Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 21 čer 2021 23:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vladislav II. a křížová výprava
UNREAD_POSTNapsal: 14 lis 2016 18:59 
Offline
Poddaný

Registrován: 14 lis 2016 18:50
Příspěvky: 4
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Zdravím všechny.
Měl bych na prosbu. V rámci seminární práce nám bylo s kolegyní zadáno téma Přemyslovci a křížové výpravy. Jako nejlogičtější volba se nám tedy zdála účast Vladislava II. na 2. křížové výpravě. Bohužel se nám prozatím nedaří získat dostatek materiálů, proto se chci zeptat zda někdo neví o nějaké knize, případně i článku který by se této události podrobněji nebo alespoň částečně věnoval.
Předem všem moc děkuji za odpovědi.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
UNREAD_POSTNapsal: 15 lis 2016 00:08 
Offline
Král
Uživatelský avatar

Registrován: 24 srp 2008 11:16
Příspěvky: 1661
Bydliště: Jičín
Has thanked: 0 time
Been thanked: 17 times
To by mělo být ve Vincenciovi - http://www.argo.cz/knihy/183413/milevsky-letopis/ Zítra ho pročtu, až budu mít čas..

Jinak druhá možnost, jak se tématu ujmout, je ještě křížové tažení Přemysla Otakara II. do Pruska.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
UNREAD_POSTNapsal: 15 lis 2016 20:50 
Offline
Královna
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2007 15:55
Příspěvky: 3678
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
O nějaké souhrnné publikaci, která by se tématu věnovala, nevím, ale něco by mohlo být v Třetí křížová výprava dle kronikáře Ansberta: Historie o výpravě císaře Fridricha. Z latiny přeložil a historickým úvodem opatřil Pavel Soukup, Příbram: Knihovna Jana Drdy 2003, něco v Svaté války: Dějiny křížových výprav, Christopher Tyerman, NLN.

_________________
Loyaulté me lie.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
UNREAD_POSTNapsal: 16 lis 2016 10:41 
Offline
Poddaný

Registrován: 14 lis 2016 18:50
Příspěvky: 4
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Moc zatím děkuji za návrhy kde něco zjistit. Tyermanova kniha je sice celkem podrobná co se rýče popisu výprav, nicméně česká účast je zde zmíněna jen minimálně. Podívám se do Milevského rukopisu, a zkusím ještě třetí křížovou výpravu, té by se tuším měl účastnit Děpolt


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
UNREAD_POSTNapsal: 16 lis 2016 23:44 
Offline
Král
Uživatelský avatar

Registrován: 24 srp 2008 11:16
Příspěvky: 1661
Bydliště: Jičín
Has thanked: 0 time
Been thanked: 17 times
Jak jsem dával odkaz na Milevský letopis, tak ta Ansbertova kronika je jeho součástí.. V tom letopisu je jak Vincencius, tak Ansbert..

V Milevsku sepsali takový kompilát, kde jsou na začátku církevní dějiny od Anglosasa Bedy Ctihodného z 8. stol. (taky vyšel v Argu v téže edici jako Milevský letopis - http://www.argo.cz/knihy/121825/cirkevn ... oda-anglu/ ), pak opis pražského kanovníka Vincencia, pak pokračování Vincencia z pera milevského opata Jarlocha a končí to kronikou tzv. Ansberta.
Že by měl být autorem Ansbert, to říká až glosa okolo r. 1300, takže se jako výraz nejistoty používá to "tzv. Ansbert". V předmluvě letopisu píše Wihoda, že autorem byl "podle všeho" taky Jarloch.

Letopis jsem jen prolítnul, našel jsem jen útržky - s. 38 "Jakmile se kázání zmíněného muže (=Bernarda z Clairvaux) doneslo i k českému knížeti panu Vladislavovi a k jeho knížatům a předákům, a to v zaslaném listě, který byl před ním, biskupy, klérem a lidem veřejně přednesen, přijal výše řečený kníže, jenž v nitru svého srdce zahořel pro lásku k Pánu a proodpuštění svých vin, spolu se svým bratrem, panem Jindřichem, se svým bratrancem, panem spytihněvem, a s početným vojskem svýh předáků kříž, aby odešel za moře a bojoval proti pohanům. Předtím svému mladšímu bratru Děpoltovi, moudrému muži a udatnému ve zbrani, svěřil správu svého knížectví." ...
s. 40: "Téhož roku se kníže Vladislav vrátil z téže výpravy, při níž byl s mnohs jinými zabit jeho podkoní, urozený s statný muž Jurik. Ten po sobě zanechal jediného syna skvělého nadání též jménem Jurik. Bartoloměj, kancléř řečeného knížete, byl spolus mnoha jinými Turky zajat a již jsme o něm nemohli zjistit nic jistého."

Ansbert u III. křížové výpravy k r. 1189 vyjmenovává účastníky tažení, ale zmiňuje, že český kníže Konrád Ota odmítl táhnout. To není ani tak o české účasti, jako o české neúčasti :) s. 142: "Tento Konrád neboli Ota opominul cestu Kristovu pro nedávno nabyté české knížectví a téhož léta na rozkaz krále Jindřicha zpustošil, vypálil a poničil téměř celé (=lužické) Srbsko."

+ s. 215: "Léta vtělení Páně 1195. Kníže biskup Jindřich (=Jindřich Břetislav) přijal kříž."


Kříž přijal i poslední z Děpoltů, když už byli Děpoltici a Přemyslovci hodně na kordy. Když Děpolt přijal kříž, byl trestně nestíhatelný, čehož ale zneužíval a tropil neplechy, takže na něho byl vyvíjen tlak, aby už konečně odtáhl.. Měl by to mít myslím Žemlička v Počátcích Čech královských a podorobněji se tomu věnuje Šolle v knize o Děpolticích a Kouřimi (tu Děpoltici spravovali) - http://iispp.npu.cz/carmen/detail/639134

Dalo by se psát i o Jindřichovi Zdíkovi a jak přinesl z kruciáty některé reformní ideje, nebo jak pojmenoval premonstrátský klášter na Strahově jako Mons Sion podle palestinské hory Sion. Kdyby se to téma "Přemyslovci a kruciáty" dalo pojmout jako "přemyslovský stát a kruciáty", tak by to šlo..


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
UNREAD_POSTNapsal: 17 lis 2016 23:39 
Offline
Pán

Registrován: 01 pro 2010 15:47
Příspěvky: 237
Bydliště: Litoměřice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
https://www.kosmas.cz/knihy/60428/kriza ... vate-zemi/

v téhle, byť populárně psané knize jsou i zmínky o českých účastech na výpravách do Svaté země. Historických zpráv je absolutní minimum, bohužel. o té druhé jsou jen dvě. o třetí s knížetem Děpoltem v čele asi 4. zemřel v době, kdy byl obléhán Akkon. Budete muset asi udělat souhrn všech českých účastí


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz