Pravopis na fóru

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Pravopis na fóru

Nový příspěvek od elizabeth »

Reaguji na jeden z Florišových příspěvků ohledně gramatiky. Chápu, že některé příspěvky se hemží gramatickými chybami a že to může Flordu i mnohé další iritovat a točit. Ani mně se hrubky v příspěvcích nelíbí, aspoň vyjmenovaná slova bychom mohli respektovat, a pokud víme, že nejsme silní v češtině v kramflecích, raději napíšeme příspěvek ve Wordu, on nám základní hrubky opraví, možná zeleně podtrhne i shodu podmětu s přísudkem, když ji nemáme. Ale nemám potřebu se navážet kvůli tomu do lidí, o nichž nevím nic, čili zda nežili x-let v cizině, nemají jiný mateřský jazyk nebo nejsou třeba dyslektici... A nemyslím si, že by příspěvky Rašiv byly až tak v tomhle ohledu (a samozřejmě ani v jiném) pobuřující. Pokud si vyženeme nové diskutující jen proto, že nemají příspěvek, který má hlavu a patu, gramaticky bez chyby, protože něco přehlédli, půjde to s fórem z kopce. (snad je to podle nových pravidel v pořádku, předložky a předpony z/s jsou vždy problém, zjistila jsem také, že neumím dobře skloňovat jenž a navíc nevím přechodník minulý od odejít - odejduv, odejduvši, odejduvše... :?: ) No ale abych to nezlehčila. Ivano, vraťte se, diskutujte zde a z Flordy si nic nedělejte, on je na češtinu poněkud háklivý a velmi prudký, dokonce si místy, s prominutím, přitom až nevidí do úst...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od slavicekvac »

elizabeth píše:Reaguji na jeden z Florišových příspěvků ohledně gramatiky. Chápu, že některé příspěvky se hemží gramatickými chybami a že to může Flordu i mnohé další iritovat a točit. Ani mně se hrubky v příspěvcích nelíbí, aspoň vyjmenovaná slova bychom mohli respektovat, a pokud víme, že nejsme silní v češtině v kramflecích, raději napíšeme příspěvek ve Wordu, on nám základní hrubky opraví, možná zeleně podtrhne i shodu podmětu s přísudkem, když ji nemáme. Ale nemám potřebu se navážet kvůli tomu do lidí, o nichž nevím nic, čili zda nežili x-let v cizině, nemají jiný mateřský jazyk nebo nejsou třeba dyslektici... A nemyslím si, že by příspěvky Rašiv byly až tak v tomhle ohledu (a samozřejmě ani v jiném) pobuřující. Pokud si vyženeme nové diskutující jen proto, že nemají příspěvek, který má hlavu a patu, gramaticky bez chyby, protože něco přehlédli, půjde to s fórem z kopce. (snad je to podle nových pravidel v pořádku, předložky a předpony z/s jsou vždy problém, zjistila jsem také, že neumím dobře skloňovat jenž a navíc nevím přechodník minulý od odejít - odejduv, odejduvši, odejduvše... :?: ) No ale abych to nezlehčila. Ivano, vraťte se, diskutujte zde a z Flordy si nic nedělejte, on je na češtinu poněkud háklivý a velmi prudký, dokonce si místy, s prominutím, přitom až nevidí do úst...
Je to trochu obecný problém internetu a jeho relativní anonymity - co by člověk do očí neřekl, to nasype do klávesnice raz dva. Chce to vypěstovat si odolnost a kát se z vlastních hříchů :-) Nestupňovat spor odvetou - poznámky o stupiditě jsou silná káva.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od Katerina »

Zlobý, zlobý, je to prostě Floryš
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Pravopis na fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Úmyslně jsem tyto příspěvky přesunul do samostatného tématu, třeba si pěkně zadiskutujeme o tomto problému :)

Můj názor je takový, že správný pravopis a úprava textu je i součástí ohleduplnosti vůči ostatním - špatně se čtou špatně napsané texty.

Na druhou stranu - Floriš kvůli tomu příliš "prudí", zde je namístě víc ohleduplnosti.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od floriš »

slavicekvac píše:...Je to trochu obecný problém internetu a jeho relativní anonymity - co by člověk do očí neřekl, to nasype do klávesnice raz dva...
Naopak, do očí ti to řeknu ještě razantněji a bez skrupulí
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Navrhuji pana "učitele" vyhodit z tohoto fóra! :evil:

Jeho příspěvky jsou ahistorické, obtěžující a nesmyslné.Pokud vím, tak k zablokování účtu jednoho uživatele, došlo také a na základě menších prohřešků.Floriš svým chováním několik lidí doslova vyštval.To se nepovedlo zatím nikomu...

A to nemluvím o záhadné identitě v podání nicku "ABC", kde nehorázným způsobem se navážel do člověka, který evidentně dokázal víc, než on.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od Ježek »

KOMOŃ píše:Navrhuji pana "učitele" vyhodit z tohoto fóra! :evil:
Ne.
KOMOŃ píše:Jeho příspěvky jsou ahistorické, obtěžující a nesmyslné.
Nejsou mimo rámec pravidel.
KOMOŃ píše:Pokud vím, tak k zablokování účtu jednoho uživatele, došlo také a na základě menších prohřešků
Pouze na měsíc. Především ovšem za zatvrzelé porušování pravidel.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Ježek píše:
KOMOŃ píše:Navrhuji pana "učitele" vyhodit z tohoto fóra! :evil:
Ne.
KOMOŃ píše:Jeho příspěvky jsou ahistorické, obtěžující a nesmyslné.
Nejsou mimo rámec pravidel.
KOMOŃ píše:Pokud vím, tak k zablokování účtu jednoho uživatele, došlo také a na základě menších prohřešků
Pouze na měsíc. Především ovšem za zatvrzelé porušování pravidel.
Ještě ses nevyjádřil k té záhadné identitě ABC...
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od Ježek »

KOMOŃ píše:Ještě ses nevyjádřil k té záhadné identitě ABC...
Nevím, kdo to je, neznám identity anonymů.

Nebudu jim bránit ovšem k přispívání, jen kvůli tomu, že jsou anonymové - stejná pravidla pro všechny.

To, co řešil, si nemyslím, že bylo vhodné, ale měl(má) možnost. Diskuse ukázala, v čem se mýlil :)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Ježek píše:
KOMOŃ píše:Ještě ses nevyjádřil k té záhadné identitě ABC...
Nevím, kdo to je, neznám identity anonymů.

Nebudu jim bránit ovšem k přispívání, jen kvůli tomu, že jsou anonymové - stejná pravidla pro všechny.

To, co řešil, si nemyslím, že bylo vhodné, ale měl(má) možnost. Diskuse ukázala, v čem se mýlil :)
Vzpětí se ukázalo, co je zač :D
Takhle blbě se historik nikdy nevyjadřuje.Už hodně historiků dojelo na svůj unáhlený názor.Proto jsem hned od začátku podezříval jednu a tu konkrétní osobu.Prozradila se sama.
Mnoho čtenářů tohoto fóra se neohání p.Sovadinou-v případě jistého pane F. je to totiž jedinej historik, kterého zná :D
A bejt manželem archivářky atd. atd...
Bez piva to není ono.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od floriš »

KOMOŃ píše:Navrhuji pana "učitele" vyhodit z tohoto fóra! :evil:
Navrhovat samozřejmě můžeš. Myslíš si ale, že mou absencí ti náhle začnou ostatní tolerovat neznalost mateřštiny? Těěěěžko
KOMOŃ píše:Jeho příspěvky jsou ahistorické, obtěžující a nesmyslné.
pokud se zajímáš o historii, jistě víš, že kromě studia pramenů a odborných hist. pojednání je nezbytně nutné spolupracovat s odborníky i jiných oborů, a proto se tu také vyskytuju. Jestli tě mé občasné připomínky obtěžují, nikdo tě nenutí je číst...a jejich smyslnost či nesmyslnost ty nehodnoť - houby tomu rozumíš.
KOMOŃ píše:Floriš svým chováním několik lidí doslova vyštval.To se nepovedlo zatím nikomu...
Vyštvával jsem pouze sedmilháře Petra a není jisté, zda sem přestal chodit jen kvůli mně. Má-li někdo soustavně problém s fakty a kritikou za jejich zkreslování, není to záležitost mého štvaní, nýbrž jeho žvanivosti.
KOMOŃ píše:A to nemluvím o záhadné identitě v podání nicku "ABC", kde nehorázným způsobem se navážel do člověka, který evidentně dokázal víc, než on.
Nezdá se ti divné, míchat sem nějaký cizí nick a tvé výhrady k němu, jestliže jsi pojal tento příspěvek jako mou kritiku a pokus o pranýřování?
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od elizabeth »

KOMOŃ píše:...

Ještě ses nevyjádřil k té záhadné identitě ABC...
Ač to do tématu vůbec nepatří, vyjádřím se k tomu... Jsem si jista, že Floriš jím není...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od KOMOŃ »

elizabeth píše:
KOMOŃ píše:...

Ještě ses nevyjádřil k té záhadné identitě ABC...
Ač to do tématu vůbec nepatří, vyjádřím se k tomu... Jsem si jista, že Floriš jím není...
Je :D
Pan floriš má bohužel smutný úděl, že jest manželem archivářky a tudíž i on je z nejpovolanějších...Jeho duševní absence omezená na znalost jediného archívu a jednoho historika se příspěvcích tak projevila, že nemůže být pochybností o identitě. :D
Navíc pan Floriš (píši schválne s velkým "F" protože to tak je gramaticky správně narozdíl od jeho malého "f") zde jako jediný, rozesílal pomlouvačné pamflety a v anonymních komentářích napadal účastníky.Byť se podepsal tak, že nemohlo být pochyb o jeho osobě...
Ale to v případě "ABC" nešlo, neboť tam, pokud by se podepsal jako Floriš, by ho nikdo nebral vážně nebo se mu rovnou vysmál.
Proto bylo potřeba se "převléknout" a pět minut předstírat sofistikovaného historika.

ps: přečti si to co nejdřív!Brzo mi to tu někdo zase smaže :D
Bez piva to není ono.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od floriš »

elizabeth píše:
KOMOŃ píše:...

Ještě ses nevyjádřil k té záhadné identitě ABC...
Ač to do tématu vůbec nepatří, vyjádřím se k tomu... Jsem si jista, že Floriš jím není...
Myslím, že tvé stanovisko sdílejí i všichni ostatní soudní účastníci tohoto fóra - tobě i jim díky. Řekl bych, že tvůj oponent v této diskusi nestojí ani za zrychlený tep, natož za polemiku... let it be.
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: ***Pokec***

Nový příspěvek od KOMOŃ »

floriš píše:
elizabeth píše:
KOMOŃ píše:...

Ještě ses nevyjádřil k té záhadné identitě ABC...
Ač to do tématu vůbec nepatří, vyjádřím se k tomu... Jsem si jista, že Floriš jím není...
Myslím, že tvé stanovisko sdílejí i všichni ostatní soudní účastníci tohoto fóra - tobě i jim díky. Řekl bych, že tvůj oponent v této diskusi nestojí ani za zrychlený tep, natož za polemiku... let it be.
...píše češtinář podepisující se malým písmenem :D
Sám ale nejsem.To tě mohu ubezpečit :D
A važ slova!Slovo "myslím" je ve Tvém podání hrubá urážka všech logicky uvažujících lidí 8-)
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

zásady kritiky

Nový příspěvek od Ingolf »

Existují obecné principy kritizování. Kritika je věc, která odstraňuje něco chybného, proto je tedy bezpochyby potřebná. Další věc je přístup k nositeli nebo aktéru chyby. Má se kritizovat to, co dělá špatně, ne on sám jako člověk. Tedy „tohle děláš blbě“ namísto „jsi blbej, takhle se to nedělá“ (podobně - ten žák má dyslexii namísto je to dyslektik, protože hlavně je to člověk, který má jednu vadu, a ne někdo, kdo je definován jenom tou vadou). Kritizovaný v ideálním případě přijme, že něco dělá špatně, odstraní chybu a poděkuje, protože ví, že se posunul někam dál, už nebude chybovat.
floriš zásadu kritiky zásadně porušuje, nekritizuje pouze tu chybu (nejčastěji pravopisnou), ale shazuje celého pisatele.
Zajímalo by mě, jak na vás působí hlášky – jediný omyl je tvoje reakce; chjoo..; vrať se na základku; buď píšeš po zralé úvaze, nebo plácáš páté přes deváté;. Jednak těch, kterých se týkají, jednak ostatních, jestli jim přijdou v pohodě. A to nemyslím z hlediska pravidel, ale z hlediska, jak tohle může působit na lidskou duši, jaké to ve vás vzbuzuje emoce.
Když do pravidel přece zabrousím, píše se tam „Zde by se měli lidé odreagovat, setkávat se v přátelském duchu a přátelsky diskutovat o věcech, které je zajímají.“ Nevím, kdo sem chodí, aby si rád zadiskutoval nad pravopisem. Ale pokud se sem jde uživatel odreagovat nad tématem historie, tak podle mě nepotřebuje slyšet, že se má vrátit na základku.
Podle pravidel jde „v diskusích jde o střet názorový, nikoli osobní“, posílání na základku vnímám jako porušení tohoto pravidla, to není útok na názor, to se dotýká integrity člověka.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: zásady kritiky

Nový příspěvek od slavicekvac »

Podle pravidel jde „v diskusích jde o střet názorový, nikoli osobní“, posílání na základku vnímám jako porušení tohoto pravidla, to není útok na názor, to se dotýká integrity člověka.
Velmi se připojuji. Zkusil jsem si představit, co bych řekl jako Floriš na mé zjištění z denárů: Jdi na oční, je tam prostě Praga :-) Žádný ILVS. Taky bych asi mohl říct oponentům, vytři voči, než se na to koukneš, máš zelený zákal :-) Tak bychom se ničeho nedobrali. Předveď na obrázku co tam vidíš ty. Zopakuj si zvětšení, které jsem předložil já. Řekl bych, že takto konstruktivně jsme zvládli diskusi o trámovém stropě v Panenském Týnci, která můj názor velmi kvalifikovaně vyvrátila. Včetně dohlídky na místě samém. Jsem rád, že nejsem v omylu. Třeba se tak stane i s hradištěm Troja, třeba ne. Ale určitě nikdo v této diskusi není za blbce. To je to co na tomto diskusním fóru je velmi užitečné, nejen pro věc samu, ale pro výchovu. A že je třeba se vychovávat stále mohu doložit svým ročníkem narození 1946.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: zásady kritiky

Nový příspěvek od floriš »

slavicekvac píše:
Podle pravidel jde „v diskusích jde o střet názorový, nikoli osobní“, posílání na základku vnímám jako porušení tohoto pravidla, to není útok na názor, to se dotýká integrity člověka.
Velmi se připojuji. Zkusil jsem si představit, co bych řekl jako Floriš na mé zjištění z denárů: Jdi na oční, je tam prostě Praga :-) Žádný ILVS. Taky bych asi mohl říct oponentům, vytři voči, než se na to koukneš, máš zelený zákal :-) Tak bychom se ničeho nedobrali. Předveď na obrázku co tam vidíš ty. Zopakuj si zvětšení, které jsem předložil já. Řekl bych, že takto konstruktivně jsme zvládli diskusi o trámovém stropě v Panenském Týnci, která můj názor velmi kvalifikovaně vyvrátila. Včetně dohlídky na místě samém. Jsem rád, že nejsem v omylu. Třeba se tak stane i s hradištěm Troja, třeba ne. Ale určitě nikdo v této diskusi není za blbce. To je to co na tomto diskusním fóru je velmi užitečné, nejen pro věc samu, ale pro výchovu. A že je třeba se vychovávat stále mohu doložit svým ročníkem narození 1946.
Dovolil bych si poněkud posunout vývoj další kritiky do rozumnější polohy. Je pravda, že mé výroky občas zasahují kritizovaného osobně, ale činím tak pouze ve dvou variantách. 1) když mne někdo osobně atakuje kvůli nějakému mému nesouhlasu s předkládanými fakty - pak se bráním rovněž v osobní poloze, 2) když se někdo hanebným způsobem proviňuje proti gramatice českého jazyka - to není otázka mého pohledu na věc, to je provinění proti platnému zákonnému předpisu, se kterým se „každý“ z nás seznamuje na základní škole.

Pokud to někdo ne a ne rozdejchat, vzniká konflikt... Tak já se tedy budu snažit otupit ostří :think: ... ale běda vám, kdo se do mne zase navezete :D
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Pravopis na fóru

Nový příspěvek od Ingolf »

floriši, proč jsi mi psal, že jsem amatérský uživatel češtiny, před kterým je posvátnou povinností ji chránit? Jednalo se o moji otázku na Thovta, otázku, kde jsi ty vůbec nefiguroval, nikdo se do tebe nenavážel a ve větě "Co je to posvátná povinnost?" jsem žádnou pravopisnou chybu neudělal. Tak kdo se do koho naváží?
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: zásady kritiky

Nový příspěvek od Ingolf »

slavicekvac píše: Velmi se připojuji. Zkusil jsem si představit, co bych řekl jako Floriš na mé zjištění z denárů: Jdi na oční, je tam prostě Praga :-) Žádný ILVS. Taky bych asi mohl říct oponentům, vytři voči, než se na to koukneš, máš zelený zákal :-) Tak bychom se ničeho nedobrali. Předveď na obrázku co tam vidíš ty. Zopakuj si zvětšení, které jsem předložil já. Řekl bych, že takto konstruktivně jsme zvládli diskusi o trámovém stropě v Panenském Týnci, která můj názor velmi kvalifikovaně vyvrátila. Včetně dohlídky na místě samém. Jsem rád, že nejsem v omylu. Třeba se tak stane i s hradištěm Troja, třeba ne. Ale určitě nikdo v této diskusi není za blbce. To je to co na tomto diskusním fóru je velmi užitečné, nejen pro věc samu, ale pro výchovu.
Přesně, protože v diskusi, jak si ji představuji, nejde o to dokázat, že jám mám pravdu a ostatní ji musí přijmout, mně jde o hledání pravdy a oponent není protivník, ale kolega vzhlede k tomuhle cíli.. A tak to tu mám s drtivou většinou z vás..
Obecný postoj panuje naneštěstí takový, že když jeden oponuje, onen napadený se cítí dotčený, myslí si, že z něj někdo dělá blbce, a reaguje podrážděně. A právě proto je nutné dávat najevo, že nekritizují osobu dotyčného, nebudu dávat najevo žádné reakce, které by ho shazovaly, nebudu si klepat na čelo apod., a budu ukazovat pouze a jen na to, co dělá chybně..

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů