Středověk
Dnes je: 17. 02. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Hrady

  * Hrad Landštejn

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 23. 08. 2005 (4611 přečtení)

  Landštejn, stojící na pomezí tří zemí: Čech, Moravy a Rakouska a patří mezi hrady, které nejsou zrovna nejmladší.

  Byl založen na počátku 13. století na proti staršímu rakouskému hradu v Marktlu (dnešní české Pomezí) a u obchodní trasy. Zde na hranicích, kde existovaly dva hrady naproti sobě (Landštejn český však výše) často propukaly spory. Vůbec první zmínka o hradu pochází z roku 1231, kdy je uváděn Hartlieb z Landštejna.

  Spory zažehnal až Přemysl II. sňatkem s Markétou Babenberskou, který načas připojil Rakousko k Českým zemím, toto území však trvale. Hrad je královský, v druhé polovině 13. století Landštejn získávají Vítkovci, tedy jedna jejich větev, píšící se po Landštejnu. Hrad drželi zhruba století, do roku 1375. významným majitelem z tohoto rodu byl nejvyšší pražský purkrabí Vilém z Landštejna, posílil význam hradu. Až do padesátých let hrad kontroloval významnou stezku z Itálie dál na sever. Poté Vilémův příbuzný Jindřich z Hradce stezku od Landštejna odklonil a tak začal spor, který vyústil v místní pustošivou válku. Skončila až smrtí Viléma v roce 1356, Landštejn tak ztratil svůj hospodářský význam. Panství připadlo jeho synům a posléze králi Václavu IV. obě nejstarší věže

  Roku 1381 Landštejn získává štýrský šlechtic Konrád Krajíř z Krajku. Jeho rod se stal jedním z významných v Českém království a politický význam získává i Landštejn. Za Krajířů byl hrad významně přestavěn a rozšířen. Rod ale tyto i jiné přestavby vyčerpali natolik, že hrad museli prodat, stalo se tak roku 1579. Hrad poté rychle střídal majitele a chátral. Poslední ránu pro něj znamenal požár, který hrad zcela pohltil v roce 1771. Hrad se nadále měnil ve zříceninu.

  Rekonstrukce začala až ve sedmdesátých letech 20. století. Také začal archeologický výzkum, jenž odkryl neznámé informace o vývoji hradu a objevil mnoho nálezů. Vývoj hradu probíhal v několika fázích. První samozřejmě bylo jeho založení - v románském slohu. Landštejn měl nepravidelný pětiboký půdorys v jejichž 2 rozích stály (stojí) mohutné čtverhranné věže. Mezi nimi se rozkládá palác. U jižní věže byla brána, dnes zazděná. V severní (nižší) věži je kaple sv. Jiří s tribunou. Areál hradu byl obehnán příkopem a poblíž se nacházelo blíže nespecifikované předhradí. Další fáze vývoje hradu pochází z konce 14. století. Byla v místě dosavadního vchodu postavena další čtverhranná věž, brána byla od té doby v dnešním místě - jižní stěna pětiúhelníkového půdorysu hradeb. Okolo původního hradu byl postaven parkán.

  jádro hradu 3. fáze výstavby Landštejna probíhala na konci 15. a začátku 16. století a byla už částečně v renesančním duchu. Přestaven byl stávající palác, okolo nejstarších hradeb byly postaveny výstavní goticko-renesanční křídla paláců. V parkánu byly postaveny dvě bašty, na západní straně hradba s dalšími třemi. V tomto opevnění jsou další dvě čtverhranné věže. Opevnění nebylo vyhovující, proto v roce 1520 bylo postaveno další, obsahující další dvě bašty a ještě jedna další předsunutá. Hrad Landštejn tak v průběhu staletí dosáhl monumentálních rozměrů.

  Hrad je navštěvovaný, platí se vstupné, ale průvodce není k dispozici. Na hradu jsou umístěny zdejší archeologické sbírky a informace o historii hradu.

  Použitá literatura: PhDr. TomᚠDurdík: Encyklopedie českých hradů

  Celý článek | Komentáře: 12 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Únor  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29  

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha