Středověk
Dnes je: 23. 09. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Řekl bych, že Šimíkova teorie naprosto sedí. Tak třeba svatý Václav je tam samozřejmě dvakrát, podob . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Umění

  * Česká středověká literatura (1. díl)

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 30. 08. 2005 (19002 přečtení)

  V Čechách se literatura rozvíjela od 9. století a nikdy se neocitla izolovaná od zbytku Evropy. Vznikalo zde mnoho rukopisů postupně ve třech hlavních jazycích. V staroslověnštině, latině a čestině. Vedle toho zde existovala také literatura německá a hebrejská. V této konkurenci musela díla v Čechách vzniklá být kvalitní.

  Zastaralý článek

  Počátky literatury u nás jsou pevně spojeny s šířením křesanství a vznikem státních útvarů (Velká Morava, české knížectví). Skutečná literární díla vytvořili Konstantin (Cyril) a Metoděj, slovanští věrozvěstové, kteří přišli na Velkou Moravu v roce 863. Příchod věrozvěstů byl spíše politický tah, ale vytvořili u nás písmo - hlaholici a začali zde kázat staroslověnštinou (slovanské nářečí srozumitelné jazyku na našem ůzemí). Přinesli s sebou řadu překladů, sepsali předmluvu k evangeliu Proglas a z jejich doby pochází první dochovaná písemnost - Kyjevské listy. Věrozvěstům jsou připisovány díla Monokánon (soubor církevních předpisů)a také Zákon sudnyj ljudem. Jejich žáci o nich napsali životopisy: Život Konstantinův a Život Metodějův. Po pádů Velkomoravské říše staroslověnská liturgie zaniká (drží se pouze v Sázavském klášteře) a do Čech začíná intenzivně pronikat latina a latinská literatura.
  Staroslověnštinou jsou napsány legendy o svatém Václavu: První staroslověnská legenda o svatém Václavu(nazývaná též život sv. Václava, pochází z poloviny 10. století) a Druhá staroslověnská legenda o svatém Václavu(nazývá se Kniha o rodu a utrpení sv. Václava). Oba názvy těchto děl jsou uměle vytvořené, jasné je to, že předlohou jim je Gumpoldova legenda (Itálie - konec 10. století). Mezi duchovní lyriku psanou staroslověnsky patří píseň Hospodine, pomiluj ny(Hospodine, smiluj se nad námi). V této písni z přelomu 10. a 11. století jsou již prvky staročeštiny. Významnou legendou, již latinsky napsanou je Kristiánova legenda (Život a umučení svatého Václava a jeho babičky svaté Ludmily). Pochází z konce 10. století, autor, ač píše latinsky, obhajuje staroslověnštinu. Tato legenda se stala inspirací pro legendy další. Po smrti svatého Vojtěcha vznikají díla i o něm: Verše o utrpení sv. Vojtěcha. Díky legendám o svatém Prokopu (Vita Maior a Vita Minor- život větší a život menší)a o Cyrilovi a Metodějovi nezanikla vzpomínka na staroslověnskou liturgii.
  V 12. století definitivně vítězí latina a všechna díla jsou psána tímto jazykem. Vznikají písně a dramata (hry 3 Marií), vzniká mnoho legend a kronik. První českou kroniku napsal kanovník svatovítské kapituly Kosmas(1045-1125). Jmenovala se Chronika Boemorum (dá se přeložit jako Kronika česká, či Kronika Čechů). Z této kroniky vycházelo mnoho kronik po ní následujících. Kosmas ji napsal v letech 1119 - 1125 a dělí se na tři části. První část popisuje biblické příběhy a české pověsti (Praotec Čech). Druhá část popisuje české dějiny do smrti Vratislava II. a třetí část české dějiny do smrti Kosmy (1125). Prameny pro Kosmovu kroniku jsou bájná vyprávění starců, vzpomínky pamětníků i vzpomínky vlastní. Kronika je velmi poutavě napsána, Kosmas čerpal citátů od antických spisovatelů, je zde použita přímá řeč. Ovšem není úplně autentická (jsou vynechány zmínky o Sázavském klášteře). Na Kosmaase navázali Mnich sázavský(doplnil informace o Sázavském klášteře) a Kanovník Vyšehradský (pokračoval rokem 1125).
  Od 11. století se v latinských spisech objevují česká slova tzv. glosy (česká jména nebo překlady pasáží). Objevují se písně (Svatý Václave, vévodo české země- z ní se později stala posvátná národní píseň). Další významnou kroniku napsal Vincetius (kronika z let 1158 - 1167) a Jarloch.
  Použitá literatura: Literatura pro I. ročník gymnázií

  Diskuse: Středověká čeština.

  Celý článek | Komentáře: 0 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30     

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha