Mistr Jan Hus a jeho odkaz ...

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus

Proč se v tichosti přešel zápis Husova odkazu do světového dědictví?

Je to příliš teologické pro veřejnost
4
14%
Kdo chtěl, dozvědìl se o tom
6
21%
Zviditelnění se nìkomu nehodilo
10
36%
Máme přínosnější písemnosti pro zápis
1
4%
Pro naprostý nezájem
7
25%
 
Celkem hlasů: 28

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Mistr Jan Hus a jeho odkaz ...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Jiří Motyčka píše:do registru "Pamě světa" při UNESCO zapsány textové rukopisy Jana Husa
Všichni jste hlasovali, že by české zápisy do UNESCO měly přibývat, ale nikdo(!) :evil: (včetně mě :oops: ) si toho ani nevšimnul, že tam přibyla další naše věc!
Dokonce nikdo ani nereagoval na to, když to Jirka jako jediný zaregistroval a napsal sem odkaz... :(
Musím se pozastavit nad tím, proč nebylo nikde slyšet o tom, že rukopisný odkaz Jana Husa byl zapsán do celosvětového registru. Vždy jde o velikou událost, dokonce si troufám tvrdit, že daleko větší než politická návštěva amerického presidenta u nás.
Ze všech zpravodajských medií se dozvíme, hned v tentýž den, že si nějaká celebrita zajela do Prahy koupit Absinth, ale o této události, která náš národ representuje po celém vzdělaném světě, se často nedozvěděli ani ti, kteří se o to zajímají...
Komu to prospělo?
Nebo jsme duchem tak malincí, že nás to nezajímá?
Nebo nevíme už ani ze školy, co Hus pro náš národ představoval....?
Je to snad v dnešním světě přežitek?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Úmyslné zamlèování Jana Husa?

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše:Nebo jsme duchem tak malincí, že nás to nezajímá?
Ono by to lidi zajímalo. Jenže je problém v tom, že nám veškeré informace předkládají média a ta někomu patří. Nepatří místním jako za 1. republiky (neobhajuji tehdejší tiskoviny - bylo jich více a byla daleko více stranické než dnes), patří cizincům, stoupencům globalisace (bodej ne, když ji provádějí).
Hus je špatný vzor pro dnešní globalisovaný svět. Člověk, který nejde s davem, rebel, který jde proti režimu (špatnému). A pro většinu těch majitelů je to heretik z Protektorátu. V rádiích taky nehrají Anarchy in the UK
Národ bez historie, svých hrdinů se stává lvem bez zubů, lidem stvořeným pro otroctví...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Úmyslné zamlèování Jana Husa?

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše:Hus je špatný vzor pro dnešní globalisovaný svět..
Já osobně se také domnívám, že šlo o záměrné zamlčení... ale všech najednou??
Nevím ani komu by to prospělo - moc nevěřím na globalistické tendence. :? K nim se dá cokoliv zneužít, stejně jako odvrátit.
Ale nijak mi to nejde do hlavy...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

tady

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Upřímně řečeno mne daleko víc zarazilo to, že tady na fóru tato významná událost proběhla bez povšimnutí, přes dvojí upozornění... :?
V tomto případě totiž nejde zdaleka "jen" o Husa, ale hlavně o zviditelnění celé ČR. A to úplně jiným způsobem než sportovním, ekonomickým či politickým. Zřejmě tento způsob zviditelnění naší země nikoho v marasmu doby spojeného s kulturní bídou společnosti nikoho nezajímá.

Ještě bych do [Hlasování] přidal jednu odpověď, na kterou bych odpověděl já: "Naprostý nezájem"...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: tady

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:Ještě bych do [Hlasování] přidal jednu odpověď, na kterou bych odpověděl já: "Naprostý nezájem"...
Ano, hlasování je o tom, proč došlo k pomunití (nezájmu) této události?
Dvě odpovědi se také týkají nezájmu -
* buď proto, že je to církevní-teologické téma (tedy pro běžného ateistu nezajímavé a nedotýkající se) nebo
** že jsou i jiné věci důležitější, jiné písemnosti z hlediska národního, cennější....
to také může způsobit nezájem...

a co je to "naprostý nezájem"? Nezájem lidí k dění kolem sebe? K životu jako takovému? K dějinám? K husitství? Naprostý nezájem čeho...?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Úmyslné zamlèování Jana Husa?

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Ježek píše:Hus je špatný vzor pro dnešní globalisovaný svět..
Já osobně se také domnívám, že šlo o záměrné zamlčení... ale všech najednou??
Také jsou zajímavější témata jako je násilí, přírodní pohromy, celebrity, sport. Třeba takového diváka zajímá spíš, že se někde narodilo nějaký prasátko, než, že Rusko odpaluje nějaký rakety.

Kdyby ten Hus byl na předních stránkách deníků a v TV, tak by to lidi zajímalo. Stačí vzpomenout, jak se nám zvýšila návštevnost při cyrilometodějsém svátku a husitství.cz o den později.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: tady

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...a co je to "naprostý nezájem"? Nezájem lidí k dění kolem sebe? K životu jako takovému? K dějinám? K husitství? Naprostý nezájem čeho...?
"Naprostý nezájem" o takovou událost jakou je PRVNÍ český zápis do registru "Paměti světa" UNESCO. Nic víc, nic míň...

Přátelé, tady nejde vůbec o ateizmus versus víra o to, že to je církevní téma (to s tím nemá už vůbec co dělat), ale o to, proč právě Husovy (a Viklefovy) spisy tam byly zapsány. Připomínám, že...
...Na tomto zápisu do registru Paměti světa je pozoruhodná ta skutečnost, že při kvalifikovaném rozhodování byla vzata v potaz jen a „pouze“ obsahová hodnota souboru, tj. v tomto případě jejich filosofické poselství a duchovní dimenze...
..., jehož autorem je jeden z největších synů tohoto národa...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: tady

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:..tady nejde vůbec o ateizmus versus víra o to, že to je církevní téma (to s tím nemá už vůbec co dělat)..
Já také nic takového netvrdím, ale mám pocit (třeba zcestný?) jestli to u lidí neevokuje takové představy...
Podle mě to je významná událost národního významu - znovu se proto ptám, proč se to přešlo bez povšimnutí? Víme, že kdejaké náměstí je zapsáno do seznamu UNESCO, protože se to píše v kdejakém turistickém průvodci, ale tady neunikla téměř žádná informace navíc...

PAk je otázkou... má vůbec u nás UNESCO nějakou váhu, neměli být profesionální historici duchapřítomnější? Nebo opět zaspali, že nijak nereagovali?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: tady

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...ale mám pocit (třeba zcestný?) jestli to u lidí neevokuje takové představy...
Neměj obavy, u spousty lidí, pokud to vůbec zaznamenají, taková zpráva neevokuje totiž vůbec NIC... :(
Przemysl de Nyestieyky píše:...PAk je otázkou... má vůbec u nás UNESCO nějakou váhu, ...?
Dobrá otázka. Nemá. Znám spoustu lidí (i svých příbuzných), kteří ti zasněně vypráví o překrásných plážích celého Středomoří, o tom, jaký je pohled na noční Paříž z Eifelovky, jak raftovali na řekách Nového Zélandu, etc., ale např. z našich památek zapsaných do UNESCO znají sotva pražský Hrad... :evil:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Že tady na fóru k tomu nikdo nic nenapsal přeci neznamená, že o to nikdo nečetl. Na spoustu příspěvků není reakce, i když o nic všichni ví. Nebo se měli všichni radovat hlasitě a hlučně?

UNESCO. U nás nemá takovou reputaci jako ve světě. U nás totiž lidi vybírají, kam pojedou podle jiných kritérií, tu zemi znají. Np. Japonci jezdí snad jen výlučně po památkách UNESCO
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

kdo to èetl?...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ježek píše:Že tady na fóru k tomu nikdo nic nenapsal přeci neznamená, že o to nikdo nečetl...
Jasně, jako nemůžeš vyloučit ten druhý extrém, že to nečet vůbec nikdo...
Ježek píše:...Nebo se měli všichni radovat hlasitě a hlučně?...
To asi zatím na psaném fóru dost dobře nejde, že.
Ježek píše:...Na spoustu příspěvků není reakce, ...
...aby zbyl čas na ty "jiné", kde se vede diskuze třeba až do omrzení. Ale to je můj ryze subjektivní názor, který nemusí být vůbec relevantní.
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 11 srp 2007 09:19, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:Že tady na fóru k tomu nikdo nic nenapsal přeci neznamená, že o to nikdo nečetl. Na spoustu příspěvků není reakce, i když o nic všichni ví.
Teda přiznám se dobrovolně, mě to uniklo ( teda dotklo se mě to jen jako ozvěna) a jsem ráda, že jste mě upozornili ( znovu), protože nyní projevuju živý zájem. Jen toho mám nějak moc a sleduju jen blbiny. Fakt pro mě byl teď zajímavější sport ( teda ten jeden, já jiný taky nestíhám) a pak práce ( to je spíš nutnost). Jinak já za svou osobu jsem ráda, že rukopisný odkaz J. Husa byl do registru při UNESCO zapsán. Jestli chcete, můžete to pak smazat, jen chci naznačit, že mi to není jedno. Celé společnosti? Část je zřejmě ráda, že se to moc nepropírá a dosti lidem je to šuma fuk.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Re: Úmyslné zamlèování Jana Husa?

Nový příspěvek od Georg »

Ježek píše: Ne že nám veškeré informace předkládají média a ta někomu patří.
Když už za vším vidíme zakuklené němce, měli bychom se oprávněně zeptat, co námi placená nezávislá media?
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Úmyslné zamlèování Jana Husa?

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Georg píše:...měli bychom se oprávněně zeptat, co námi placená nezávislá media?...
No Georgu, právě díky nim jsem se to dozvěděl, jinde jsem to nezaznamenal. Pak už jen na internetu, kde se objevily podrobnosti a kde se psalo i o té digitalizaci spisů zařazených do registru Paměti světa. Druhý den se to pravděpodobně objevilo i v tisku, který však já už několik roků nečtu...

A ještě malou poznámku. Nehledejme za tím velkým nezájmem a malou publicitou této velice významné události jakési spiknutí někoho, komu se to jaksi nehodilo do krámu. Katolíkům snad? Ti zas takový vliv nemají. Nebo snad zednáři, sionisti či hry tajných služeb? :lol:
Ne, přátelé, je to myslím velice prosté a je to dáno vztahem naprosté většiny lidí z české kotliny k těmto záležitostem. A protože vzorky naší společnosti se promítají do všech profesí, novinářskou nevyjímaje, výsledek byl takový, jaký byl... :(
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

èlovìk Jan Hus

Nový příspěvek od Dagmar »

Žákovské biskupské hry / svátek osla ,slavený na památku útěku Panny Marie s Ježíškem do Egypta na oslu/, které se hrály v klášterních školách, se u nás datují již od 13.stol. Byly provozovány v břevnovském klášteře a jako žákovské privilegium i ve svatovítském chrámu.
Vždy jednou v roce přebíral jeden z žáků funkci opata nebo biskupa a vládl nad klášterem a školou. Nejprve se tato hra konala v den neviňátek 28. prosince a od 13. století byla přeložena na den sv. Mikuláše. I Mistr Jan Hus se účastnil vánočních nevázaných žákovských her. V r. 1412 byl přítomen ve svatovítském chrámu, kdy jeden žák představoval biskupa, který seděl na oslu směrem k jeho ocasu a ostatní ve škraboškách tvořili doprovod. Průvod maškar dorazil do sv. Víta na mši, osel byl vlákán polévkou a džberem piva. Když všichni dorazili do chrámu, chodili od oltáře k oltáři a osel za hlasitého hýkání znesvěcoval stánek boží. Maškary tancovaly ve veselém reji za nadšených ovací přítomných...
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Zámìna!

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

KOMOÑ píše:...Na upálení mistra Jana má minimální podíl.Největší podíl na jeho upálení mají jeho "kamarádi"ze studií kteří mimo jiné ihned po příchodu do basileyského koncilu žádali jeho zatčení...
Schválně jsem to v tématu o Zikmundovi nechal viset delší čas a očekával, zda si toho někdo všimne. Protože se tak nestalo, možná záměrně, musím do kyselého jablka bohužel kousnout sám.
Když se poprvé objevila záměna Kostnice za Basilej v případě Husova upálení tady, se zavřením obou očí by to snad ještě šlo při dobré vůli brát jako "překlep". Tady na tomto fóru se to stalo již podruhé, a to bude patrně z jiného důvodu. Nechci o něm raději ani spekulovat.
Abych nebyl nařčen ze zaujatosti, zbytek citovaného příspěvku ponechávám bez komentáře. :| Chápejte však, že k výše uvedené flagrantní záměně, k níž by na seriózním serveru o Středověku docházet nemělo, jsem již lhostejný zůstat nemohl...
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Nechtěl bych se plést do věroučných konfliktů, ale není to jedno? V dlouhých stoletích v počátcích křesanství se příjímalo tělo i krev a nikde nebyl problém. Problém nastal, když se západní církev rozhodlo zrušit krev pro laiky - Východ to vyřešil chlebem namočeným ve víně. Myslím, že moudře. Jenže podávání podobojí nebylo kořenem husitství, tím byly Husovy teologické, či spíše filozofické názory. A stejně se vše nemuselo řešit tak radikálně - ve středověku bylo více a větších z hlediska církve heretiků - a přitom ušli upálení. Husovou kausou koncil vyplnil nejistotu a prostoj po útěku Jana XXIII., navíc Hus tomu sám napomohl svým ne zcela jednoduchým jednáním - na druhé straně těžko kdo by se z toho se ctí dostal. Byl zahnán jako bitý pes do kouta. Koncilová mašineria byla stejná jako jakákoli jiná mašinerie, která má totalitní základy ...
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Hus a rehabilitace

Nový příspěvek od Georg »

Ježek píše:Papež chce rehabilitovat Martina Luthera. Podrobnosti zde ...
Možná dojde na Husa. To by byl paradox.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Hus a rehabilitace

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Georg píše:
Ježek píše:Papež chce rehabilitovat Martina Luthera. Podrobnosti zde ...
Možná dojde na Husa. To by byl paradox.
Proč paradox? Je ale pravdou, že od současného papeže se toho již nedočkáme. Husova rehabilitace by musela být započata tím, že by byl "in memoriam" zařazen zpět mezi církev obecnou, protože před svou smrtí na hranici jako kacíř byl exkomunikován, tj. vyobcován z církve. Poté by muselo následovat vrácení kněžského svěcení. A to je již krůček k přiznání a následnému pokání za to, že Husova smrt na hranici byla justiční vraždou. Katolická církev při rehabilitaci Husa by tak musela překročit svůj vlastní stín a ve svém rigidním nazíraní na normy kanonického práva onen pověstný Rubikon...

P.S. Díky nehynoucím zásluhám polského papeže jsme se aspoň dočkali toho, že byl Hus začleněn mezi církevní reformátory. Papež Jan Pavel II. se také za jeho smrt po takřka 6 stoletích i omluvil. Pozdě, ale přece!
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Hus a rehabilitace

Nový příspěvek od jur »

Jiøí Motyèka píše: Papež Jan Pavel II. se také za jeho smrt po takřka 6 stoletích i omluvil. Pozdě, ale přece!
V souladu s nazory Paw³a W³odkowica z Brudzenia herbu Do³êga, rektora Krakovske university, ktery se zucastnil soboru v Konstancji jako clen polske delegace, a protestoval proti poruseni zaruk, danych Husovi, a proti exekuci nespravedliveho rozsudku.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: AwarioBot, ClaudeBot a 0 hostů