Nejstarší soupisy dekanátů

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
Uživatelský avatar
honyk
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 02 zář 2007 13:10
Bydliště: Dobruška

Nejstarší soupisy dekanátů

Nový příspěvek od honyk »

Zdravím,

narazil jsem na jednu potíž. Občas se setkám s informací, že ta a ta fara je poprve uvedena v popisu Pražské diecéze podle archidiakonátu a děkanátů, sepsaném pod dohledem arcibiskupa Arnošta z Pardubic mezi rokem 1344 a 1350. Podle všeho je ten soupis k dispozici v Balbínově latinsky psané knize Miscellanea historica regni Bohemiae, konkrétně pátém dílu. K té knize nemám moc šancí se dostat, tak by mě zajímalo, jestli tam takový seznam skutečně je, případně zda není ta kniha k dispozici někde digitalizovaná. Co jsem zatím odtušil z katalogového záznamu [1], tak ta samotná kniha je rozdělena na dvě části. Ta druhá představuje patrně opis seznamu vybraných desátku z roku 1384, o které se zmiňuje Tomek ve svých Registra decimarum papalium. Hůře se mi luští obsah té první části. Mohlo by skutečně jít o ty starší údaje? V podstatě si potřebuji ověřit jen jeden letopočet...

Honza

[1] 5: *Miscellanea historica Bohemiae decadis 1. Liber 5. Parochialis et sacerdotalis, in duas divisus partes; quarum prior parochias omnes veteris Bohemiae, per decem archidiaconatus recitat; pars altera: sacerdotia, vulgo capellanias, earúmque fundationes, ex authenticis 13. voluminibus erectionum, improbo & decumano unius anni labore excriptas, adducit, & notis historicis illustrat. ... Authore: Bohuslao Balbino Societ. Jesu sacerdote.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Nejstarší soupisy dekanátů

Nový příspěvek od Katerina »

To fakt nevím,

jestli se jedná o jednu specifickou faru, tak neporadím, jinak třeba jednotlivé děkanáty vyjmenovává Palacký - z hlavy si troufnu říct, že už od začátku 13. století , ale možná i dříve, i s vesnicema co pod ně spadaly. Jen ho trochu podezírám, že tam nejsou uvedené zdaleka všechny.. ale to může být jen můj chybný dojem
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
honyk
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 02 zář 2007 13:10
Bydliště: Dobruška

Re: Nejstarší soupisy dekanátů

Nový příspěvek od honyk »

Tak jsem pokročil... Tu knihu jsem dnes držel v rukou ;-)
Obvykle hledám v hradecké vědecké knihovně. Co nemají tam, jako by nebylo. Ale dostal jsem tip na knihovnu tamního muzea a ejhle, byla tam a dokonce mě k ní pustili, sice v rukavičkách...
No ale nakonec tam byl jen očekávaný seznam desátků z roku 1384 (v první části) a pak seznam různých fundací a nadací ke kaplím a kostelům v celých Čechách cca od r. 1360 do 1440 (druhá část).

Takže ten údaj o nějakých soupisech z let 1344-1350 je zatím stále jen chiméra... Budu pátrat dál.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Nejstarší soupisy dekanátů

Nový příspěvek od Ježek »

honyk píše: Takže ten údaj o nějakých soupisech z let 1344-1350 je zatím stále jen chiméra... Budu pátrat dál.
http://147.231.53.91/src/index.php Co zde uvedené ereční a konfirmační knihy? Není to přesně soupis, ale aspoň něco.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Nejstarší soupisy dekanátů

Nový příspěvek od slavicekvac »

honyk píše:Tak jsem pokročil... Tu knihu jsem dnes držel v rukou ;-)
Obvykle hledám v hradecké vědecké knihovně. Co nemají tam, jako by nebylo. Ale dostal jsem tip na knihovnu tamního muzea a ejhle, byla tam a dokonce mě k ní pustili, sice v rukavičkách...
No ale nakonec tam byl jen očekávaný seznam desátků z roku 1384 (v první části) a pak seznam různých fundací a nadací ke kaplím a kostelům v celých Čechách cca od r. 1360 do 1440 (druhá část).

Takže ten údaj o nějakých soupisech z let 1344-1350 je zatím stále jen chiméra... Budu pátrat dál.
Zkus oficiální dotaz na Pražskou arcidiecézi, tyhle věci posloupnosti far a děkanátů jsou podle mne zpracovány a nemusí se už lézt do pramenů. Aspoň většinou.
PeRu

Re: Nejstarší soupisy dekanátů

Nový příspěvek od PeRu »

Starý popis pražské diecéze podle arciděkanství a děkanství byl sepsán v letech 1344 – 1350 za arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Byly to knihy zřizovací – nadační - zvané "LIBRI ERECTIONUM" - obsahovaly zápisy o založení chrámů, kaplí, oltářů, zřízení obročí, špitálů atd. a též knihy stvrzovací - zvané "LIBRI CONFIRMATIONUM", jež obsahovaly zápisy o osazování far kněžími.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Nejstarší soupisy dekanátů

Nový příspěvek od Ježek »

On-line to je zde: https://sources.cms.flu.cas.cz/src/index.php?s=v&cat=15" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů