Středověk
Dnes je: 12. 12. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Hrady

  * Hrad Lipý

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 24. 08. 2005 (6756 přečtení)

  Někdy v 13. století mocný severočeský rod Ronoviců zakládal hrad mezi meandry a rameny řeky Ploučnice. Dnes se hrad Lipý nachází poblíž centra České Lípy, města, které vzniklo poblíž. Za osm století prodělat několik přestaveb a vystřídalo se zde mnoho majitelů.

  První zmíněný majitel je v roce 1277 Čeněk z Lipé, ten ovšem padl už v roce 1278 na Moravském poli. Majitelem se stává jeho syn Jindřich z Lipé, významný šlechtic vlády Jana Lucemburského. Nejstarší podoba hradu vypadala následovně. Dřevěné palisády měly zhruba elipsovitý půdorys. V severní části stála mohutná kamenná věž - bergfrit. Celou dobu sloužila jako poslední útočiště obránců a sklad. Věž nepřežila až do dnešních dnů. Dřevěná, obytná budova stála na západní straně v místě dnešního vstupu na hrad. Dochovaly se z ní základy pece. Jindřich z Lipé provádí přestavbu Lipého. Bourá palisády a staví kamenné hradby mnohoúhelníkového půdorysu. Většina hradeb na hradě je z toho období. V severozápadním rohu byl postaven patrový palác, rovněž kamenný. Dodnes jsou z něj zachovány viditelné základy. Vedle paláce stála v té době záchodová věžička. Severní zeď a domek kastelána
  Jindřich hrad v roce 1319 prodává příbuzným Berkům z Dubé a odchází do Brna. Berkové staví východní bránu,ta stojí,a v jižní části palác s brankou, vedoucí k dělostřelecké baště či k přístavišti. Nyní zůstaly z paláce sklepy a zbytky zdí. Sklepy jsou pod úrovní spodní vody, vůbec nebyly nikdy zaplaveny, i když se hladina zvýšila. To proto, že zdi sklepů jsou dvojité a obalené kvalitním jílem. Stropy sklepů jsou dvěmi přistavenými páry žeber vyztuženy. Berkové drží hrad až do husitských válek, kdy jej v roce 1426 dobývá vojsko vedené Janem Roháčem z Dubé. Po skončení husitských válek získává hrad Zikmund Děčínský z Vartenberka. Kvůli příbuznému Vartenberků Janu z Ralska, který loupil v Lužicí, vzniká lužicko - vartenberská válka. Ta končí dobytím hradu žoldnéřským vojskem lužického Šestiměstí v roce 1444. Hrad je navrácen do rukou Berků z Dubé. V 16. století je Lipý přestavěn na zámek. Je postaven palác na severní straně (také nestojí) a renesanční domek (dnešní byt kastelána). Berkové drží hrad až do roku 1607, kdy vymírají po meči. Majitelem se stal Abraham ze Salzhausenu. V roce 1616 umírá, majitelem je jeho bratr Volf, po Bílé hoře je hrad zkonfiskován. Hrad a okolí kupuje Albrecht z Valdštejna, centrum panství přesouvá do nedalekého zámku v Zahrádkách. Sídlí zde úředníci a hrad začíná chátrat. V následujících století zde byla židovská škola, obecná škola, divadlo, lihovar (byl tu i komín) aj. Roku 1957 byl detonován palác na jižní straně, přesto zdi a sklepy zůstaly. Po roce 1990 se začíná s opravou hradu a archeologickými průzkumy. V roce 2003 je hrad zpřístupněn veřejnosti. V součastnosti zde probíhají různé kulturní akce. Hrad je s průvodcem, jehož výklad je velmi zajímavý.

  Celý článek | Komentáře: 1 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
         1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31      

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha