Teorie fiskálně militárního státu.

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

tsploors
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 15 led 2016 12:17

Teorie fiskálně militárního státu.

Nový příspěvek od tsploors »

Boha hoj přátelé,
fiskální teorii státu jsem pochopil v moderní podobě, bohužel rozšířením o pojem militární stát, jsem si tuto teorii nedokázal převést do dob minulých. Můj syn, nyní snad těžce studující :lol: , se právě s tímhle zjevil doma, jako závěrečnou práci pro ukončení semestru. Nedokázali byste nám nevědomím tuto teorie otevřít ve světlu minulosti? Zdrojů jsem moc nepohledal, jen odkazy na Dutch republic- Spojené provincie nizozemské. Samotného mě má nevědomost vyprovokovala k hledání pravdy a z toho důvodu se obracím i na Vás.

Moc Vám děkuji dámy a pánové.

Jan. :wink:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Teorie fiskálně militárního státu.

Nový příspěvek od Ježek »

Já jsem to našel až pro novověk: https://books.google.cz/books?id=fXay7i ... 1t&f=false" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Teorie fiskálně militárního státu.

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:Já jsem to našel až pro novověk: https://books.google.cz/books?id=fXay7i ... 1t&f=false" onclick="window.open(this.href);return false;
Dalo by se to dohledat i pro středověk, daně a armáda to platilo pro stát vždy. Ať se podívá na stát Karla Velikého. je tam dobře definovaná monetární politika, daně, poplatky a armáda. Jen se tomu neříká nijak teoreticky :-) Pak se to pokoušeli Otoni, na stránkách této dynastie se najde taky slušný přehled, jak organizovali renovatio imperii romani. Nepochybně by se našlo cosi pro dobu císaře Karla IV. a jeho reformy po skoro zbankrotovaném otci Janovi. Zvláště v oblasti zástavního práva.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Applebot, ClaudeBot a 0 hostů