Leonardo da Vinci

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Leonardo da Vinci

Nový příspěvek od acoma »

Patří život a dílo tohoto geniálního "všeuměla", Verrocchiova žáka ještě do středověku? Ovládal a to přímo bravurně nejen malbu, ale i architekturu (návrhy městských staveb, kanálů, kostelů i pevností), prvky mechaniky (návrhy na zbraně, včetně tanků, ponorek, létadel atd.) a lidskou anatomii. Právě kvůli pitvám se dostal do křížku s papežem...




Obrázek
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
p(o)sel z budoucnosti

Re: Leonardo da Vinci

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Mel leonardo vubec nejake zeny?Krome te z obrazu o ktere se soudi ze byla bud:tehotna
tesne pred smrti
nebo muz

Docela me to zajima.A nemaz te mi to.

8)
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Re: Leonardo da Vinci

Nový příspěvek od Maršálek »

p(o)sel z budoucnosti píše:Mel leonardo vubec nejake zeny?Krome te z obrazu o ktere se soudi ze byla bud:tehotna
tesne pred smrti
nebo muz

Docela me to zajima.A nemaz te mi to.

8)

A kterou ženu z portrétu myslíš? Maloval jich vícero a ne vždy se jednalo o Madony
Naposledy upravil(a) Maršálek dne 20 srp 2007 12:38, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Re: Leonardo da Vinci

Nový příspěvek od Maršálek »

acoma píše:Patří život a dílo tohoto geniálního "všeuměla", Verrocchiova žáka ještě do středověku? Ovládal a to přímo bravurně nejen malbu, ale i architekturu (návrhy městských staveb, kanálů, kostelů i pevností), prvky mechaniky (návrhy na zbraně, včetně tanků, ponorek, létadel atd.) a lidskou anatomii. Právě kvůli pitvám se dostal do křížku s papežem...




Obrázek
Leonardo byl již člověkem renesančním nejenom duchem, ale i dobou v níž žil :wink: na tom se překvapivě shodují beze zbytku jak historici, tak kunshistorici, malíři, sochaři, architekti...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Leonardo da Vinci

Nový příspěvek od elizabeth »

Maršálek píše:
Leonardo byl již člověkem renesančním nejenom duchem, ale i dobou v níž žil :wink: na tom se překvapivě shodují beze zbytku jak historici, tak kunshistorici, malíři, sochaři, architekti...
A taky technici a konstrukteri. Pamatuji se, jak jsme jednu z nejdrazsich nove vydanych knih - Leonardo da Vinci (4500,-Kc i se zapoctenim me mnozstevni slevy) dali jako darek kolegovi k 60.narozeninam,a pak vsichni zasli nad kresbami i technickymi navrhy stroju. Ale prece jen, nezajimali Leonarda spise muzi?
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

říká se to, ale mě rande odmítl (a přitom který by mi odolal), tak nevím :lol:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Měl mnoho žáků.... :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

to ho neomlouvá :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Maršálek píše:to ho neomlouvá :lol: :lol: :lol:
To jako co ho neomlouva, ze nechtel na to rande, protoze hodne pracoval nebo protoze se nestacil venovat ani vsem svym zakum natoz Tobe?
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

:lol:
Zvláštní, tak populární a známý muž a tak málo o něm doopravdy víme. To ovšem dává prostor ke spekulacím :wink:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Leonardo

Nový příspěvek od Ježek »

Byl to poslední člověk, který měl znalosti ve všech oborech lidské vzdělanosti. Ale již nepatřil do středověku - nevyhovuje profilu středověkého člověka, ve snaze překonat dogmata katolické církve, odpoutat se od zákonů přitažlivosti.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Leonardo

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:Byl to poslední člověk, který měl znalosti ve všech oborech lidské vzdělanosti. Ale již nepatřil do středověku - nevyhovuje profilu středověkého člověka, ve snaze překonat dogmata katolické církve, odpoutat se od zákonů přitažlivosti.
Reklo by se takovy typicky renesancni clovek, ale ani to neni presne receno, zvlast ty jeho technicke navrhy prekrocily nejen "temny" stredovek, ale i renesanci a dobu Frantiska I. Valois, ve ktere Leonardo zil....
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

O tom, že byl člověkem renesančním nijak nepochybuji, k druhému bych jenom podtkl, že měl fenomenální vědomosti z mnoha oborů lidské činnosti. Ostatně tím právě byla vyjímečná celá italská čtyřka :lol:
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

ha, koukám že na profilu se mi zobrazila rytířská titulatura - nu to mi stačí a více už nepřispívám :lol:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Maršálek píše:O tom, že byl člověkem renesančním nijak nepochybuji, k druhému bych jenom podtkl, že měl fenomenální vědomosti z mnoha oborů lidské činnosti. Ostatně tím právě byla vyjímečná celá italská čtyřka :lol:
Omlouvam se, ale vybrala jsem si tu cast jeho genia, jez je mi nejblizsi... takze ty technicke vynalezy a kresby. Italska ctyrka ? Krom Leonarda - Michelangello, Rafael Santi ( ja miluju jeho obrazy), kdo sem patri jako ctvrty??

K Tve ryrirske titulature : Muzem zkusit rict Jezkovi, at uz nam ty tituly necha, jak jsou, ambice stat se cisari, zde nemame, ale ambice psat, to ano.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Bětko, zajímal se i optiku...:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Bětko, zajímal se i optiku...:)
On se jako renesancni clovek zajimal opravdu o vsechno. A ty jeho nakresy stroju a vynalezu! No, 4500 na knihu o nem nemam a vyroci tak blizko, ze by mi ji koupili v praci taky ne, takze mam smulu.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Koupila jsem mamině k vánocům jeho životopis a teď jsem jí ho zase na chvíli čmajzla, abych mohla něčím přispět.:)) fascinuji mě jeho studie k obrazům, jsou dokonalé. Měl úžasný pozorovací talent a ještě asi i ty pitvy mu hodně daly.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

acoma píše:Koupila jsem mamině k vánocům jeho životopis a teď jsem jí ho zase na chvíli čmajzla, abych mohla něčím přispět.:)) fascinuji mě jeho studie k obrazům, jsou dokonalé. Měl úžasný pozorovací talent a ještě asi i ty pitvy mu hodně daly.:)
Koupila jsem dnes v Levných knihách http://www.levneknihy.cz/DetailZbozi.aspx?z=74682 :wink:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re:

Nový příspěvek od slavicekvac »

elizabeth píše:
Maršálek píše:O tom, že byl člověkem renesančním nijak nepochybuji, k druhému bych jenom podtkl, že měl fenomenální vědomosti z mnoha oborů lidské činnosti. Ostatně tím právě byla vyjímečná celá italská čtyřka :lol:
Omlouvam se, ale vybrala jsem si tu cast jeho genia, jez je mi nejblizsi... takze ty technicke vynalezy a kresby. Italska ctyrka ? Krom Leonarda - Michelangello, Rafael Santi ( ja miluju jeho obrazy), kdo sem patri jako ctvrty??

K Tve ryrirske titulature : Muzem zkusit rict Jezkovi, at uz nam ty tituly necha, jak jsou, ambice stat se cisari, zde nemame, ale ambice psat, to ano.
Obrázky, sochy a technika jsou přitažlivější, ale já dávám přednost Erasmu Rotterdamskému a Thomasu More, ne že bych pro ně zatracoval výše uvedené.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot, ClaudeBot a 0 hostů