Císař Zikmund Lucemburský

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od Napo_Leon »

KOMOŃ píše: Například Karel, musel být hrozný bouřlivák proti jeho otci.Zatímco jeho otec, měl pár zhmožděnin zjistitelné na kostře, tak jeho syn, měl každou končetinu alespoň jednou zlomenou...To spíš připomíná knížete vládnoucího ze sedla, než císaře a a krále.
Navíc ta ohromná Lucemburská mstivost, má adekvátní odraz i u Přemyslovců...
Nutno podotknout, že se Karel taky roku 1350 málem zabil. S největší pravděpodobností na rytířském turnaji. Poté na několik měsíců ochrnul. Takže žádná otrava nebo nemoc, jak se mylně tvrdilo. Přispěl k tomu antropologický průzkum Karlových ostatků, který prováděl antropolog Emanuel Vlček. Napsal o tom zajímavou knihu: "Jak zemřeli". Těch vyhojených zranění měl Karel hodně. Václava IV. také zkoumal, ale ten nic takového neměl. Pochopitelně, protože neholdoval turnajům a nebojoval. Ale Zikmundovy ostatky ještě nikdy nebyly podrobeny antropologickému zkoumání, což je škoda, protože by mě třeba zajímala jeho rekonstrukce obličeje. :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Napo_Leon píše:
KOMOŃ píše: Například Karel, musel být hrozný bouřlivák proti jeho otci.Zatímco jeho otec, měl pár zhmožděnin zjistitelné na kostře, tak jeho syn, měl každou končetinu alespoň jednou zlomenou...To spíš připomíná knížete vládnoucího ze sedla, než císaře a a krále.
Navíc ta ohromná Lucemburská mstivost, má adekvátní odraz i u Přemyslovců...
Nutno podotknout, že se Karel taky roku 1350 málem zabil. S největší pravděpodobností na rytířském turnaji. Poté na několik měsíců ochrnul. Takže žádná otrava nebo nemoc, jak se mylně tvrdilo. Přispěl k tomu antropologický průzkum Karlových ostatků, který prováděl antropolog Emanuel Vlček. Napsal o tom zajímavou knihu: "Jak zemřeli". Těch vyhojených zranění měl Karel hodně. Václava IV. také zkoumal, ale ten nic takového neměl. Pochopitelně, protože neholdoval turnajům a nebojoval. Ale Zikmundovy ostatky ještě nikdy nebyly podrobeny antropologickému zkoumání, což je škoda, protože by mě třeba zajímala jeho rekonstrukce obličeje. :wink:
Tu knížku mám. :) Vydražil jsem jí za nekřesťanský peníze.
Co se týče podobizny Zikmunda, tak je až zarážející, jak mu byl podobný Ladislav Pohrobek...Ale pochybuju, že Zikmund byl otcem, jak se občas tvrdí.
Prozkoumání by určitě stálo za to.Hlavně je zajímavá příčina smrti, která není v podstatě objasněná.
Bez piva to není ono.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od Napo_Leon »

KOMOŃ píše: Co se týče podobizny Zikmunda, tak je až zarážející, jak mu byl podobný Ladislav Pohrobek...Ale pochybuju, že Zikmund byl otcem, jak se občas tvrdí.
Huh? To slyším prvně, že by Ladislav Pohrobek měl být synem Zikmunda :mrgreen: Ale je zarážející, že Ladislav Pohrobek je svému otci Albrechtovi úplně nepodobný. :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Napo_Leon píše:
KOMOŃ píše: Co se týče podobizny Zikmunda, tak je až zarážející, jak mu byl podobný Ladislav Pohrobek...Ale pochybuju, že Zikmund byl otcem, jak se občas tvrdí.
Huh? To slyším prvně, že by Ladislav Pohrobek měl být synem Zikmunda :mrgreen: Ale je zarážející, že Ladislav Pohrobek je svému otci Albrechtovi úplně nepodobný. :lol:
Já ne. :D
Už jsem úvahy na podobné téma četl a dokonce slyšel.Je to určitě nesmysl.
Navíc Pohrobek, kterého osobně nemám rád a pro naše dějiny je dobře, že se na našem trůnu nezdržel dlouho, měl velmi podobné dědičné znaky s Karlem IV. a Janem.
Bez piva to není ono.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Já si myslím, že je to blbost, že by měl Zikmund něco se svojí dcerou Alžbětou a byl otcem svého vnuka :lol: Ale ostatně měl Zikmund mít pletky s Žofií, vdovou po Václavovi.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Napo_Leon píše:Já si myslím, že je to blbost, že by měl Zikmund něco se svojí dcerou Alžbětou a byl otcem svého vnuka :lol: Ale ostatně měl Zikmund mít pletky s Žofií, vdovou po Václavovi.
Však říkám, jaká je to pitomost.
Každopádně Zikmund Žofce nezaplatil to, co jí právem náleželo z vdovského důchodu a ve zlém se rozešli :D

Umřela ale mladá.Nevíš proč?
Bez piva to není ono.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od Napo_Leon »

KOMOŃ píše: Umřela ale mladá.Nevíš proč?
Umřela ve 49 letech, ale netuším na co zemřela. Nikde jsem nečetl nic o příčině smrti a ani sem nad tím nikdy nepřemýšlel. Jen moc nechápu, proč se pořád uvádí jako rok její smrti nesprávně rok 1428.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Napo_Leon píše:
KOMOŃ píše: Umřela ale mladá.Nevíš proč?
Umřela ve 49 letech, ale netuším na co zemřela. Nikde jsem nečetl nic o příčině smrti a ani sem nad tím nikdy nepřemýšlel. Jen moc nechápu, proč se pořád uvádí jako rok její smrti nesprávně rok 1428.
Já se musím přiznat, že to nevím.Nikdy jsem to neporovnával a ani nezkoumal.
Jediné, o čem jsem přemýšlel, jestli Václavovu manželku zabil na Karlštejně pes z příkazu pána, nebo to byla nešťastná náhoda.
O tom také nejsou známé bližší okolnosti.Přitom velmi zajímavé a atraktivní téma.
Bez piva to není ono.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od Katerina »

Hm, atraktivní, jen trochu popletené .. vdovu po Václavovi IV. Žofii žádný pes naKarštejně nezabil, protože by to pak nemohla být vdova a mít pletky se Zikmundem.

Toto koluje o jeho první manželce, Johaně Bavorské, ba dokonce , že snad zemřela na vzteklinu po tom kousnutí, což už je techniccky spíš blbost, němečtí historikové pak tvrdili, že se z Václava utrápila, umořila sama sebe hladem, pokud by tomu tak bylo, musela by být skutečně zoufalá a odhodlaná zemřít, jiní zas, že na mor.
Ale proč ne, fyzicky by se to stát mohlo, tak zkus zabádat .. proč by se Václav chtěl JOhany zbavit , co by tím získal a co ztratil a třeba se dostaneš na stopu..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Předpokládám, že KOMOŃ zcela určitě myslel Johanu :)
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Katerina píše:Hm, atraktivní, jen trochu popletené .. vdovu po Václavovi IV. Žofii žádný pes naKarštejně nezabil, protože by to pak nemohla být vdova a mít pletky se Zikmundem.

Toto koluje o jeho první manželce, Johaně Bavorské, ba dokonce , že snad zemřela na vzteklinu po tom kousnutí, což už je techniccky spíš blbost, němečtí historikové pak tvrdili, že se z Václava utrápila, umořila sama sebe hladem, pokud by tomu tak bylo, musela by být skutečně zoufalá a odhodlaná zemřít, jiní zas, že na mor.
Ale proč ne, fyzicky by se to stát mohlo, tak zkus zabádat .. proč by se Václav chtěl JOhany zbavit , co by tím získal a co ztratil a třeba se dostaneš na stopu..
Já nevím jak to jinak napsat, ale z textu jasně vyplynulo, že jsem se ptalal na první manželku a né na druhou... :D

a ta vzteklina je pitomost.To má určitou inkubační dobu...
Bez piva to není ono.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od thovtt »

Skutečně to vypadá ,že na Laaarlštejně pes nepokousal manželku Václava IV.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od Viola »

thovtt píše:Skutečně to vypadá ,že na Laaarlštejně pes nepokousal manželku Václava IV.
Z čeho tak usuzuješ?
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od thovtt »

Víš nelze brát v potaz zprávy kronikářů ,at ji ž simpatizujících ,či nikoliv.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od Viola »

thovtt píše:Víš nelze brát v potaz zprávy kronikářů ,at ji ž simpatizujících ,či nikoliv.
Takže jde jen o Tvou vlastní úvahu?
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od thovtt »

Ber V potaz střízliví úsudek.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od Katerina »

Tady ani tak moc nejde o nějaké pokousání, prostě se traduje , že jí Václavův pes prokousl hrdlo a ona zemřela.
Netroufám si spekulovat, zéjména, když je tolik jiných teoriíí (viz ten mor, trápení hlady , apod.) a tahle je opravdu spíš neuvěřitelná , teda ony jsou divné ty teorie skoro všechny.
Ani nevím, zda v té době se nějaká epidemie , podobající se moru vůbec v čechách objevily, každopádně, zřejmě to bylo jedno z těch podivných úmrtí (viz Jan Zhořelecký) , bohužel zas kolem Václava.
Tím nechci spekulovat, že tím byl vinen či k tomu dal příkaz. Bohužel měl takové divné kamarády.
Také ovšem mohou mít částečně pravdu ti němečtí historikové, Johana mohla být nervově labilní, nebylo by divu, a pak tedy zesláblá a mohla prostě zemřít na nějakou banální nemoc.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od thovtt »

Není známo ani jsem nenašel zmínku, kde byla nešťastná královna pochována.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od Katerina »

thovtt píše:Není známo ani jsem nenašel zmínku, kde byla nešťastná královna pochována.
Podívám se na Medlands project, tam tphle zmiňují dost často i s odkazem na příslušné nekrologium.


Hmm, tak ne ...
m firstly (Nürnberg 17 Nov 1370) JOHANNA von Bayern, daughter of ALBRECHT Duke of Bavaria-Straubing [later ALBERT Count of Holland and Zeeland, Comte de Hainaut] & his first wife Margareta von Brieg [Piast] ([1361]-31 Dec 1386, bur Königsaal). The Benessii de Weitmil Chronicon records the marriage "in Nuremburga" 17 Nov 1370 of "Domina Iohanna filia Alberti Ducis Bauariæ et Comitis terræ Holandiæ…filia filiæ Ludwici Ducis Sleziæ et Domini Legnicensis" and "Domino…Wenceslao Regi Boemiæ"[458]. The Oude Kronik van Brabant records that the third (unnamed) daughter of "Albertus palatinus Reni, dux Bavarie" and his wife "Margaretam filiam Ludovici ducis de Briga ex Polonia" married "Wenzelao regi Bohemie"[459]. The Chronicon Bohemicum Anonymi records the death in 1387 of "Iohanna prima Regina Wenceslai Roman. et Boemiæ Regis coniunx"[460]. [460] Chronicon Bohemicum Anonymi, Scriptores Rerum Bohemicarum, Tomus II, p. 455.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Císaø Zikmund Lucemburský

Nový příspěvek od Napo_Leon »

thovtt píše:Není známo ani jsem nenašel zmínku, kde byla nešťastná královna pochována.
Kde asi? Jinde než v katedrále sv. Víta být pohřbena nemohla. :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot, ClaudeBot, DotBot a 0 hostů