Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 21 čer 2021 06:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Search found 1 match

Autor Zpráva

 Jump to forum   Jump to topic

 Předmět příspěvku: Re: Sv. Václav x Boleslav I.
Napsal: 04 pro 2015 08:09 

2. důvod narození mimo knížecký titul Vratislava je myslitelný spíše jako zástupný, ale mohl být použit.
Nesouhlasím, nevím o případu, kdyby hrál tento princip roli v souvislosti s našimi končinami

Na to jsem ale někde narazil, že nárok na královský trůn má mladší syn, pakliže v den jeho narození byl otec králem (a starší syn se narodil v den, kdy otec ještě nevládl). Možná v Anglii za Plantagenetů a hlavně u Otonů.
Jindřich Ptáčník si vzal Matyldu, s ní měl syna Otu I. (*912) a Jindřicha (vévodu bavorského, * 922). Královský titul zdědil Ota. Ale hlavně mám v hlavě, že Matylda prosazovala svého oblíbence Jindřicha, který se narodil právě za doby panování Jindřicha jakožto krále říše. Ota se narodil r. 912, to byl Jindřich pouze vévodou saským..
Nemám u sebe literaturu, tak sem okopíruju odstavec z wikipedie: "Roku 929 listinou určil za svého nástupce syna Otu, prvorozený syn Thankmar nebyl kvůli rozvodu akceptovatelný jako právoplatný dědic. Tato listina určovala poměry po jeho smrti a vdova měla obdržet jako vdovské statky především Quedlinburg, Pöhlde a Nordhausen. Mladší Jindřich měl zatím zůstat v královské domácnosti (kvůli věku) a Bruno byl určen pro duchovní dráhu (později se stal kancléřem svého bratra Oty). Dlužno říci, že Oto později tuto listinu porušil a upřel Matyldě vdovské statky v oplátku za to, že uvažovala o možné kandidatuře Jindřicha, který se na rozdíl od Oty "narodil v purpuru" - tedy v době, kdy Jindřich Ptáčník byl králem ."
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jind%C5%99ich_I._Pt%C3%A1%C4%8Dn%C3%ADk


O uřízlém uchu slyším prvně. Vlček se o ničem nezmiňuje..
To rozebírá Třeštík v Počátcích Přemyslovců (s. 225 a násl.). V jedněch legendách je Václav zraněn na ruce, když v sebeobraně drží Boleslava. Boleslavův družiník do Václava tne, a odtud pochází useknutý prst. V dalších legendách Václav po této bitce utíká ke kostelu a je ještě zraněn na uchu.. Třeštík to vykládá podobou slov prst (articulum) a ucho (auriculum).
Logický sled věcí je ten, že Václav v bitce přišel o prst. Špatný opis změnil prst na ucho, takže si useknutí ucha musel ještě domyslet, tudíž k němu mělo dojít při Václavově útěku ke kostelu..

Kristián uvádí, že ucho leželo v Boleslavi mimo Václavovo tělo. Václav se zjevil ve snu své sestře Přibyslavě, ta ucho nalezla, přiložila k tělu a ucho srostlo. Při Václavově translaci už ucho bylo srostlé.. Jestli ale ucho nebylo vůbec odťato, pak je jen logické, že translátoři nalezli ob uši na svém místě..
Na druhou stranu legendista Vavřinec píše o useknutém prstu, který byl také na Václavův popud nalezen, přidán k tělu, se kterým srostl.. Třeštík tu vidí předlohu v textu Řehoře Velikého o sv. Herkulánovi, kterému srostla s tělem useknutá hlava..
Stránka 1 z 1 [ Search found 1 match ]


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz