Bitka pri Grunwalde

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitka pri Grunwalde

Nový příspěvek od Laurentius »

a seriálové pokračování

ještě k bodu 6) V případě platnosti vaší teorie tu bylo naznačováno spojení Ješka Sokola a Jana Zajímače. Proč by pak v takovém případě nevytvořili jednu vlastní společnou korouhev? Dál tu bylo naznačováno (aspoň tak jsem to pochopil), že muži pánů z Kravař mají být / jsou spíš v korouhvi Gněvoše z Dalevic.

7) Ještě Iohannes Sarnowsky Bohemus. Nevím proč by korouhev sv. Jiří měla zrovna mít polského korouhevníka a přitom by měla nad ním dva naše velitele. Žádné Poláky tam Dlugosz neuvádí.

8 ) Nějak tu byla zamluvena dobrá poznámka Jura. A to, že jeniec je zajatec. Ne ten, kdo někoho zajmul.

9) Aby nedošlo k omylu. Bojovníci z Čech a Moravy bojovali na obou dvou stranách v různých korouhvích (i polských) a postaveních. Příkláním se k odhadům, že jejich počet byl menší než je uváděn. A to tak kolem 1500 na jedné i druhé straně. Celkem tak něco přes 3000.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Bitka pri Grunwalde

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
ladin

Re: Bitka pri Grunwalde

Nový příspěvek od ladin »

Dobrý den,zajímám se o rod Helm a prosím o doplnění informací. Najde se někdo na Vašem foru, kdo zná historií tohoto rodu a je ochoten přispět podrobnějším vylíčení osudů rodu Helm. Zajímá mě téměř všechno, nejen počátek, vzestup ale i pád tohoto rodu, včetně možných rodových spojitostí s rody Kravařů a pánů z Kunštátu. Snažím se najít a nebo vyloučit případnou spojitost tohoto rodu s Josefem Aloisem Helmem, vlastníkem lesů a jeho dětí Marty Františky Antonie Helm, Františka Antonína Helma a Josefa Antonína Františka Helma,kteří mají před latinské označení potvrzující V jejich urozený původ, včetně kmotrů. Vzhledem tomu, že toto přijmení není časté zrovna tak jako rod Helm není příliš známý mezi laiky, napadlo mě zda se nejedná náhodou o nějakou spojitost těchto rodů. Mnohokrát děkuji za případné informace a příspěvky na toto téma.Spozdravem Ladin
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitka pri Grunwalde

Nový příspěvek od Laurentius »

To se najde dost těžko, protože žádný rod Helm ve středověku není u nás znám. Třeba mě ještě někdo uvede z omylu. V tomto tématu se řešil velitel 49. korouhve u Grunwaldu označovaný Dlugoszem jako "Helm Moravan". Vzhledem k dost zvláštnímu přepisu jmen u Dlugosze je to taky nutné brát s rezervou.
Padla tu dvě jména. Může to být Jan Helm (příbuzný Aleše Kabáta z Býškovic / Výškovic u Kelče), nižší šlechtic ve službách pánů z Kravař. Nějaký Helm se objevuje kolem 1400 ve službách Hynka Suchočerta (mezi lapkami v Popravčí knize Jihlavské).
A to je všechno. Historici jsou rádi, když dokážou zmapovat trochu naši vysokou šlechtu. U nižší a služebné šlechty je to nemožné.

J.A. Helm by mohl být povýšen do šlechtického stavu až Habsburky, ale nic o něm nic nevím. Případně musíte pátrat u jeho předků a rodičů.
ladin

Re: Bitka pri Grunwalde

Nový příspěvek od ladin »

Děkuji za odpověď a objasnění některých událostí, Jsem vděčný za každou radu výklad z historie, Můj problém spočívá ve skutečnosti, že jsem se dostal do situace, kdy nemohu dohledat na matrikách další předky a náhodně jsem na ni zjistil že již zmíněné osoby mají mají údajně šlechtický původ. Z toho důvodu jsem se zaměřil na na vyhledávání rodu. Plně s Vámi souhlasím, že se jedná o nějaký nízký stav. Proběhl jsem různé stránky, a v kusých zprávách jsem našel příjmění Helm z Vorlova a byla tam nějaká zmínka o malé vodní tvrzi se kterou měl být Helm spojován. Druhá zmínka o tomto rodu: Když byl Martin Helm, předek patricijské rodiny táborské, povýšen r. 1554 do rytířského stavu, přijal predikát z Vorlova, ale jinak neměl nic společného s touto vsí. V 1. pol. 17. stol. byly tu selské statky čili grunty: Bulínův, Vachův, Kostrounův a Míkův. Odváděli pololetně (při sv. Havle) 5 kop 9 gr., 17 slepic a 6 a ĺ džberů ovsa. Robotou však povinni nebyli.

R. 1617 – před počátkem třicetileté války – bylo v Orlově 7 osedlých, 1 chalupník a 4 podruzi, celkem v 8 usedlostech 60 lidí, r. 1843 v 9 čís. 104, r. 1920 v 11 čís. 75 a r. 1930 také v 11 čís. 78 obyvatel.

Dům čp. 22 v Táboře byl nazván podle kupce, který zde provozoval živnost na počátku 20. století. Avšak historie domu i jeho obyvatel sahá mnohem dále do minulosti. Roku 1536 zde stály pouze ohořelé ruiny stavení, jež padlo za obět ohni. Nový majitel, zbohatlík a pozdější primas, čili první radní Martin Helm z Vorlova se však postaral o rychlou výstavbu nové budovy. Od těch časů zdobí průčelí domu pozdně gotický štít tvořený plaménkovým ornamentem a oblouky ve tvaru oslího hřbetu. Mimo těchto údajů je Helm uveden i v Otově naučném slovníku a na stránkách Kramerius lze vyhledat taky. S pozdravem Ladin
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitka pri Grunwalde

Nový příspěvek od Laurentius »

Třeba u toho Josefa Aloise Helma bych to taky odhadoval na nějaký patricijský původ a možné povýšení do šlechtického stavu panovníkem. Ale o této problematice moc nevím.
Ono právě v našem případě bitvy u Grunwaldu se snad ani nejedná o jména, ale spíš o přezdívky. Odhaduji, že podle slova přilba (helm).
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Bitka pri Grunwalde

Nový příspěvek od Ježek »

Laurentius píše:Může to být Jan Helm (příbuzný Aleše Kabáta z Býškovic / Výškovic u Kelče), nižší šlechtic ve službách pánů z Kravař.
Tento Jan Helm, dostává Výškovice léno od Lacka z Kravař, v roce 1392 je v zemských deskách olomouckých uváděn jako mrtvý, ale jeho majetky dědí synové Aleš Kabát a Jan.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Bitka pri Grunwalde

Nový příspěvek od Ježek »

K témuž roku Adlička, jeho vdova http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 4&page=194" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Bitka pri Grunwalde

Nový příspěvek od Ježek »

Tak syn Jan je taky nazýván Jan Helm: http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 4&page=276" onclick="window.open(this.href);return false; rok 1409
Ten se ale píše podle blízkých Malhotic: http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 4&page=301" onclick="window.open(this.href);return false; (nesprávně jako Malotice)
V roce 1414 maršálek kněze (biskupa): http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 4&page=323" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Bitka pri Grunwalde

Nový příspěvek od Ježek »

Jeho manželka byla Kateřina Šlevicová ze Sosnové, dcera Jana z vedlejší kravařské větve - tady spojení k Lackem z Kravař
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 0 hostů