Jen málo lidí dnes ví, e v srpnu roku 880 odeel z místa, zatím jednoznačně neurčeného sídla moravských králů, velkolepý průvod. Doprovázel mladičkou a půvabnou moravskou princeznu Dobroslavu do dalekého panělska.
Královská jízda?
Měla se stát manelkou panělského krále Fortunia. Přesto, e existuje několik písemných pramenů o této historické události, slaví ji 25. června jako Fiesta Santa Orosia pouze panělé, Francouzi a Italové. V Čechách upadla v zapomnění. I kdy kdo ví. Moná, e moravská lidová tradice uchovala památku na honosný průvod, odváející mladičkou krasavici královské krve, do daleké ciziny. Můe to být původ lidové slavnosti, nazývané Jízda králů. I kdy se historikové zatím neshodli, která z historických událostí vyvolala tento zvlátní zvyk, není vyloučeno, e mladičký král v dívčím kroji představuje ve skutečnosti mladou dívku královské krve. Bílá růe v jejich ústech je, podobně jako lilie, symbolem panenství.
Patronka detě
Cesta měla tragický závěr. Ve panělsku tehdy křesané vedení Fortuniem bojovali s muslimskými Maury. Jejich velitel Abun Lupo přepadl výpravu a vechny účastníky pobil. Mladičkou Fortuniovu nevěstu nutil k přijetí muslimské víry a chtěl si ji vzít za enu. Ta vak odmítla a byla krutě umučena. Pálili ji pochodněmí, polévali roztaveným olovem, uali jí obě ruce a nakonec setli. Středověká krutost byla příslovečná. I kdy ani dnení horliví muslimové nejsou mírumilovnějí. Tělo princezny s uatou hlavou přenesli ji dva roky po její smrti do kostela v městě Jaca.
Neastný Fortunio pomstil smrt své nevěsty dokonale. Dívku svých snů prý nepřestal milovat a neoenil se do konce ivota. Hnán vánivou zlobou, osvobodil od Maurů celé panělsko a ochránil před muslimy západní Evropu. Obyvatelé to přisuzovali pomoci umučené Dobroslavy, kterou navíc provázely zvěsti o tom, e ovládá detě, blesky a krupobití. Prohlásili ji za svatou. Stala se patronkou blahodárného detě.
Písemná legenda, nazývaná Druhá legenda o svaté Eurosii (Secondo la tradizione Santa Eurosia) napsaná v roce 864, tedy jen dva roky po její smrti, má mnoho zajímavých informací o moravské historii. Jméno Dobroslava prý přeloil řecky sv. Metoděj na Eurosia nebo Orosia. Obě verze jména jsou pouívané. Překlad vzniklý rozloením na DOB ROS LAVA, tedy řecky dobrá rosa omývá, naznačuje záměrnou kompilaci vysvětlující její souvislost s blahodárným detěm. Proto se stala také uctívanou patronkou panělských vinařů a ovocnářů. Etymologie jména Dobroslava znamenala spíe dobrá slova, dobrou řeč, výmluvnost, schopnost dobře mluvit. Zajímavé vak je, e zlidovělo jako Eura, kterou dávají do souvislosti s evropskou měnou.
Metodějova volba

V úvodu uvedený titulek Volba velkomoravské královny krásy není jen autorská nadsázka. Písemná zpráva současníka toti popisuje, e takovou volbu provedl dokonce sám arcibiskup Metoděj, a to na přání samotného papee a dokonce to mohl být vlastně vůbec první úkol Metoděje v jeho nové funkci. Metoděj se toti v roce 880 vydal po třetí do Říma, aby byl vysvěcen arcibiskupem moravským a panonským. Tého roku vyslal k papei panělský král poselstvo se zvlátní ádostí. Prvorozený syn, určený za následníka, padl v boji s Maury. Druhorozený Fortun Jimenéz vak byl přislíben kněství. Poselství mělo získat od papee souhlas se zbavením slibu celibátu, nebo měl být pokračovatelem královského rodu. Pro doklad, e nejde o zájem zruení slibu čistoty z důvodu světského chtíče, měl mu manelku královské krve určit samotný pape Jan VIII.
Tehdy pobýval na papeském dvoře také Metoděj. Jeho přítomnost je také historicky doloena několika veobecně známými dokumenty. Pape se ho zeptal, zda neví o nějaké krásné princezně královské krve u krále Svatopluka na Moravě. Metoděj zřejmě mladičkou 16letou Dobroslavu znal a usoudil, e by byla vhodnou nevěstou Zaragonského krále. Proto ji vlastně vybral nejen symbolicky, ale doslovně za královnu krásy z Velké Moravy. Pak dostal od papee zřejmě první úlohu v nové funkci arcibiskupa Moravského a Panonského. Úlohu kuriózní a delikátní. Po návratu na Moravu měl přesvědčit Svatopluka i mladičkou Dobroslavu k manelství se panělským následníkem trůnu. To se mu podařilo.
Patronka sportovců?
Dobroslavu to vak stálo ivot. Shodou okolností jsou kosterní pozůstatky této moravské princezny jediným doloeným hrobem přísluníka velkomoravské panovnické dynastie. Leí v dalekém panělsku, zapomenuta svými moravskými potomky.
V roce 2014 se v městě, kde tato nae téměř zapomenutá krajanka tráví svůj poslední odpočinek, budou konat zimní olympijské hry. Věříme, e také nai hokejisté zde ukáí své mistrovství. Budou vlastně bojovat téměř doma. V místě, kde leí vůbec první ena slovanské krve, která byla katolickou církví vyhláena za svatou.
To třeba tam, v městě Jaca, bude fandit naim hokejistům i svatá Dobroslava a vyhrajeme zlatou medaili nejen v hokeji, ale i v dalích disciplinách. Do té doby se pokusíme vybudovat i u nás na Moravě nějaký památník, nebo sochu této moravské krasavici. Nejlépe na břehu řeky Moravy. Kdy dokáe krotit zhoubné detě, povodně a krupobití. Třeba se tím odvrátí podobná situace, jaká nastala v roce 1997.