Středověk
Dnes je: 26. 08. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
22.03.2019: 2 osoby
Přidán pražský biskup Budivoj a Hroznata z Knířova

08.04.2018: Pražský biskup
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Středověk dnes

  * Skotské hry 27.8. 05 Sychrov

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 05. 09. 2005 (5701 přečtení)

  Sice pátý ročník Grant´s whisky Skotských her na zámku Sychrov nebyla středověká akce, ale myslím, že recenze tady může být, obzvl᚝ s takovými zážitky.

  Skotské hry to představení skotské kultury, tak jak je dnes známá. To znamená Skotové v kiltech (tradičních "sukních"), dudy, whisky. Ale nejenom to. Vše se točí kolem tradičních skotských těžkoatletických soutěží. V průběhu staletí se disciplíny měnily, až se ustálily na hodu kládou (počítá se odklon od osy), vrh kamenem, hodu závažím (26 kg) do dálky, hodu závažím do výšky (přes laku) a hodu kladivem. V těchto disciplínách soutěžili nejenom profesionální atleti. V areálu zámeckého parku toho bylo mnohem více. Na hlavní scéně vystupovali kapely se skotskou a keltskou kapelou (namátkou Shivers, Dick O´Brass). SkotiZde byly také ukázky a výuka skotských tanců. V rámci slavností probíhala soutěž dudáků celkem v 5 kategoriích, ostatně dudácké skupiny celou akci provázely hraním. V parku byly také historické ukázky, konkrétně keltská vesnička s ukázkami řemesel (skupiny Keltoi a Enfant des Finn z Francie) a hlavně skotský tábor z období poloviny 18. století (jakobitské povstání). Zhruba každé dvě hodiny (pouze odhad) bylo vystoupení o skotské historii a kultuře s ukázkami výstroje a výstroje Skotů. Představení bylo velice zábavné a poučné. Vedle historického tábora bylo možné vyzkoušet si vrhání nožem a lukostřelbu. Součástí programu byly i sokolnické ukázky, loutkové divadlo pro děti a pro ně také soutěže. V celém parku bylo mnoho stánků kde se dalo koupit snad všechno od jídla(tradiční skotská jídla), po železné výrobky a repliky zbraní. Dala se ochutnat také skotská whisky.
  hlavní scéna Přistoupím k mému dojmu a hodnocení. Byla zde naprosto perfektní atmosféra, vůně tradičních skotský jídel, všude "Skoti" v kiltech, občas výstřel z dobové pušky. Atmosféra byla vskutku výborná až nepopsatelná, i přesto, že návštěvnost na Skotské hry byla velmi vysoká (tisíc podle mě určitě). Programu bylo v průběhu dopoledne a odpoledne hodně, organizace byla výborná (možná jen trochu delší fronta okolo zahájení her (v 10:00). Muzika skvěle podbarvovala prostředí. Co bych vytkl? Snad jen některé stánky se mi tam moc nehodily (velká láhev Coca- Coly, přívěšky a oblečení, které je všude). Organizátoři Skotských her skotské hry skvěle zvládli, pokud se mi do toho nezaplete neodkladná záležitost, příští rok určitě chci jet znovu. Můžu doporučit. A to jsem webmaster stránek o středověku. Bohužel se mi nepovedlo nafotit dostatek kvalitních fotek (je to vidět i zde), tak žádná galerie nebude.

  Celý článek | Komentáře: 1 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha