Karel Kryl

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Karel Kryl

Nový příspěvek od Ježek »

Má tento písničkář minulého režimu ještě, dnes co říct (zvlášť mladším generacím)? Jsou jeho písničky nadčasové? Nezapomělo se na něj? Patří k lidem, na které vlastence mohou být hrdi, jako na jednoho z nich?
Může být mnoha lidem příkladem, jako symbol boje proti zrůdným režimům nenásilnou cestou?
Prosím rozepiště se, o tomhle bych rád diskutoval.
Jiří Motyčka

Re: Karel Kryl

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ježek píše:Má tento písničkář minulého režimu ještě, dnes co říct (zvlášť mladším generacím)? Jsou jeho písničky nadčasové? Nezapomělo se na něj? Patří k lidem, na které vlastence mohou být hrdi, jako na jednoho z nich?
Může být mnoha lidem příkladem, jako symbol boje proti zrůdným režimům nenásilnou cestou?
Prosím rozepiště se, o tomhle bych rád diskutoval.
Krylovy písničky jsou stále živoucím dokladem toho, jak je nebo by měl být v písničce důležitý TEXT, možná ještě důležitější než melodie. Jeho filosofické texty, které v "potu tváře" Kryl vytvářel i několik měsíců jsou ojedinělé, krásné a posluchač by je měl umět číst. Jeho písně jsou určitě nadčasové a vnímavý posluchač si v nich najde to své napříč generacemi. Určitě se na něj nezapomene, o tom není pochyb. V současné době se velkým propagátorem Krylových písní stal Daniel Landa, i když jeho aranže těchto písní přijímám, přiznám se, trochu s rozpaky...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Karel Kryl

Nový příspěvek od Ježek »

Ano, tohle jsou písně s inteligentním textem. Nevím, jestli dokáže něco říct dnešní mladé generaci (to spíš přezpívání v podání Landy), každopádně bych řekl, že jsou nadčasové, slovo komunismus tam myslím nikde zpíváno není, tak se to dá vztáhnout k jakkémukoliv zločinnému režimu.
Já tu dobu nezažil, tak asi spoustu textů nepochopím "dozrál čas na častušky a vstupu do milicí...atd.", ale tu hudbu poslouchám rád, a to kvuli textu, ne hudbě. Před touto osobností nelze nic jiného než smeknout, jakým způsobem a s jakým úspěchem bojoval proti komunismu.
Landu poslouchám taky, respektuji ho, jako kvalitního vlasteneckého zpěváka a v poslední době mi připadá jako uplný opak. Kryl zpívá o lásce, Landa pomalu o nenávisti. Je dobře, že se konečně nezapomíná na lidi, co něco udělali pro vlast, ale měl si na něj vzpomenout někdo jiný, než bývalý rasista. Musím říct, že Bílá hora a Karavana mraků se mi od Landy líbí víc než od Kryla (díky muzikálnosti), ale zbytek, jednoznačně Kryl, určitě tam nedělá přeřeky.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Výroèí

Nový příspěvek od Ježek »

Včera uplynulo 12 let od jeho smrti. nejsmutnější na to bylo, že jsem to zaregistroval jako inzerát v novinách. Žádné vzpomínkové akce, nebo připomenutí v televizi. U nás se strašně moc zapomíná.
Jiří Motyčka

Re: Výroèí

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ježek píše:Včera uplynulo 12 let od jeho smrti. nejsmutnější na to bylo, že jsem to zaregistroval jako inzerát v novinách. Žádné vzpomínkové akce, nebo připomenutí v televizi. U nás se strašně moc zapomíná.
Tak, tak - svatá pravda. Na Karla Kryla by se opravdu nemělo zapomínat. To se také málo připomíná: velice miloval svoji zem...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Výroèí

Nový příspěvek od Ježek »

Jiøí Motyèka píše: Tak, tak - svatá pravda. Na Karla Kryla by se opravdu nemělo zapomínat. To se také málo připomíná: velice miloval svoji zem...
Tuším, že nepřijal německé občanství, ač mohl, a dostával by vyšší plat. Jestli je dnes doba hledání toho "správného" vlastenectví, tak by se mělo hlavně hledat u Kryla. Krylovo pojetí vlastenectví není nenávist k nepřátelům, ale spíš láska k přátelům a vlasti.
Andrew
Měšťan
Příspěvky: 16
Registrován: 08 čer 2006 19:11

Nový příspěvek od Andrew »

ja zas naopak v hudbe nehledam naznaky vlastenectvi ale snazim se hudbu poslouchat hlavne kvuli hudbe samotne a melodii, koneckoncu sam hudbu trosku delam. vim ze to spis rozebirate z te vlastenecke stranky ale pro me slova nikdy nebyla dulezita a i kdyz se Krylovi neda
vytknout ze to co zpival melo smysl, nezapominejte na to, ze Dan Landa pro jeho popularizaci udelal strasne hodne a dela to proste svym zpusobem, bez neho by mozna mlada generace vubec na to vse zapomnela, takze Landa sve zasluhy urcite ma. navic jeho podani se mi libi. druha vec je ta ze to nekteri vnimaji jako "prizivovani se" na necem, nekom. ja to tak ale neberu.
Jiří Motyčka

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Andrew píše:...nezapominejte na to, ze Dan Landa pro jeho popularizaci udelal strasne hodne a dela to proste svym zpusobem, bez neho by mozna mlada generace vubec na to vse zapomnela, takze Landa sve zasluhy urcite ma. navic jeho podani se mi libi. druha vec je ta ze to nekteri vnimaji jako "prizivovani se" na necem, nekom. ja to tak ale neberu.
Souhlas. Jak už jsem psal výše s Danovou interpretací nemám problém.
Nejde o "přiživování se", ale o pohybování se na hraně porušení (autorského) zákona. A Dan zřejmě za tuto hranu ještě nespadl...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Já s tou interpretací začínám mít problém. Některé písničky se mi od něj líbí, zvlášť ten sbor je vynikající, Landa dokáže čím dál víc komponovat hudbu, jestli to tak mohu říct. Ale jeho osobní alba jsou čím dál horší. Jeho vystoupení mi přijde, čím dál víc egoistické, zpracování je moderní, ale na koncertě na Vyšehradě nebylo moc mladých lidí, spíš lidé, kteří přišli zavzpomínat na Karla Kryla, kteří tu dobu zažili. Landa měl zůstat u toho, že nějakou tu Krylovu písničku zazpívá na svém koncertě, to by pomohlo daleko víc než kontroverzní koncert v bílém hábitu. S autorskými právy měl problém, nedávno byl na škole Jan Kryl, stěžoval si na to, že Landa na svých stránkách neuvádí u písně Moriturite salutant neuvádí autora. Landa bude vždy kontroverzní, vždy budou lidé, kteří nebudou bývalému členu skupiny Orlík věřit. Mě se to nezdá, ať si zpívá svůj rock, mě se to líbí a poslouchám to, na koncert bych jel přes půl republiky, ale ať Kryla zpívá takhle někdo s podobným osudem jako on (Hutka... dál nevím, na lidi, kteří něco udělali pro vlast se u nás bleskurychle zapomíná a pro média jsou nazajímaví).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

polistopadová tvorba

Nový příspěvek od Ježek »

Myslím, že je zde prostor a lidé, kteří poslouchají i polistopadovou tvorbu (album Monology, nevydané písně jako je Demokracie). Jak na to pohlížíte s tím, že tu dobu jistě pamatujete? Nebyl to tehdy jen buřič, jemuž samet vyfoukl vítr z plachet? Nebo nevyslyšený vizionář?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Ježek píše:Já s tou interpretací začínám mít problém. Některé písničky se mi od něj líbí, zvláš? ten sbor je vynikající, Landa dokáže čím dál víc komponovat hudbu, jestli to tak mohu říct. Ale jeho osobní alba jsou čím dál horší. Jeho vystoupení mi přijde, čím dál víc egoistické, zpracování je moderní, ale na koncertě na Vyšehradě nebylo moc mladých lidí, spíš lidé, kteří přišli zavzpomínat na Karla Kryla, kteří tu dobu zažili. Landa měl zůstat u toho, že nějakou tu Krylovu písničku zazpívá na svém koncertě, to by pomohlo daleko víc než kontroverzní koncert v bílém hábitu. S autorskými právy měl problém, nedávno byl na škole Jan Kryl, stěžoval si na to, že Landa na svých stránkách neuvádí u písně Moriturite salutant neuvádí autora. Landa bude vždy kontroverzní, vždy budou lidé, kteří nebudou bývalému členu skupiny Orlík věřit. Mě se to nezdá, a? si zpívá svůj rock, mě se to líbí a poslouchám to, na koncert bych jel přes půl republiky, ale a? Kryla zpívá takhle někdo s podobným osudem jako on (Hutka... dál nevím, na lidi, kteří něco udělali pro vlast se u nás bleskurychle zapomíná a pro média jsou nazajímaví).
Landa je velice podivna osobnost stejne jako celej jeho rad a Komorous v nem... Tohle si Kryl fakt nezaslouzi. :cry:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: polistopadová tvorba

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše:Myslím, že je zde prostor a lidé, kteří poslouchají i polistopadovou tvorbu (album Monology, nevydané písně jako je Demokracie). Jak na to pohlížíte s tím, že tu dobu jistě pamatujete? Nebyl to tehdy jen buřič, jemuž samet vyfoukl vítr z plachet? Nebo nevyslyšený vizionář?
Já mám pocit, že Monology jsou exilová tvorba. Po listopadu vzniklo pár písniček ale hlavně takové , kterým KK říkával častušky, takové satirické písničky, pranýřující aktuální dění - např. Kamarád separát (při dělění republiky) apod.


Jinak na tvou otázku - těžko říct, on byl takový tajnosnubný, trošku jsem ho znala osobně, párkrát jsme si psali a chodila jsem na všechny jeho koncerty. těsně předtím než umřel bylo takové divné období, kdy mi připadalo, že už je prostě rozlobený na všechno a na všechny, a myslím, že i na chvíli zmizel do Německa. Tehdy jsem čekala, kdy zase přijede a jednou jsem přišla domů z práce, pustila si zprávy a když oznámili, že umřel, tak to bylo jak dostat ránu palicí do hlavy. Seděla jsem tam asi deset minut a ani se nehla . Měla jsem ho strašně ráda.

Vizionář , on byl jistě, zlobit se taky uměl, i když měl takové krásné písničky o pokoře. On byl myslím hodně nesmiřitelný k špatným lidem. A kromě vizionáře to byl taky velký básník.
Ale nemohu přijmout ty hnusné teze o tom, že zahořkl, protože si ho po listopadu dostatečně nevážili.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: polistopadová tvorba

Nový příspěvek od Ježek »

Katerina píše:
Já mám pocit, že Monology jsou exilová tvorba.
Ne, jsou z roku 1992 (to jsem musel zjišovat), komentuje v nich odchod Rudé armády a polistopadové poměry ve společnosti.
Katerina píše: měl takové krásné písničky o pokoře.
To ,myslím, souvisí s jehou vírou. Ale Děkuji (písnička) je jedna z nejhezčích.
Katerina píše: A kromě vizionáře to byl taky velký básník.
On má takovou zvláštní poesii, nevím, jak to popsat, ty prostředky, slova, která používá. Občas si poslechnu Dvě půle lunety, ale je to smutná poesie...
Katerina píše:Ale nemohu přijmout ty hnusné teze o tom, že zahořkl, protože si ho po listopadu dostatečně nevážili.
A vážili?
Najednou po pádu totality vypadala jeho kritika zvláštně v tom období, kdy mělo být jen dobře a zatím u moci byli ti samí. "ti, co kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou"
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

A vážili?
Najednou po pádu totality vypadala jeho kritika zvláštně v tom období, kdy mělo být jen dobře a zatím u moci byli ti samí. "ti, co kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou"

NO právě, to je právě to vizionářství, dohlédl prostě dál, než my ostatní, dneska by mu ti samí, co ho pomlouvali, asi zase tleskali, ale pochybuji, že by o to stál.

On vždycky pookřál mezi mladýma, jeden z nejhezčích koncertů, který pamatuji, byl v aule FF v Praze, když skončil koncert, tak nikdo, včetně KK nedokázal jen tak odejít, a tak jsme se sesedli kolem něj, a on ještě víc jak hodinu si povídal, vyprávěl , vtipkoval a zpíval a hrál jen tak... nikomu se prostě nechtělo domů :)
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: polistopadová tvorba

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Katerina píše:...Vizionář , on byl jistě, zlobit se taky uměl, i když měl takové krásné písničky o pokoře. On byl myslím hodně nesmiřitelný k špatným lidem. A kromě vizionáře to byl taky velký básník.
Ale nemohu přijmout ty hnusné teze o tom, že zahořkl, protože si ho po listopadu dostatečně nevážili.
Ano. Jednou jsem ho slyšel vyprávět, jak dlouho tvoří text k písničce. U Kryla platí dvojnásob, že je třeba sledoval především slova jeho písní a pak také hudbu. Jeho písně nikdy nemohou být pouze jakousi zvukovou kulisou třeba při práci...
Myslím, že se upřímně z listopadu radoval, ale když záhy zjistil, kam to směřuje, tak se stal nesmiřitelným kritikem polistopadových poměrů. Spousta lidí pak nechápala tento jeho postoj a hlupáci pak byli přesvědčeni, že nechápe on, oni zase naopak nechápali, jak emigrant, který utekl před totalitou, vůbec může něco kritizovat. Ano, tito hlupáci si ho pak přestali vážit...
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Kryla poslucham i dnes ac jiz v CR neziji dlouho. Moc se mi jeho texty libi. Dali oblibeny cesky zpevak je Petr Novak.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Bernard Gui píše:Kryla poslucham i dnes ac jiz v CR neziji dlouho. Moc se mi jeho texty libi. Dali oblibeny cesky zpevak je Petr Novak.
Dobrá volba :) Obojí.
Ale Kryla já raději.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Kryl mel nejlepsi texty ze vsech.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Karel Kryl

Nový příspěvek od Ježek »

Kdo je Mikeš, který je v písničkách Písničkářský bacil a Braniboři v Čechách?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Karel Kryl

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše:Kdo je Mikeš, který je v písničkách Písničkářský bacil a Braniboři v Čechách?

Mikeš z dědiny rve si dneska šediny, neb vrabci na střeše cvrlikají Dobeše - to myslíš a ještě :
A MIkeš v roli spojence, jde chytat Němce pro Němce :) .. to je přece Jakeš !
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů