Krátké představení

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Krátké představení

Nový příspěvek od Ježek »

Zde je prostor pro představení nových (ale i stávajících) uživatelů. Vhodné by bylo napsat, jakou oblastí se zabývá (k nalezení společných témat k diskusi) a co si slibuje od působení zde na fóru (to zajímá zas mne). Uživatel může napsat, ale téměř cokoli (jak se dostal k historii, přání do budoucna atd.)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Ježek

Nový příspěvek od Ježek »

Zabývám se především dějinami českého knížectví od dob Břetislava do nástupu Přemysla Otakara I. Z uvedeného moravské úděly, Děpoltici, počátky pozemkové šlechty. Méně už pak dobou Přemysla a Václava I. vnější kolonisací, dějinami Polska.
Konkrétní otázky, které mě trápí je idenfikace 20 Kosmových páníčků, důvody vymření Přemyslovců ve stejném období jako Piastovců a Arpádovců a možnost pokusu Děpolta III. vzpoury proti Přemyslovi I.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Ježek

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Já se zajímám o všechno co se ještě neví nebo se vědělo ale už se to zapomenulo. 8) Neomezuji to sice jen na dějiny ale vzhledem k tomu že jsem na tomto fóru tak především vyhledávám stopy lidské předexistence ve kterékoli možné podobě.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Jak to napsat? :lol: Pídím se po drbech z období posledních Přemyslovců a prvních Lucemburků. :wink: :lol: 8)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Tekla

Nový příspěvek od Tekla »

OK, tak mne zajimaji zejmena stari Slovane, doba Velke Moravy a pocatku Ceskeho knizectvi, ale rada brouzdam historii stredoveku krizem krazem staletimi i celou Evropou... Zajimaji me postavy prvnich ceskych svetcu, problematika sireni krestanstvi do nasich zemi a take "boj o moc" a jeho zakonitosti ve stredoveku obecne... rada bych poznala a pochopila pocatky ceske historie zejmena v kontextu s tou zahranicni (zavislosti na okolnich vladcich, snatkova politika, atd.)...
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Ta to "moje" období jsou poslední Přemyslovci a první Lucemburkové, dost mě zajímá vlastně celé 13. století, a to zejména vztah Čechy - ostatní, hlavně sousední země, a Čechy - Říše. Ale snažím se pronikat i do starších období, i když na to není moc času.
Vzhledem k tomu, že jsem z Liberce, mám slabost pro Ronovce a Markvartice, ačkoliv zrovna na tyhle rody tu máme úplně jiné odborníky, kterým bych nerada fušovala do řemesla :wink: .
Ovšem mojí slabostí je snaha o vcítění se do osudů jednotlivých postav kolem českého trůnu, a ne pouze jejich odbytí uvedením jména a roků života v nějaké chytré knize se speciálním zaměřením na významné ženy...
Abych to ale trochu shrnula, protože to nemá moc hlavu a patu, nejvíc se mi na tom líbí postavení našich zemí v evropském (tedy světovém) kontextu, prostě to, že jsme něco znamenali a do evropských dějin jsme někdy víc, někdy míň promlouvali.
Naposledy upravil(a) Viola dne 04 říj 2007 20:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Przemysl de Nyest.

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

No, pěkně jste se tu rozjeli, jen jestli tato kapitolka nesupluje profil uživatele, který především občasní uživatelé nemají vyplněn, nebo ti, co se zde ocitli omylem... :D

Mě historie zas tak moc nezajímá. :lol: Zajímám se spíš jen o šlechtický rod Valdštejnů v období od jeho počátků (konec 13.st.) zhruba asi do pol. století 15-tého. (Především o Jindřicha Nístějku z Valdštejna).
Jinak se zajímám o některé hrady a tvrze, o některé středověké cesty, o některé rody, trochu o heraldiku, trochu o historický kontext strašidel, regionální historii, rodinnou genealogii a rád kritizuju to, čemu moc nerozumím. :lol:
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Krátké pøedstavení

Nový příspěvek od Katerina »

Tak ještě já.
Obdobím mého největšího zájmu je doba posledních Přemyslovců a Lucemburkové - se zvláštním zřetelem na toho prvního, a to se všemi souvislostmi, tzn. též umění, kultura apod.

Mimo toto období mě dále zajímájí jednak nejranější dějiny Británie Anglie - např. i římsko - keltské (Boudica apod. ) a rjejí ané dě´jiny po příchodu Normanů - doba válek mezi Štěpánem a Matyldou - ale to jsou pořád ještě (a zatím :) hodně povrchní znalosti.

Moc bych se chtěla dozvědět více o prvních Přemyslovcích - tady mám obrovské mezery a zajímá mě to. To je taky částečná odpově´d na Ježkovu otázku , co očekávám od účasti na Foru.
Zbylou část neprozradím, momentálně nevím jak bych ji přesně zformulovala, snad to nejlépe vyjádřím svou vlastní citací, když jsem se sem poprvé přihlásila : " To jsem ráda, že jsem Vás našla ".

K.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Moje malièkost

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Protože se zabývám velice dlouhým obdobím počínaje r. 1212 a konče r. 1918 (...1938,39), musel jsem zvolit priority.

V prvé řadě pochopitelně dějiny husitské revoluce a související období, tj. poslední třetina 14. st. do nástupu Jagellonců na český trůn, až konec 15. st.
2) poslední Přemyslovci
3) Lucemburkové s akcentem na Karla IV. (jeho "povedení" synové už spadají do toho "mého" prvního období)
4) Stavovské povstání, Bílá hora, dějiny rekatolizace a před- i po-bělohorský evangelický exil
5) vláda Marie Terezie, Josefa II. (prusko-rakouské války, Josefovy reformy, toleranční patent)
6) Národní obrození - Palacký
(první republika)
Dějiny křesanství (dějiny církve) s akcentem na dějiny protestantizmu...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 12 kvě 2007 13:01, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Proč mám ráda právě středověk?

Nový příspěvek od elizabeth »

Mě zajímaji období dle osobností, takže z českého středoveku, o který mi jde především, je to hlavně doba Přemysla Otakara II., i když se vlastně zajímám spíše o jeho protivníky, ať už o ty, kteří byli jeho protivniky především díky historiografii - (o dlouholetého pána mého srdce, Záviše z Falkensteina a mé nejdražší a nejmilejší zlatíčko, německého prince Konradina :romance-inlove: :romance-caress: ), ale i toho, jenž byl protivníkem skutečným - o Rudolfa I. krále římského. :clap: Závišův osud samozřejmě sleduji až do jeho trpkého konce, takže sleduji i léta vlády Vaclava II. I přes tento svůj romantický obdiv k výše uvedeným pánům se snažím být v historii exaktní, takže se nejvíce věnuji listinám. Zabrousim( nebo zabrowsim) sem tam i do doby Václava III., Jindřicha z Korutan a Jana z Lucemburku. To už ale jen velmi sporadicky. Pak se zajimám (ale opravdu už jen zajímám, takže tady už nejde o zkoumání listin nebo zájem o exaktní archeologii) o světovou historii - starý Egypt, zejména faraony XVIII. a IXX. dynastie - Hatšepsut, Achnatona, Tutanchamona a Haremheba, pak mě baví Francie za vlády tří Jindřichů ( de Guise, Jindřicha III. a Jindřicha IV.) a Anglie Alžběty I. Tudorovny. Strašne ráda bych se ale dověděla i něco nového, proto jsem pilnym ctenářem vašich příspěvku, přičemž na ně odpovídám ale jen zřídka a v tématech, k nimž mám, co říci. :wink:
Kromě historie mám ráda sport a filmy - filmy samozřejmě zejména historické (jak jinak, že) ale také dobrodružné a i romantické z britských ostrovů 18. a 19. století (zejména pak z jejich přelomu).
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Jsem tu proto,že mé znalosti z dějin jsou chabé a zde se mohu leččemus přiučit i zábavnou cestou.Znám pouz dějiny Lužických hor a zajímá mne proto i velice rozporuploná otázka sudetských němců.Pokouším se to srovnat i s velice obdobnou oblastí Alsaska kde, dějiny soužití němců a francouzů byly mnohem dramatičtější.Georg
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Viola mi svým příspěvkem o osobnostech připomněla ještě jedno období resp. jednu mou oblíbenou osobnost a tou je Jindřich IV. Navarrský. I když to byl celkem "nekrálovský" král témeř celý život probojoval , aby ochránil zemi před Habsburky a aby se mu vlastní národ nevyvraždil mezi sebou kvůli víře. A dokázal vybojovat a udržet Edikt Nantský.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Antizávišoves a ProPřemys
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 21 kvě 2007 19:31

Moje vášnì

Nový příspěvek od Antizávišoves a ProPřemys »

Já se zabývám především Přemyslovci. Takže odmítám jakokoliv polemizaci :D . Nejoblíbenějšími jsou Přemysl Otakar II., Václav II., sv. Anežka Česká, Břetislav I., Oldřich, Soběslav. Jsem jejich zastánce a budu je bránit. Ovšem neodmítám žádnou diskusi.
Dalia
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 08 čer 2007 10:29
Bydliště: Plzeò

Nový příspěvek od Dalia »

Především bych chtěla všechny moc pozdravit a protože jsem tu nová (ve smyslu přihlášení se, jinak tuhle stránku a fórum už pár měsíců pilně pročítám), napíšu taky něco o sobě. Historie je mou velkou láskou a koníčkem už od školních let, a už jde o četbu historických knih, návštěvy hradů, zámků a muzeí, přednášek nebo v posledních letech brouzdání po historických stránkách a fórech na internetu. "Mým" obdobím, kterému už se věnuju asi 16 let, je Napoleon I a jeho doba. Česká historie mne ale také velmi zajímá, a právě v oblasti středověku bych si ráda prohloubila znalosti a dozvěděla nové věci, což mne přimělo k tomu, že jsem se začetla do těchto stránek. Kdybych měla napsat, co mne nejvíc z české historie zajímá, tak asi Přemyslovci, Lucemburkové, stavovské povstání, období Marie Terezie a Josefa II, národní obrození. Z osobností například Eliška Rejčka, Karel IV, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic... Z dalších období mne zajímá antika a starověký Egypt... Jinak také mám moc ráda romány Aloise Jiráska... A zajímá mne také napoleonský re-enactment (rekonstrukce bitev a podobné akce), ale ne že bych přímo účinkovala, spíš jsem jen vděčný divák. Jo, a v historii jako takové mne vždycky moc zajímá, jak lidé uvažovali, jak prožívali každodenní život, co třeba už v tom daném období bylo známo a co ne, taková ta lidská stránka historických osobností... Těším se, že se tady na fóru dozvím ještě spoustu zajímavých věcí a hodně se přiučím!
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

Dobry den, zajimaji mne dejiny obecne, hlavne dejiny Polska. Vzdycky mne zajimalo, co se deje u sousedu, tak jsem si dovolil se sem zaregistrovat. Mezi Cechem a Lechem to prevazne v historii jiskrilo - jako v rodine :D, i kdyz ne vzdy, tak se rad dozvim, jak ty peripetie vidi druha strana. A take rad vyuziju moznost konverzace v cestine.
Pozdrowienia z Polski
jur
F.Krampl
Panoš
Příspěvky: 56
Registrován: 25 črc 2007 15:44
Bydliště: Písek

Nový příspěvek od F.Krampl »

Ahoj.Moje záliba je především v posledních Přemyslovcích,ale především ve Vítkovcích do r.1306.Především pánů z Rožmberka a z Krumlova.Jsem jeho velký zastánce.Pochopitelně nepohrdnu ani posledním Rožmberkem Petrem Vokem.Moje záliba v historii začala před 20 lety po přečtení knihy o Závišovi z Falkenštejna.
Famm-09
Měšťan
Příspěvky: 22
Registrován: 15 črc 2006 18:37
Bydliště: Domažlice a Èeské Budìjovice

Nový příspěvek od Famm-09 »

Ahoj, já historii studuji, takže mě zajímá (spíše musí zajímat) prakticky vše. Mám rád středověk, zejména Přemyslovce, protože to je naše jediná vládnoucí dynastie. Ve škole máme plno četby a tak se musím zaměřovat na to období, které je zrovna hlavní.
Vincere aut mori
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Tak já také :)

Zajímají mne úplně ze všeho nejvíce Landštejnové a Kuenringové. Trochu účelově pak i poslední Přemyslovci a první Lucemburkové - ovšem především s ohledem na vztahy s Landštejny a případně i Kuenringy.

Za cokoli, co mi pomůže Landštejny poznat blíže, budu vděčná a na druhou stranu ráda (jakožto zvědavá ženská) pomohu každému s jeho bádáním a šouráním :lol:
Volo, multum, statim!
Margharet
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 17 srp 2007 08:22
Bydliště: Èeské Budìjovice

Nový příspěvek od Margharet »

Takže...Když to vezmu od začátku, tak z historie mě zajímalo převážně 19.století. V posledním roce jsem začala ale mnohem víc číst a dá se říct, že jsem "posedlá" Českým královstvím z dob 13. a 14.století. Více než panovníci té doby mě zajímají spíš...jak bych to řekla...šlechtici. A právě o nich bych se tu chtěla něco dozvědět a udělat si takový vlastní názor na českou historii.
Blanka z Valois
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 07 zář 2007 17:54

Nový příspěvek od Blanka z Valois »

Ahoj, tak,abych Vám o sobě něco napsala, jsem naprostý blázen do posledních Přemyslovců a Lucemburků, kromě panovníků mě však zajímají i osudy jejich chotí např. Blanky z Valois, Richenzy, Violy Těšínský atd.. Historie mě však baví celkově až do konce 19. stol.,od tohoto fora si slibuji další rozšíření mých nedokonalých vědomostí :D

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů