokúsili z nich uniknúť." José Ortega y Gasset.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, MagpieRSS a 0 hostů