Technické připomínky k fóru

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Nevím, jestli to mate jenom mě, ale já mám drobnou připomínku k označení kapitoly Vrcholný středověk (1197-1378). :|
Pro mě je 12. století (včetně jeho konce) ještě raným středověkem!
Za vrcholný bych pokládal (a jistě ne sám) teprve období následujícího století, které je obecně považováno za poměrně zlomové a pokrokové.
Osobně bych navrhoval pozměnit virtuální hranici "Vrcholného středověku" až na počátek vlády Přemysla Otakara II. > 1253.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Poèátek VS

Nový příspěvek od Ježek »

Zdiskreditovat. Klidně do celého světa vyřveme mohutným hlasem, že jsme ochotni uznat chybu.

Začátek VS 1000 - 1100 možná na Západě (tam mají dycky něco extra), u nás začátek 13. st. (to jsme se celkem trefili). Jsem proti, ale budu polemisovat.

Vždy se musí stanovit nějaké datum, přičemž staré jevy přetrvávají i po datu a nové třeba ještě nenastaly.
Proč tohle datum.
Záhy (1198,1203, 1212) se z knížectví stává království
Zaniká hradská soustava, vznikají první města (II. dec. XIII. věku), německá kolonisace.

Rok 1253 je rok Palackého (se vší úctou), kolonisace probíhala již dříve, rozdělovat ji na německou a českou, to je překonané.
Že hradská šlechta neměla již vlivu si dokazujeme tady:
http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?t=346

Daleko spekulativnější se mi zdá rok 1378, jako rozhraní VS a PS ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Poèátek VS

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Ježek píše:...Daleko spekulativnější se mi zdá rok 1378, jako rozhraní VS a PS...
A s tím jsem zas kupodivu spokojen já... obecně se ten přelom háže zas k r. 1400 (jak originální :roll: ).
V roce 1400 se nic tak významného nestalo, stejně jako v roce 1200, proto ty mezníky dle rozhraní vlád ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Poèátek VS

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše:..proto ty mezníky dle rozhraní vlád ...
právě... > 1230 nebo 1253
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Nový příspěvek od Greywolf »

Nevěděl jsem kam toto napsat a proto jsem to písnul sem ...

Prosím moderátory o případné přesunutí ...

Chtěl bych Vás všechny o něco požádat ...

Máte-li k dispozici a uvádíte-li data ( hlavně narození, se kterými je největší potíž ), uveďte prosím k tomuto i zdroj. Ostatní pak tráví hodně času jeho hledáním ( zdroje ) a ověřováním ...

Je to jen pár písmenek, které ale ušetří ostatním spoustu času. Není to potřeba vždy, ale např. v krátkém přehledu jmen s daty by to bylo vhodné ...

Já to ověřit nemohu :cry: a musím věřit, ale např. Bety, obě Katky, Przemysl de Nyestieyky, Ježek, Violka, Acoma, Tekla a někteří další to ověřit mohou. Zbytečně se pak dohadujeme, kde se ten který datum "narodil" ... :louceni:
Protivenstvím ke hvězdám ... / motto RAF
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Greywolf píše:Já to ověřit nemohu :cry: a musím věřit, ale např. Bety, obě Katky, Przemysl de Nyestieyky, Ježek, Violka, Acoma, Tekla a někteří další to ověřit mohou. Zbytečně se pak dohadujeme, kde se ten který datum "narodil" ... :louceni:
On asi nikdo nemá ty listiny doma a všichni se dívají sem: http://147.231.53.91/src/index.php?s=v&cat=8 (a tam se na to můžou podívat všichni)

// Jinak šlechtu z CDB I a II mám v tabulce v Excelu, můžu poslat ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Nový příspěvek od Greywolf »

... to které datum "narodilo" ??? :oops: :oops: :oops: To jsme celí my,chlapci od německých hranic ... :wink: ... omlouvám se.
Ježek píše:
Greywolf píše:Já to ověřit nemohu :cry: a musím věřit, ale např. Bety, obě Katky, Przemysl de Nyestieyky, Ježek, Violka, Acoma, Tekla a někteří další to ověřit mohou. Zbytečně se pak dohadujeme, kde se ten který datum "narodil" ... :louceni:
On asi nikdo nemá ty listiny doma a všichni se dívají sem: http://147.231.53.91/src/index.php?s=v&cat=8 (a tam se na to můžou podívat všichni)
... asi si nerozumíme ... omlouvám se za tuto připomínku. Budu si tedy vše ověřovat ( to by uvedením zdroje odpadlo ). Díky Ježkovi už i vím, kde mám hledat. Za to děkuji ...
Protivenstvím ke hvězdám ... / motto RAF
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Greywolf píše: ... asi si nerozumíme
Jak tedy ověřit? Mě většina souvislostí u těch Vítkovců po polovině století uniká, nikdy sem to nezkoumal ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Nový příspěvek od Greywolf »

Ježek píše:
Greywolf píše: ... asi si nerozumíme
Jak tedy ověřit? Mě většina souvislostí u těch Vítkovců po polovině století uniká, nikdy sem to nezkoumal ...
A právě o to jde. Nikdo neví vše a každý má jistotu jen u něčeho. Hledáme Vítka z Hradce ... a Hugo z hor ho snad našel. Já později taky, ale ...
Viola píše:
Greywolf píše: Co např. tady ? ...

http://www.genealogy.euweb.cz/bohemia/rosenbg1.html#V1R
Tahle stránka je moc pěkně udělaná, ale obsahuje určité chyby a dokud neuvidím relevantní pramen, neuvěřím :wink: .
Kdyby napsal ( a nejen on ) zdroj, posunuli bychom se dál podstatně rychleji. Teď ale nevíme, kde Vítka z Hradce našel on. Budeme čekat a tahat z něj rozumy ... :wink:
Protivenstvím ke hvězdám ... / motto RAF
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

potrefená husa nejvíc kejhá :)

Nový příspěvek od Ježek »

No a proč tam byla ta jména, mezi nimi i mé?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Nový příspěvek od Greywolf »

Ježek píše:No a proč tam byla ta jména, mezi nimi i mé?
Protože máš zkušenosti ... protože když ti někdo napíše číslo listiny, tak jí najdeš ( nebo opis apod. ). Najdou jí i jiní ...

Při uvedení něčeho nového může nastat ...

a) Není to pravda ... a pak se tím nemusíme zabývat.
b) Našlo se něco, co jiní přehlédli ...

Když uvedeš zdroj, znalý si to velice rychle ověří. Já amatér bych mohl dál šířit nepravdu. Někdo na mě naváže a poví to dál. Víš jak to je ... stokrát opakovaná lež se stává téměř pravdou. To přeci není účelem.

Bez uvedeného zdroje budeš dlouho pátrat a ani to nemusíš najít. S uvedeným zdrojem se ale vše rychle ukáže ...

P.S.
Máš tolik času ? Když ti písnu ... je to tam a tam ... nepomůže ti to ???
Protivenstvím ke hvězdám ... / motto RAF
Návštěvník

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Návštěvník »

Chtěl bych přispět k něčemu, co se mi zdá rozumné a smysluplné. Navrhuji důsledně dodržovat autenticitu jmen tak, jak je používali jejich nositelé, či jak se ve své době psaly. Jednak pro přesnost a také pro udržení dobré úrovně diskuse. Bude to ovšem znamenat nezbytnost ignorovat řadu novějších autorů různých spisků, kteří považovali za nutné za každou cenu německy znějící jména počeštovat zřejmě z vlasteneckého trojčení, pro tento účel i ignorovat v některých případech i současné úřední názvy, které doufejme nebudou mít dlouhého trvání. Na mysli mám např. Přejmenovávání Albrechta a další toho rodu ze Seebergu na Žeberky, včetně jejich hradů. Proč? Albrecht vystavěl na vysoké hoře stejného jména hrad Seeberg a používal totéž jméno on i jeho děti. Hora ( v překladu Jezerní ) odvozovala svůj dávný název od své polohy vysoko se čnící nad Komořanským jezerem ( Kommern See ), největší vodní plochou tehdejších zemí Koruny České. Albrecht postavil později další hrad stejného jména ještě nedaleko Chebu. Jak to dopadá při nedodržování této navrhované zásady vidíme, podíváme - li se do současných map i literatury, kde se na místě hory Seeberg dočteme název Jezeř, Jezeří. Nedaleko, ve vzdálenosti cca 1.8 km se však nachází zámek Jezeří ( název používaný po r. 1945, úředně však změněný z německého již v r.1926 ), historicky je ovšem správě Eisenberg, již od dob původně středověkého hradu z počátku 14. stol. To proto, že již od dob keltského osídlení se v celém okolí těžily železné rudy a těžba předurčila a výrazně poznamenala celé území vývojem osídlení, obchodních cest a jejich ochrany několika hrady. A tak původní názvosloví "mluvilo" o historických skutečnostech a souvislostech, oproti necitlivému pozměňování místních a osobních jmen, vedoucích k zmatení pojmů. Aby bláznovství nebylo konce, v horském údolí za horou Seeberg vybudoval na přelomu 19/20 stol. vlastník zmíněného zámku, Mořic z Lobkowicz přehradu, kterou převzal stát a dnes ji spravuje Povodí Ohře. Po něm přehrada nesla donedávna jméno. Dnes ale tato přehrada nese jméno Jezeří. Když jsem se tentýž název dočetl ještě v novodobém označení hájovny, vzdálené asi 8km vysoko v horách téměř u samé hranice, která ani polohou ani vlastnicky nijak nikdy s s Jezeřím ani Seeberkem, ani zaniklým jezerem nesouvisela, nevěřil jsem vlastním očím. Vysvětlení je však prosté. Názvy si dnes vymýšlejí lidé, kteří nemají o historických souvislostech potuchy a kteří názvoslovím dotčená území nikdy neviděli ani z rychlíku. A při pohledu na mapu 1 : 500000 jde o rozdíl asi vskutku zanedbatelný. Postiženy nejsou jen německé, ale i původní české názvy, různě zkomolené a pokroucené během času.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Citace (Quote) příspěvků

Nový příspěvek od elizabeth »

Kolegové přispěvatelé, měla bych k vám všem jednu prosbu, když citujete předchozí přispěvatele, zkontrolujte si, prosím, zda jste odcitovali správně. Už druhý den nedělám nic jiného, než, že opravuju desítky příspěvků (v těch posledních dnech zejména pana Slavíčka). Kolikrát se nemohu dobrat ani toho, kdo byl autorem citovaného výroku, protože jsou staršího data, jak se stalo v Apokryfních evangeliích a jeden příspěvek někde v umění. Pokud citace pak použijí další z vás, může se stát, že z následujících příspěvků si budou ostatní myslet, že dotyčný řekl něco, co vůbec neřekl, jen pro to, že byla uvedena špatná citace - neboli [quote][/quote]. Uvedený text musí být vždy mezi nimi a nesmí se vyskytovat žádná lichá závorka nebo ukončení či zahájení citace. Míváte povětšinou přínosné příspěvky, tak by byla škoda, aby z nich vyplývaly nějaké zmatky. Děkuji. E.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Zany »

Navíc pokud odpovídáte na předchozí příspěvek, je citace zbytečná, ta má smysl v případě reakci na něco staršího
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Citace (Quote) příspěvků

Nový příspěvek od elizabeth »

slavicekvac píše:
elizabeth píše:Kolegové přispěvatelé, měla bych k vám všem jednu prosbu, když citujete předchozí přispěvatele, zkontrolujte si, prosím, zda jste odcitovali správně. Už druhý den nedělám nic jiného, než, že opravuju desítky příspěvků (v těch posledních dnech zejména pana Slavíčka). Kolikrát se nemohu dobrat ani toho, kdo byl autorem citovaného výroku, protože jsou staršího data, jak se stalo v Apokryfních evangeliích a jeden příspěvek někde v umění. Pokud citace pak použijí další z vás, může se stát, že z následujících příspěvků si budou ostatní myslet, že dotyčný řekl něco, co vůbec neřekl, jen pro to, že byla uvedena špatná citace - neboli
. Uvedený text musí být vždy mezi nimi a nesmí se vyskytovat žádná lichá závorka nebo ukončení či zahájení citace. Míváte povětšinou přínosné příspěvky, tak by byla škoda, aby z nich vyplývaly nějaké zmatky. Děkuji. E.
Moc nerozumím, vždy jsem použil tlačítko citace nahoře nad příspěvkem. Jak je myslitelné, že to nevezme správně autora?
Asi jste si zřejmě první "závorku" se jménem autora nedopatřením vymazal, pak to samozřejmě jméno autora v příspěvku není. Používejte před odesláním tlačítka náhled, podíváte se tak před odesláním na svou zprávu. Pokud se něco takového stane, že vymažete jméno autora původního příspěvku, a pamatujete si ještě, kdo byl autorem příspěvku na něž odpovídáte, uveďte na počátek příspěvku jméno dotyčného a označte i konec jeho příspěvku. S tím už si nějak poradím. Nemohu dohledávat několik stránek zpět, čí příspěvek to byl a pokud přesně sahal, je to zdlouhavé a vyčerpávající. Děkuji.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Změnil jsem mailovou adresu, ze které se posílají upozornění z fóra z mé adresy na forum@e-stredovek.cz. Kdyby to nefungovalo, ozvěte se prosím.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:Změnil jsem mailovou adresu, ze které se posílají upozornění z fóra z mé adresy na forum@e-stredovek.cz. Kdyby to nefungovalo, ozvěte se prosím.
Ježku, funguje to... :wink: :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Dagmar »

citace "1251 do Prahy dorazily jako papežský dar Anežce svaté ostatky a s velikou slávou byly přivítány velkým procesím "
A jaké to byly svaté ostatky?
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Katerina »

Dagmar píše:citace "1251 do Prahy dorazily jako papežský dar Anežce svaté ostatky a s velikou slávou byly přivítány velkým procesím "
A jaké to byly svaté ostatky?
Dagmarko , proč je tvá otázka tady ?? Má to nějaký důvod ??

odpovím ti dnes večer, mám to doma, hlava už nestačí si všechno pamatovat.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Jak si někteří všimli, tak upozornění chodí z jiné mailové adresy, tak na to se podívám.

Jinak ale budu dělat aktualisaci fóra, kterou se zazáplatují díry v systému, tak aby se opět zabránilo registraci robotů. Pak také odstraním tlačítko Nahlásit příspěvek, zneužívají toho opět roboti a nám není nevyhnutelně nutné. Ale oboje mám v plánu, až budu v Brně a půjde mi dobře internet.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google [Bot] a 0 hostů