Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 22 čer 2021 08:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Search found 2 matches

Autor Zpráva

 Jump to forum   Jump to topic

Napsal: 05 říj 2015 15:30 

Kdo zná dějiny let 1526 - 1620, a samozřejmě následný vývoj v době baroka, tak snadno odhalí, že jak rekatolizace, tak i sílící absolutismus - a ruku v ruce s tím i centralizace podunajské monarchie - byly úspěšně zahájeny již za vlády Ferdinanda I., tudíž zde vývojové tendence nepřející českému stavovskému systému a silnému protestantismu byly dlouhou před Bílou horou a sílily počínaje rokem 1600. Nebýt Bílé hory, tak by sice vývoj v této oblasti nenabral tak velké zrychlení, jako během druhé čtvrtiny 17. věku, ale dle mého názoru by stejně byl svou setrvačností tlačen vpřed a nakonec by došlo k zápasu "kdo z koho", z něhož by český stavovský systém vyšel opětovně poražen, jelikož České království mělo oproti Uhrám, kde se Habsburkům nikdy nepodařilo úplně zlomit tamní nobilitu, velkou nevýhodu v tom, že tu nebyl žádný turecký nebo sedmihradský element, který právě v Uhrách bránil Habsburkům postupovat tak tvrdě a nekompromisně, jako v Čechách po Bílé hoře.

 Jump to forum   Jump to topic

 Předmět příspěvku: Re: Císaø Zikmund Lucemburský
Napsal: 11 srp 2010 15:56 

Na Zikmundovu povahu a vládu měla velký vliv jeho vláda v Uhrách. Zikmund prošel stejně jako jeho otec a děd tvrdou vladařskou školou života, protože narozdíl od Václava si musel svou uherskou korunu tvrdě vybojovat. V zdrsnělém uherském prostředí musel panovník být bezohledný, často krutý, lstivý, tvrdý, úskočný a musel se umět pohybovat v intrikách. Přesně tyto vlastnosti měl i Zikmund.

Zároveň byl Zikmund ale vzdělaný, zajímal se o umění a kulturu, byl bystrý, rychlý, pohotový, vtipný a výstižný, měl také diplomatický a politický talent. Měl rád politiku a jednání, kvůli kterým neváhal podnikat i dlouhé a náročné cesty. Byl ctižádostivý a sebevědomý. To byly vlastnosti, které zdědil po otci.

K Zikmundovým špatným vlastnostem však patřila krutost, msta, bezohlednost, osobní i politická chladnost a velká dávka cynismu, kterou u něj zaznamenali již současníci. Narozdíl od svého otce nebyl Zikmund nikdy trpělivý a chyběla mu rozvaha a předvídatelnost. Nejhoršími vlastnostmi u Zikmunda byly však intrikářství, slabě vyvinutý citový vztah k příbuzným a pravidlo, podle kterého se řídil po celý svůj život: že účel světí prostředky. Zikmund se totiž neštítil ničeho, aby dosáhl svého cíle. Je nepopiratelnou skutečností, že tato stránka jeho povahy českému prostředí nikdy nesedla. České prostředí nebylo tak schovívavé a neodpouštělo Zikmundovi křivdy tak snadno, jako uherské a německé prostředí. Češi Zikmundovi nikdy nezapomněli, že dal svého bratra Václava a bratrance Prokopa věrolomně zatknout a uvěznit, že roku 1402 vpadl do Čech s vojskem jako kořistník a lupič, stejně jako roku 1404 na Moravu, že se o něm šířily pověsti, že dal otrávit Jana Zhořeleckého, krutým vězněním přivedl do hrobu Prokopa (což byla ostatně pravda), otrávit Jošta, že předhodil Jana Husa koncilu a vydal ho plamenům, že hrozil Václavovi křížovou výpravou a v neposlední řadě to, že přišel do Čech jako dědic v čele křížové výpravy.

Jako panovník byl nespornou a významnou osobností. V říšské politice si vedl značně stejně jako Václav, tedy objevoval se zde zřídka a musel čelit porýnským kurfiřtům. Narozdíl od Václava ale dělal kompromisy a ústupky, takže se mu vláda nezhroutila. V Uhrách si vedl zdatně, ubránil turecké nebezpečí, povznesl hospodářsky a kulturně zanedbané království. Ale v Čechách se mu nedařilo, Češi a Zikmund si zkrátka nesedli. :o
Stránka 1 z 1 [ Search found 2 matches ]


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz