Středověk
Dnes je: 20. 08. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
22.03.2019: 2 osoby
Přidán pražský biskup Budivoj a Hroznata z Knířova

08.04.2018: Pražský biskup
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Hrady

  * Hrad Kašperk

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 24. 08. 2005 (5897 přečtení)

  Okolí místa, kde se tento hrad nachází bylo odedávna součástí hraničního hvozdu mezi Čechami a Bavorskem. Navíc tu procházela důležitá obchodní stezka do Řezna. V 14. století bylo poblíž objeveno zlato. Potenciálně tohle území mohlo být hodně nebezpečné. A už to mohli lupiči či němečtí feudálové. Proto se Karel IV., zvaný Otec vlasti rozhodl zde postavit hrad.

  Ten hrad pojmenoval po sobě - Karlsberg. Dnes se už tak nejmenuje, byl počeštěn, ale stále se jedná o tentýž hrad. O Kašperk na Šumavě, v okresu Klatovy, několik kilometrů od městečka Kašperské Hory. Tak tam se těžilo a rýžovalo to zlato. Základem hradu jsou dvě stejné hranaté obytné věže, ty jsou naproti sobě. Mezi nimi stojí zbytky paláce. Dnes už jen zdi. Palác měl obytné prostory v 1. patře, tam byly 4 místnosti a v 2. patře byly 3 místnosti (síň a 2 menší) Toto jádro je obklopeno zbytkem hradby, ta jej dříve obklopovala celé, dnes směrem od jádra stojí další budova. A je to nový purkrabský palác, postaven byl ne v době založení, ale až v 16. století. Na vnitřní hrad se napojuje další hradba, která běží dál po temeni kopce, potom se ohýbá a vrací se. V místě ohybu ještě dnes stojí bašta. V tom samém místě stála spojovací hradba mezi tímto celým svazkem a vnějším opevněním. Samozřejmě tam byla (a je) brána. Vnější hradba obepíná ještě větší prostor než je tento, největší vzdálenost mezi opevněním a jádrem je na druhé straně než je bašta. Tam se hradba lomila (nezahýbala plynule) z důvodu vstupu do hradu. Před bránou byl příkop a nad ním padací most. Bránu navíc chránila kulatá věž s břitem. Po vnitřním obvodu těchto hradeb stály nejrůznější hospodářské budovy. Za zmínku stojí Pustý hrádek. To je zřícenina předsunuté bašty, která sloužila k obraně nedalekého vrcholku.
  Dlouhé, rovné hradby znamenaly možnost špatné obrany. Se zhoršováním obrannyschopnosti se setkáváme častěji, je to typický jev hradů 14. století, na to také doplatily za Husitských válek. Hrad, jak je již zmíněno, založil Karel IV. a to v roce 1356. Úkol realizovat stavbu dostal Vít Hedvábný. Stavba trvala dlouhých 10 let. Kašperk ovšem nebyl pod přímou správou krále. Stal se zástavním majetkem a často měnil majitele. Vlastnil ho i pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Další zajímavý držitel byl Petr Zmrzlík ze Smojšína, získal ho v roce 1411 a musel čelit mnoha výbojům z bavorské strany. V roce 1487 hrad kupují od Zdeňka ze Šternberka Švamberkové. Vlastní hrad do roku 1520 a staví například Pustý hrádek. Další majitelé byli páni z Roupova a Vchynští. Hrad nebyl opravovován a proto musel být v průběhu století nákladně opravován. Od roku 1585 má Kašperk v pronájmu město Kašperské hory, od roku 1617 jej vlastní. Kašperk byl označován jako pustý. Roku 1655 přišlo nařízení Ferdinanda III. o boření hradů. Rozkaz nebyl vykonán, přesto hrad sloužil jako zdroj kamene pro okolí.
  Hrad je s průvodcem, je zde velmi pěkná výstava o životu v 14. století a prohlídka stojí zato.
  Použitá literatura: PhDr. TomᚠDurdík: Encyklopedie českých hradů

  Celý článek | Komentáře: 15 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Srpen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha