Středověk
Dnes je: 21. 04. 2021  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Zdrojem (dílem) není Codex diplomaticus et epistolaris Moraviae IV., ale Codex diplomaticus et epist . . . (Potvrzení biskupství v Litomyšli)
 • Neskôr bola vo Vrane Komenda Johanitov a priorom sa tam stali dokonca aj Imrich Bebek a Albert de Na . . . (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Jakub de Mont Royale - vežmajster pre Uhorsko, Chorvátsko a Slavóniu v Dalmátskej Vrane. (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Dobrý den, ještě je na stránkách vydavatele, nln.cz (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den, nevíte, kde bych mohl sehnat tuto knihu Páni ze Svojšína? Děkuji za případné typy. Zmrzl . . . (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Sociální sítě a ostatní


  Přemyslovci

  * Anna Přemyslovna

  Autor: Michaela Balousová . Vydáno dne 12. 06. 2016 (4055 přečtení)

  MEDAILONEK

  Žila: 15.10.1290 – 3.9.1313

  rodiče: Václav II. a Guta Habsburská
  sourozenci: Václav III., Eliška, Markéta, Anežka, Jan Volek
  manžel: Jindřich Korutanský

  Anna Přemyslovna se narodila Václavu II. a jeho manželce Gutě Habsburské roku 1290. O matku přišla již roku 1297, její otec se roku 1300 oženil s Eliškou Rejčkou. Počátkem 14. století asi největší problém pro českého krále Václava II. představoval římský král Albrecht Habsburský. Roku 1304 dokonce vytáhl s vojskem do českých zemí; přestože nedošlo k rozhodující bitvě, a výprava tak byla v podstatě neúspěšná, tažení provázely velké násilnosti, zejména na Moravě. Z hlediska budoucnosti proto bylo pro České království důležité vytvořit, respektive rozšířit sí spojenců, která by byla protiváhou Albrechtově skupině. Jedním z takových kroků bylo zasnoubení nestarší královy dcery Anny nejmladšímu synovi tyrolského vévody Menharta II. Jindřichu Korutanskému. Menhartovci byli dlouhodobými spojenci Albrechta Habsburského, navíc cho římského krále byla sestrou Jindřicha i jeho staršího bratra Oty.

  Přestože není zcela zřejmé, kdy došlo k zasnoubení Anny s Jindřichem, Kateřina Telnarová se domnívá, že k jednáním o sňatku došlo již v době tažení Albrechta Habsburského do Čech v druhé polovině roku 1304, o čemž mohla svědčit i absence korutanských vévodů v Albrechtově vojsku. Václav II. však zemřel již v červnu roku 1305, na trůn nastoupil jeho jediný legitimní syn Václav III.

  Dne 13. února 1306 došlo v Praze k uzavření sňatku mezi téměř šestnáctiletou Annou a podstatně starším (snad o dvacet až dvacet pět let) Jindřichem Korutanským. Svou sestru tehdy jako mužský člen rodiny provdával Václav III. Krátce po svatbě vyrazili novomanželé do Jindřichovy vlasti. V srpnu téhož roku však došlo k olomoucké vraždě a Jindřich jako manžel nejstarší Václavovy sestry se stal jedním z kandidátů na nového českého krále; před odjezdem na tažení navíc Václav patrně svému švagrovi předal správu země. Svůj nárok přijela osobně podpořit do Čech i Anna, Jindřich zde pravděpodobně pobýval již předtím, nebo ještě před odjezdem na polské tažení jej měl správou země pověřit Václav III. Zemský sněm sice zvolil králem Jindřicha, ovšem ku Praze postupoval římský král Albrecht a také jeho syn Rudolf. Někdy v září či říjnu 1306 Anna s Jindřichem tajně uprchli z Pražského hradu, kde zanechali Anninu sestru Elišku, jež měla jejich odjezdu velice litovat.

  Kde přesně trávila Anna čas v Tyrolsku, není úplně jasné. Kateřina Telnarová uvažuje o tyrolském městě Hallu či o Annině věnném hradu Tratzbergu. Po smrti Rudolfa Habsburského se do Prahy vypravil Jindřich patrně sám, bez manželky, která za ním měla snad dorazit později. Dne 15. srpna 1307 došlo k jeho provizorní korunovaci, 20. srpna již v listině vystupuje jako český král.

  Během své krátké vlády se Jindřich Korutanský dostal do problematické situace, v níž byla pochopitelně zainteresována i jeho manželka. Někdy na počátku roku 1310 se lucemburská kandidatura a připravovaný sňatek syna či bratra římského krále Jindřicha VII. s princeznou Eliškou stala veřejným tajemstvím. V tomto okamžiku zřejmě dochází k otevřenému rozkolu mezi oběma sestrami. Podle Zbraslavské kroniky se měla Anna snažit Elišku otrávit, resp. ji provdat za míšeňského šlechtice Otu z Burgau-Lobdaburgu. Na konci května 1310 Eliška prchá do Nymburka. Dne 28. května 1310 uprchla v přestrojení za pomoci Jana z Vartemberka z Pražského hradu do Nymburka. Za měsíc, 29. června, již byla Eliška zpět v Praze, kde se konal zemský sněm, který nakonec rozhodl o přijetí Jana, jediného syna římského krále, na český trůn.

  Sňatek Elišky a Jana se uskutečnil 1. září 1310 ve Špýru. Nový český král vyrazil s vojskem dobýt nejprve Kutnou Horu a poté, když se toto nezdařilo, Prahu. Po počátečním odporu otevřelo králi Janovi v prosinci 1310 své brány Staré Město pražské. V noci dne 9. prosince 1310 se Anna s Jindřichem a malou družinou vydali do Tyrol, na cestu si museli vypůjčit. Jindřich se ujal vlády Korutan a Tyrolska, nebo jeho starší bratr Ota zemřel již v květnu roku 1310. Manželé se zřejmě usídlili v Innsbrucku, snad pobývali i v nedalekém městě Hall. Někdy po listopadu 1312 odjel Jindřich pravděpodobně s Annou z Tyrolska. Dne 3. září 1313 Anna zemřela v kraňské Lublani. Před svou smrtí ještě stihla sepsat závě. Pohřbena byla podle svého přání v dominikánském klášteře v Bolzanu.

  Literatura a prameny:

  HEŘMANSKÝ, František - MERTLÍK, Rudolf - FIALA, Zdeněk - BLÁHOVÁ, Marie. Zbraslavská kronika. = Chronicon Aulae Regiae. [Text přel.]: Heřmanský, František [Verše přel.]: Mertlík, Rudolf [Předml., odborná revize překl., rodokmenu, pozn. a vysvětl., odb. dohled]: Fiala, Zdeněk [Rejstřík osob a míst sest.]: Bláhová, Marie. Praha : Svoboda, 1975. 597 s.
  RAZIM, Jakub. Der stolze Chärdenaere. Postava Jindřicha Korutanského v dobovém veřejném mínění a na stránkách dvorské literatury. Razim, Jakub. In: Mediaevalia Historica Bohemica / Praha : Historický ústav 14, č. 2, (2011), s. 61-89.
  TELNAROVÁ, Kateřina. "Anna, královna česká": nejstarší dcera Václava II. a její osudy. Kateřina Telnarová. In: Mediaevalia Historica Bohemica / Praha : Historický ústav 13, č. 1, (2010), s. 77-110.
  VANÍČEK, Vratislav. Velké dějiny zemí Koruny české. Sv. 3., 1250-1310. Praha : Paseka, 2002, 758 s.

  Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

  Celý článek | Komentáře: 2 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30   

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha