Worringen, který je u dnes součástí Kolína nad Rýnem, se stal na konci 13. století dějitěm velké krvavé bitvy, ve které zahynula celá jedna generace Lucemburků. Předmětem sporu byl nárok na vévodství Limburk. 1282
zemřel vévoda Waleran IV. z Limburku. V roce 1283 pak zemřela i jeho dcera a jediná dědička, bezdětná Irmgard. Vévodství tak přelo na jejího manela Reinalda z Geldernu (Guelders) se souhlasem Rudolfa Habsburského. Vévodství mělo výhodnou polohu na obchodní cestě z Brugg do Kolína nad Rýnem a brzo se o území začali zajímat místní feudálové v čele s mocným vévodou Janem I. z Brabantu a neméně mocným kolínským arcibiskupem Siegfriedem z Westerburgu. Nárok si také mohl dělat hrabě Adolf z Bergu. Adolf prodal svůj nárok vévodovi z Brabantu, který chtěl rozířit své panství. Mezi roky 1283 a 1288 dolo k prvním konfrontacím. Reinald nemohl dlouho odolávat a také si nael mocnějího ochránce v hraběti Jindřichu Lucemburském. Podporoval ho také Adolf Nassavský, Walram z Valkenburgu a flanderský hrabě Guy de Dampierre. Na stranu Jana I. z Brabantu se přidala hrabata z Kleves, Jülichu, Loonu, Teklenburgu. Přidal se také lutyský biskup Jan Flanderský a také Floris V. z Hollandu. Početné koalice mocných feudálů byly vytvořeny a ve bylo připraveno k velké vojenské konfrontaci.
1288 vypuklo v Kolíně nad Rýnem povstání proti nepopulárnímu arcibiskupovi. Jan I. z Brabantu vyrazil měanům na pomoc a oblehl Worringen, který ovládal lodní dopravu na Rýně. K vévodovi z Brabantu se brzo přidali i jeho spojenci. Také kolínský arcibiskup Siegfried shromádil armádu a to u blízkého Neussu. Pak vyrazil proti obléhatelům Worringenu a 4. června dorazil k Brauweiler. Snad pod tlakem Lucemburků bylo rozhodnuto pokračovat v taení na Worringen. 5. června ráno po mi exkomunikoval arcibiskup Siegfried Jana I. z Brabantu. Pak se armáda seikovala do tří klasických iků v pořadí: kolínský arcibiskup, Lucemburkové, Guelders. Jan I. z Brabantu dal podobně seikovat svou armádu po rozbřesku. Obě armády se blíily k otevřené a pro rytířskou jízdu vhodné planině u Worringenu.
Sloení armád
Kolínský arcibiskup, Lucemburkové, Geldern
odhadované počty: 4200 muů a z toho 2300 těkooděnců na koních
vrchním velitelem byl
arcibiskup kolínský Siegfried z Westerburgu
levé křídlo (třetí ik těké jízdy a za ní seranti Gelderna)
hrabě Reinald z Geldernu (Guelders) a Dietrich z Moers, rytíři rodu Plattenbergů
střed (druhý ik těké jízdy Lucemburků a za ní seranti z Lucemburska) -
hrabě Jindřich VI. z Lucemburku, Walram z Lucemburku a vazalové Lucemburků, Walram z Valkenburgu
pravé křídlo (první ik, hotovost arcibiskupa a za ní seranti a hotovost arcibiskupa)
Siegfried, arcibiskup z Kolína a s ním
Adolf Nassavský
Brabant a Berg
odhadované počty: 4200 muů z toho 2200 těkooděnců na koních a 2000 pěích (velkou část tvořila kolínská milice moná a 1500 muů a 500 venkovanů z Bergu)
vrchním velitelem byl vévoda
Jan I. z Brabantu
pravé křídlo (druhý ik těké jízdy a seranti Brabantu)
hrabě Walram z Jülichu a s ním
hrabě Arnold VI. z Looz, pánové Friedrich z Reifferscheidu, Heinrich z Wildenbergu, Gerhard z Jülichu, Jan Schevard z Rode, Gerlach z Dollendorfu, Herman z Thomberg, Jan z Bedbur, pán z Greifensteinu, hrabě z Virneburgu a hrabě z Weilnau
