Středověk
Dnes je: 13. 07. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Řekl bych, že Šimíkova teorie naprosto sedí. Tak třeba svatý Václav je tam samozřejmě dvakrát, podob . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Hrady

  * Hradiště Vraclav

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 12. 08. 2007 (12749 přečtení)

  Zbytky hradiště, centra přemyslovské správy, se vypínají nad meandrem potoka v nadmořské výšce 332 metrů, několik málo kilometrů od Vysokého Mýta.

  Hradiště na ostrohu o relativně malé výměře 0,8 ha je na jihovýchodu uzavřeno čelním valem o výšce 4 – 6 metrů. Před ním bylo zřejmě ještě předhradí nejasného půdorysu.

  V prostoru hradiště se nalezly doklady osídlení pro střední dobu hradištní, ovšem hradiště bylo založeno v 11. století snad Břetislavem I. v souvislosti se synem Vratislavem Souvisí s tím i jméno hradiště (Vratislav – Vraclav). Doloženo je prvně v roce 1073 při zakládání kláštera v Opatovicích.

  V roce 1108 za vlády knížete Svatopluka, když byl tento kníže na válečné výpravě v Uhrách, byli obranou země pověřeni Vacek s Vršovcem Mutinou. Poláci i s Přemyslovcem Bořivojem tehdy napadli Čechy a oba zmíněné i s jejich bojovníky obrátili na útěk. Vacek pojal myšlenku, že Bořivoj vpadl na radu Mutiny, který nebojoval dost statečně a ihned poslal dva posly. Jednoho k knížeti Svatoplukovi se zprávou o zradě Mutiny a vpádu Poláků. Druhého do polského ležení k Bořivojovi se lstivou zprávou, že Svatopluk se vrátil a je připraven k boji. Svatopluk se tuto novinu rychle dozvěděl.

  Nemohl se dočkati dne, kdy chtěl si na něm(Mutinovi) vylít zlost, naprosto mu nestačilo pomstíti se nad Mutinou jediným; již se zavázal hroznými sliby a přísahou, že celý ten rod mečem zhasí jako svítilnu.
  V říjnu 1108 došlo k II. vyvraždění Vršovců, na Vraclavi byl zabit Mutina, jeho dva synové i ostatní příbuzní. Na Libici byl zabit jejich příbuzný Božej. Nepatrná hrstka přeživších se uchýlila do Polska a Uher.

  V roce 1908 byl Vršovcům vybudován pomník na vrcholku čelního valu. Viz obrázek dole.  Kolem poloviny 12. století, se mělo hradiště stát součástí hradské soustavy. Sídlil zde kastelán, knížecí zástupce, který shromažďoval dávky knížeti určené, jeho jménem soudil obyvatelstvo. Zde mohly obyvatelé hradského obvodu prodávat či měnit své zemědělské přebytky. Na knížecích hradech vznikly první kostely v zemi.
  Na hradišti se kostel, sídlo arcipresbytera, nenašel, možná funkci hlavního kostela v okolí plnil kostel sv. Václava ve Vraclavi, jehož počátek je odhadován do 2. poloviny 11. století.

  Důležitost hradiště zvyšovala přítomnost stezky na Moravu, později zvané "trstenická". Možná se na hradišti nacházela i mincovna, ale potvrdit to nelze.

  V 12. století získal Vraclav Děpolt II. (možná se to povedlo jeho otci po roce 1140) a hradiště bylo začleněno do jejich východočeského dominia (chrudimská a čáslavská kastelánie a Kouřimsko). Děpolt III. nebyl v očích krále Přemysla I. důvěryhodnou osobou, navíc překážkou primogenituře. Zřejmě v roce 1223 v Kouřimi byl zabit, jeho synové vyhnáni do Slezska, kde byli leníky svého strýce Jindřicha I. Bradatého a posleze jeho syna. Jejich dominium se rozpadá na obyvklé hradské obvody.  Tři roky poté, tj. r. 1226 se v listině klášteru v Litomyšli krále Otakara jsou uváděni Bicen castellanus Wratizlaiensis (kastelán vraclavský) a Janec iudex Wratizlaiensis (soudce vraclavský) mezi mnoha jinými významnými muži království.

  V této době se hradská soustava pomalu rozpadá v důsledku vnější kolonisace, „německého“ práva a vzniku nových měst. Malé východočeské hradiště s malým hospodářským potenciálem (zázemím) se jako jiná hradiště nedokáže proměnit v královské město velké důležitosti (Hradec Králové, Litoměřice). Nedůležité hradiště bylo opuštěno a Dalimil ho uvádí jako zarostlé býlím (počátek 14. století).

  Epilogem hradiště je založení Vysokého Mýta (převzalo roli centra kraje po zanikajícím hradišti) Přemyslem Otakarem II. zřejmě v roce 1262.
  Tomu ale předcházel pokus o založení Starého Mýta, někdy před polovinou téhož staletí. Vyměřeno bylo o velikosti 6 hektarů, počet stavebních parcel byl odhadován na 60 – 80. Zřejmě v důsledku majetkově-právních problémů sídliště zaniklo, tak rychle, že se ani v pramenech neobjevuje, až později je odkázáno na právo Starého Mýta, snad tedy tohoto města. Za necelou generaci později 4 km západněji vzniká urbanisticky promyšlené Vysoké Mýto.

  Použité prameny a literatura
  CDB II. listina č. 289
  Kosmova kronika česká
  Miloš Šolle: Po stopách Přemyslovských Děpolticů
  Josef Žemlička: Čechy v době knížecí
  Josef Žemlička: Počátky Čech královských
  Jan Klápště: Proměna českých zemí ve středověku


  Celý článek | Komentáře: 2 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha