Nalezeno 47 výsledků hledání

Return

od Michal
31 led 2009 22:02
Jump to forum
Jump to topic

Re: Mongolská invaze a èeské zemì

Takže, zistil som nasledovné. Opisy bitky pri Lechnici sa opierajú prevažne o Dlugoszovu kroniku. Táto bola spisovaná cca 40 rokov po vlastnej udalosti, a Dlugosz okrem toho, že v tom období sa údajne snažil zblížiť rád nemeckých rytierov a poľskú šľachtu tým, že ich v osudnej bitke spomenul spolu,...
od elizabeth
12 kvě 2009 13:20
Jump to forum
Jump to topic

Re: Tobiáš a Dětřich

Je to trochu mimo téma, ale už se zde diskutuje o původu olomouckého biskupa Dětřicha. Jaké jsou další spekulace o jeho původu? Mě osobně zajímá, kdo první přišel s tím, že Dětřich byl Vítkovec a příslušník pánů z Hradce, při procházení listin jsem totiž nikde nenašla zmínku o příslušnosti k vítkov...
od Laurentius
25 srp 2009 12:53
Jump to forum
Jump to topic

Re: Wikipedia

Ta jednoduchá možnost přepínání jazykových mutací je opravdu dobrá. Dozvíte se například, že bitvu na Moravském poli vyhrál: - podle německé verze geniální Rudolf Habsburský a rakouské voje, Ladislav hrál pouze podřadnou úlohu v zadním šiku - podle maďarské verze geniální Ladislav a uherské voje, Ru...
od thovtt
27 říj 2009 11:18
Jump to forum
Jump to topic

Vedlejší větve Vítkovců

Doporučuji článek Popis vedlejších větví Vítkovců jehož součástí jsoup áni z Chomutova kde jsou všechny listiny uvedené i když v nich nikde není uveden příbuzenský vztah. Ale je to porovnání erbu růže, který všechny tito větve používaly a v svědečních řadách kde vystupují jiní Vítkovci z hlavních vě...
od slavicekvac
29 srp 2010 14:19
Jump to forum
Jump to topic

Re: Konec stredoveku?

Co takhle téma ostatní? Svoboda jednotlivce v historických epochách? Mě třeba velmi vždy iritoval výrok temný středověk. Když se nikdy neřekne temný novověk. Třeba nacizmus a komunizmus - jasně temný novověk. Co do počtu obětí nepochybně temnější než jakékoliv údobí středověku. Ono i renezance - hum...
od zdenek-ch
01 kvě 2012 19:11
Jump to forum
Jump to topic

Hrádek Čeladná

Představuji Vám svůj nový model hrádku Čeladná. Model je založen na jedné z několika možných historických podob. Model obsahuje 12 listů, vyšel v malém nákladu v offsetovém tisku. Více fotek a informací naleznete na mém webu. http://www.papmodely.wz.cz http://www.papmodely.wz.cz/celadnaob.jpg Více ...
od Rubáš z Hrádku
12 lis 2012 21:34
Jump to forum
Jump to topic

Re: Rožmberkové

Vývod z předků Petra Voka z Rožmberka od Petra Tybitancla.

Obrázek
od Katerina
09 zář 2022 22:24
Jump to forum
Jump to topic

Re: Svatováclavský sraz 2022

Katerina píše:
Ježek píše:Říp a Budyně?

A přímo na Václava nebo první říjnový víkend?
Já zatím mohu oba termíny, takže hlavně Betty - jak na tom časově bude - BTW - když už tam budem - co Roudnický nebo Doksanský klášter ??
Tak já už bohužel na Václava nemůžu, jak jsem psala, nebudu tady, ale na služebce :-( .
od boukaljan
12 říj 2022 17:13
Jump to forum
Jump to topic

Re: Páni ze Všechrom, Říčan a Průhonic

Autoři nové práce o středověkém Jílovsku a Říčansku "Kraj na konci středověku" Vízner a Juřinová upozornili na existenci opomíjeného syna Diviše ze Všechrom Mladotu ze Zvole. Kniha sice nemá poznámky, ale z textu se mi podařilo dešifrovat, že jedná o tento pramen: https://sources.cms.flu.c...
od Rubáš z Hrádku
27 říj 2022 01:03
Jump to forum
Jump to topic

Re: Bitva u Kressenbrunnu

313215318_2339600726196511_3593272306822339735_n.jpg
od elizabeth
19 led 2023 13:49
Jump to forum
Jump to topic

Re: Latina - obecné dotazy, vysvětlení jevů apod.

Problém nastává s další částí tj. tehdy mně nebo mým dědicům výše řečenými 2000 kopami grošů zaplacenými zmíněným pánem, mým králem nebo jeho dědici či následníky, (1) protože té větě chybí významové sloveso. A není místo významového slovesa to persolutis? persolutis je ale participium od persolvo ...
od boukaljan
01 úno 2023 10:47
Jump to forum
Jump to topic

Re: Vřesovci

Vřesovci (popř. rytíři či vladykové z Vřesovic, teprve od 17. století páni a hrabata) jsou poměrně zajímavým rodem, který náleží mezi tzv. válečnickou aristokracii husitského věku. Nejznámějším představitelem rodu je husitský válečník a krajský hejtman na Žatecku a Litoměřicku Jakoubek z Vřesovic. ...
od Wladislaus
17 úno 2023 19:37
Jump to forum
Jump to topic

Re: Slavníkovci nejsou Přemyslovci

Vypadá to, že s analýzou DNA olomouckých Přemyslovců se konečně něco začne dít :D

https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 7251218_pj

Edit:
Vlastně to spíš patří do tématu o původu Přemyslovců, takže odkaz dávám i tam.
od Simplex
21 úno 2023 20:05
Jump to forum
Jump to topic

Re: Páni z Krumlova

Hypotéza je následující - v obou případech to jsou pečeti, ne snad manželské, ale ze zohledněním rodu manželky vydavatele. Co si o tom myslíte? -Vzledem k tomu, že jistotu nebude mít nikdy, tak je to jedna z možných hypotéz. Pokud si vzpomínám, tak možnost jakýchsi nedokonalých aliančních erbů se o...
od Viola
01 bře 2023 14:56
Jump to forum
Jump to topic

Re: Restart e-stredoveku

Dala bych "Aktuality"

a u toho života/kultury - asi záleží na tom, čeho je tam víc, jestli kultury, tak bych dala "Středověká kultura", jestli je to tak nějak všechno možný, dala bych "Život ve středověku"
od Napo_Leon
18 bře 2023 12:11
Jump to forum
Jump to topic

Re: Aktualizace fóra

Přemýšlím, zdali by nemohlo webu a DF pomoci, kdyby se pokusily transformovat z mainstreamové domény určené pro masy, které už v dnešní době nedokáže oslovit, naopak v jakousi platformu sloužící jako pomůcka badatelům, historikům, studentům humanitních oborů a zájemcům z řad veřejnosti, kteří se zaj...
od Przemysl de Nyestieyky
29 bře 2023 21:02
Jump to forum
Jump to topic

Re: Navarov - tajemný nebo neznámý?

Etymologií se zabývalo mnoho autorů, souhrn některých teorií jsem uvedl kdysi v brožuře Beatrisu Navarov (2003). Většinou jde o romantické výklady, ale je fakt, že podobná slova se vyskytují v některých jazycích i v názvech jídel a zabýval jsem se i tím, jestli to nemá souvislost právě s navarrským ...
od Viola
23 kvě 2023 20:10
Jump to forum
Jump to topic

Re: korunovace královen

Ke korunovacím královen je velmi pěkná bakalářka:

https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/74848