střed (první ik těké jízdy) Brabant-Limburg
vévoda Jan I. z Brabantu a jeho vazalové
levé křídlo (třetí ik těké jízdy a na levém kraji iku městské milice Kolína a sedláků z Bergu)
hrabě Eberhard z Marku a
hrabě Adolf z Bergu, Simon z Tecklenburgu, Otto z Waldecku, Gottfried z Ziegenheimu, Jindřich z Windecku (bratr Adolfa z Bergu)
Pro zajímavost uvádím kompletní sloení středové bataille (iku) Jana I. z Brabantu:
- první kontingent vévody Jana z Brabantu, spolu s ním i jeho bratr Gottfried z Brabantu (Geoffroy de Brabant), synovci Jana z Brabantu z rodu de St. Pol (Hugues II. a Guy III. de Chatillon) a asi dalích 10 francouzských rytířů (celkem mohla mít druina bratrů St. Pol asi 40 muů včetně panoů a serantů), doplňoval je pro jejich malý počet Rasso VII. z Gavre (pán Liedekerke a Bredy) s jeho druinou, druina Jana Berthout (pán z Berlaar) včetně korouhevních pánů Jana ze Schorisse a Woutera d´Antoing a jejich druin, korouhev Brabant-Limburgu drel Raas de Grez a sám vévoda měl k osobní ochraně dva rytíře (Walter z Warfusee a levoboček Frank z Wezemaal)
- druhý kontingent - ve středu byl bailiff (správce) de Jodoigne a jeho druina
tyto dva kontingenty doplňovaly druiny: druina Woutera Berthout (pán z Malines / Mechelenu) a jeho strýce Gillis Berthout, u nich byli také dva korouhevní rytíři (kadý s vlastní korouhví) brabantský seneal Geraard de Rotselaar a Arnoud de Walhain
- druina hraběte Gottfrieda z Vianden (Godfrey de Vianden-Perwez) a Roberta z Grimberghe (Assche)
- korouhev Arnouda de Diest a jeho syna Geraarda
- druina Geraarda de Wezemaal (Wesemaele)
- brabantský marálek Arnoud de Wezemaal (Wesemaele) a jeho mui
- probot z Nivelles a jeho jednotky s korouhví Gaasbeeku, kterou nesl Wilhelm z Pipenpoi
- Thierry de Rochefort-Walcourt a jeho druina
- Steven de Itter (Stefan Ittre) vedl velkou druinu z Enghienu (Walter z Enghien se neúčastnil) pod jeho korouhví velká druina Reniera de Wegeseten
- mui Jana z Kuiku (de Cuyck) a dva korouhevní rytíři Jean d´Arkel a Jan z Heusden
- druina z Limburku včetně druin pánů Hermanna z Witthemu a Heinricha z Mulrepas (tato druina měla snad 2 korouhve a asi 100 jezdců podle Jana van Heelu)
- do druin byla začleněna také městská brabantská milice pod osobním velením starostů Bruselu (amman z Bruselu), Antverp (schout z Antverp) a Tirlemontu (mayor z Tirlemontu)
Účastníci bitvy
strana kolínského arcibiskupa a hraběte Jindřicha Lucemburského
Siegfried z Westerburgu, kolínský arcibiskup 1275-1297. Byl sice vrchním velitelem jako mocný feudál a říský kurfiřt, ale podobné slovo měl také Jindřich VI. Lucemburský. Měl vlastní hotovost a dlouholeté spory s Kolínem. Spory měl i s Rudolfem Habsburským. V bitvě si zachránil ivot jen zajetím od hraběte z Bergu. Ten ho po roce propustil za velké výkupné. Z rozhodnutí Rudolfa Habsburského přiel o Limburg a také o pravomoci říského kancléře. Habsburkům se pomstil při zvolení Adolfa Nassavského za římského krále.
Хорошее качество можно купить в интернет магазин постельное белье
https://sonna.com.ua/catalog/postelnoe-bele/ по доступной цене.
Основной массе с нас нравится выполнять приобретения в супермаркете. Никак не только лишь согласно этому, то что целый продукт возможно пощупать, повертеть в ручках и тщательно, никак не спеша прочесть надписи в упаковках. Основное - данное в таком случае, то что в 1 торговом центре возможно приобрести совершенно всё с целью здания: продукты питания кормления, объекты гигиены, товар, посуду и в том числе и питание с целью звериных.
То ведь относится и сеть интернет-торговых центров. Не правда ли?, то что комфортно войти в целом только в единственный веб-сайт и заметить далее огромный перечень различных продуктов. К примеру, в торговом центре бытового текстиля domashniy.com.ua огромный подбор продукта, что приукрасит и прибавит комфорт в вашинский жилье. А приобретать всё в 1 участке никак не только лишь комфортно, однако и удобно.
Здесь вам сможете выбрать ряд предметов в 1 дизайне либо окраске. В таком случае вашинский жилье заполнится согласием и комфортом. Вам, кроме того, сбережете в доставке для вас никак не необходимо станет оплачивать из-за ряд посылок.
Какой ведь перечень ждет вам изнутри он-лайн-торговых центров? В крупных и высококачественных фото, заполняющих сеть интернет-торговые центры, к примеру, равно как данный: , вам заметите постельное бельё, чистые полотенца, укрывала, одеяла, подушечки. Данное всё типы бытового текстиля. Различные согласно фигуре, окраске, наполнителям они вам станут влечь насыщенными красками, привлекательными швами и различным декором. Основное, никак не сбиться в данном перечне, а выбрать с целью себе наиболее оптимальные имущество. Непосредственно подобные, для того чтобы с достоинством и неназойливо накрахмалили вашинский дизайн, привнесли в него установленную изюминку.
Создатели подобных торговых центров равно как данный - sonna.com.ua, побеспокоились, для того чтобы угодить привкус наиболее взыскательных потребителей. По этой причине их перечень показан продукцией некоторых трейдерских маркий. Так как любая предприятие производит постельное платье, укрывала, одеяла и подушечки согласно собственным лекалам и с собственным, эксклюзивным дизайном. Характерные черты и отличия хорошо заметны в наполнении коллекций постельного белья. Их принты до такой степени многообразны, то что поражают, потрясают и очаровывают в то же время.
Но никак не только лишь в внешний вид тип нужно концентрировать интерес, совершая приобретение в сеть интернет-торговом центре. Свойство смотри, то что в особенности немаловажно с целью постельных комплектов и иного бытового текстиля. Основное данное материал пошива. Равно как никак не невероятно, однако никак не постоянно постельное шьётся только лишь с СТО ПРОЦЕНТОВ хлопка. К примеру, в материях микросатин и ткань имеется незначительное число полиэстера. Учитывайте данное подбирая с целью себе бельё. Оно хотя и смотрится красиво, однако способен летать в период дремы.
Идите в ногу с периодом. Никак не опасайтесь выполнять приобретения у он-лайн-продавцов. Линия сеть интернет-торговель формируется стремительными темпами, совершить приобретение делается всё легче и стремительнее.
Reinald I. z Geldernu (také Reinoud z Guelders), hrabě 1271-1326. Díky sňatku s Irmgardou si dělal nárok na Limburg.
Jindřich VI. Lucemburský, hrabě z Lucemburku 1281-1288 od smrti svého otce Jindřicha V. Byl zabit v bitvě.
Walram Lucemburský, pán z Ligny. Mladí bratr Jindřicha VI. Lucemburského. Padl v bitvě.
Jindřich bastard z Houffalize - levoboček Jindřicha V. Lucemburského. Padl v bitvě.
Balduin bastard Lucemburský - levoboček Jindřicha V. Lucemburského.
Nicolas de Septfontaines, Dietrich z Ulmen, Ferry ze Sierck, Jean de Raville - hlavní vazalové Jindřicha VI. Lucemburského
Adolf Nassavský, hrabě z Nassau a v letech 1292-1298 německý král. Dalí vyhláený kondotiér. Po smrti Rudolfa I. Habsburského bude zvolen říským králem. V boji s jeho synem Albrechtem padne u Göllheimu 2. 7. 1298.
pánové z Plettenbergu - lechtický rod z Vestfálska. Rod byl ve slubách arcibiskupa z Kolína a členové zastávali funkci marálka.
Walram Rote z Valkenburgu (Fauquemont) a
z Monschau (Montjoie) - byl sice vazalem Brabanta, ale také byl vagrem Rainalda z Geldernu a bojoval tak na jeho straně.
Dietrich Luf z Kleve - od 1275-1305 hrabě z Kleve. Dalí německý bojovný hrabě.
Walram z Jülichu - pán z Bergheimu.
Dietrich III. z Moers - bojoval na levém křídle s Reinaldem z Geldernu.
Heinrich z Westerburgu - bratr arcibiskupa Siegfrieda. Byl zabit v bitvě.
Ludwig z Hammersteinu, Johann z Rheinecku, Hermann z Vorstu, Heinrich z Ossendorfu - hlavní vazalové kolínského arcibiskupa.
strana Jana I. z Brabantu
Jan I. z Brabantu (Jean de Brabant) - brabantský vévoda 1267-1294. Vedl do bitvy 1500 těkooděnců v největím a nejsilnějím kontingentu. Charismatický feudál, turnajovník a velký rytíř. Příbuzný francouzských králů (jeho první manelka Markéta byla dcerou Ludvíka IX., Filip III. byl manelem jeho sestry Marie Brabantské, znal se dobře i s Karlem z Anjou). Vítězstvím získal Limburg, ale 3. května 1294 byl smrtelně zraněn na turnaji v Bar-le-Duc.
Gottfried z Brabantu, pán z Aarchotu. Bratr vévody Jana I. z Brabantu. Do jeho rukou padl v bitvě jako zajatec Rainald z Geldernu. 1302 padl ve slavné bitvě u Kortrijku (Courtrai) spolu se synem Janem.
Adolf V. z Bergu - hrabě z Bergu. Měl vlastních 120 těkooděnců a vedl také oddíl sedláků (rolníků) z Bergu v počtu asi 500 muů. Pod jeho velení spadala také městská domobrana (milice) Kolína nad Rýnem v počtu asi 1500 muů. V bitvě se mu podařilo zajmout kolínského arcibiskupa a tím mu zachránil ivot. Zemřel 1296.
Eberhard z Marku - spojenec hraběte z Bergu byl také fojtem v Essenu. Jeho manelkou byla dcera Adolfa z Bergu. Zemřel 1308.
Walram z Jülichu - vedl 100 těkooděnců. Zemřel 1328. Spolu s ním bojoval v bitvě také bratr Gerhard z Jülichu.
Rasso VII. z Gavre - pán Liedekerke a Bredy. Vlámský vazal Jana I. z Brabantu. Vedl jednu z korouhví ve formaci Jana I. z Brabantu (korouhví conroi bylo snad 8). Spolu s ním bojovali i jeho synové Rasso VIII., Philipp a Siger.
Arnold z Looz (Loon), Otto IV. z Teklenburgu, Otto I. z Waldecku, Gottfried VI. z Ziegenhainu - hrabata v armádě Jana I. z Brabantu přivedla i své druiny do boje (např. Waldeck měl 20 jízdních těkooděnců). Bojovali v rámci divize na pravém křídle Jana I. z Brabantu.
Gottfried I. z Viandenu - také pán z Grimberghenu a Perwez. Hrabata z Viandenu v Lucembursku patřila ke konkurentům Lucemburků a svou nezávislost si proti silnému rodu neudrela. Vítězstvím u Worringenu se rod znovu málem postavil na nohy, ale ve zmařila svatba mladého Jindřicha VII. Lucemburského s dcerou Jana z Brabantu. Do bitvy vedl svých 50 muů jako korouhevní pán. Zemřel 1310.
Jindřich I. z Virneburgu - hrabě z Virneburgu 1242-1289. Taktický vrchní velitel Brabanta. Vedl jízdní oddíl 20 těkooděnců a asi 2300 zbrojnoů (serantů) Brabanta.
Hendrik III. z Boutershemu - truksas Brabantska. Zemřel 1294.
Jean d´Arkel, Wilhelm z Pipenpoy, Dietrich z Geyelnkerke, Stefan Ittre, Arnold de Diest, Arnold de Ysshe, Egidius de Humbeek, Thierry de Rochefort-Walcourt, Guillaume d´Antoing, Walther VII. de Malines, Robert de Grimberghen, Arnold de Walhain - významní lechtici a vazalové Jana I. z Brabantu
dalí účastníci
Jan van Heelu - o bitvě napíe slavnou kroniku, účastník bitvy.
Walther Dodde - je označován za mnicha a v bitvě si měl získat slávu jako velitel bergských sedláků. Dokázal je po ústupu znovu sjednotit a vrhnout na křídlo arcibiskupa. Odhaduje se, e byl členem řádu německých rytířů.

Jan I. z Brabantu v této bitvě podle Codexu Manesse. Zdroj: Wikipedia
Bitva
Před bitvou dolo jetě k poslednímu pokusu o smír a jednání vedli dva bratři z řádu německých rytířů. Předvoj armády arcibiskupa Siegfrieda z Westerburgu zahnul k Rýnu a seikoval se na dohled k bataille hraběte z Bergu. Ten okamitě poslal rytíře s ádostí o pomoc za Janem I. z Brabantu. Hrabě z Virneburgu byl taktickým velitelem vévodovy armády a měl dohlíet na průběh bitvy. Ten radil nyní zůstat na pozici a zaútočit za příhodné situace na arcibiskupovo křídlo. Virneburg očekával, e se při útoku arcibiskupova bataille rozpadne na mení části. Mezitím se na levé křídlo do středu seikovala lucemburská bataille a na jejich křídlo pak dorazil zadní voj hraběte z Gueldern. Armáda se seikovala do linie a tvořila prakticky jednolitou dlouhou řadu a byla delí ne formace Brabantu. Armády se pak k sobě pomalu přibliovaly a arcibiskupova armáda při pochodu ztratila formaci. V této době udělal chybu Rasso z Gavre a rozkázal formaci zaujmout řídkou linii, ale chybu napravil pán Liebrecht z Dormaal a křičel na vojáky, aby zaujali těsnou linii. Vojáci příkaz opakovali. Pak byl vydán příkaz k zabíjení lechticů, protoe armáda arcibiskupa z Kolína a Lucemburků byla velice početná.
Na hraběte Jindřicha Lucemburského nyní naléhali i jeho rytíři (Hermann z Haddemale a Berroot z Halloy), e jejich armáda není řádně seikovaná do formace. Začaly první sráky jezdectva. Na straně Brabantu Franbach z Bingelen, Arnold de Yssche a laický bratr Arnold (jinak bratr pána z Heusdenu). Na druhé straně první zaútočila korouhev rodu Schavedries (110 jezdců v dobrém iku) na své rodové nepřátele z rodů Witthems a Mulrepas. Ta k nepřátelům nedojela a tak zaútočila velkou silou na druinu Godfreye z Brabantu. První útok nepřátel nyní směřoval za křiku Na vévodu! Na vévodu! na Jana Brabantského.
ik Brabantu byl namačkán na sobě a rytíři se dotýkali koleny. Druina korouhevních pánů Kuika, Arkela a Heusdena se ocitla pod tlakem a v nebezpečí. Těm přila na pomoc dalí formace rytířů z Brabantu. Unavení mui se střídali na krátký odpočinek se svými druhy a pak se znovu vraceli do boje. Jednolitá formace arcibiskupa obklíčila na křídlech (Guelders a arcibiskup) celou armádu Brabantu. Část rytířů Reinalda z Gueldern nedisciplinovaně začala rabovat tábor Brabananů pod vedením Reiniera de Ezel. V tuto dobu zaútočila druhá divize (tu poslal asi Virneburg) hrabat Loozu a Jülichu. Ta měla rozkaz nebrat zajatce a rychle změnila situaci k lepímu.
Ve středu bitva probíhala mimořádně krvavě. Hrabě Jindřich Lucemburský chtěl zaútočit osobně na vévodu z Brabantu, ale nemohl se k němu probít. Geraard de Wezemaal se vyznamenával na straně Brabantu s Vilémem z Pipenpoi a Gillesem Buzegem. Prorazili formaci rodu Oessenincsů z Ardén, ale jejich korouhev se k nim neprobila. Těko se pak probojovali zpět do vlastní linie. Jindřich Lucemburský byl zatlačen Godfrey de Brabantem a pak si sundal helmu, aby lépe nael vévodu Jana z Brabantu. Ten byl nyní zraněn do ramene Walterem z Wezu a pak pod ním padl dalí kůň. Také korouhev Brabantu la s Raasem de Grez k zemi, kdy také jeho kůň byl zabit. Kdy padla korouhev utichla také trumpeta, ale pak zvednul korouhev Claas de Ouden a jeho druh Walter von Capellen. Vévoda Jan se pak pěky dostal přes masu za Arnoldem van der Hofstat, který mu dal nového koně. Vévoda okolo sebe shromádil 20 jezdců a vedl útok na korouhev Lucemburků. Druina hraběte Jindřicha Lucemburského byla odříznuta a jeden ze zbrojnoů Jana z Brabantu mu zranil koně. Hrabě Jindřich Lucemburský se pak zřítil z koně. Hrabě se snail dostat znovu na koně, ale rytíř Wouter van den Bisdomme ho dorazil.
Zatím vedle útočil arcibiskup z Kolína. Nejdříve narazil na pána z Aarschotu (Gottfried Brabantský) a bratry de St Pol, kteří bojovali na levém křídle brabantské divize. Arcibiskupskou korouhev vedl statečný Adolf z Nassau, který se později stal králem. Sám arcibiskup byl také v čele svých rytířů. Boj zde byl také tvrdý a dlouhý. Okolo třetí hodiny byl nasazen oddíl nevolníků hraběte z Bergu a milice z Kolína. Sedláci a nevolníci měli jen slabou výzbroj (koené vesty a čepice, větina měla jen kyje), ale milice z Kolína měla lepí vybavení (někteří měli i hauberk a kroukové brnění, meče). Nevolníci bojovali s nadením a válečným křikem Hya, Berge romerike!, ale způsobili velké zmatky, protoe nedokázali poznat vlastní rytíře od nepřátel. Pak milice začala ustupovat a prchat z bojitě, ale dokázala se skoro zázračně znovu shromádit. A potom je jeden brabantský jezdec jménem Battele (někde je uváděn mnich Walther Dodde) vedl po křídle za jednotky arcibiskupa z Kolína. Arcibiskupovo křídlo bylo obklíčeno a arcibiskup se raději vzdal Godfrey de Brabant, ne by upadnul do zajetí měanů z Kolína. Nedokázal se vak dostat přes mrtvé koně a nakonec ho musel ochránit a zajmout jeho nepřítel hrabě Adolf z Bergu. Arcibiskup byl zajat a Berg ho raději dal odvézt z boje, aby ho rozzuření vesničané nezabili. Zabit byl vak arcibiskupův bratr. Adolf dal arcibiskupa okamitě poslat na svůj hrad Monheim a to bez vědomí brabantského vévody. Velká arcibiskupská korouhev s černým kříem stále vlála na dřevěném povozu (na způsob italských carroccio) a bránily ji jeho jednotky. Nyní na povoz zaútočili rozvánění sedláci z Bergu, kteří zabíjeli bez slitování rytíře a koně.
Na druhé straně se stále drel hrabě Geldern, ale nyní byla jeho korouhev také získána a Reinald byl při dalím prudkém útoku Brabananů zajat. Pak se vak zjistilo, e je to jen pano hraběte z Looz, který se převléknul do Reinaldova varkoče. Za doprovodu purkrabího Montenakenu utíkal Reinald z Geldernu z bojitě, ale čtyři brabanttí rytíři ho znovu zajali, ani by věděli o koho se jedná.
Ve středu bojoval jetě Walram z Valkenburgu, ale řada Brabananů je silně tlačila. Jeho korouhev byla ztracena, ale on vztyčil novou na mením kopci a shromaďoval některé rytíře. Přidalo se k němu také několik lechticů Guelderse, kteří nechtěli opustit bojitě. Pak znovu vyrazil do boje, ale minul formaci Brabantu a narazil na jednotky hraběte z Jülichu za křiku Montjoie, Montjoie! (podle svého panství v Monschau). Během útoku byli Valkenburg i Jülich zraněni. Pak vak dorazili jeho přátelé, hrabě z Loozu a pán Arnold ze Stem, bojující pro vévodu z Brabantu. Dokázali ho dostat z bitvy a tak Walram uprchnul. Bitvu zahájili páni z rodu Schavedries a nyní byli poslední v boji. Nyní je jejich nepřátelé z rodu Mulrepas řádně pobili, kdy získali početní převahu.
Bitvu tak jasně vyhrála strana vévody z Brabantu, ale armáda byla unavena a nepronásledovala protivníky. Bitva trvala snad od 9 hodin dopoledne a do 5 hodin odpoledne. Samotná hlavní sráka jízdy začala asi a v jednu hodinu a trvala tedy do pěti. Vévoda Jan I. z Brabantu si po bitvě ani nemohl pořádně odpočinout, protoe jeho tábor včetně stanů byl zničen a vypleněn. Podařilo se zajmout kolínského arcibiskupa a hraběte Rainalda z Gueldern. Hrabě z Lucemburku byl zabit a dalí stovky těl leely na bojiti. Také Walram z Ligny a Heinrich z Westerburgu byli zabiti. Větinu rytířů zřejmě zabili rolníci z Bergu a Kolína, kteří bojovali v bitvě a fanaticky a mstili se snad za bezpráví z posledních let.
K bitvě se také váe problém s identifikací znaků u lechticů. V bitvě bojovalo mnoho měanů a sedláků. Ti vak nedokázali podle znaků poznat rytíře a tak je bili vechny, protoe je nedokázali rozeznat od vlastních. Na základě tohoto omylu mohl málem vyhrát bitvu i arcibiskup. Na bitevním poli také vyrostlo několik masových hrobů a v jednom byl pochován také hrabě Jindřich Lucemburský.
Podle kronikáře Jana van Heelu zemřelo na straně Lucemburka a arcibiskupa 1100 muů a na straně Brabantu jen 40 (asi počítal jen urozené, pěchoty muselo padnout hodně). Podle dalího zdroje byla mimořádně krvavá a ztráty čítaly okolo 2000 muů.
Výsledek
Vévoda Jan I. z Brabantu získal vítězstvím Limburg. Arcibiskup z Kolína musel zaplatit výkupné a odkodné Bergu (12000 marek). Kolín nad Rýnem získal větí nezávislost na arcibiskupství. Podobně si upevnili vládu hrabata z Bergu, Marku a Jülichu.
Moné počáteční rozestavení armád
Poznámky a zdroje:
Informace o této bitvě jsem čerpal z internetu. Větina z nich vychází z kroniky Jana van Heelu, přímého účastníka bitvy na straně Brabantu. Ten nám tak poskytuje poměrně kvalitní obraz bitvy.
Jan van Heelu: Rymkronyk napsaná mezi lety 1288-1294. Kronika je dostupná například na stránkách:
http://books.google.com/books?id=95oBAAAAYAAJ&printsec=frontcover&dq=Jan+van+Heelu&hl=cs
Dále doporučuji skvělé stránky
http://www.habitare-1288.de skupiny ermu Habitare - 1288, která se zabývá přímo bitvou u Worringenu. Naleznete zde i mnoho informací o účastnících bitvy.
http://www.figuren-modellbau.de/schlacht-von-worringen-1288.html - fotografie z bojitě
http://de.wikipedia.org/wiki/Schlacht_von_Worringen
http://home.arcor.de/sascha.sturm/herbularius/worringen/index.html
Při popisu sloení obou armád jsem vycházel z knihy J. F. Verbruggen: The Art of Warfare in Western Europe during the Middle Ages from the Eighth Century: From the Eighth Century to 1340, vydavatel Boydell & Brewer, 1997, ISBN 0851155707
Carlo Pazolini
Карло Пазолини